Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Pięć wyzwań wywiadu RFN

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBSERVATORIUM BOGUSLAVIANUM: Bruno Kahl, szef niemieckiego wywiadu (BND) przedstawił pięć głównych wyzwań dla bezpieczeństwa i polityki zagranicznej RFN do 2030 roku.

 

Szef niemieckiej Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) Bruno Kahl w przemówieniu wygłoszonym 13 listopada dla związanej z CSU fundacji Seidla (Hanns-Seidel-Stiftung) przedstawił najważniejsze wyzwania i cele dla działań niemieckiego wywiadu z punktu widzenia bezpieczeństwa i polityki zagranicznej do roku 2030. Termin jego przemówienia, a należy rozumieć, że także i treść, były przedtem skonsultowane z kanclerz Angelą Merkel.

Za najważniejsze z pięciu omówionych wyzwań BND Kahl uznał scenariusz sukcesji po Państwie Islamskim oraz udział w nim islamistów z Niemiec. Według BND do lipca br. w Syrii i Iraku walczyło ok. 940 osób z Niemiec, z których już co trzeci wrócił do kraju, nierzadko pod zmienionym nazwiskiem i zwykle bez rozpoznania jego tożsamości. W tej części swego wystąpienia Kahl pominął rolę Turcji jako partnera w ograniczeniu migracji i walce z terroryzmem, jak również kwestię wzrostu napięcia pomiędzy Berlinem a Ankarą. Kahl nie wspomniał także o destabilizującej roli Arabii Saudyjskiej, na którą w 2015 roku służby wywiadu, wbrew stanowisku MSZ, wskazywały w swoich materiałach. BND zależy na kontynuacji bliskiej współpracy z tymi państwami bez jej upubliczniania. Oba państwa są bowiem kluczowymi partnerami Niemiec na Bliskim Wschodzie, w tym w deklarowanej oficjalnie wspólnej walce z Państwem Islamskim oraz w ograniczaniu dalszej migracji. Arabia Saudyjska jest również ważnym odbiorcą niemieckiego uzbrojenia, co ze względu na problematyczne działania saudyjskiego rządu w polityce wewnętrznej i zagranicznej, m.in. prześladowania szyitów i zaangażowanie w konflikt w Jemenie noszący wiele znamion ludobójstwa, jest przedmiotem silnej kontrowersji w Niemczech. Tylko w 2016 roku do Rijadu wyeksportowano z Niemiec uzbrojenie o wartości 530 mln euro.

Jako drugie wielkie wyzwanie szef BND wymienił wzrost mocarstwowych ambicji Moskwy. Wskazał, że „anstatt ein Partner für die europäische Sicherheit zu sein, ist Russland heute eine potenzielle Bedrohung” (zamiast być partnerem dla europejskiego bezpieczeństwa, Rosja jest dziś potencjalnym zagrożeniem). Odpowiedzią na wyzwania ze strony Rosji jest zdaniem szefa BND konieczność wzmocnienia stosunków z USA. Według Kahla Europa będzie w stanie stworzyć wiarygodną przeciwwagę dla Rosji na flance wschodniej wyłącznie z pomocą USA. Mimo to należy utrzymywać z Rosją bliskie kontakty gospodarcze, polityczne i pomiędzy społeczeństwami.

Wypowiedź na temat Rosji wpisuje się we wcześniejszą krytykę Moskwy zarówno ze strony BND (dotyczyło to jednak przede wszystkim możliwości rosyjskiej ingerencji w trakcie wyborów do Bundestagu), jak i tez zawartych w przygotowanej przez niemieckie Ministerstwo Obrony z 2016 roku białej księdze, w której Rosję traktuje się jako „wyzwanie dla bezpieczeństwa”. W wypowiedzi Kahla nowością jest stwierdzenie, że Rosja poprzez swój potencjał atomowy mogłaby zagrozić bezpieczeństwu RFN. Dodatkowo szef BND zwrócił uwagę na możliwość wywarcia presji na Berlin za pomocą rakiet krótkiego zasięgu z obwodu kaliningradzkiego.

Wskazując jednoznacznie na USA jako fundament europejskiego bezpieczeństwa, Kahl wpisuje się w trwającą debatę o przyszłości relacji transatlantyckich po stronie zwolenników bliższej współpracy z Waszyngtonem. Na początku października zwolennicy tego podejścia opublikowali w New York Times i Die Zeit deklarację, w której opowiadają się za dalszą współpracą w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony opartą na sojuszu z USA i NATO oraz podkreślają swój sceptycyzm wobec budowania alternatywnej polityki bezpieczeństwa w Europie. Krytycy takiego podejścia wskazują na zmianę polityki USA w trakcie prezydentury Donalda Trumpa i konieczność wypracowania własnych zdolności w europejskiej polityce zagranicznej i obronnej w bliższej współpracy z Francją.

Na dalszych miejscach jako potencjalnie ważne dla Niemiec wyzwania Kahl wymienia jeszcze: możliwe załamanie się rozwoju Chin, proliferację broni masowego rażenia oraz migracje z Afryki do Europy, wskazując, że pomoc rozwojowa nie niweluje przyczyn migracji, tylko ją zwiększa. Zarówno forma tego wystąpienia – prognoza wyzwań średniookresowych, jak i jego publiczne udostępnienie (przemówienie zostało zamieszczone na stronie internetowej BND) są wyjątkowe na tle praktyki BND. Dotychczas bowiem wypowiedzi Kahla ograniczały się do sporadycznych wywiadów, a niemieckie urzędy centralne w ogóle unikały upubliczniania dokumentów prognostycznych dotyczących polityki zagranicznej. Przemówienie Kahla można zatem odczytywać jako chęć zabrania głosu w dyskusji o priorytetach polityki zagranicznej i bezpieczeństwa przyszłego rządu – co miałoby wzmacniać stanowisko chadecji (zarówno w odniesieniu do Rosji, jak i USA oraz wzrostu wydatków na obronę do 2% PKB). Jednocześnie wypowiedź ta jest zapewne częścią nowej polityki zwiększania jawności działań wywiadu, co jest reakcją na krytykę opinii publicznej dotyczącą nieprawidłowości wykrytych w funkcjonowaniu BND, takich jak współpraca z amerykańską NSA oraz niewystarczający nadzór ze strony Urzędu Kanclerskiego. Wypowiedź ta czyni też niemiecką scenę polityczną ciekawszym polem obserwacji niż dotychczas. (BJ) 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031