Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Broń w każdej szufladzie?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Trudno o bardziej kontrowersyjny temat do dykusji niż powszechne prawo do posiadania broni.

Sejm skierował projekt ustawy o broni i amunicji do dalszych prac w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Korespondent radia Sputnik Leonid Sigan omawia tę inicjatywę z posłem na Sejm Bartoszem Jóźwiakiem, jednym z autorów wspomnianej ustawy.

 

Ustawa zgłoszona jest przez klub Kukiz'15. Czym kierowali się posłowie, inicjując tę ustawę, która wywołała już pewne kontrowersje?

Sugerowaliśmy się głosem organizacji związanych z ruchem strzeleckim, miłośników i kolekcjonerów broni oraz głosem wszystkich tych, którzy dotychczas ubiegali się pod rządami obecnej ustawy o pozwolenie na broń i zostali przez bardzo subiektywne traktowanie skrzywdzeni. Wraz z organizacjami społecznymi, między innymi Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni, pracowaliśmy na projekcie, który jest projektem niezupełnie nowym, bo ten projekt był również znany pod koniec poprzedniej kadencji, ale nie wszedł pod obrady.

Dlaczego wprowadziliśmy ten projekt pod obrady? Dlatego, że w Polsce, niestety, dostęp do broni jest bardzo fatalnie uregulowany. Po pierwsze obecna ustawa absolutnie nie przystaje do nowych regulacji unijnych z 17 maja 2017 roku. Absolutnie nie jest zbieżna z europejskim nowoczesnym systemem stanowienia prawa w tej materii i co najważniejsze pozostawia wiele elementów niedomówień, które powodują, że zezwolenia nie są praktycznie w ogóle wydawane. W konsekwencji nawet osoby, które teoretycznie spełniają warunki ustawowe, tej broni nie otrzymują. My, jako Polska jesteśmy drugim od końca krajem Unii pod względem posiadanej broni przez obywateli. Jest to 1,3 jednostki broni na 100 obywateli, w Niemczech na przykład 30, w innych dużo więcej. Ta ustawa ma naprawić istniejące patologie. To nie jest ustawa liberalizująca prawo dostępu do broni, tylko normalizująca ten dostęp.

 

Jednak przedstawiciel Nowoczesnej Paweł Kobyliński twierdzi, że projekt liberalizuje dostęp do broni. Padają nawet oskarżenia pod adresem wnioskodawców: „Chcecie zrobić z Polski Dziki Zachód. Ile jest w tym prawdy?

W tym stwierdzeniu nie ma zupełnie prawdy. Poseł Kobyliński nie przytoczył żadnego merytorycznego argumentu. Powoływał się na wypadek z bronią czarną prochową, próbując tym argumentem wpłynąć na odbiór ustawy. Nie wiedział jednak, że ten dokument nie reguluje broni czarnej prochowej, bo nie jest ona ani w Polsce ani w UE w ogóle uznawana za broń, dla której są wymagane pozwolenia.

On twierdzi, że zrobi się Dziki Zachód… To jest dla mnie śmieszne. My w swoim ustawodawstwie nawet się nie zbliżamy do sytuacji, jaka panuje dziś w USA, jeśli chodzi o koncepcje prawa do posiadania broni, chociażby z tego powodu, że są one trudne do zaaplikowania w systemie europejskim. Byłyby nie do połączenia z prawem unijnym, nie do końca wpisują się w tradycję europejską. Jaki jest cel takiego mówienia? Może, żeby Polska  pozostała krajem rozbrojonym? Nie wiem, dlaczego pan Paweł Kobyliński chciałby tego. Przypomnę, klub Kukiz'15 kwestie unormowania dostępu do broni miał w swoich postulatach wyborczych.

 

Grunt, żeby Polacy nie strzelali z tej broni do siebie…

Dobrze, żeby żaden naród nie strzelał do siebie. Ta ustawa absolutnie nie idzie w tym kierunku. W żadnym punkcie nie powodujemy tego, że ten dostęp będzie na ułatwionych zasadach w stosunku do obecnego prawa. Broń jest pewnym elementem wolności, który człowiekowi przysługuje. Można mu tę wolność ograniczyć, jeśli jest przestępcą, lub podlega jakimś chorobom, natomiast, jeżeli spełnia warunki ustawy to powinien mieć dostęp do broni. Takie ustawodawstwo w zasadzie funkcjonuje we wszystkich krajach UE i w wielu poza Unią i nie powoduje to żadnych problemów. Co więcej, nasza ustawa jest nawet ostrzejsza, bardziej rygorystyczna niż dyrektywa unijna. Nie uważam, że Polacy są głupszym narodem niż Szwajcarzy, Niemcy, Francuzi, Finowie, gdzie nie mamy do czynienia ze wzrostem przestępczości. Nawet badania naukowe tego dowodzą, że wzrost dostępu do broni, zawsze koreluje się ze spadkiem przestępczości z bronią.

 

Jakie są szanse, że ustawa zostanie przyjęta przez Sejm?

O, to jest najtrudniejsze pytanie. To zależy od tego, jakie decyzje zapadną w PiS  i w Ministerstwie Administracji i Spraw Wewnętrznych. Wiem, że duża część posłów PiS tę ustawę popiera. Chce dyskutować o niektórych zapisach stricte szczegółowych i tu jesteśmy otwarci. Mam informację, że będzie prawdopodobnie powołana do tej ustawy podkomisja, która się zajmie pracą. Potrwa to kilka miesięcy. Nie umiem powiedzieć, jaki będzie efekt finalny tych prac. Natomiast, że ustawa musi być uchwalona, jest jasne. 

 

 

KOMENTARZE

 • USA #1
  Liczby zabitych z broni palnej 25 razy większa niż średnia dla pozostałych
  krajów uprzemysłowionych
  Rocznie zabitych ponad 13tys, rannych prawie 30tys.
  Dziennie zabitych prawie 100, w tym 7 młodzieży poniżej 19 lat
  Miesięcznie 50 kobiet zabitych przez partnerów

  62% zabitych to samobójstwa
  Afroamerykanie giną 14 razy częściej niż biali
  Sprawdzanie kryminalnej przeszłości uniemożliwiło sprzedaż broni 3 mil. osób.
 • Pierwsza dziesiątka
  krajów w ilości zabitych z broni palnej to kraje anglosaskie lub zachodnie.
 • @Casey 14:35:46
  Sru tu tu tu.... ;-)

  "Pierwsza dziesiątka
  krajów w ilości zabitych z broni palnej to kraje anglosaskie lub zachodnie."

  A karę śmierci za zabicie człowieka mają czy jak popaprańce z niej zrezygnowali? Potem zdziwko?

  Pozdro! :-)
 • @ Autor
  "Trudno o bardziej kontrowersyjny temat do dykusji niż powszechne prawo do posiadania broni."

  Temat jest kontrowersyjny tylko dla "człowieków" sowieckich. Każdy wolny człowiek ma niezbywalne prawo naturalne do posiadania broni. Tylko sąd może je odebrać. Ale dla ludzi, którzy państwu grabiącemu ich z ponad 70% zarobków i jeszcze w swych upośledzonych umysłach znajdujących uzasadnienie takiej patologii zakaz posiadania broni jest czymś wręcz naturalnym bo to przecież państwo (okupant? ;-) ) powinno im zapewnić bezpieczeństwo na każdym kroku i najlepiej na telefon...

  - Likwidując karę śmierci za zabicie człowieka (oraz nie tylko) praktycznie pozbawiono się fundamentu umożliwiającego posiadanie broni.

  - zabraniając posiadania broni niemożliwe stało się bronienie kraju, bo armia np WP jest w stanie bronić obszaru ok. 1 powiatu. a OT bez powszechnego dostępu do broni praktycznie nie ma.

  - Jak nie ma OT to kraj jest do likwidacji. Nikt kupy idiotów nie potrafiących się bronić nie będzie traktował poważnie.

  Ładna układanka?
 • @ Autor
  5* za poruszenie tematu.

  Ukłony
 • @ Autor, All
  "Grunt, żeby Polacy nie strzelali z tej broni do siebie…"

  Takie słowa w ustach Rosjanina... ? Cóż za niebywała agresja ;-DDDDD
 • Oczywiście Polacy mają być rozbrojeni jak owieczki
  Pies może będzie pilnował stada, a może się przyłączy do wilków, a wtedy stado na rzeź... do likwidacji.

  Jeśli ktoś chce kogoś zamordować, to zdobędzie i broń i amunicję bez pozwolenia i z pominięciem wszelkich przepisów i rozporządzeń, a więc restrykcje nie mają większego znaczenia jak chodzi o ilość morderstw, ale za to mają wielkie znaczenie dla rządu, który chce zdobyć absolutną władzę nad obywatelami. Bandyci pozwolenia na broń nie mają, a na pewno nie na tą, którą mordują.
  Wiadomo, że uzbrojeni obywatele mają bardzo silne argumenty i mogą się przeciwstawić tyranii. Rząd USA zrobiłby wszystko, aby odebrać broń Amerykanom. Po to są te wszystkie strzelaniny, w których umierają po kilka razy te same dzieci ( choć w różnych miejscach) i w których te same osoby histeryzują z rozpaczy.
  Kiedyś niemal każdy miał jakiś kontakt z bronią, nawet jeśli nie było broni w ich rodzinnym domu: w wojsku, w szkole, na obozach, ludzie uczyli się strzelać i obchodzić z bronią, a teraz? Dojdzie do tego, że na sam widok pistoletu, na samo wspomnienie, ludzie bedą dostawali spazmów ze strachu - i o to chodzi.

  Co się stanie? Komisja się zbierze, będzie się bardzo długo naradzała i w końcu stwierdzi, że żadnej broni dla Polaków. Macierewicz też tak powiedział. Polacy mogą sobie co najwyżej pomarzyć o samoobronie. Jeśli już, to minister wojny im najwyżej zaserwuje jakąś wojenkę, choćby partyzancką i tyle będzie uciechy.

  A tymczasem, Ukraińcy są przyjmowani do armii Macierewicza, roi się od nich w policji i przemycają ( albo po prostu przewożą) broń do Polski, ale kogo to obchodzi? Ano nikogo. Martwią się politycy, żeby Polacy się sami wzajemnie nie pozabijali, gdyby dostali broń do ręki.
 • @All
  Cała ta dyskusja o dostępie do broni jest bez sensu moim zdaniem.
  Wielu militarystów ubolewa, że nie mają prawa postawić pełnosprawnego działka przeciwlotniczego w ogrodzie, czy tam innej katiuszy - i bardzo dobrze, że nie wolno
  Dostęp do broni jest; legalnie bez zezwolenia można posiadać replikę czarnoprochowca osobnego ładowania z XIXw. i jakoś nie widać ludzi biegających z Coltami po ulicach strzelających do siebie. Jest to broń skuteczna (zdepopulowała Indian swego czasu w obu Amerykach). Jeszcze starszy muszkiet dobrze skalibrowany może robić za broń snajperską.
  Do samoobrony przed ukrami i ciapatymi czy lokalnymi złodziejami w zupełności czarnoprochowiec starczy.
  O braku dostępu do broni lamentuje wiele osób, ale prawie nikt z nich nie posiada legalnego czarnoprochowca.. automat mu się marzy?? hehe..
  takie pierdolenie, nawet gdyby każdy Polak posiadał Kałacha w domu to i tak potulnie płaci coraz większe podatki, ZUS bankrutem jest.. no i?? jakoś będzie..
  Obrona Państwa?? przed kim pytam?? żaden sąsiedni kraj, nie potrzebuje okupować Polski, bo po co? Tu od dawna jest Polin, bez zbrojnej interwencji :(

  P.S.
  Porównywanie czarnuchów z hameryki do Polaków w kwestii kultury posiadania broni jest moim zdaniem niesmaczne. Czytałem kiedyś ciekawą statystykę śmierci od zbłąkanych kul.. czarnuchy w sylwestra strzelają w niebo nie myśląc, że kula kiedyś spadnie :(
 • @wk..ny 17:48:17
  "i jakoś nie widać ludzi biegających z Coltami po ulicach strzelających do siebie."

  I dobrze :-)

  "pełnosprawnego działka przeciwlotniczego w ogrodzie, czy tam innej katiuszy"

  Działka są do d... Po wsiach w porządnych gospodarstwach ma być po kilkanaście sztuk wyrzutni samonaprowadzających pocisków przeciwlotniczych i p-panc, składy min, drony bojowe i zwiadowcze, karabiny snajperskie, kałachy, granaty, noktowizory, zapasy amunicji. Co jakiś czas ćwiczenia pod lasem, żeby składy opróżnić i nowe zapasy zakupić, żeby się nie zestarzało, nie zardzewiało i żeby przemysł funkcjonował i robota dla ludzi była.

  "nawet gdyby każdy Polak posiadał Kałacha w domu to i tak potulnie płaci coraz większe podatki, ZUS bankrutem jest.. no i?? jakoś będzie.."

  Sru tu tu tu ;-D O cudownej szarej strefie zapomniałeś?
  Do uzbrojonego byle komornik po nienależny traktor nie wlezie - nawet po należny będzie się bał.

  Kurde, nie wiem jak to ruszyć, żeby się ruszyło...

  Pozdro!
 • @Lotna 17:22:17
  Całuję rączki! :-)

  @--->>>>>>>>-----------------
 • @wk..ny 17:48:17
  Jest takie państwo gdzie nie stanowi to problemu .No i wszyscy w EU mogą ich pocałować w d... . https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/7jNktkpTURBXy9kYjc5NDlkMGEzNGZkMGJjZTM1OGMwM2U5NzczNWVmOS5qcGeSlQMDzQF0zQ3gzQfOkwXNAyDNAcI
 • @Repsol 19:52:56
  O! Jakie piękne góry ;-D
 • @Jasiek 19:04:45
  Nic się nie martw, bo się ruszyło. Musiałbyś widzieć, jaka chmara "niepoprawnych" jintelektualistów, tudzież innych, mnie obskoczyła jakieś pięć lat temu, kiedy napomknęłam o dostępie do broni dla szarych obywateli. Teraz nawet tam rozmowy są już zupełnie inne, no i nawet, jak widać, odbywają się one w sejmie, co kiedyś było w ogóle nie do pomyślenia. Jaki będzie wynik, to już zupełnie inna sprawa.

  Pozdrawiam. :)
 • broń palna jest złudą bezpieczeństwa.
  Żadne pozwolenie na broń w Polsce jest nie potrzebne. To co jest potrzebne to powrót do czynnej służby wojskowej oraz łatwo dostępne dla ogółu strzelnice. Wojsko robi z mami synków prawdziwego faceta. Faceta który umie się bronić, wie kiedy zaatakować a kiedy trzeba ustąpić. Wpaja także dyscyplinę, obowiązkowość i "dorosłość". Taki człowiek się nie boi a strach jest głównym czynnikiem tragedii. Tak wyszkolony człowiek także wie jak w razie rozrób zdobyć broń od przeciwnika (jeżeli chodzi wam o starcia rządowe). Posiadanie broni wymusza na agresorze czy też bandycie użycie jej jako pierwszy gdyż działa wtedy czynnik strachu. Tego przy nieposiadaniu broni nie ma i użycie jej przez agresora jest niekonieczne.
  Poza tym posiadanie broni nie jest antidotum na bandytę. Grubo ponad 20 lat temu pracowałem jako manager przy produkcji specjalnych sejfów na broń które to aby uniknąć incydentów z bronią palną musisz posiadać.
  Kod do automatycznego zamka wpisywałeś poprzez położenie dłoni pod spód specjalnie zamontowanego sejfu, przy niewidocznej dla innych rozłożonej ręce wybijałeś palcami numery po czym sejf otwierał się automatycznie.
  Uwierzcie że zanim sięgniecie po broń czy z sejfu czy z innego, niedostępnego dla waszych dzieci lub odwiedzających was przyjaciół miejsca, wasz mózg będzie już na podłodze i tyle będzie z posiadania broni. Prawo to jest wodą na młyn dla korporacji zbrojeniowych i nic więcej.

  PS: po strzelaninie w Las Vegas ludzie rzucili się do sklepów w celu kupna broni. Zyski korporacji i cena broni z amunicją automatycznie wzrosły ponad 10%. Co chcecie więcej usłyszeć?
 • @Stara Baba 21:47:55
  "Co chcecie więcej usłyszeć?"

  Więcej bajek dla Szwajcarów ;-DDDDD

  http://lh3.googleusercontent.com/-SwPLi-SwqK4/VaNXruWhFwI/AAAAAAABEE0/NHw0l7ZqM_A/hidden-swiss-bunkers-5%25255B6%25255D.jpg?imgmax=800
 • @Stara Baba 21:47:55
  "Żadne pozwolenie na broń w Polsce jest nie potrzebne. To co jest potrzebne to powrót do czynnej służby wojskowej oraz łatwo dostępne dla ogółu strzelnice."

  Dlaczego widzisz alternatywę tam gdzie jest oczywiście najoczywistsza oczywistość koniunkcji? ;-)

  "Tak wyszkolony człowiek także wie jak w razie rozrób zdobyć broń od przeciwnika (jeżeli chodzi wam o starcia rządowe)."

  Po co zdobywać jak można mieć wcześniej?

  "Prawo to jest wodą na młyn dla korporacji zbrojeniowych i nic więcej."

  Tylko jeśli w kraju nie ma się fabryk broni. Pionki - Łucznik rulez!

  "Uwierzcie że zanim sięgniecie po broń czy z sejfu czy z innego, niedostępnego dla waszych dzieci lub odwiedzających was przyjaciół miejsca, wasz mózg będzie już na podłodze i tyle będzie z posiadania broni."

  Dla uniknięcia takich sytuacji uchwala się karę śmierci za zabójstwo. (Oczywiście za wiele innych rzeczy też - np cuda nad urną)
  Dodatkowa korzyść jest taka, że mogą nas wtedy wyrzucić z UE - a my wtedy do cegiełek! [ BRICS ]
  I niech wtedy ktoś przyfika uzbrojonym Lachom :-)

  Szanowny Stary Babie, dlaczego Ty masz takie dziwne podejście?
 • @Jasiek 00:38:19
  "Tylko jeśli w kraju nie ma się fabryk broni. Pionki - Łucznik rulez!"

  Motyla noga! Zapomniałem o grupie BUMAR ;-)
 • @Jasiek 16:16:39
  Sru tu tu tu....

  O co ci chodzi?

  To są oficjalne dane statystyczne.
 • @wk..ny 17:48:17
  "Porównywanie czarnuchów z hameryki do Polaków...."

  Bez podania tego faktu, cały opis tego tematu byłby bardzo mocno zniekształcony.

  PS Żadna kula pistoletowa wystrzelona do góry i "spadająca z nieba", nigdy nikogo nie zabiła.
 • @Casey 01:48:39
  "O co ci chodzi?

  To są oficjalne dane statystyczne."


  Chodzi o brak kary śmierci za zabicie człowieka - to fundament powszechnego dostępu do broni palnej. Bez tego nawet nie ma co zaczynać, bo żadne "dane statystyczne" wtedy nie będą się zgadzać.

  Życie ludzkie jest świętością i każdy kto na nie nastaje musi się liczyć z konsekwencją śmierci - natychmiast (samoobrona lub samopomoc) lub później (wyrok sądu)
  Bez wprowadzenia kary śmierci "dane statystyczne" nigdy nie będą na miejscu. Jej brak to kompletny lewacki debilizm.

  [ Oczywiście kara śmierci powinna obowiązywać także za inne rzeczy - np poważne przestępstwa gospodarcze, zbiorowe zagrożenie zdrowia lub życia, fałszowanie wyników wyborów (bo np za rozwieszanie plakatów podczas ciszy wyborczej idzie się do ciupy - więc proporcje muszą być ;-) ]

  Skutek uboczny to może być też nasz automatyczny wylot z UE (bez żadnych negocjacji, okresów przejściowych) i tak samo automatyczny skok w stronę BRICS.
  A to krok w stronę suwerenności monetarnej...

  Wszystko się ładnie układa jak widzisz - tylko ktoś wyjął jedną cegiełkę i gmach/państwo się zawalił. Właśnie tą cegiełką była kara śmierci. I o to mi chodzi, że prezentowanie tych " oficjalne dane statystyczne" w odniesieniu do rzeczywistości ma się bez kary śmierci jak wół do karety. To jak dodawanie liczb do gwiazd albo podobny galimatias.

  Czy czujesz się usatysfakcjonowany moją odpowiedzią?

  Uprzejmości
 • @Jasiek 04:21:52
  "Chodzi o brak kary śmierci za zabicie człowieka - to fundament powszechnego dostępu do broni palnej."

  Tak więc mimo innych argumentów doszliśmy do porozumienia że
  w Polsce nie może być pozwolenia na ogólny dostęp do broni. :-)

  PS: osobiście znam człowieka który w kraju gdzie jest kara śmierci, przez dziesięć minut bił podpitego znajomego aż go nogami zatłukł na śmierć. Dostał za to 10 lat. Odsiedział swoje i po pięciu latach od wyjścia wysłał aplikacje na broń i pozwolenie od władzy na jej posiadanie dostał. Człowiek groźny dla otoczenia, nieobliczalny, morderca.
 • @Stara Baba 05:07:53
  "PS: osobiście znam człowieka..."

  No tak - tylko, że... podajesz patologiczny przykład jako argument przeciwko wprowadzeniu czegoś normalnego.

  Koleś powinien dostać wyrok śmierci i tyle. Za zabójstwo. Taki wyrok jaki dostał to patologia. To, że dostał pozwolenie na broń to następna.

  Argument uważam za wielce nietrafiony.

  3m siem.
 • @Stara Baba 05:07:53
  "Tak więc mimo innych argumentów doszliśmy do porozumienia że
  w Polsce nie może być pozwolenia na ogólny dostęp do broni. :-)"

  To wcale nie jest zabawne. Kara śmierci i powszechny dostęp powinny być, żeby Polska mogła być normalnym państwem.
 • @Casey 02:05:45
  tak na szybko:
  http://www.tvp.info/33176646/trafila-go-kula-prosto-z-nieba-13latek-zginal-podczas-meczu-koszykowki
 • @Jasiek 05:36:03
  niestety nie zrozumiano mojego wpisu.. nikt nie pochyla się nad tym jaki ma być zakres posiadania broni.. nikt nie widzi tego, że legalizacja może doprowadzić do powstania prywatnej armii silniejszej od policji. Takiego eskimosa spekulanta nie da rady zatrzymać oddział AT gdy stanie naprzeciw armii Black Water.. Dobry przykład prywatna armia Rutkowskiego.. robili co chcieli z oddziałem AT poradzili by sobie..
 • @wk..ny 09:27:09
  reasumując; obywatele nie mogą być lepiej uzbrojeni od policji, a to, że to policja powinna chronić obywateli przed skorumpowanymi politykami, a nie odwrotnie (tak jak teraz), to zupełni inny temat :(
 • @Stara Baba 05:07:53
  Zmienił byś zdanie gdybyś miał włamanie do domu nocą, a jedną rzeczą którą mógłbyś się bronić są twoje własne kalesony, bo już zadanie ciosu nożem kuchennym, to przekroczenie obrony koniecznej. ( mimo że weszły trzy " karki" po 120 kg każdy.)
  Nakaz trzymania broni w sejfie jest idiotyzmem, gdyż wtedy to nie jest broń, a zwykły kawałek żelastwa nieprzydatny do niczego.
  Generalnie opowiadasz bzdury.
 • @wk..ny 09:27:09
  "...że legalizacja może doprowadzić do powstania prywatnej armii silniejszej od policji."

  I o to chodzi, i o to chodzi...
  Co komu szkodzi prywatna armia jak nikomu nie wyrządzono krzywdy?

  "Takiego eskimosa spekulanta nie da rady zatrzymać oddział AT gdy stanie naprzeciw armii Black Water.. "

  Na sposoby są sposoby.

  Zwróć proszę uwagę, że przy OT to Black Water nie ma szans.
  A bez powszechnego dostępu do broni i kary śmierci mówienie o OT to jakieś kpiny.
 • @wk..ny 09:33:42
  "reasumując; obywatele nie mogą być lepiej uzbrojeni od policji,"

  Bo co?
  Dlaczego nie mogą?
  Może nieraz policję trzeba wesprzeć?
  W razie W nawet i armię. Nawet nie tyle wesprzeć co wręcz zastąpić. O tym nie pomyślałeś?
  Dlaczego traktujesz obywateli jak bandziorów?
  Dlaczego myślisz, że bezpieczeństwo to usługa na telefon?

  To obywatele są suwerenem a nie policja. I mają być uzbrojeni po zęby.
  Kuźwa, po kim jak po kim, ale po Tobie to ja się myślenia na sowiecką modłę nie spodziewałem.... ;-DDDDD

  Mega pozdro!
 • @zadziwiony 15:35:27
  No widzisz człowieku, po co ci broń jeżeli prawo nie pozwala ci bronić się przed bandytami? Jednak to nie pozwolenie na broń jest problemem obrony lecz prawo nie pozwalające użyć "narzędzia" w obronie własnej. Takich argumentów, poważnych lub błahych, jest multum. Na przykład argument @wk...nego który ma całkowitą rację.
  Ja tu nie polemizuję i nie dyskutuje o argumentach. Nie ma sensu gdyż jest to próżne jak dyskusja o aborcji. O temacie wiem bo mieszkam w kraju gdzie broń jest dozwoloną i widzę co się dzieje. Mieszkałem kiedyś w naszym kraju gdzie na nocne polowanie na suma chodziłem tylko z siekierką u pasa i to nie dla obrony lecz aby w gąszczach wyczyścić miejsce.
  Polacy mają kraj jeden z najbezpieczniejszych na świecie i zamiast go polepszać, unowocześniać, udoskonalać to poprzez pozwolenie na broń chcą go wpakować w niezłe tarapaty jakie przeżywa USA.
 • Czemu traktujecie innych jako głupszych agresywniejszych?
  Pod rozwagę podaję że każdy z nas posiada w domu czy wręcz pod ręką broń o udowodnionej morderczej skuteczności przez całe tysiąclecia. To zwykły ignorowany nóż. mamy po kilka ,kilkanaście w każdym domu. Ja osobiście na żywo żadnej walki nożowników nie widziałem. media nie donoszą o OIOM-ach przeładowanych ofiar dźgnięć ,pochlastań etc. . Tak samo byłoby z bronią palną.


  Absolutne pozwolenie na nabywanie z ulicy? Tak na dowód i ściągnięcie danych biometrycznych typu odciski palców ucha, tęczówki i skanu podczerwieni rąk Owszem amunicja z wkładką elektroniczną aby po wystrzeleniu pocisk wiedział z czyjej lufy wyleciał. No i na lufie kamerka. Już teraz ceny broni palnej są zaporą dla większości mieszkańców zarabiających w Polsce.
 • @Stara Baba 21:47:55
  "Uwierzcie że zanim sięgniecie po broń czy z sejfu czy z innego, niedostępnego dla waszych dzieci lub odwiedzających was przyjaciół miejsca, wasz mózg będzie już na podłodze i tyle będzie z posiadania broni. Prawo to jest wodą na młyn dla korporacji zbrojeniowych i nic więcej." Uwierz że mózg sprawcy tego pierwszego odmózgowienia po chwili sam będzie rozbryźnięty strzałem zaalarmowanego hukiem sąsiada
 • @Jasiek 16:11:28
  I o to chodzi, i o to chodzi...
  Co komu szkodzi prywatna armia jak nikomu nie wyrządzono krzywdy?Tak juz było przed ustawą w roku 2000 o licencji dla ochrony. Była armia ok kilkudziesięciu tysięcy posiadaczy prywatnej broni do użytku służbowego.
  komuś polało po nogawkach na rzadko i w mig zorganizowano ustawę
 • @Stara Baba 16:37:25
  "Polacy mają kraj jeden z najbezpieczniejszych na świecie..."

  Chyba niechcący wypisałeś trochę ogłupiających łgarstw... Bardzo mi przykro ;-) Ale wiem, że nie zrobiłeś tego ze złej woli. Oto dowód:

  "Polacy mają..." - Co mają? Kraj? Jesteś pewien? Co mogą zrobić, żeby żyło im się lepiej?

  "...jeden z najbezpieczniejszych na świecie..."

  Jest tylko jeden "mały szkop-uł" - dzięki temu Twojemu "bezpieczeństwu" prognozy na rok 2100 są: 12 mln Polaków - Tak, Stary Babie, masz rację - w więzieniu/hospicjum jest cholernie bezpiecznie.
 • @gnago 18:58:33
  "Czemu traktujecie innych jako głupszych agresywniejszych?"

  Objaw czerwonego myślenia :-(

  Ukłony

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930