Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Emeryt w fabryce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

JAPONIA (16): Japonia ma najwyższy na świecie odsetek pracowników powyżej 60 lat życia. Wielu japońskich emerytów pracuje do końca swoich dni…

Chikayoshi Gonda ma 91 lat i wciąż pracuje w tym samym zakładzie garmażeryjnym

 

Podobnie jak wiele innych firm, w prefekturze Aichi, sercu przemysłowej Japonii. Nishijimax, producent obrabiarek dla przemysłu samochodowego, walczy o pracowników. Rozwiązaniem tego problemu w kraju, gdzie coraz dotkliwiej brakuje rąk do pracy jest w Japonii podnoszenie wieku rzeczywistego przejścia na emeryturę. Ponad 30 spośród 140 pracowników firmy przekracza 60 lat; najstarszy ma 82. Wyrzucanie wykwalifikowanych ludzi na zieloną trawkę jest marnotrawstwem, mówi Hiroshi Nishijima, menedżer; "Jeśli tylko chcą pracować, powinni jak najdłużej".

W końcu lat 90-ych Japonia osiągnęła szczyt zatrudnienia przekraczając 67 mln osób, ale od tamtego czasu zatrudnienie zmniejszyło się o około 2 mln. Rząd twierdzi, że w połowie stulecia może ono spaść nawet do 42 m, bo i liczba ludności stale się kurczy. Liczba obcokrajowców wzrosła w 2015 roku do rekordowego poziomu 2,2 mln, ale to jest o wiele za mało, aby wypełnić lukę w zatrudnieniu. Zamiast otwierania drzwi na szerszą skalę dla imigrantów, Japonia stara się wykorzystać swoje własne zasoby ludzi starych, którzy są zdolni do pracy.

Duże przedsiębiorstwa w Japonii w większości mają ustalony obowiązkowy wiek emerytalny na 60 lat - głównie jako sposób na zmniejszenie kosztów wynagrodzeń w systemie, który dość szczodrze nagradza staż pracy. Ale inne przedsiębiorstwa są mniej rygorystyczne. Około 12,6 mln Japończyków w wieku 60 lat lub starszych zdecydowało się obecnie na kontynuację pracy, w porównaniu z 8,7 mln jeszcze w roku 2000. Tendencja ta zdaje się umacniać. Dziś, według sondażu agencji rządowej, już dwie trzecie Japończyków powyżej 65 roku życia deklaruje, że chcą pozostać w zakładzie pracy. Wiek rzeczywistej emerytury dla mężczyzn w Japonii jest obecnie zbliżony do 70 lat, wykazują eksperci OECD. W większości krajów zamożnych tendencja jest zazwyczaj odwrotna: ludzie zwykle kończą pracę zawodową przed osiągnięciem wieku, w którym kwalifikują się do ustawowej emerytury. Japonia, gdzie taka emerytura zaczyna się w wieku 61 lat (w roku 2025ma wzrosnąć do 65), jest więc rzadkim wyjątkiem.Starszy wiek japońskiej siły roboczej jest wyraźnie widoczny. Osoby w podeszłym wieku coraz częściej widzi się jako taksówkarzy, obsługi w supermarketach, a nawet jako strażników w bankach. Szefowie japońskich firm też sa z reguły o wiele starsi niż na Zachodzie. Mikio Sasaki, szef doradców w Mitsubishi Corporation, ma lat 79. Masamoto Yashiro, prezes i dyrektor naczelny Shinsei Bank ma lat 87. Tsuneo Watanabe, redaktor naczelny dziennika Yomiuri Shimbun, największej gazety na świecie skończył 90 lat.

 

Dziadek z wnukiem na stołówce w tej samej fabryce

 

Jest nieuniknione, że ludzie będą pozostawać na rynku pracy dłużej, mówi Ken Ogata, prezes firmy Koreisha, agencji pracy tymczasowej, która pośredniczy w zatrudnianiu osób wyłącznie powyżej sześćdziesiątki. Zauważa on, żeJaponia ma wielką niechęć do importowania robotników z zagranicy, więc będzie musiała korzystać z własnych emerytów, kobiet i …robotów. Wielu z tych, którzy szukają pracy poprzez Koreisha, byli kiedyś pracownikami Tokyo Gas, największego w Japonii dostawcy gazu ziemnego do domów. Wykonują oni teraz tego samego rodzaju pracę, odczytując liczniki po domach albo wyjaśniając, zasady korzystania z nowo instalowanych urządzeń właścicielom domów i mieszkań. Mają doświadczenie i wiedzę, które dają się jeszcze dobrze wykorzystać.

Sa także tańsi. Firmy często zatrudniają emerytów ponownie u siebie ale już na umowy nietrwałe oferujące gorsze warunki niż poprzednio. Takashimaya, sieć sklepów wielobranżowych, wprowadziła dla takich pracowników w wieku 60-65 lat akordowy system wynagrodzeń bez dodatkowych kosztów dla firmy.

Japoński kryzys na rynku pracy spowodował przewlekły niedobór opieki pielęgniarskiej dla osób starszych, które nie nadają się już do pracy ze względu na stan zdrowia i stopień zniedołężnienia. Firma doradcza McKinsey uważa, że Japonia powinna zachęcać inne starsze osoby do pomocy. Gdyby 10% emerytów dało się przeszkolić i podjęło taką pracę, to w 2025 roku kraj miałby 700 000 dodatkowych opiekunów dla osób starszych. Jednym ze sposobów aby ich do tego zachęcić byłoby pierwszeństwo podczas późniejszego przyznawania miejsc w domach opieki tym, którzy przedtem pracowali jako opiekunowie. Niestety na razie jednak przeszkadza temu obowiązujący system emerytur państwowych, który zniechęca do pracy wielu starszych pracowników, zmniejszając im świadczenia, jeśli zarobią więcej niż określoną kwotę.

W Nishijimax, gdzie kierownictwo wyraźnie zabiega o to, aby starsi pracownicy pozostawali w firmie jak najdłużej, do ich potrzeb dostosowano rytm i rutyne pracy w firmie. Nawet oferta zakładowej stołówki zawiera potrawy najbardziej odpowiednie dla osób starszych, w tym obowiązkową w Japonii zupę miso, ale o obniżonej zawartości soli. (BJ)

 

Japończyk jest jak pszczoła: umiera z przepracowania

To część odwiecznej kultury: nie wyobrażają sobie starości bez pracy

 

 

W cyklu JAPONIA pisałem na tym blogu m.in.:

01.Chorować w Japonii (15.10.2011)

02.Kusa hibari (16.10.2011)

03.Klątwa nad Okinawą (20.01.2013)

04.Japońskie okręty podwodne (3.10.2014)

05.Między Japonią a Rosją (4.02.2015)

06.Uśmiechnięte kamienie (19.05.2015)

07.Kraj kwitnącej starości (9.07.2015)

08.Drzeworyty Hokusai (21.07.2015)

09.Miecze samurajów (19.11.2015)

10.Buddyzm umiera w Japonii (4.11.2015)

11.Ikenaga Yasunari (1.02.2016)

12.Japonki w kimonach (18.10.2016)

13.Ogrody Muzeum Adachi (2.05.2017)  

14.Chryzantema na tronie (2.06.2017)

15.Senkaku czy Diaoyu? (25.08.2017)

16.Emeryt w fabryce (16.11.2017)

 

 

KOMENTARZE

 • Żyją po to, by pracować
  Mentalne niewolnictwo.
  Przypomniała mi się aktorka, Mieczysława Ćwiklińska, którą przez długie lata obwożono po całej Polsce ze spektaklem " Drzewa umierają stojąc". Słyszałam w dzieciństwie, że ledwo się trzymała na scenie, a właściwie trzeba było ją podpierać, żeby nie upadła - umarła podobnie jak te tytułowe drzewa w wieku 93 lat. Sztuka była ponoć kiepska, ale ludzie chodzili ją oglądać, bo ją pamiętali z filmów międzywojennych. No ale ona robiła to dla sławy; a ci leciwi Japończycy pracujący w cudzych fabrykach - po co to robią?
 • @Lotna 04:06:35
  To się nazywa pracoholizm - jeden z niebezpiecznych nałogów ludzi nie znajdujących sensu w życiu. Widać, że ten buddyzm, konfucjanizm nie wpływają dobrze na życie i zdrowie przeciętnego Azjaty, indywidualnego człowieka. Oni nawet nie wiedzą, że można żyć inaczej, że są ważniejsze wartości. Tak zostali wychowani.
 • @Lotna 04:06:35
  To nie takie proste.
  Z jednej strony aktywność jest konieczna dla utrzymania dobrej kondycji organizmu i długowieczności..
  a z drugiej strony praca w kapitalizmie to forma niewolnictwa.

  Emerytura powinna oznaczać wolności ...i pracę dla siebie dla bliskich i robienie tego co się lubi, co się uważa za pożyteczne, potrzebne...
  Władze powinny stwarzać sprzyjające temu środowisko.

  Emeryci nie powinni płacić podatków powinni móc się organizować w zakłady pracy (wspólne czyli spółdzielcze) w których nada mogli działać zawodowo...
  ale już na zasadach dobrowolności..che to idę pracować a nie chcę to nie idę..
  Zyski z działalności w całości powinny trafiać do emerytów..

  Inne aktywności to sport, działalność artystyczna...co kto chce..
  Państwo powinno wspierać Emerytów..
 • @Oscar 12:27:05
  Dużo jest w Twojej wypowiedzi "państwo powinno to i śmo". Ale tak nie jest. I pobożne życzenia włóż do lamusa i patrz na rzeczywistość.
 • @wercia 12:37:50
  Jak chcemy budować lepszy świat to musimy umieć wyrazić swoje "pobożne życzenia".
  Uznanie że jest jak jest i inaczej być nie może to kapitulanctwo, defetyzm..

  Trzeba pokazywać drogi rozwoju.....dyskutować o nich szukać najlepszych rozwiązań..

  Ja już tak mam.
 • @Oscar 12:27:05
  emerytura będzie oznaczała wolność i oddanie się swoim pasjom gdy będzie na tyle wysoka, że co nieco pozostanie po kosztach utrzymania.....
  Faktem jest, że praca jest niezbędna dla utrzymania kondycji fizycznej , psychicznej i umysłowej. Jednak najlepiej gdyby była wykonywana dla przyjemności, a nie z przymusu - jakiegokolwiek. Myślę o pracy na emeryturze

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031