Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4230 postów 1939 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rosyjski Krym prawosławny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CHRZEŚCIJAŃSTWO (09) Rosyjską tożsamość Krymu potwierdza na półwyspie obecność wielu starych cerkwi i monastyrów prawosławnych (nie unickich).

 

Krym może stać się jednym z ważniejszych celów pielgrzymek i turystyki religijnej. Ale jakie problemy powinny rozwiązać władze i regionalne organizacje religijne? Według krymskiego Ministerstwa Kultury na półwyspie jest zlokalizowanych ponad 600 obiektów, do których udają się pielgrzymi i turyści o motywacji religijnej. Nic w tym dziwnego, przecież przez wieki na Krym przybywały ludy, które pozostawiały po sobie dziedzictwo kulturowe, m.in. w postaci obiektów kultu religijnego.

Reprezentowane są tutaj praktycznie wszystkie największe religie świata.  Wiele z tych obiektów – muzułmańskich, karaimskich, ormiańskich – odrestaurowano. Na koszt państwa – powiedział na konferencji prasowej członek Komisji Spraw Międzynarodowych Rady Federacji, przewodniczący Rosyjskiej Społeczności Krymu Siergiej Cekow. Odnośnie obiektów prawosławnych, to – jak powiedział – w okresie bytności Krymu w składzie Ukrainy nie wydzielano środków na ich remont. Były one odnawiane dzięki pokaźnym darowiznom znanych ludzi.

Turystyka religijna, która dość często jest także jednym z elementów wypoczynku w kurortach, nie jest uzależniona od pory roku i pielgrzymki mogą się odbywać przez cały rok. Jest to bardzo ważne dla władz regionu, uważa minister  kurortów i turystyki Krymu Olga Burowa. W 2015 roku w celu rozwiązania kwestii rozwoju pielgrzymstwa powołano do życia grupę roboczą, w skład której weszli działacze religijni. Obecnie Krym może zaproponować przestrzegającym praktyk religijnych jedno- lub kilkudniowe wycieczki. Ponadto przewidziano specjalne wyjazdy w okresie świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy dla prawosławnych. Prawosławie rosyjskie przeżywa wielki rozkwit.

Jednak pojawiły się też problemy. Prezydent Międzynarodowej Publicznej Akademii Turystycznej Siergiej Żytieniew ubolewa nad niewielką liczbą ośrodków pielgrzymkowych w krymskiej archidiecezji prawosławnej. Obecnie, jak zaznaczył, jest ich tylko cztery.  Infrastrukturę pielgrzymkową na Krymie należy rozwijać – podkreślił. Istotna jest kwestia ceny takich wycieczek. Żytieniew apeluje, aby podejść do tego z rozwagą, biorąc pod uwagę charakter ruchu pielgrzymkowego w Rosji. Szef Międzynarodowej Publicznej Akademii Turystycznej wyraził nadzieję, że Krym rozwinie społeczne pielgrzymowanie. Na przykład, przed rewolucją organizacje pielgrzymkowe prowadziły działalność dzięki dotacjom. Dzieki temu wielu pielgrzymów „mogło wykupić wycieczki po niskich cenach”. Dziś jest to niezbędne m.in. w przypadku ciężko chorych.

 

Cerkiew Zmartwychwstania Pańskiego na Czerwonym Wzgórzu w Foros na Krymie

 

Katedra Aleksandra Newskiego w Jałcie

 

Monastyr męski na Krymie

 

Latarnia morska- cerkiew św. Mikołaja na Krymie

 

Widok na sobór św. Włodzimierza w Hansarai na Krymie

 

Sobór Aleksandra Newskiego w Jałcie na Krymie

Kapliczki prawosławne w grotach

 

Modlitwa w grocie

 

Kapłani w przeddzień Wielkanocy w skalnym męskim klasztorze świętego męczennika Teodora na górze Czufut-Kale. Nazwa ta oznacza „Twierdzę Żydowską”, ponieważ kiedyś mieścił się tam ośrodek karaimski – bezpośrednia pozostałość po państwie Chazarów.

 

Świątynia pw. Ikony Najświętszej Maryi Panny na tle Genueńskiej twierdzy w Sudaku

 

Fot.

 

Klasztor żeński prawosławny.(Krym-Ukraina)

 

Fot. Brama klasztoru Uspienskiego

 

Fot.

 

Fot. Malowidła skalne w monastyrze Uspienskim

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot. Pokrowskaja Katedra w Sewastopolu

 

Fot. Monastyr św. Klemensa, Inkerman, Krym

 

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

Fot.

 

 

W religioznawczym  cyklu CHRZEŚCIJAŃSTWO na moim blogu ukazały się jak dotąd następujące pozycje:

 

01.Habemus baba (12.11.2012)

02.Sekty końca świata (2.09.2015)

03.Sobór swarliwych patriarchów (27.07.2016)

04.500 lat Lutra (2.04.2017)

05.Koptowie na celowniku (10.05.2017)

06.Monastyr i Ukojenie (24.05.2017)

07.Turcy nadal gnębią (23.08.2017)

08.O wyższości świat katolickich nad luterańskimi (29.10.2017)

09.Rosyjski Krym prawosławny (1.11.2017)

 

 

KOMENTARZE

 • Taaka refleksja mnie naszła, jak natknęłam sie na youtube na "Ojcze Nasz"
  przetłumaczone przez Rosjan na j. polski.I komentarze pod filmem.

  https://youtu.be/aqAowTUxPTE

  Zacytowany przez Rosjanina kardynał A.Hlond"
  Белый Всадник
  1 rok temu
  Кардинал Августин Хлонд: "Польша не победит оружием, а молитвой, покаянием, большой любовью к ближнему..

  „Polska nie zwycięży bronią, ale modlitwą, pokutą, wielką miłością bliźniego i różańcem.
 • Monaster Zaśnięcia Matki Bożej w Bakczysaraju.
  https://youtu.be/ptjw5rs8y6Q

  Kościół Michała Archanioła (Oreanda)Jałta

  https://youtu.be/GURKZX3kgg4
 • @trojanka 21:03:16
  https://youtu.be/GURKZX3kgg4
 • Kościół RK, też dziął na Krymie, bez przeszkód.Nie wiem czy nie będa mieć reperkusji o pracę na terenie "okupanta"
  Mogą dostać zakaz wjazdu na Ukrainę i do Polski!!????
  Na półwyspie Krymskim w czterech miastach są odprawiane msze święte po polsku – w Kerczu, Eupatorii, Jałcie, w Symferopolu jest odprawiana sobotnia msza wieczorna w języku polskim przez księdza rosyjskiego. Na terenie Krymu msze święte są odprawiane po rosyjsku, ukraińsku, polsku, angielsku dla studentów, w Sewastopolu jest nawet po hiszpańsku dla hiszpańskojęzycznych studentów Szkoły Morskiej.
  Oficjalnie jest zarejestrowanych 9 parafii: w Symferopolu, Eupatorii, Sewastopolu, Teodozji, Kerczu, Jałcie, Kolczuginie, Ałuszcie i Dżankoju.

  za kuriergalicyjski.com
  http://www.kuriergalicyjski.com/images/1_NOWA_STRONA/2017/2017_sierpien/kosciol_krym_jankowski_001.jpg
 • @trojanka 21:31:07
  No to mamy konflikt interesów z jednej strony msze w j.polskim z drugiej : https://www.youtube.com/watch?v=uO0y8rhGavk Konia z rzędem temu kto to zrozumie . Ave.
 • @Repsol 22:20:40
  Jeszcze kurde gorzej!!Matko Świnto co to bedzie??????
  http://www.bibula.com/?p=84617

  Straszne prześladowania katolików na Krymie !

  Aktualizacja: 2015-12-15 9:19 am
  9 listopada 2015 doszło do oficjalnego spotkania rezydującego w Symferopolu biskupa Jacka Pyla OMI, (delegata apostolskiego dla okręgu duszpasterskiego Krymu i Sewastopola) i dyrektora Wydziału Spraw Religijnych i Etnicznych Departamentu Polityki Wewnętrznej rządu Sewastopola Władimira Riabyha.

  Podczas spotkania, przedstawiciele rządu Sewastopola i Kościoła rzymskokatolickiego omówili aktualne zagadnienia dotyczące życia i działalności sewastopolskich katolików, zachowania ciągłości historycznej i rozwoju kulturalnego miasta oraz działalność parafii pw. św Klemensa w Sewastopolu.

  Delegat apostolski biskup Jacek Pyl podziękował rządowi za współpracę i zrozumienie dla działalności katolików mieszkających w Sewastopolu. Wyraził ogromną wdzięczność rządowi Sewastopola i Federacji Rosyjskiej, a także osobiście gubernatorowi Sewastopola Sergiejowi Mieniajło za pomoc w szybkiej rejestracji prawnej parafii św Klemensa Rzymskiego w Sewastopolu oraz Centralnej organizacji katolików na Krymie i Sewastopolu – Kościoła katolickiego duszpasterska parafii rzymskokatolickiej w Republice Krymu oraz Mieście Federalnym Sewastopolu.

  Szef Wydziału Spraw Religijnych i Etnicznych Władimir Riabyh zauważył, że przedstawiciele Kościoła katolickiego w Sewastopolu robią wiele dobrego w edukacji historycznej i patriotycznej młodzieży oraz formacji w duchu szacunku dla tradycji i historii miasta.

  Katoliccy chrześcijanie i ich tradycje duchowe ubogacają rozwój Sewastopola, tak jak to dawniej bywało od czasów założenia miasta, gdy swój jasny ślad w historii zostawił szkocki katolik Tomasz Tomicz McKenzie. Nie mozna także zapomnieć o założycielu i pierwszym dyrektorze muzeum w Chersonezie, katoliku, honorowym obywatelu Sewastopola, Karolu Kościuszko-Waluszyńskim.

  Podczas spotkania biskup Jacek Pyl wręczył dary w postaci różańca, pobłogosławionego przez papieża Franciszka oraz ikonę Świętego Jana Pawła II, jako symbol dialogu i troski o świat. “Ciepłe relacje między wspólnotami katolickimi i prawosławnymi na Krymie i w Sewastopolu, współpraca i zrozumienie przez władze znaczenia duchowej jedności posługi są przykładem wiary i miłości, o czym z pewnością opowiem Franciszkowi podczas mojej najbliższej wizyty w Rzymie”- powiedział biskup Jacek Pyl.

  Obecnie przedstawiciele rządu Sewastopola i Kościoła katolickiego omawiają procedurę prawną zwrotu katolikom kościoła św. Klemensa w Sewastopolu (zbudowanego w 1911 roku z darowizn) tak aby zwrot odbył się w interesie wszystkich mieszkańców miasta.

  Obowiązkowym warunkiem zwrotu jest zainstalowanie w kościele nowych organów i regularne organizowanie tamże koncertów muzyki organowej. Biorący udział w spotkaniu proboszcz parafii św Klemensa w Sewastopolu, o. Anatol Kłak powiedział, że kościół świętego Klemensa nadal otaczany czcią przez katolików i prawosławnych chrześcijan jest przykładem łączenia wiary i zadatkiem darów duchowych dla wszystkich mieszkańców Sewastopola.

  Wyraził także ufność sewastopolskich katolików w to, że ze względu na jedności wiary i ducha, będą mogli znowu modlić się w swojej własnej świątyni, która została zbudowana za zgodą i z błogosławieństwem rosyjskiego cara Mikołaja II, zaliczonego przez Rosyjski Kościół Prawosławny w poczet świętych męczenników i wyznawców.

  http://sib-catholic.ru/glava-kryimskogo-pastyirskogo-okruga-episkop-yatsek-pyil-vstretilsya-s-predstavitelem-pravitelstva-sevastopolya/

  Jak więc widać, gęgania “prawicowych” mediów sprzed roku się nie sprawdziły i Kościół na rosyjskim Krymie ma się coraz lepiej.

  Napisał Dextimus dnia 15.12.15
 • @trojanka 22:32:55
  Nie chcą się żreć??to niedopuszczalne!sąsiedzi z Niezależnej ,zaraz podeślą dywersantów, zeby coś zdziałali np. wysadzili jakąs kaplicę czy kościół katolicki.Powie się ze to Rosjanie przesladują kościół katolicki i może wreszcie jakas wojna im sie trafi.Sponsor czeka!!
 • Co to???
  Klasztor żeński prawosławny.(Krym-Ukraina)
 • @trojanka 22:36:42
  No to ciekawe czasy nastały . Pzdr. https://kresy.pl/wydarzenia/ks-isakowicz-zaleski-dla-kresow-pl-watykan-polskie-wladze-musza-interweniowac-ws-abpa-mokrzyckiego/
 • @Casey 22:37:52
  Jaka ukraina ?. https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • @Repsol 22:56:03
  To podpis zdjęcia na tej notce.
 • Półwysep Fiolet
  Chyba z tego powodu ruszą tam wielkie pielgrzymki Rosjan i nie tylko

  https://www.youtube.com/watch?v=juzIpXSm59M

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031