Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4369 postów 1979 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Demontaż Pałacu Kultury?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Korespondentka radia Sputnik Irina Czajko rozmawia z Bohdanem Piętką, publicystą i historykiem z Krakowa, o burzeniu pomników radzieckich w Polsce

 

W piątek rozpoczęło się burzenie pomnika-Mauzoleum Armii Czerwonej w centrum Trzcianki w Polsce. Rosyjskie MSZ wyraziło zdecydowany sprzeciw i oświadczyło, że nie zamierza się z tym godzić.

Co Pan sądzi jako historyk o zburzeniu Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich w Trzciance. Czy był Pan zaskoczony?

Byłem zaskoczony. Mimo, że obecne władze polskie ogłosiły jakiś czas temu, że będą burzyć pomniki upamiętniające walkę żołnierzy radzieckich na ziemiach polskich w latach 1944-45, byłem jednak zaskoczony, ze względu na to, że było to jedno z najbardziej okazałych mauzoleów w Polsce i nie jest do końca pewne, czy tak, jak twierdzą władze Trzcianki, nie było pod tym memoriałem szczątków żołnierzy radzieckich. Uważam, że to, co zrobiono w Trzciance i jak to zrobiono, to jest barbarzyństwo.

Jeśli chodzi o samą kwestię historyczną, to przecież pomniki upamiętniające Armię Czerwoną stoją nie tylko w Polsce. Stoją także na Słowacji, na Węgrzech, w Czechach. Mało tego, w centrum Wiednia znajduje się okazały pomnik Pamięci Bohaterów Armii Czerwonej. Tak się nazywa. W Berlinie stoi taki pomnik. Nikt tam tych pomników nie burzy. Wszędzie w tych krajach podchodzi się ze zrozumieniem do roli, jaką odegrała Armia Czerwona w walce z nazistowskimi Niemcami. Tam traktuje się te pomniki nie jako symbole „sowieckiej dominacji", jak to się mówi w Polsce, ale jako pomniki upamiętniające żołnierzy jednej z armii koalicji antyhitlerowskiej, która wniosła ogromny wkład w zwycięstwo nad Niemcami hitlerowskimi. I to jest dla wszystkich oczywiste.

 

Czy w tym kontekście istnieje możliwość, że Pałac Kultury i Nauki w Warszawieteżbędzie zburzony?

Może i tak. Takie propozycje już padały wielokrotnie. Ja traktowałem to jako humor. Jako coś niepoważnego. Ale, jeżeli rzeczywiście ta polityka historyczna ma taki skrajny wymiar, to tego bym nie wykluczał.

KOMENTARZE

 • Pałac kultury nie może być zniszczony nie z przyczyn politycznych,
  nie z przyczyn ideowych, nie z przyczyn "patriotycznych" byłem w nim, zjeżdżałem do podziemi. Tam jest ponad 1 m żelbetonu jako strop kondygnacji. Więc proponuję zwolennikom zburzenia messelek, młoteczek i własny odcinek budzenia.

  Można nie lubić władz Rosji, ale śmierć ludzi, tych zwykłych, zwykłych żołnierzy z poboru, co ich matki, żony, dziewczyny z łzami w oczach żegnały, którzy marzyli, że jeszcze w życiu swoich bliskich zobaczą, ale już nie zobaczyli, nie wolno traktować politycznie.

  Nasza kultura, ta słowiańska, ta Lachów, mówi wyraźnie, nie mścij się na zmarłym, on już bronić się nie może. No ale czy dzisiejsze oszołomy trzymające władzę, z kulturą Polaków nic nie mające wspólnego, są w stanie to pojąć? Myślę, że rozumu braknie.
 • Nigdy nie uwierze, ze Palac Kultury to sowiecki projekt.
  Tak samo reszta wiezowcow Stalina, moskiewskie metro.To jest architektura z Chicago.Nie budowali tego przedtem wiec nie mogli miec architektow, inzynierow w tych dziedzinach.Wielu Rosjan w Polsce zobaczylo zegarek pierwszy raz w zyciu. Chyba, ze tak jak w ich legendach typu:Radionow, niepismienny, genialny samouk, wynalazl radio.
 • @staszek kieliszek 00:55:21
  //Tak samo reszta wiezowcow Stalina, moskiewskie metro.To jest architektura z Chicago.Nie budowali tego przedtem wiec nie mogli miec architektow, inzynierow w tych dziedzinach//

  Przeżegnaj że się krzyżem świętym Chicago? Cóż ty wypisujesz? jest jak raz na abarot. https://en.wikipedia.org/wiki/Constructivism_(art)
 • @ikulalibal 01:39:24
  W Rosji wynaleziono jedynie kwas chlebowy.Za carow mysl techniczna szla z zachodu i po rewolucji tak samo.W czasie rewolucji wymordowano czytatych i pisatych wiec kto mial przemysl projektowac?Sowieci placili zachodnim firmom i inzynierom zlotem a sile robocza sobie aresztowali.Niewiele jest opracowan na ten temat ale mozna sie dokopac.
  http://ashbrook.org/programs/citizens/publications/books/no-left-turns-contents/soviet-might/
  http://www.americanheritage.com/content/how-america-helped-build-soviet-machine
 • @staszek kieliszek 03:38:41
  Każdy ma prawo do podnoszenia sobie nastroju w dowolny sposób.Dlatego nie zakazana jest wiara w mity które uprzednio samemu się wymyśliło.
  Czy jeśli powiem (zgodnie z prawdą nawiasem mówiąc) że żaden epokowy wynalazek ( technologia,idea) nie powstał na tzw Zachodzie,to bardzo zaboli?
  Cywilizacja Zachodnia z założenia jest jedynie odtwórcza.Jej trwanie i rozwój uwarunkowane jest możliwością pasożytowania na innych cywilizacjach.Bez tego usycha albowiem jest bezpłodna.
  Usuń ze współczesnej myśli technicznej mózgi wydrenowane z Indii,Iranu,Chin,a okaże się że owa myśl wogóle nie istnieje.
  I tak było od początku.Alfabet rzymski,liczby arabskie,indyjski system dziesiętny,chiński proch,papier,ceramika,jedwab,arabska kartografia, nawigacja,konstrukcja żagli,itd,itd,itd,

  //Sowieci placili zachodnim firmom i inzynierom zlotem a sile robocza sobie aresztowali.Niewiele jest opracowan na ten temat ale mozna sie dokopac.//

  Przeciwnie.Nie trzeba "kopać" bo materiałów jest dużo.Stąd wiadomo że zakup od amerykanów pewnych technologii był formą łapówki czy raczej haraczu dla Wall Street.Na Imperium dobra nasuwał się ogromny kryzys ekonomiczny stąd pilna konieczność "sprzedania komuś czegoś" a jedynym dużym odbiorcą nie mogącym się wybronić był właśnie nowo powstały ZSRR.
  A płacono nie złotem a ziarnem.Imperium dobra nawiedził tajemniczy Dust Bowl,w kraju panował realny brak żywności dlatego od ZSRR zażądano spłaty należności ziarnem.Natomiast jeśli idzie o społeczne koszty i konsekwencje Dust Bowl to tu faktycznie jest mało materiałow.Trzeba kopać.
 • @ikulalibal 07:43:56
  No właśnie. Najpierw eksportują rewolucję i wojny tworzą warunki w których się nie da żyć cywilizowanym ludziom a potem przekupują tych czytatych i pisatych za miskę zupy.
 • @ikulalibal 07:43:56
  Bardzo przyjemnie sie z Panem(Pania) rozmawia.Dochodzimy do sedna, ze ruska potega zostala wybudowana przez USA.Na plakatach propagandowych, antyamerykanskich, pokazywali co innego a co innego robili i do dzis robia.Ameryka wybudowala USSR przemysl za zloto.Amerykanie za zloto sprzedali by oczy wlasnej matki.Dzis mamy tego powtorke.USA wybudowalo dla zysku nastepnego wroga: Chiny.Przeniesli swoj prawie caly przemysl tam.Co z tego wyniknie? Nie jestem jasnowidzem niestety.
 • @fretka 08:24:18
  Dokładnie to samo zrobiono z Polakami po 89 roku.
  Zniszczono nam przemysł, rolnictwo, zadłużono, doprowadzono ludzi do desperacji - rekordowa liczba samobójstw i wyjazdów z Polski.
  Za jakiś czas w podręcznikach historii będą pisać, że Polska to był taki dziwny kraj niezbyt inteligentnych ludzi którzy nie potrafili stworzyć nowoczesnego, zamożnego państwa dlatego przestało istnieć.
 • @Robik 10:03:41
  Ekonomiści skrupulatnie nazywają to "kapitałem ludzkim". Jak twierdzi fizyk Michio Kaku , "Stany Zjednoczone mają najgorszy system edukacyjny znany nauce". Nauka i technologia USA rozwijają się z powodu imigrantów, którzy przyjeżdżają na wizy H-1B.
 • @fretka 18:25:56
  //Jak twierdzi fizyk Michio Kaku , "Stany Zjednoczone mają najgorszy system edukacyjny znany nauce"//

  Kultowy matematyk Arnold https://en.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Arnold też tak twierdzi.A najlepsze to to że Amerykanie wcale się tego nie wstydzą.Powiadają:tak,mamy najgorszy system edukacyjny ale to bardzo dobrze.Im gruntowniejsze wykształcenie tym gorszy konsument,nam zależy na społeczeństwie konsumentów a nie intelektualistów z pretensjami na jakość.
  https://www.youtube.com/watch?v=-TlqQjmTLH4
 • @ikulalibal 18:42:55
  PRLowski a zarazem Sowiecki system nauczania był jednym z najlepszych na świecie. Był, bo trwał dopóki Soros się nie wpierdzielił.
 • @fretka 18:59:47
  Ten "prlowski" czy "sowiecki" system tak naprawdę był doskonałym systemem opracowanym przez niemieckich pedagogów.(jeśli tak można określić XIX-wiecznych działaczy edukacji i wychowania)
  Kiedy (nielubiany u nas) Otto von Bismarck powiedział :"Wojnę franko-pruską wygrał niemiecki nauczyciel" ( "Франко-прусскую войну выиграл немецкий школьный учитель" ) to wiedział co mówi.
 • Bywałem wilokrotnie
  za dzieciaka (16-17 lat) w Trzciance. Mój Klub miał tam letnią bazę.
  Jakoś nikomu nie przeszkadzał ten pomnik...
  Kuerestwo polityczne.
 • @ikulalibal 19:22:42
  A ja lubię Bismarcka.
 • @ikulalibal 19:22:42
  Вы не знаете этой публики! Наконец, еврей Ротшильд… это, я вам скажу, бесподобная скотина. Ради спекуляций на бирже он готов похоронить всю Европу, а виноват… я?
  https://ru.wikiquote.org/wiki/%D0%9E%D1%82%D1%82%D0%BE_%D1%84%D0%BE%D0%BD_%D0%91%D0%B8%D1%81%D0%BC%D0%B0%D1%80%D0%BA

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031