Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Uściśnij mocniej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ZDROWIE I MEDYCYNA (47): Siła uścisku ręki może być tanim, szybkim i dość wiarygodnym testem witalności i prognostykiem dalszej długości życia.

 

Kiedy następnym razem podasz ręke swojemu lekarzowi, bądź ostrożny - może to być test na przewidywaną długość twojego życia. Artykuł opublikowany niedawno w „The Lancet” - najbardziej prestiżowym piśmie medycznym świata - przez Darryla Leonga z kanadyjskiego uniwersytetu McMaster sugeruje, że prostą metodą oceny, jak prawdopodobne jest to, że ktoś ma umrzeć w ciągu najbliższych kilku lat, jest test  siły uścisku jego ręki..

Dr Leong i zespół współpracowników na całym świecie testowali uścisk dłoni u 140 000 osób w wieku od 35 do 70 lat w 17 krajach. Trzy z tych krajów - Kanada, Szwecja i Zjednoczone Emiraty Arabskie - były bogate. Cztery inne  - Bangladesz, Indie, Pakistan i Zimbabwe - były biedne. Dziesięć pozostałych, w tym Kolumbia, Polska i RPA, zostały zdefiniowane jako kraje o średnich dochodach. Badacze śledzili potem losy swoich ochotników średnio przez cztery kolejne lata i odnotowywali, ilu z nich zmarło i na co.

Populacje w poszczególnych krajach różniły się między sobą. Wydaje się, że Szwedzi ściskają dłonie najmocniej na świecie, a Pakistańczycy – najbardziej wiotko. Ale ogólnie rzecz biorąc, siła uścisku dłoni była dobrym prognostykiem tego, jak prawdopodobne było, że dana osoba umrze w trakcie trwania badania.

Średnia siła uścisku jaką zanotował zespół dra Leonga wynosiła 300 niutonów, czyli tyle ile potrzeba, aby utrzymać nad ziemią ciężar  30,6 kg. Każde 50 niutonów poniżej tej średniej było związane z 16-procentowym wzrostem ryzyka śmierci, i 17-procentowym wzrostem ryzyka zgonu z powodu chorób serca. Było to również związane z 7-procentowym wzrostem ryzyka zawału serca (ale niekoniecznie zgonu), i 9-procentowym wzrostem ryzyka wystąpienia udaru mózgu. Wśród chorych na raka lub przewlekłej choroby serca mocniejszy uścisk dłoni oznaczał częstsze przeżycie okresu obserwacji niż w przypadku osób o wiotkiej dłoni. Korelacja ta miała miejsce, gdy badacze skorygowali inne czynniki, które odgrywają rolę we wskaźnikach zgonów, takie jak wiek, wykształcenie, picie, palenie itp.

Trzeba  oczywiście przyznać, że siła uścisku ręki nie jest całkowicie wiarygodnym wskaźnikiem żywotności. Dr Leong nie znalazł tu żadnej korelacji np. z hospitalizacją na zapalenie płuc, alb o z występowaniem cukrzycy. Ani też, co dziwne, nie wydaje się istnieć jakakolwiek korelacja ze zgonami na skutek upadków, będących przyczyną obrażeń, w których jak można uznać, wiotkość lub osłabienie mięśni odgrywa bardzo bezpośrednią rolę.

Dokładna interpretacja na czym to polega, jest trudna. Ponieważ badanie było obserwacyjne, a nie eksperymentalne, nie jest możliwe stwierdzenie, czy takie osłabienie mięśni wywołuje chorobę czy też raczej jest symptomem choroby już istniejącej. A to jest ważne. Bo jeśli prawdziwe jest to pierwsze, to budowanie siły mięśni poprzez ćwiczenia może odwrócić wyrok przedwczesnej śmierci. Jeśli jednak jest to to drugie, to los takiej osoby jest prawdopodobnie przesądzony nieodwracalnie. Najprawdopodobniej zwykle oba czynniki wystepuja po trochu naraz, a siła mięśniowa jest dobrym wskaźnikiem prawdziwego starzenia się - innymi słowy, uogólnionej biochemicznej degeneracji - która tylko niedoskonale koreluje z kalendarzowym wiekiem danej osoby.

Zaletą metody Dra Leonga jest to, że jest ona łatwa do wykonania. Dynamometry są tanie i można ich używać po minimalnym przeszkoleniu. Siła uścisku ręki jest więc prostsza w ocenie niż inne objawy nadchodzących kłopotów ze zdrowiem, takie jak wysokie ciśnienie krwi, procent tkanki tłuszczowej lub poziom cukru we krwi. W połączeniu ze wskaźnikiem talii do wysokości, którego ostatnio opublikowane badanie sugeruje, że jest to lepsza miara otłuszczenia jamy brzusznej niż popularny indeks masy ciała, wiotki uścisk dłoni może być ostrzeżeniem, że nie wszystko jest z nami dobrze. (BJ)

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930