Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Maska dino-Zorro

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

SEKCJA PALEO: Niektóre dinozaury miały nie tylko pióra, ale i wzory ubarwienia głowy jak wiele współczesnych zwierząt.

 

W ciągu ostatnich kilku lat stało się jasne, że wiele, jeśli nie wszystkie, dinozaury należące do grupy zwanej teropodami miały pióra. Jedna linia tych gadów dała początek ptakom. Reszta, choć nie potrafiły latać, wydaje się mieć takie same wzorce w swoim upierzeniu, jak ptaki. Widać to z rozkładu cząstek pigmentu zwanych melanosomami w ich skamielinach. Badanie przeprowadzone przez Fianna Smithwicka i Jakoba Vinthera z University of Bristol, opublikowane niedawno w Current Biology, donosi o odkryciu niezwykłych wzorów na części twarzowej głowy jednego z takich teropodów. Niejaki Sinosauropteryx, jak się wydaje, nosił tzw. maskę Zorro.

Było to zwierzę o długości metra, które żyło 126 milionów lat temu, w okresie kredy, w dzisiejszych Chinach. Aby ustalić, czy można rozszyfrować jego wzór upierzenia, udał się tam Dr Vinther, by zbadać trzy najlepiej zachowane okazy, z których dwa znajdują się w Nanjing, a trzeci w Pekinie. Z pomocą kolegów posłużył się  specjalną kamerą o wysokiej rozdzielczości do zrobienia zdjęć upierzenia tych trzech okazów. Kiedy on i Smithwick przeanalizowali wyniki tych badań za pomocą komputera, odkryli, ku swojemu zaskoczeniu, wyraźny pas ciemnych piór, które przebiegały przez twarze zwierząt i wokół ich oczu.

Maski takie nigdy wcześniej nie były dostrzegane u dinozaurów. Występują one jednak u wielu współczesnych gatunków ssaków i ptaków. Szopy pracze i tchórze (fretki) mają klasyczne maski Zorro. Rybołowy i kookaburry mają podobne wzory wokół oczu. Borsuki i skunksy mają również ciemne pasy, ale w ich przypadku biegną one raczej po pyskach zwierząt niż po ich „twarzach”, wzdłuz a nie w poprzek na wysokości oczu.

Badacze spierają się o funkcję tych masek i jest możliwe, że jest ich więcej niż jedna. Większość zwierząt jest bardzo wrażliwa na oczy innych stworzeń, zwłaszcza gdy się im przyglądają. Przebranie oczu, co daje prawdziwa maska Zorro, mogłoby opóźnić dostrzeżenie przez ofiarę przyglądającego się jej drapieżnika, zanim ten się na nią rzuci. I odwrotnie, maska taka może pomóc potencjalnej ofierze uniknąć przyciągnięcia uwagi potencjalnych drapieżników.

Redukcja blasku to kolejna hipoteza. Tak jak niektórzy sportowcy czasami malują sobie ciemne plamy pod oczami, aby zredukować odbicie światła ze spoconej skóry w źrenicach, tak samo ciemne pasmo w pobliżu oczu może poprawić wzrok zwierzęcia. Jednakże dla borsuków i skunksów, pasy takie prawdopodobnie stanowią przeciwieństwo niepozorności. W rzeczywistości są ostrzeżeniami dla potencjalnych drapieżników, mówiącymi: "nie zadzieraj ze mną, bo albo urwę ci nogę albo spryskam cię czymś tak okropnym, że nikt i nic nie zbliży się do ciebie przez wiele tygodni".

Które z tych zadań pełniła maska​​  Sinosauropteryxa pozostaje kwestią spekulacji - choć jego dość delikatne ciało sugeruje,że brutalna drapieżność i rozrywanie zdobyczy  nie było jego specjalnością. Ale niezależnie od szczegółów takich funkcji, odkrycie dokonane przez Smithwicka i Vinthera jest dobrym przykładem zbieżnej ewolucji, pokazując, że to, co działa dzisiaj, również działało i w kredzie.

 

 

Sinosauropteryx z Pekinu

 

Sinosauropteryx z Nanjing

Maska Zorro

 

Szop pracz

 

Tchórzofretka

 

Rybołów

 

Kookaburra

 

Skunks

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031