Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Chiński skok na Europę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Rosyjscy eksperci bacznie obserwują chińskie zaangażowanie w Europie.

 

W latach 2000-2016 Chiny zainwestowały w Europie 101,386 mld dolarów w postaci bezpośrednich inwestycji.Takie dane zostały podane w najnowszym badaniu Instytutu Współczesnych Studiów nad Chinami (The Mercator Institute for China Studies; MERICS). Najbardziej atrakcyjne dla chińskich inwestorów są Niemcy, Wielka Brytania, Włochy, Francja, Finlandia i Portugalia, a najbardziej przyszłościowe sfery to usługi komunalne, transport i infrastruktura, budowa maszyn i urządzeń dla przemysłu, energetyka, zakłady produkcyjne a także towary i usługi.

Według tego samego źródła w 2016 roku globalne bezpośrednie inwestycje zagraniczne Chin wzrosły do 220 mld dolarów, zajmując 9,5% rynku światowego. Eksperci MERICS podkreślają, że ekspansja chińskiego kapitału zaniepokoiła nie tylko zagranicznych partnerów Chin. Wywóz kapitału zmartwił również chińskie władze. 

W 2016 roku na "wielką trójkę" — Francję, Niemcy i Wielką Brytanię — przypadło 59% bezpośrednich inwestycji (FDI) z Chin. Tradycyjnie jest to pierwsze miejsce wśród innych regionów Europy. Na drugim miejscu w 2016 roku znalazła się Europa Północna, przypadło na nią około 27% chińskich FDI. Danych z poprzednich dwóch lat brak, lecz w latach 2011-2013 jej udział wynosił jedynie 2-3%.

W 2016 roku na trzecim miejscu uplasowała się Europa Południowa — około 10%. Jej pozycja w porównaniu z 2015 rokiem, gdy jej udział w FDI Chin przekraczał 40%, pogorszyła się. Jednocześnie w latach 2013 i 2014 także była na drugim miejscu. Ekspert rosyjskiego Instytutu Rynku Papierów Wartościowych i Zarządzania Michaił Bielajew uważa, że te tendencje w ogólnym zarysie są naturalne:

Pierwsza grupa — to rzecz oczywista. Chińskie inwestycje płyną tam, gdzie są największe, najsilniejsze i najbardziej przyszłościowe gospodarki, czyli do państw będących europejskimi liderami. Wielka Brytania jest przez Chińczyków uważana za największe takie państwo. Zdecydowała się na samodzielność, ale nie zamierza zrywać więzi z UE. Państwa Europy Północnej także uchodzą za dobrze prosperujące i przyszłościowe, a najważniejsze — interesują one Chiny z punktu widzenia akcentów geopolitycznych. Oczywiście, jest tam również dobry klimat inwestycyjny — państwa ze stabilną sytuacją gospodarczą, państwa, w których biznes czuje się spokojnie i pewnie. Natomiast południowa grupa państw to państwa charakteryzujące się większym ryzykiem, ale przecież jednocześnie tam, gdzie ryzyko jest większe, są możliwe większe zyski. Ponieważ u Chińczyków w całej ich polityce, w kierunku zewnętrznym znaczną rolę odgrywają czynniki i powody polityczne, w żadnym wypadku nie mogą tracić z pola widzenia Europy Południowej. Ten region obecnie znajduje się w trudnej sytuacji, ale nie oznacza to, że będzie tak również jutro.

W rezultacie planowej ekspansji kapitałowej Chiny stały się posiadaczem największych aktywów w Europie. W 2016 roku Europa po raz pierwszy wyprzedziła USA jeśli chodzi o aktywa kupowane przez chiński biznes na rynku fuzji i przejęć (M&A). Rosyjski analityk rynków papierów wartościowych Dmitrij Tratas wyjaśnia to zwiększeniem przez USA barier dla chińskich inwestycji:

Przypuszczam, że amerykański rząd i organy regulujące zaczynają aktywnie rzucać Chinom kłody pod nogi. Stosunki handlowe między USA i Chinami zawsze były napięte. Na zewnątrz — deklarowane partnerstwo, ale wewnątrz w rzeczywistości USA regularnie oskarżają Chiny o dumping, wsparcie finansowe ekspansji firm prywatnych, niesprawiedliwe ceny towarów itp. Chiny z kolei zarzucają USA tworzenie sztucznych preferencji dla amerykańskich spółek. 

Chiny mają obecnie bardzo dużo wolnych pieniędzy na inwestycje, w odróżnieniu od USA, których długi cały czas rosną. Chińskie firmy realizują aktywną ekspansję na rynku. Ci, którzy są w stanie rzucać im kłody pod nogi, sprzeciwiać się tej ekspansji, lub ja hamować, to tak właśnie robią. Ci, którzy nie za bardzo mogą stawiać opór lub nie przywiązują do tego większej wagi najczęściej są pochłaniani przez chiński kapitał. O ile rozumiem to co obserwuję, to obecnie niepisana misja chińskich firm polega na tym, by kupować wszystko i wszędzie, czyli wzmacniać chińskie pozycje na wszystkich bez wyjątku rynkach — w Afryce, Ameryce i Europie. W Europie warunki do inwestowania są bardziej liberalne niż w USA, i stąd ten imponujący, wciąż narastający skok Chin na Europę.  

 

/źródło: Sputnik/

 

KOMENTARZE

 • ekspansja wpisana we wszystkie organizmy zywe...
  @Casey-11 wrzesnia jako ,,casus belli,,
  Jest to wniosek oczywisty,i pomimo ze dzialanie animatorow 11 wrzesnia jest nie do zaakceptowania powinnismy wiedziec ze bylo elementem globalnej strategi o jakich sie nie pisze wprost. Mianowicie tak dynamiczne populacje jaka jest chinska i islamska przy tak duzym przyroscie liczebnym w pewnym momencie przejely by role hegemona i zdominowaly by nasz swiat . Te spoleczenstwa predzej czy puzniej musza wejsc na droge ekspansji powstrzymywania tej olbrzymiej dynamicznej 1,5 populacji chinskiej i islamskiej bylo wiec zalozonym celem 11 wrzesnia i puzniejszego wejscia do afganistanu i rejon bliskiego wschodu. Byly wiec w pewnym aspekcie to dzialania w interesie zachodu jako calosci, oczywiscie jest wiele watkow tego problemu,z perspektywy dlugofalowej pewne kwestie maja ruzne odcienie,niestety my ludzie dalecy jestesmy do zachowan swiadomych.Nadzieja w tym o czym pisze Izajasz w II rozdziale,niema innych alternatyw dla przyszlosci swiata.....
  Gdzie jest Husky z notką na 11/9 ?
  jan 12.09.2017 11:03:58

  Dodam- Swego czasu blogerka Julia pisala na neonie o praktykach Japonczykow podczas II wojny swiatowej. Jak mogli by zachowywac sie chinczycy trudno przewidziec [przepowiednie 11 letniego slawika kraszenikowa] gdybyli stali sie globalnym hegemonem,obecnego przynajmniej znamy..co nie znaczy ze pochwalam to co robi usa na swiecie.
 • @jan 22:05:09
  Ortografia się kłania!
 • Bardzo lubie chinskie jedzenie.Smaczne i zdrowsze niz amerykanskie.
  Mam tylko 1 pytanie:Czemu Chinczykom wszystko sie udaje a ja jak ciagne waz do podlewania po trawie to nawet na lisciu sie zakreci, zaczepi? Szatan im pomaga za ich bezboznictwo ?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031