Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Drewno jak plastelina

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

DREWNO I WYROBY (08) We wtorki na moim blogu szukam piękna w obszarze QULTURA-SZTUKA-RZEMIOSŁO. Dziś są to imitacyjne rzeźby w lipowym drewnie.

 

Poznajmy pana Livio di Marchi, włoskiego rzeźbiarza w drewnie, przeważnie lipowym, czyli jakby współczesnego odpowiednika naszego Wita Stwosza. Jego specjalnością są realistyczne imitacje różnych przedmiotów w drewnie, przeważnie naturalnej wielkości. Wszystko, co się znajduje w jego pokazowym mieszkaniu – meble, urządzenia domowe, lampy, naczynia, obrusy, zastawa stołowa, książki, zabawki, pościel, ubrania w szafie i na wieszaku, ale nawet samochód przed domem… - wszystko to jest w 100%  wyrzeźbione z drewna!

Szczególnie zaskakujące są drewniane imitacje garderoby i w ogóle wyrobów z miękkiego materiału. Na drewnianym wieszaku wisi kurtka albo płaszcz. Do złudzenia przypominają prawdziwe, zwłaszcza ze skóry, ale one też są drewniane. Złudzenie powiększają  plastikowe guziki, suwaki, metalowe klamry, wełniany szalik… Livio robi ich bardzo wiele, ponieważ są to obiekty najchętniej kupowane przez turystów i praktycznie z tego się utrzymuje w swym rzemiośle.

Urodę wyrobów Livio di Marchi podkreśla fakt, że zawsze pozostają one w naturalnym kolorze drewna, przeważnie chronionego bezbarwnym lakierem. To mi się bardzo podoba, bo mam awersję do maskowania drewna farbą. Nic przecież nie może dorównać cudownej, naturalnie ciepłej barwie samego drewna, które pod farbą zawsze traci połowę swego uroku. 

Wenecki rzeźbiarz i ekscentryk  Livio de Marchi, znany również jako Cieśla z Wenecji (Il Falegname di Venezia), jest jedną z najbardziej oryginalnych postaci w tym przesławnym mieście. Po ukończeniu wydziału malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Wenecji, zgodnie ze swa krnąbrną i ekstrawagancką naturą  zabrał się od razu za rzeźbę, a za materiał wybrał sobie …drewno, o które w Wenecji zawsze było najtrudniej. Dziś jest jednym z najbardziej znanych mistrzów artystycznej obróbki drewna na świecie. 

Wśród jego pierwszych dzieł znajduje się niezwykła drewniana łódź (1985), naśladująca …łódkę z papieru, a nastepnie gigantyczny drewniany dzban i takiż zabytkowy samochód. Jednym z jego najciekawszych dzieł jest drewniany model Ferrari F50, naturalnej wielkości i starannie wykonany z detalami, mogący plywać po kanałach, bo jest wyposażony w silnik ze śrubą z tyłu, oraz stery tak jak łódź. Innym dużym gabarytowo jego dziełem jest „Dom z książek” (Casa dei Libri) w Tambre, Belluno, niedaleko Wenecji.

Livio ma swą pracownię w starej części Wenecji, Salizzada San Samuele 3157/A, San Marco, gdzie można często go zastać przy pracy. Chociaż dziwak z niego nie lada, jest jednak towarzyską i miłą osobą i lubi rozmawiać z klientami i turystami o swojej pracy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dom z książek

 

We wtorkowym cyklu DREWNO I WYROBY na moim blogu ukazały się dotychczas:

01.Stół jak rzeka(8.09.2015)

/Greg Klassen, USA/

02.Drewutnia artysty  (29.12.2015)

03.Esencja drewna (26.04.2016)

/Thierry Martenon, Francja/

04.Pokusa sękatych obrzynów (13.09.2016)

/Dennis Elliott, Wielka Brytania/

05.Liściaste i iglaste (3.12.2016)

06.Pohutukawa (5.12.2016)

07.Drewniane owoce Fennela (25.04.2017)

/Paul Fennel, USA/

08.Drewno jak plastelina (5.12.2017)

/Livio di Marchi, Włochy/

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031