Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Cypr dla Rosjan?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBSERVATORIUM BOGUSLAVIANUM: Dwaj rosyjscy biznesmeni założyli na Cyprze nową partię dla reprezentowania ich interesów. Cypr jest w UE…

Setki wyszkolonych na Zachodzie cypryjskich prawników i księgowych zarabiają na życie dzięki załatwianiu spraw rosyjskich i ukraińskich spółek offshore. Interes ten kwitnie, odkąd wyspa Afrodyty stała się wygodną bazą dla proto-kapitalistów z byłego Związku Radzieckiego w latach 90., dzięki porozumieniu jeszcze z czasów komunizmu w sprawie eliminacji podwójnego opodatkowania. Pomocne było tu także elastyczne podejście do transakcji związanych z gotówką.

Nikozja, stolica wyspy i Limassol, jej największy port, są obecnie domem dla około 50 000-60 000 byłych obywateli krajów dawnego Związku Radzieckiego. Jeszcze do niedawna ciche nabrzeże Limassol oferuje teraz eleganckie bloki mieszkalne, centra handlowe i lśniącą marinę dla luksusowych superjachtów rosyjskich miliarderów. Nadmorski park zdobi popiersie Aleksandra Puszkina. Najbogatsze rodziny rosyjskie i ukraińskie stale podróżują między swoimi domami na Cyprze, w Londynie i w Paryżu.

Chociaż Rosjanie są na ogół lubiani i popularni wśród Greków cypryjskich ponieważ tak samo jak oni należą do Świętej Cerkwi Prawosławnej, nowa partia polityczna założona we wrześniu na Cyprze przez dwóch Rosjan posiadających cypryjskie paszporty bardzo zdziwiła wszystkich. Szacuje się, że w wyborach prezydenckich w lutym przyszłego roku uprawnionych do głosowania będzie 25 000 byłych obywateli radzieckich mających obywatelstwo cypryjskie. Dwaj założyciele (i główni zwolennicy) partii „Εγώ ο Πολίτης" [Ego o polites] ("Ja, obywatel"), z których jeden jest przedsiębiorcą inwestycyjnym (który, co musi być dla niego trochę niewygodne, nie mówi ani po grecku, ani po angielsku), a drugi jest współzałożycielem firmy internetowej zajmującej się grami wojennymi, odrzucają obawy, że ich nowa partia będzie promować interesy rosyjskie. Priorytetem EoP jest zwalczanie łapownictwa i ograniczanie nadmiernej biurokracji na wyspie, mówi Yiorgos Kountouris, Grek, wykształcony w Petersburgu  dyrygent orkiestry, który jest wiceprzewodniczącym nowej partii. "Korupcja wymyka się władzom spod kontroli, a poziom edukacji i kultury jest na bardzo niskim poziomie" - dodaje. "Naszymi potencjalnymi wyborcami są Cypryjczycy dowolnej proweniencji, którzy są niezadowoleni ze starych polityków".

EoP nie planuje kandydowania przeciwko centroprawicowemu prezydentowi Nicosowi Anastasiadesowi, który będzie ubiegał się o drugą kadencję. Jednak liderzy nowej partii już rozmawiają z ugruntowanymi partiami politycznymi, aby poprzeć jednego z pretendentów w razie głosowania w drugiej turze. Wsparcie EoP może nawet przechylić równowagę w wyścigu, w którym różnice prawdopodobnie będą wówczas niewielkie.

Niektórzy wyspiarze obawiają się jednak, że pomimo ogłoszonej platformy i zapowiedzi oficjalnie neutralnego programu, pojawienie się EoP zwiastuje jeszcze więcej rosyjskiej interwencji w cypryjskim życiu publicznym. Obawy takie podsycają zachodnie agentury i władze UE z Brukseli. Rząd cypryjski wciąż spłaca 2,5 mld € awaryjnej pożyczki przyznanej na ulgowych warunkach przez Moskwę w 2011 r, kiedy nikt inny nie chciał przyjść Cyprowi z pomocą w kryzysie. Uzależnienie od Rosjan jest już jednak na Cyprze bardzo duże. Pewien cypryjski ekspert prawny, na przykład, ma do czynienia z problemem tzw. rejderstva (korporacyjnego najazdu), w ramach którego rosyjskie spółki offshore nielegalnie zmieniają właściciela po tym, jak ich miejscowy prawnik cypryjski przedstawi sfałszowane dokumenty urzędowi rejestrowemu firm. Ta praktyka nie jest podobno  niczym niezwykłym, ale jak dotąd władze cypryjskie nie postawiły jeszcze przed sądem  ani jednego takiego przypadku. By nie zaszkodzić przyjaźni? (BJ)

 

KOMENTARZE

 • Krym
  im juz nie pasuje?
 • @Autor
  Jeszcze Malta i Ibiza - i będzie spokój na Morzu Śródziemnym.
 • Wszytko dokoła rosyjskie
  .
  Istotnie, ktoś kto tę wyspę odwiedził, wie, że podobnie jak Malta, została do UE włączona, aby ułatwić optymizację zysków. Już przed dziesiątkami lat opanowali „przedsiębiorcy“ ten „rosyjski“ przyczółek w UE. Językiem przydatnym na wyspie jest jeszcze grecki, ale rosyjski zajmuje należne mu miejsce. Niestety dla większości Europejczyków są dominujące napisy w alfabecie greckim jak i cyrylicy niezbyt przydatne,

  Aby zrozumieć geograficzne znaczenie dla „rosyjskich“ przedsiębiorców wystarczy przypomnieć, że w ciągu 2 godzin osiąga się łodzią Izrael, który jest jak wiadomo światowym centrum przestępczości wszelkiego rodzaju.

  Skutek: „Uzależnienie od Rosjan jest już jednak na Cyprze bardzo duże.”

  „"Korupcja wymyka się władzom spod kontroli”, jest to szczególnie groźne, gdyż korupcja jest na ogół podstawą interesów off-shore, które stanowię rdzeń „gospodarczej” działalności na wyspie.

  Cypr jest dobrą okazją aby uświadomić sobie, że wszelka działalność gospodarcza jest ściśle związana z działalnością organizacji przestępczych, wszelka zakrojona na szerszą skalę działalność gospodarcza jest bez odpowiedniego udziału organizacji przestępczych nie do pomyślenia, że wspomni się i przy tej okazji tak zasłużonego dla Wolnej Polski pana Sorosa, który opracował między innym plan prywatyzacji imienia Balcerowicza.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/17/376oper/

  O znaczeniu organizacji przestępczych dla sukcesu procesu demokratyzacji pisano już wielokrotnie

  - http://ziut.neon24.pl/post/133294,pilne-ponaglenie-do-wiadomosci-premier-beaty-szydlo#comment_1327115

  naturalnie, aby państwo mogło należycie wspierać gospodarkę, jest rzeczą niezbędną, aby wykształciło właściwe struktury organizacji państwa

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#PPZ

  tzw. służby, są w tym zakresie szczególnie kompetentne.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031