Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Islam na Bałkanach

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Igor Gaszkow na łamach Sputnika tak pisze o ekspansji islamu na Bałkanach

 

«Europejska beczka prochu», jak nazywano Bałkany sto lat temu, może znów wstrząsnąć Starym Światem.W regionie tym mocno inwestują państwa Zatoki Perskiej, a islamiści budują meczety i werbują miejscowych kaznodziei. Sukcesy radykalnej propagandy sprawiły, że nieuznawane Kosowo stało się stabilnym dostawcą terrorystów dla Państwa Islamskiego w Syrii. Jak opowiadają mieszkańcy, ubogim rodzinom systematycznie były wypłacane pieniądze za słuchanie radykalnych kazań. Ludzie są w takiej potrzebie, że muszą się na to godzić. Niekiedy fundamentaliści gotowi są płacić za samo noszenie brody kreującej wizerunek «ortodoksyjnego muzułmanina». 

Według słów profesora kryminologii na Uniwersytecie w Sarajewie Gorana Kovačevića kluczową rolę w islamizacji Bałkanów odgrywa czynnik saudyjski: «Każdego roku w Bośni fundamentaliści otrzymują od Rijadu dziesiątki milionów euro, a pieniądze te przez Austrię trafiają do najuboższych rodzin. Ojciec dostaje 250 euro, jego żona — 200 ale pod warunkiem, że będzie nosić parandżę». Często fundamentalistyczne rodziny zakładają przyjezdni, pochodzący z państw arabskich. Zamożni obywatele państw Zatoki biorą sobie w Bośni drugie i trzecie żony, ale u ogniska domowego zasiadają tu rzadko — jedynie podczas przyjazdów służbowych.

Radykałowie wypierają islam tradycyjny. Przykładem tego jest historia imama Selvedina Beganovicia z bośniackiej wsi Bosanska Bojna. W swoich kazaniach otwarcie i ostro krytykował Daesz oraz radykałów, w wyniku czego został kilkakrotnie napadnięty i teraz obawia się o swoje życie. Serbskie media pisały także o pewnym Bośniaku F. B., który musiał uciekać z dziećmi do Belgradu ze wsi pod bośniackim miastem Tuzla. W nocy wdarły się do jego domu nieznane osoby i zażądały pieniędzy. «Mieli na sobie maski ochronne, spod których wystawały długie brody. Od razu wiedziałem, że są to wahhabici». Poszkodowany próbował zgłosić napad na policję, ale bez skutku. Policjanci powiedzieli, że «nie chcą ryzykować» i doradzili mu, by opuścił kraj. 

Wzrost islamskiego radykalizmu wśród niewyedukowanych i ubogich mieszkańców Bałkanów nakłada się na prawie swobodny dostęp do broni, co stanowi niebezpieczną kombinację. Według danych europejskich mediów karabin Kałasznikowa w państwach bałkańskich kosztuje około 200 euro. Kosowscy dżihadyści, z których część wróciła z Syrii i Libii, zostali przyłapani podczas szykowania się do zamachów: w listopadzie 2016 roku podczas meczu Albania-Izrael, oraz w marcu 2017 roku — na moście Rialto w Wenecji.  «Saudyjczycy budują meczety, utrzymują imamów, radykalizm religijny kwitnie» — mówi badacz z Instytutu Słowianoznawstwa Georgij Engelgardt. «Jednak sytuację nieco łagodzi malejąca liczba urodzeń kosowskich Albańczyków po demograficznym wyparciu Serbów z regionu» — mówi specjalista. 

Z drugiej strony sytuację komplikuje jednak kryzys imigracyjny. «Uchodźcy z Bliskiego Wschodu, którzy zalali Grecję i południowe Bałkany, odgrywają rolę w rozprzestrzenieniu idei nietolerancji i nienawiści wśród miejscowych muzułmanów. Dotyczy to przeważnie młodzieży z Albanii a także z Bośni i Kosowa» — mówi Andreas Andrianopoulos, ekspert klubu Wałdaj i minister w kilku greckich rządach. Jeden zasadniczy fakt gospodarczy wyjaśnia wzrost radykalnych nastrojów na Bałkanach: poziom bezrobocia wśród młodzieży wynosi 50%.

Upadek gospodarczy nakłada się na krach europejskiej iluzji. Przez dwadzieścia lat państwom bałkańskim (Albanii, Macedonii, Bośni i innym) obiecywano członkostwo w UE. Oczekiwanie to jest ciągle dalekie od urzeczywistnienia: kryzys bloku europejskiego spowodowany Brexitem oraz konflikt między Zachodem i Wschodem wewnątrz UE dają państwom bałkańskim niewielką szansę na podniesienie swojego «statusu». W tym świetle propaganda islamistów osiąga odpowiedni efekt.

Poza tym eksperci stwierdzają wzmocnienie pozycji Turcji w tym rejonie, która zawarła szereg korzystnych transakcji. W rozmowie z korespondentem RIA Novosti bośniacki aktywista społeczny walczący z radykalnym zagrożeniem Dževad Galijašević (muzułmanin) narzeka, że wpływ islamskich fundamentalistów prowadzi do przyspieszonego kształtowania się nieistniejących wcześniej tradycji — jak na przykład wielożeństwa. «Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bośniaccy muzułmanie zawsze byli europejskimi muzułmanami, z europejskimi zwyczajami rodzinnymi. A już od prawie 25 lat znajdują się pod wpływem różnych saudyjskich organizacji niekomercyjnych i stopniowo zmieniają przyzwyczajenia. Poligamia w Bośni i Hercegowinie jest zakazana prawnie, ale w rzeczywistości ma miejsce i robi się coraz bardziej popularna. Niedawno w państwie tym został aresztowany kaznodzieja związany z Daeszem. Miał cztery żony i 19 dzieci. Taka sytuacja stopniowo przestaje być czymś nadzwyczajnym» — mówi Galijašević.

 

KOMENTARZE

 • @@@!
  Uwaga! Prośba o wsparcie inicjatywy... Brytyjczycy, których przodkowie odmówili naszym żołnierzom udziału w Paradzie Zwycięstwa, bo Stalin stroszył wąsa, robią plebiscyt na pilota Spitfire, który ma być upamiętniony w muzeum. W konkursie jest Polak, Franciszek Kornicki, odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Srebrnym Virtuti Militari. Ostatni żyjący polski pilot walczący w Bitwie o Anglię. Przypomnijmy im, że "nigdy tak wielu, nie zawdzięczało tak wiele, tak niewielu". Co robić?

  1. Wchodzimy na podaną stronę:

  http://www.telegraph.co.uk/men/thinking-man/britons-raf-needs-have-say-vote-forthe-peoples-spitfire-pilot/
  2. Znajdujemy zdjęcie Pana Franciszka
  3. Klikamy głos Pomóżcie upamiętnić polskiego bohatera.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930