Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Mysz, która kwiknęła

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Sputnik o tym jak rosyjscy komentatorzy oceniają ofertę Macierewicza dla Amerykanów.

Wypowiedzi Antoniego Macierewicza w wywiadzie dla New Yorker Observer skomentowali dla Sputnika rosyjscy eksperci do spraw międzynarodowych.Docent Wyższej Szkoły Ekonomii Dmitrij Oficerow-Bielski uważa, że rozmowy na temat rosyjskiej agresji, zagrożenia ze strony wschodniego sąsiada są potrzebne Macierewiczowi do tego, by uchodzić za głównego obrońcę Polski.

Jest rzeczą oczywistą, że Antoni Macierewicz jest jawnym rusofobem, jednym z najzacieklejszych w obecnym polskim rządzie. Jednak mając na uwadze obecny międzynarodowy kontekst, niedawno podpisane porozumienie większości europejskich państw o wypromowaniu koncepcji utworzenia europejskich sił zbrojnych, czynnik rosyjski został wykorzystany zaledwie jako instrument, żeby umotywować konieczność wzmocnienia struktur NATO jako przeciwwagi dla integracji Europy w sferze obronnej, którą tak propaguje antagonista Kaczyńskiego prezydent Francji Emmanuel Macron. Po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE Francja pozostaje w niej jedynym mocarstwem atomowym ze znaczącym potencjałem wojskowym.

Stąd biorą się dwa wektory. Jeden, promowany przez Macrona, idzie w stronę utworzenia europejskich sił zbrojnych z przywódczą rolą Francji. Drugi, proamerykański, który mógłby uczynić z Polski, jak się jej wydaje, pierwszego pod względem ważności partnera USA w Unii Europejskiej w kwestiach wojskowych. Myślę, że w innych sferach jest to niemożliwe — powiedział Dmitrij Oficerow-Bielski.

Ekspert uważa, że stara Europa, przede wszystkim Francja, odbierze te wypowiedzi Macierewicza jednoznacznie negatywnie jako pochodzące od polityka kraju, który usiłuje przesunąć decyzyjny środek ciężkości na wschód Europy. Ma tu miejsce bezpośrednia konkurencja obu ośrodków.

W zachodniej Europie Macierewicz jest negatywnie odbierany także z innych powodów — ciągnie ekspert.Wystarczy wspomnieć zerwany, nie bez udziału Macierewicza, kontrakt na dostawę do Polski na korzystnych warunkach śmigłowców Caracal francusko-niemieckiej produkcji. Po tym incydencie odwołano dwie wizyty państwowe prezydenta Francji François Hollande'a. Sformułowane ostatnio przez Polskę plany zakupu nowych okrętów podwodnych mogą się również okazać bańką mydlaną. Stosunek obecnych władz Francji do Polski jest bowiem jeszcze bardziej krytyczny. A teraz chodzi już nie tylko o stosunki dwustronne, lecz o przyszłość całej Europy — powiedział na zakończenie Dmitrij Oficerow-Bielski.

Komentując wypowiedź Macierewicza dla New York Observer, profesor Akademii Dyplomatycznej Lew Klepacki zwrócił uwagę na to, że polski minister obrony usiłuje zwalić winę na niewinnego, kiedy oskarża o agresję państwo niemające związku z rosnącym napięciem w rozmaitych częściach świata.

Szczególnie śmieszy wypowiedź Macierewicza o możliwej agresji Rosji na Dalekim Wschodzie. A mówi to w czasie gdy USA gromadzą przy północnokoreańskim wybrzeżu prawie wszystkie swoje flotylle okrętów wojennych. Ale według pana Macierewicza to nadal Rosja szykuje się do agresji. Albo weźmy ukraiński kryzys. Kto go wywołał? Przesłanie jest proste: trzeba zacząć przygotowywać społeczeństwo do zaciskania pasa. Basta, pojedliśmy, a teraz nadeszła chwila za wszystko zapłacić… Trzeba zwiększać wydatki za przezbrojenie, na NATO. Czym to wytłumaczyć? Oczywiście agresją ze strony Rosji. To bardzo wygodny argument. Bez treści, bez dowodów, ale bardzo wygodny. Po takie argumenty sięgali zawsze ci, których nazywano podżegaczami i destabilizatorami sytuacji, zwłaszcza na kontynencie europejskim — powiedział Lew Klepacki w wywiadzie dla Sputnika.

 

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031