Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

NATO bliżej rozłamu?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBSERVATORIUM BOGUSLAVIANUM: Zaostrza się konflikt na linii NATO-Turcja. Ważną kością niezgody jest zakup przez Turcję rosyjskich systemów przeciwlotniczych S-400.

 

Nie tylko Unia Europejska, ale i NATO – do którego Turcja już od dawna należy -  ma z nią kłopot. 11 listopada turecki minister obrony Nurettin Canikli potwierdził, że Turcja ostatecznie zakupi słynny rosyjski system obrony powietrznej S-400. Transakcja była już kilkukrotnie ogłaszana, jednak wiele kwestii wymagało jeszcze doprecyzowania. Obecnie wiadomo, że Turcja zakupi cztery zestawy S-400 za 2,5 mld USD. Mają one zostać dostarczone w 2019 roku, z czego dwa mają być zmontowane w Turcji. Ponieważ nie ma oficjalnych informacji o ewentualnym rosyjskim kredycie, można wnioskować, że Turcja wniosła już pierwszą opłatę, tak jak to jest w handlowym zwyczaju na świecie.  

Jednocześnie jednak Turcja kontynuuje współpracę z francusko-włoskim konsorcjum Eurosam przy budowie tureckiego systemu obrony powietrznej HİSAR, który ma powstać na bazie produkowanego przez Eurosam systemu SAMP/T Aster 30. W lipcu br. tureckie koncerny Aselsan i Roketsan podpisały umowę z Eurosamem w tej sprawie, a 8 listopada w Brukseli ministrowie obrony Turcji, Francji i Włoch zawarli porozumienie w sprawie współpracy przy wspólnych projektach obronnych, zwłaszcza dotyczących systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Zakupy te są Turkom bardzo potrzebne. Ich kraj ma przestarzały system obrony powietrznej bazujący na amerykańskim systemie średniego zasięgu MIM-23 (przyjętym do służby na początku lat 60. XX wieku), w tym zwłaszcza jego zmodernizowanej wersji MIM-23 K/P Hawk XXI. Dodatkowo w związku z wojną w Syrii w ramach misji NATO w Turcji stacjonują dwie hiszpańskie baterie Patriot (w Adanie) oraz jedna włoska SAMP/T (w Kahramanmaraş). Wcześniej, w latach 2013–2015, stacjonowały tam również niemieckie i amerykańskie baterie Patriot – odpowiednio w Kahramanmaraş i Gaziantep. 

Świadoma tej słabości Ankara zabiega o pozyskanie nowego systemu obrony powietrznej co najmniej od 2009 roku. Został wówczas ogłoszony przetarg na system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dalekiego zasięgu (T-LORAMIDS), w którym udział brały amerykański Raytheon (system Patriot), francusko-włoski Eurosam (SAMP/T Aster 30), rosyjski Rosoboroneksport (S-300) oraz chiński CPMIEC (HQ-9). Początkowo Turcy preferowali system Patriot, jednak opcja ta upadła ze względu na cenę oraz niechęć USA do większej współpracy technologicznej z Turcją. Przetarg rozstrzygnięto w 2013 roku i wygrał go chiński CPMIEC oferujący system HQ-9 za 3,4 mld USD. Dwa lata później, w 2015 roku w wyniku histerycznych amerykańskich nacisków przetarg z CPMIEC został jednak unieważniony, a tureckie firmy Aselsan i Roketsan dostały zadanie stworzenia własnego systemu HİSAR. Firmy te wygrały wcześniej przetargi na dostarczenie systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego i średniego zasięgu (HİSAR-A i HİSAR-O). Ze względu na złożoność projektu systemu dalekiego zasięgu jego ukończenie w oparciu o tureckie technologie okazało się jednak niemożliwe. Pod koniec 2016 roku powrócono więc do intensywnych negocjacji z Rosją w sprawie zakupu S-400, a obie główne tureckie firmy zbrojeniowe rozpoczęły negocjacje z konsorcjum Eurosam. Według oficjalnej narracji Ankary, obie te ścieżki - zakup S-400 i współpraca z Eurosamem przy budowie systemu HİSAR - są do pogodzenia, a kupno S-400 nie ma wymiaru politycznego i jest podyktowane atrakcyjną ceną i terminami dostaw systemu.

Decyzja Turcji o kupnie S-400 wynika jednak zarówno z tureckiej potrzeby szybkiego pozyskania nowoczesnego systemu obrony powietrznej (pierwsze zestawy mają być dostarczone w ciągu kilkunastu miesięcy), jak i rozwijającej się współpracy z Moskwą także w innych dziedzinach, przy jednoczesnym, stale pogłębiającym się kryzysie w stosunkach z Waszyngtonem. Zakup rosyjskiego systemu stanowi zatem kolejny element postępującej współpracy turecko-rosyjskiej, obok innych kwestii i aspektów energetycznych, gospodarczych i politycznych, w tym dotyczących konfliktu w Syrii, jak chociażby udział Turcji w formacie astańskim.

Na polityczny charakter transakcji z Rosją wskazuje ograniczona skala zakupu, jako że cztery zestawy nie wystarczą do ochrony całego terytorium Turcji. Zapewne jest w tym także i niechęć Turcji do strategicznego uzależnienia się od Moskwy w kwestii obrony powietrznej. Bez wątpienia jest to demonstracja polityczna Ankary pod adresem Waszyngtonu i ogólny wyraz frustracji Turcji stanem stosunków z USA, od sprawy Gulena poczynając a kończąc na kwesti długofalowego wsparcia Waszyngtonu dla kurdyjskich sił PYD/PKK w Syrii.

Zakup rosyjskich S-400 nie odpowiada na wszystkie wyzwania, jakie stoją przed Turcją w zakresie obrony powietrznej. Dla Ankary rosnące znaczenie ma rozwój własnego przemysłu obronnego, transfer technologii do Turcji oraz ograniczenie wpływu USA na turecką politykę obronną. Strona rosyjska jednak nie zgadza się na transfer technologii w stopniu wystarczającym dla Ankary. Skutkiem tego jest podpisane w lipcu br. porozumienie z francusko-włoskim konsorcjum Eurosam o współpracy przy budowie systemu HİSAR, które zakłada transfer technologii, a prawdopodobnie także produkcję systemu fizycznie w Turcji. Termin ewentualnego wprowadzania tego systemu na wyposażenie sił zbrojnych jest jednak odległy (co najmniej 8–10 lat) i warunki finansowe nie są obecnie znane. Pierwotna oferta Eurosamu w przetargu na system T-LORAMIDS była wyceniana na 4,4 mld USD (zajęła wówczas drugie miejsce, po ofercie Rosji).

Decyzja Turcji o zakupie rosyjskiego systemu obrony powietrznej spotkała się z negatywną reakcją ze strony państw NATO, a przede wszystkim USA.Heidi Grant, zastępca dowódcy ds. stosunków międzynarodowych w Siłach Powietrznych USA ostrzegła, że tak bliska współpraca wojskowo-techniczna między Turcją a Rosją może mieć negatywny wpływ na współpracę Ankary z krajami Sojuszu Północnoatlantyckiego. NATO może odmówić Turcji sprzedania myśliwców F-35 po zakupie rosyjskich systemów rakietowych S-400. Najważniejszym zarzutem, oprócz kwestii politycznych, jest brak kompatybilności S-400 z systemami obrony powietrznej NATO oraz lęk przed zbieraniem informacji o lotnictwie Sojuszu, do czego system rosyjski ma spory potencjał. Jest to zresztą również jedna z przyczyn porozumienia z konsorcjum Eurosam: SAMP/T mający stanowić podstawę systemu HİSAR jest w pełni kompatybilny ze standardami NATO.

Turcja nie jest pierwszym państwem NATO, które kupiło rosyjski system obrony powietrznej – system S-300 mają u siebie również Bułgaria, Słowacja i Grecja, przy czym  Grecja weszła w posiadanie rosyjskiego systemu będąc już członkiem NATO: w 1998 roku przejęła od Cypru dwie baterie S-300. Wyrzutnie te stacjonują na Krecie i nie są podłączone do reszty greckiego systemu obrony powietrznej (Grecja posiada system Patriot). Z punktu widzenia Grecji zdolność do strącania wyprodukowanych w USA samolotów, do czego jest zaprojektowany system S-300 i jego kolejne generacje, stanowi element odstraszania Turcji na Morzu Egejskim. Niewykluczone, że również Turcja decydując się na zakup S-400 brała pod uwagę podobne względy, np. możliwość wykorzystania systemu przeciwko siłom zbrojnym wyposażonym w amerykańskie samoloty.

 Ależ się nam sojusz trafił! (BJ)

 

 

KOMENTARZE

 • ciekaw jestem
  jak wyglądają ewentualne rosyjskie straty związane z rozpracowaniem S-400 przez NATO.
 • @
  Ministerstwo Obrony odtajniło dokumenty dotyczące pomocy dla Polski z ZSRR.
  http://helppoland.mil.ru/
 • @fretka 09:20:36
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/661/40/6614023.jpg  Pentagon: USA tracą przewagę wojskową. USA tracą swoją przewagę militarną nad rywalami, szczególnie nad Rosją i Chinami, powiedział szef Komitetu Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA, generał Joseph Dunford. Fragmenty jego przemówienia na Uniwersytecie Tuft w Massachusetts opublikował Pentagon. Dunford podkreślił, że Rosja, Chiny i inne kraje przestudiowały amerykańskie metody prowadzenia walki i opracowały swoje zdolności i strategie w taki sposób, aby zminimalizować przewagę Stanów Zjednoczonych. „Jeśli weźmiemy na przykład sojusz morski w Europie, Rosja rozumie, że transatlantyckie więzi są dla nas niezwykle ważne pod względem wypełniania zobowiązań w ramach NATO” powiedział. Według niego w ciągu ostatnich 10-15 lat amerykańska wyższość stała się bardziej rozmyta i nie jest już tak znacząca jak kiedyś. Pentagon: Położenie geograficzne daje Rosji przewagę nad NATO. Zastępca asystenta amerykańskiego sekretarza obrony Michael Carpenter na posiedzeniu Komisji Spraw Zagranicznych Senatu Stanów Zjednoczonych oświadczył, że NATO na razie nie udało się zmienić sytuacji, która ukształtowała się w regionie Morza Bałtyckiego, gdzie Rosja ma nadal przewagę wojskową. Z raportu ośrodka badawczego RAND wynika, że Rosja, jeśli zajdzie taka konieczność, będzie potrzebowała „nie więcej niż 60 godzin, by w trakcie interwencji wojskowej dotrzeć do stolic Łotwy i Estonii”. Raport opublikowano w lutym 2016 roku. W dokumencie zaznaczono, że sytuację można zmienić dzięki rozmieszczeniu w krajach bałtyckich siedmiu brygad, w tym trzech pancernych, pod warunkiem odpowiedniego wsparcia ze strony lotnictwa i artylerii. Nie jestem pewien, czy dotychczas poczyniliśmy znaczne postępy w porównaniu z sytuacją, gdy publikowano raport, ale rozwiniemy się do końca 2017 roku zapewnił Carpenter. Dodał, że do tego czasu zaplanowano znaczne umocnienie obrony na wschodniej flance sojuszu. Carpenter zwrócił też uwagę na korzystniejsze położenie geograficzne Rosji w porównaniu z siłami NATO, które daje Moskwie określoną przewagę pod względem czasu i odległości.


  Ps..Kryptonim ostatnich manewrów wojskowych NATO był wyjątkowo dobrze dobrany, ale chyba nie o to chodziło planistom z brukselskiej centrali. Anakonda to wielki i agresywny wąż, który atakuje i dusi swoje ofiary. Zdarza się jednak, że role mogą się odwrócić i wtedy z myśliwego staje się zdobyczą. W walce z potężnym niedźwiedziem ten podstępny dusiciel nie miałby zbyt wielkiej szansy...Ćwiczenia Anakonda, była i niestety pierwsza ofiara, młody 38-letni człowiek podróżujący w mondeo, który wjechał w ciężarówkę ciągnącą cysternę, a która wtargnęła znienacka z lasu na autostradę...Oprócz jankeskiego, typowego "soł sory" ...Jankesy zapewniają o modlitwie i łączą się z rodziną ofiary...a może zwiną polską flagę w trójkącik i przekażą matce??? No co! Anakonda kuźwa jest. Wszyscy powinni wiedzieć, że 30-stu tysięcy chłopa pręży muskuły i spina pośladki, aby Rosjanom ze strachu opadły gacie...Tylko, że Rosjanom mogą opaść gacie i mogą skonać...ale ze śmiechu...No bo jak się widzi desantowanie takie jak te w Bawarii, to faktycznie można skonać...

  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EzftQA6uO68

  Może to i wypadek, ale reakcja Jankesów (śmiech gromki i radosny) daje do myślenia...No cóż...ale jak się widzi takie sceny jak ta przeprawa przez rzekę...

  www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=aZ_4qyCy5qo

  ...to ja się pytam, kto obroni Jankesów przed nimi samymi??? A może inaczej...dać im kuźwa paintballe...będzie bezpieczniej i co ważne taniej...

  Luzior....szcze ne wmerła USA!!właściciel globu!!

  vk.com/video83047834_171662579?hd=-1&t=44s

  vk.com/video303443991_456239030?hd=-1&t=1s
  No zdarza się ...zabuksowali się chłopaki w Portugalii na plaży.
  Jednak dziadkowie w Normandii byli lepsi!!
  youtu.be/gJkpI3m1GWE

  A to wysiadka na Krymie tuż wprowadzeniem demonkracji na Ukrainie.

  youtu.be/88HcoDc9z78 wersja II.

  vk.com/video83047834_171662579?hd=-1&t=22s
  akcja na plaży przypomina "stosunek przerywany":))...a wiadomo co tam w tym mokrym piasku się działo!! haaaaa!!!! a tu Abramsy i Leopardy w Norwegii....no żesz qurwa, tu znowu nie posypali piaskiem i solą!!

  youtu.be/AleIexTryq0
  Wietnam

  www.usinfo.ru/c4.files/vietnamgallery3.htm
  Ale bombardowanie wiosek im dobrze wychodzi.
  Laos

  www.liveinternet.ru/users/akselerat/post349241486
  Znęcam się nad biednymi Jankie, i tak mają przecież najlepszą armię na świecie.....

  youtu.be/Hqtfswgtue4

  Wprowadzanie demonkracji przez USA
  Chiny 1945-46
  Korea 1950-53
  Chiny 1950-53
  Gwatemala 1954
  Indonezja 1958
  Kuba 1959-60
  Gwatemala 1960
  Kongo Belgijskie 1964
  Gwatemala 1964
  Republika Dominikańska 1965-66
  Peru 1965
  Laos 1964-73
  Wietnam 1961-73
  Kambodża 1969-70
  Gwatemala 1967-69
  Liban 1982-84
  Grenada 1983-84
  Libia 1986
  El Salvador 1981-92
  Nikaragua 1981-90
  Libia 1986
  Iran 1987-88
  Libia 1989
  Panama 1989-90
  Irak 1991-
  Kuwejt 1991
  Somalia 1992-94
  Chorwacja 1994 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie)
  Bośnia 1995 (wyłącznie tereny etnicznie serbskie)
  Iran 1998 (airliner)
  Sudan 1998
  Afganistan 1998
  Jugosławia 1999
  Afganistan 2001-
  Pakistan 2003-
  Libia 2011-
 • @fretka 09:20:36
  Turcja wycofała wojskowych z ćwiczeń NATO. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że ​​Ankara zdecydowała się wycofać 40 wojskowych z ćwiczeń NATO w Norwegii ze względu na stoisko ze zdjęciami „wrogów”. „Oni postawili tablicę z portretami «wrogów», a na nich przedstawiono Ataturka (założyciel Tureckiej Republiki Mustafa Kemal Ataturk.) i mnie” powiedział Erdogan, występując w Ankarze przed szefami biur regionalnych rządzącej Partia Sprawiedliwości i Rozwoju. Dodał, że decyzję o powrocie wojskowych podjął szef sztabu generalnego Turcji po tym, jak dowiedział się o tym incydencie. Kierownictwo kraju poparło ten krok. Erdogan zaznaczył, że Ankara nie zmieni zdania, nawet jeśli ta tablica zostanie usunięta. Ćwiczenia NATO odbywają się w Norwegii od 1 do 18 listopada. Turcja jest członkiem sojuszu od 1952 roku.
 • @fretka 09:20:36
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/673/09/6730980.jpg

  Główny kaliber: MO Rosji przywraca atomowe działa. Jak poinformowało Sputnika źródła w kompleksie obronno-przemysłowym, Uraltransmasz do 2020 roku na zlecenie Ministerstwa Obrony Rosji w całości „przebierze” i nasmaruje wszystkie będące w rezerwie „Tulipany”. W tym tygodniu zakończono już rekonstrukcję partii 16 moździerzy. Ponadto do „renowacji” trafiły również inne superpotężne działa dalekiego zasięgu — 203-milimetrowe 2S7 „Pion”.

  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/673/12/6731214.jpg
  Radziecki 240-milimetrowy samobieżny moździerz „Tulipan”

  Stara szkoła.. Radziecki 240-milimetrowy samobieżny moździerz „Tulipan” artylerii rezerwy Najwyższego Dowództwa to prawdziwy „weteran”. Został opracowany już w latach 60. na bazie holowanego moździerza konstrukcji Szawyrina projektu z 1945 roku. Warto zauważyć, że pierwszy doświadczalny „Tulipan” wytrzymał tylko dwa strzały i zepsuł się z powodu potwornej fali dynamicznej. Niemniej jednak po dopracowaniu gigantyczny moździerz został przyjęty na zbrojenie i trafił do produkcji na małą skalę. Z tego powodu kosztował on kraj „całkiem sporo”, jeden „Tulipan” był około cztery razy droższy niż 152-milimetrowa samobieżna 2S3 „Akacja”. Teraz na zbrojeniu i w magazynach znajduje się około 500 „Tulipanów”. „W procesie naprawy rekonstrukcyjnej specjaliści Uraltransmaszu demontują każdy moździerz dosłownie do śrubki, wszystko jest starannie sprawdzane, smarowane i ponownie składane powiedział RIA Novosti przedstawiciel kompleksu obronno-przemysłowego. Chociaż te systemy, delikatnie mówiąc, nie są już nowe, pod względem siły ognia do tej pory nie mają sobie na świecie równych. Modernizacja pozwoli znacznie zwiększyć możliwości «Tulipanów»: są one wyposażane w najnowsze systemy celowania, stacje radiowe i sprzęt nawigacyjny”.

  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/673/12/6731246.jpg
  Tulipan.


  Moździerz 2S4 „Tulipan” nie ma analogów na świecie pod względem kalibru i w pewnym sensie pozostaje rekordzistą. Wypuszczana z niego mina przy swobodnym opadaniu na wskroś przebija żelbetonową konstrukcję 12-metrowego budynku lub dach umocnionego hangaru lotniczego. Zasięg ognia do dziewięciu kilometrów. Asortyment amunicji dla „Tulipana” imponuje różnorodnością: przewiduje miny kasetowe do niszczenia obiektów i żywej siły, kumulacyjne miny ze zwiększonym do 20 kilometrów zasięgiem lotu, unikalne korygowane ładunki „Smielczak” z zewnętrznym naprowadzaniem. Chociaż „Tulipan”, jak każdy inny moździerz, jest dość uniwersalną bronią, użycie go przeciwko piechocie jest jak strzelanie z armaty do wróbla. Moździerz bardziej nadaje się do niszczenia ufortyfikowanych artyleryjskich i rakietowych baterii, bunkrów, ukrytych punktów dowodzenia i innych żelbetonowych obiektów wroga, z którymi nie poradzi sobie konwencjonalna artyleria. Przed ogniem „Tulipana” nie można się schować za wysokimi budynkami i w wąwozach miny dużego kalibru wszędzie odnajdą wroga. Ponadto „Tulipany” mogą strzelać przeciwpiechotnymi minami kasetowymi, minami zapalającymi „Sajda”, neutronowymi pociskami „Fata” i „Smoła”, a także aktywnym rakietowym pociskiem 3B11 z głowicą jądrową o mocy do dwóch kiloton TNT. Tak więc stary radziecki moździerz w pełni można zaklasyfikować jako groźną taktyczną broń jądrową — jeden wystrzał atomowy jest zdolny do skoszenia jednostki wojskowej o wielkości brygady.

  Atomowe działo.

  Długolufowy rówieśnik „Tulipana” — samobieżne 203-milimetrowe działo artyleryjskie 2S7 „Pion” ustępuje mu pod względem kalibru, ale za to pięciokrotnie przewyższa go pod względem swojego zasięgu. To już nie jest moździerz, lecz prawdziwe działo. Prawie naziemny pancernik gąsienicowy. Zasięg lotu zwykłych 133-kilogramowych pocisków odłamkowo-zapalnych lub jądrowych wynosi do 35 kilometrów. Aktywne pociski rakietowe lecą do 47 kilometrów. Rekonstrukcyjną naprawą „Pionów” na zamówienie Ministerstwa Obrony zajmują się specjaliści wołgogradzkiego zakładu budowy maszyn „Barrikady”.  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/673/13/6731329.jpg
  2S7 Pion

  „Działa te są obecnie w trakcie poważnych konserwacji powiedział RIA Novosti przedstawiciel jednego z zakładów kompleksu wojskowo-przemysłowego. W jej ramach kompletowane są brakujące detale i wymieniane zużyte części, odtwarzana jest wewnętrzna powierzchnia lufy i przeprowadzane są inne ważne procedury. Jednym słowem, po tych pracach «Piony» znów będą jak nowe”. Zaprojektowane bez wieży „Piony” zostały stworzone do ostrzału tyłów wroga, zmasowanych bombardowań szczególnie ważnych obiektów i środków ataku nuklearnego na głębokości taktycznej. Aby broń nie odrzucała przy potężnym strzale, w tylnej części zamontowano ruchomy lemiesz. Działo ładowane jest z ziemi lub z ciężarówki ze pomocą specjalnego dźwigu sterowanego z pulpitu. Szybkostrzelność zmodernizowanej wersji osiąga 2,5 strzałów na minutę: na pierwszy rzut oka jest niewielka, ale dla tak poważnego kalibru jest więcej niż wystarczająca.


  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/673/13/6731346.jpg
  2S7 Pion w petersburskim muzeum.


  Warto zauważyć, że armia radziecka nigdy nie użyła „Pionów” w warunkach bojowych. Po podpisaniu Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) wszystkie samobieżne działa „Pion” zostały przeniesione do Wschodniego Okręgu Wojskowego.  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/673/15/6731523.jpg

  Ćwiczenia wojskowe w obwodzie leningradzkim.

  Oprócz „Tulipanów” i „Pionów” na zbrojeniu rosyjskiej armii stoi wiele systemów artyleryjskich różnego kalibru, począwszy od 82-milimetrowych moździerzy batalionowych, a skończywszy na 152-milimetrowych haubicach 2S19M2 „Msta-S”. Do 2020 roku planowane są pierwsze dostawy do wojska nowego działa samobieżnego „Koalicja-SB”, która będzie mogła strzelać pociskami z korekcją GLONASS.
 • @fretka 09:20:36
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/460/97/4609790.jpg
  Media: Ponad połowa czołgów Leopard 2 Bundeswehry nie jest gotowa do eksploatacji! Ponad połowa czołgów typu Leopard 2 Bundeswehry nie jest gotowa do użycia, donosi gazeta Focus. Jak pisze magazyn, w tej chwili na uzbrojeniu Bundeswehry znajduje się 244 czołgów tego typu. Jednak tylko 95 z nich jest w pełnej gotowości bojowej. 53 są w trakcie ponownego wyposażenia, 7 na poligonach testowych. Wiele zbiorników nie można wyremontować z powodu braku części zamiennych. „Należałoby zapytać, kto jest odpowiedzialny za tę katastrofę” powiedział gazecie przewodniczący Komitetu Bundestagu ds. Obrony, członek SPD Wolfgang Hellman. Zauważył, że jest to kwestia „kierownictwa Ministerstwa Obrony, które jest odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju”. W maju ubiegłego roku niemieckie media poinformowały, że Bundeswehra została tymczasowo zmuszona do rezygnacji z zakupu dodatkowych czołgów Leopard 2 z powodu braku środków budżetowych. Budżet na obronę został skonstruowany na tyle szczelnie, że nie można włączyć do niego wydatków na zakup nowego sprzętu. Zauważono, że środków nie wystarcza nawet na utrzymanie w należytym stanie technicznym posiadanego sprzętu.


  Ps...Już od dawna mówię, że tą Urszulkę powinni wywalić na zbity pysk....Nadwyżka w budżecie na 30 miliardów € jest to powinni to przeznaczyć na dofinansowanie Bundeswehry. Można zaoszczędzić i z tej kasy przeznaczyć pieniądze na modernizację armii. Jak? To proste, zabrać muzułmanom i ukropom w RFN zasiłki i skierować przymusowo do darmowego czyszczenia czołgów.
 • @fretka 09:20:36
  https://cdnpl2.img.sputniknews.com/images/418/75/4187591.jpg

  Rosyjskie „Aligatory” wystraszyły Zachód. Amerykańskie pismo „The National Interest” przestraszyło się rosyjskich śmigłowców Ka-52 „Aligator” na Bliskim Wschodzie. Operacja wojskowa w Syrii dała możliwość rosyjskiej armii przetestować różne rodzaje broni. „The National Interest” zwrócił uwagę na udział w operacji antyterrorystycznej śmigłowców Ka-52 „Aligator", których pojawienie się na kadrach wideo „zaskoczyło niektórych europejskich dziennikarzy”. Autor materiału dość szczegółowo opisuje historię przyjęcia tej maszyny na uzbrojenie oraz wymienia kilka ważnych zalet. Na przykład, Ka-52 może rozwijać prędkość do 300 km/h, czyli o 20% więcej niż amerykańskie śmigłowce „Apache”. „Aligatory” trafiły do Syrii zimą 2016 roku, a w kronice wojennej pojawiły się po raz pierwszy trzy miesiące później. Atakowały wówczas dżihadystów z Państwa Islamskiego w mieście Al-Karjatajn. Później te helikoptery odegrały ważną rolę w wyparciu ISIS z Palmyry. Ka-52 to śmigłowce bojowe i rozpoznawcze, w związku z czym są wykorzystywane również do dokładniejszego naprowadzania ognia lotnictwa. Przede wszystkim z pomocą laserowego systemu celowniczego te maszyny naprowadzają myśliwce szturmowe Su-25. Jeśli chodzi o ich bojowe możliwości, to wielokrotnie był on wykorzystywany do niszczenia pojazdów opancerzonych dżihadystów. Dzięki uzbrojeniu w pociski „Wichr” z laserowym naprowadzaniem, mogą atakować cele naziemne znajdujące się w odległości 10 km. Pismo zwróciło też uwagę na to, że nawet po wycofaniu przez Rosję znacznych sił z Syrii, śmigłowce Ka-52 nadal wywierają wpływ na wydarzenia na Biskim Wschodzie. Egipt kupił niedawno zaprojektowany dla niego wariant „Aligatora”, który otrzymał nazwę „Krokodyl nilowy”. Maszyna ma wzmocniony kadłub i została przystosowana do gorącego, piaszczystego klimatu.
 • @fretka 09:20:36
  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/672/27/6722726.jpg  Amerykańskie media o rosyjskich Akułach: Potwory. Rosyjskie okręty podwodne projektu 941 „Akuła” to największe okręty podwodne na świecie, a zdolność okrętów podwodnych do niszczenia nawet 200 celów jednocześnie czyni je „jedną z najbardziej przerażających broni”. Do tego wniosku w swoim artykule dochodzi felietonista The National Interest Kyle Mizokami. Wśród wyróżniających cech okrętów podwodnych tej klasy autor wymienia ich ulepszony kadłub, który jest „zdolny do przebijania lodu polarnego”, a także uzbrojenie okrętów podwodnych 20 pocisków balistycznych na paliwo stałe R-39. „R-39 to ogromna, trójstopniowa rakieta balistyczna o długości pięćdziesięciu trzech stóp (16 metrów) i o wadze osiemdziesięciu czterech ton. Dysponując zasięgiem 4 480 mil morskich, R-39 może uderzyć w dowolny punkt kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych” — pisze Mizokami.Zadanie opracowania strategicznego ciężkiego atomowego krążownika podwodnego projektu 941 „Akuła” zostało zlecone biuru konstrukcyjnemu „Rubin” w grudniu 1972 roku. Była to odpowiedź na budowę przez USA okrętu podwodnego typu Ohio. Zwodowanie pierwszego okrętu podwodnego projektu miało miejsce w 1980 roku. W sumie w latach 1981-1989 zwodowano i wprowadzono do służby sześć okrętów tej serii. Okręty podwodne klasy „Akuła” do tej pory pozostają największe na świecie. Ich długość wynosi 172 metry. Ps..Brawo! Taka polisa ubezpieczeniowa. Należy przypomnieć, że w wyniku zdrady (za Jelcyna) w pierwszej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku, dwa atomowe okręty podwodne, które nie zdążyły się umoczyć w wodzie, nowe, nowoczesne pocięto na...żyletki, ponieważ dogadano się ze stroną amerykańską, że teraz nie jesteśmy wrogami. Niektórzy co latami pracowali przy tym doznawali szału, były samobójstwa. A ponad 500 ton materiałów rozszczepialnych zostało sprzedanych za 8 mld $ warte z 200 mld$, o czym niedawno wspominał W.Putin.
 • @interesariusz z PL 09:01:28
  Rosjanie stosują kody zapobiegające rozpracowania czy kopiowania uzbrojenia.
 • @interesariusz z PL 09:01:28
  FAZ: Logistyka i biurokracja „piętą achillesową" NATO. „Logistyka często odbierana jest jako coś nudnego, jednak bez niej towary nie trafiałyby do sklepów, i bez niej wojska NATO nie dotrą tam, gdzie trzeba będzie" pisze dziennikarka Frankfurter Allgemeine Zeitung Elisabeth Braw. „Swobodny i bezproblemowy ruch wojsk w Europie ma ogromne strategiczne znaczenie" oświadczył dowódca amerykańskich wojska w Europie Ben Hodges. „Musimy przemieszczać się równie szybko, a nawet szybciej niż wojska rosyjskie. Wówczas w nadzwyczajnej sytuacji politycy będą mieli do dyspozycji więcej alternatyw niż na przykład wojna o wyzwolenie krajów bałtyckich" dodał wojskowy. Jak pisze autorka materiału, w okresie Zimnej Wojny wojska NATO przeprowadzały w Europie szeroko zakrojone manewry, w czasie których przemieszczały się na duże odległości. Dowódcy dokładnie wiedzieli, jaki ciężar mogą wytrzymać te czy inne mosty i ulice, jakimi tunelami mogą poruszać się czołgi itd. Dzisiaj nikt tego dokładnie nie wie. „Batalion NATO w krajach bałtyckich i Polsce to sygnał, a nie postrach. Postrach wymaga planu mobilizacji" zauważył brytyjski generał w stanie spoczynku Richard Barrons. W latach 90. NATO przestało zbierać dane o infrastrukturze w Europie, dziś z powrotem zaczyna to robić. Ale powinno się to dziać znacznie szybciej, żeby przeprowadzić konieczne naprawy. NATO ustępuje też Rosji pod względem ilości ćwiczeń wojskowych. Od początku 2015 roku Moskwa przeprowadzała je trzy razy częściej niż Sojusz twierdzi Braw. NATO musi podjąć wiele wyzwań. Logistyka odgrywa wśród nich duże znaczenie. „Mosty, wagony kolejowe i biurokracja to pięta achillesowa wojsk NATO" podkreśla autorka materiału. Dzisiaj na przykład kolumny wojskowe Sojuszu muszą zgłaszać swój przyjazd na 10 dni przed, do tego na granicy służba celna kontroluje wszystkie dokumenty. „W przypadku bezpośredniej agresji wszystkie biurokratyczne przeszkody od razu runą, ale bez pewnej infrastruktury wojska NATO będą poruszać się nie szybciej niż dostawca jabłek. A bez regularnych manewrów powstanie chaos" pisze Braw.
  Właśnie dlatego UE aktywnie omawia plan utworzenia „strefy schengen NATO", dzięki której wojska będą mogły przemieszczać się tak szybko „jak europejscy turyści". „Wróg nie będzie czekał, aż NATO i UE przystąpią do rozmów. Rosjanie wiedzą najlepiej, jak ma się sprawa ze zdolnością bojową naszych wojsk i z możliwościami przemieszczania się" reasumuje autor Frankfurter Allgemeine Zeitung.

  Ps...Brytyjski generał Richard Barrons: Rosji wystarczy 48 godzin, aby znaleźć się pod nosem NATO...Rosja w ciągu dwóch dni może wdrożyć na terytorium krajów NATO kontyngent z dziesiątkami tysięcy żołnierzy przy wsparciu lotnictwa i floty, podczas gdy Sojusz będzie na to potrzebować miesiące, uważa generał Barrons. Zdaniem brytyjskiego wojskowego, jeśli tak się stanie, NATO straci część terytorium, a także straci kontrolę nad przestrzenią powietrzną i wodami terytorialnymi, zanim wszyscy jego 28 członkowie dogadają się, co przedsięwziąć.
 • Pamiętacie jak żydoiwskie media podkreślały że Turcja to druga armia NATO
  Dzisiaj ta "druga armia NATO" już tylko formalnie jest w NATO (chyba że to prowokacja NATO przeciw Rosji by wbić jej nóż w plecy).

  Jeżeli to zaplanowana prowokacja NATO praktycznie USA a konkretnie Globalnej mafii żydowskiej to NATO osłabło w Europie tak na oko o 40-60%.

  Globalna mafia wpycha swoje wojska teraz na teren Polski gdzie planowany jest przyszłe pole bitwy.
  Polskie władze przygotowują Polakom kolejną krwawą wojnę na terenie Polski.

  To nie mogą być Polskie władze to marionetki globalnej mafii żydowskiej.
 • @Oscar 18:46:08
  No to rusofobi piszący bzdury o Rosji oglądajcie co Rosja produkuje i ma do zaoferowania!

  Exhibition profiles

  http://www.rusarmyexpo.com/army2016/profiles
  1. Armament and equipment of military Naval Forces.
  2. Rocket and space complexes. Aerospace technologies. Space exploration for benefits of Armed Forces.
  3. Armament and equipment of Aerospace defense forces.
  4. Unmanned aerial vehicles and systems. Robotic systems.
  5. Small-arms weapon and close combat weapon.
  6. Equipage and uniform of military men.
  7. Ammunition of all kinds and classes of military troops.
  8. Optics. Electro-optical equipment and systems.
  9. Non-lethal weapons.
  10. Armament and tools of radiological, chemical and biological security.
  11. Means of individual and collective protection.
  12. Equipment and facilities of Railroad troops.
  13. Modernization and maintenance of military equipment and armament.
  14. Armament and equipment of Land forces.
  15. Equipment and recycling technology of armament, military equipment and supplies.
  16. Facilities and equipment of engineering armament. Road, construction and weight lifting tools and devices.
  17. Armament and equipment of Airborne troops.
  18. Electronic warfare equipment. Facilities of radio intelligence.
  19. Information, telecommunication and navigation technologies. Geoinformation systems.
  20. Communications means/systems and automated control systems of troops.
  21. Electronics. Radioelectronic technologies.
  22. Staff training for benefits of Armed Forces and military-industrial complex.
  23. Complex laboratories, training equipment, simulators, technical equipment for military training of Armed Forces. Providing grounds equipment.
  24. Security assurance of military objects and military service.
  25. Facilities to ensure the activity of military police.
  26. Sports constructions, equipage, equipment.
  27. Rear services support and provision of troops. Assurance of daily living activities of military personnel, military men and their families. Subsistence support.
  28. Rescue equipment for working in cases of emergency and catastrophe situations, equipment and fire-fighting appliances.
  29. Armament and equipment of strategic Rocket forces troops.
  30. Construction, complete overhaul, maintenance work and operation of material and technical base.
  31. Nuclear weapons complex.
  32. Medical procurement of Armed Forces.
  33. Instrumentation technology.
  34. Power engineering. Smart energy system, hydrogen energy, microsources of power, accumulator technologies, electric generator technologies.
  35. Materials and components in defence industry.
  36. Laser technologies.
  37. Biotechnologies.
  38. Mass media.
  39. Engine technology in military-industrial complex.
  40. Engineering industry for benefits of military-industrial complex. Oraz

  http://www.armyrecognition.com/individual_page/international_defence_security_exhibition_2016_show_conference_military_army_national_industry_equipment_10801165.html
  A teraz przedstawcie co Polska wystawiła! Czekam!
 • @Oscar 18:46:08
  Oto co dzisiejsza Rosja może zaofiarować światu. To teraz prosiłbym rusofobów oraz chachły na tym portalu o przykłady co może i ma do zaoferowania światu prócz jabłek/owoców, etc...obecna Polska po 28 latach "demokracji" i restrukturyzacji czytaj złodziejstwa i rozwaleniu, zniszczeniu wszystkiego co polskie, przemysłu, gospodarki, etc... oraz upadła po majdanie UPAdlina obszczekująca niedźwiedzia i grożąca mu wyleniałym ogonkiem....z czego tak Putin i Rosjanie pokładają się ze śmiechu. 1. Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.
  2. Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.
  3. Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportów powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.
  4. Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.
  5. Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.
  6. Inżynieria kosmiczna - Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.
  7. Inżynieria lotnicza - „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85. Obecnie mają kontrakty na SU30/34/35 z całego świata!
  8. Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.
  9. Usługi telekomunikacyjne - „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.
  10. Turystyka i podróże służbowe – ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.
  11. Metalurgia - eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.
  12. Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport – ponad 30 mld USD.
  13. Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Są to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.
  14. Przemysł zbrojeniowy – Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.
  15. Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.
  16. Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
  17. Lotnictwo – samolot krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100″, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).
  18. Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
  19. Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.
  20. Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów - Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.
  21. Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.
  22. Dobra konsumpcyjne – odzież, żywność, meble, samochody pancerne.
  23. Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.
  24. Elektronika – spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słoneczną itd.
  25. Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie.....

  I to by było na tyle w dużym skrócie. I jeszcze jedno pytanie: jakiego programu antywirusowego w swoim komputerze używacie lemingi opluwając Rosję, że zacofana, etc..? Bo jeśli Kaspersky'ego to gratuluję trafnego wyboru! Wydaje mi się, że pokazałem waszą pustkę i rusofobi i zacietrzewione lemingi z urobionymi przez żydostwo pustymi łbami, mimo posiadania przez część z was "dyplomów" wartych tyle co papie na których je wydrukowano, kosztem podpisów i pieczęci, ignorancję, zaślepienie, chamstwo, tandetę, głupotę polityczną, kosmiczną rusofobię a przede wszystkim waszą małość....Warto w tym miejscu zadać sobie pytanie gdzie jest technologicznie Polska. W chwili obecnej czyli w 2017 roku nie jesteśmy nawet w stanie umieścić miniaturowego sztucznego satelity wielkości pierwszego Sputnika co miało miejscu 58 lat temu. Czyli nasze zapóźnienie technologiczne wynosi przynajmniej 60 lat i ciągle rośnie ponieważ Polska stoi w miejscu, a świat idzie do przodu. A co jest polskim hitem eksportowym ?? Polskie lafiryndy i polscy robotnicy sezonowi z wyższym wykształceniem. Przez głupotę polskich polityków nie jesteśmy już nawet eksporterem jabłek i kiełbas. Czemu w Polsce w każdym większym mieście jest tylko jeden rzecznik patentowy i to przeważnie żyd ? Daj mu swój wynalazek to 10 lat będziesz czekał na opinię a w tym czasie w innych krajach twój wynalazek opatentują inni. Żeby zostać rzecznikiem patentowym trzeba terminować u urzędującego rzecznika patentowego parę lat i albo da aplikację albo nie. Skoro jest jeden od lat i nikt u niego nie aplikował to znaczy że przez niego nikt nie przejdzie. Tu jest wąskie gardło polskiej wynalazczości.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930