Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Sposób na Erdoğana

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBSERVATORIUM BOGUSLAVIANUM: Na tureckiej scenie politycznej pojawiła się partia, która może stanowić wyzwanie dla prezydenta Erdoğana.

 

Meral Akşener

 

Każda akcja wywołuje reakcję, a każdy polityk ma swego rywala. Prezydent Recep Tayyip  Erdoğan, człowiek bardzo inteligentny, chciwy władzy i bezwzględny, ma w Turcji wrogów niemało, zwłaszcza teraz, kiedy w wyniku masowych czystek i procesów, zagrożenia terroryzmem i trudności gospodarczych duża liczba Turków staje wobec egzystencjalnego ryzyka i dalszych represji.  Dotychczas nie było na niego sposobu i na scenie politycznej, gdzie rozgromił całą konkurencję, prezydent nie miał godnych siebie rywali. Wygląda jednak na to, że ktoś się w końcu pojawił.

Ten ktoś nazywa się Meral Akşener. Jest to była minister spraw wewnętrznych i dawna działaczka Partii Ruchu Nacjonalistycznego (MHP), która zapowiedziała, że będzie kandydować w zaplanowanych na 2019 roku wyborach prezydenckich i 25 października stanęła na czele nowo założonego ugrupowania pn. Dobra Partia (İYİ Parti – İP). Jej nowa partia ma mieć charakter centrowy, łączyć elementy świeckiego nacjonalizmu i konserwatyzmu. Rdzeń kadrowy i kierownictwo nowej partii tworzą dawni członkowie MHP. Według sondaży z ostatnich dwóch miesięcy İP może liczyć na starcie na poparcie 15–20% wyborców  (próg wyborczy wynosi 10%).

Meral Akşener jest obecna w polityce tureckiej od ponad dwudziestu lat. W latach 1996–1997 kierowała resortem spraw wewnetrznych, a w latach 2007–2015 była zastępcą przewodniczącego parlamentu. Znana jest jako osoba charyzmatyczna, w przeszłości wchodziła w spory z najsilniejszymi graczami politycznymi, którymi dawniej byli wojskowi, a obecnie od wielu lat prezydent Erdoğan. W 2016 roku Meral Akşener została wykluczona z MHP po przegranej rywalizacji o przywództwo w partii. Obecna Dobra Partia jest jakby jej projektem autorskim.

Decyzja o założeniu İP dojrzała w kwietniu br., kiedy pani Meral Akşener jeszcze przed referendum w sprawie reformy konstytucyjnej ostro sprzeciwiała się idei wprowadzenia systemu prezydenckiego. Osłaniał ją immunitet poselski. W obecnym parlamencie İP ma bowiem od razu pięciu przedstawicieli – obok samej szefowej są to trzej deputowani wykluczeni wraz z nią z MHP, a także jeden były poseł kemalistowskiej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP). Na poziomie lokalnym İP sprawnie i konsekwentnie buduje szybko sieć własnych struktur, przejmując je od MHP. W ostatnich tygodniach miały miejsce przypadki masowego przechodzenia jej członków do Dobrej Ppartii.

Obserwatorzy potwierdzają, że nowe ugrupowanie może odebrać część poparcia rządzącej AKP, ale przede wszystkim przejąć głosy oddawane na współpracującą z rządem MHP. Wyraźnym celem partii jest najpierw zmobilizowanie dawnego elektoratu MHP, który odpłynął do AKP po tym jak dokonała ona zwrotu w stronę nacjonalizmu, a następnie przyciągnięcie nacjonalistów i wszystkich niechętnych obecnym władzom. İP ma być ugrupowaniem bardziej otwartym niż dotychczasowa MHP, w tym również na świecki tj. mniej motywowany islamem, ale wciąż konserwatywny elektorat AKP. W ten sposób partia nawiązuje do tradycji podobnych centroprawicowych ugrupowań obecnych na tureckiej scenie politycznej w latach 80. i 90. Może również okazać się atrakcyjną propozycją dla konserwatywnego elektoratu kemalistów, a w szczególności osób niezadowolonych ze słabości i znijaczenia obecnego lidera CHP Kemala Kılıçdaroğlu. Na korzyść Akşener najwyraźniej działa jej gotowość do stawienia czoła Erdoğanowi w wyborach prezydenckich w 2019 roku. Kılıçdaroğlu unika takich deklaracji i w Turcji chyba niewielu się na to odważy, mimo że prezydentowi wrogów nie brakuje.

İP jest największym nowym projektem politycznym w Turcji od wielu lat. Wnosi spore ozywienie na rynku politycznym i może poważnie zmobilizować opozycję, która dotąd pozostawała apatyczna, niezdolna do wykreowania alternatywy wobec rządzącej AKP. Dobra Partia podkreśla, że jest konkurencją nie tylko dla nacjonalistów z MHP, ale również dla AKP. Należy oczekiwać, że w najbliższej przyszłości ze strony obu wyzwanych do walki partii – MHP i AKP - będzie dochodziło do coraz bardziej agresywnych działań, mających na celu dyskredytację nowego ugrupowania. Wcześniej władzom udało się zneutralizować prokurdyjską Demokratyczną Partię Ludów (HDP). Już teraz pani Akşener musi odpierać raczej standardowe zarzuty o związki z Ruchem Gülena, oskarżanym o organizację nieudanego puczu z lipca ub.r. Nie wyglądają one poważnie, ale prawdziwa walka jeszcze się przecież nie zaczęła. (BJ)

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031