Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Front nad Dniestrem?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Rosyjska publicystka Jelena Gliszczyńska zwraca uwagę na dojrzewanie kolejnego konfliktu – Mołdawia kontra Naddniestrze. Czyli znów: NATO przeciw Rosji.

 

Z kryzysu politycznego w Mołdawii, gdzie nie ustaje konflikt między rządem a prezydentem, mogą skorzystać najbliżsi sąsiedzi republiki, przy czym niektórzy także w interesie swojego patrona zza oceanu. Wystarczy wspomnieć o niedawnej instalacji ukraińsko-mołdawskich punktów kontrolnych na granicy z Naddniestrzem. Wtedy prezydent Ukrainy obiecał, że pomoże zlikwidować Naddniestrzańską Republikę Mołdawską i pozbyć się rosyjskich wojsk. Co prawda nikt nie potraktował go poważnie. Niemniej jednak wskazano wektor polityki w tej kwestii.

Przypomnę, że rosyjskie siły pokojowe znajdują się w tym regionie na podstawie porozumienia pokojowego z 1992 roku i przez cały ten czas nie było tam żadnego konfliktu, a już tym bardziej starć zbrojnych. Konflikt przestał być konfliktem, odkąd przywódcy Mołdawii i Naddniestrza przyjęli kurs na zbliżenie i współpracę. W każdym razie tak to wygląda w oświadczeniach obu prezydentów – Igora Dodona i Vadima Krasnosielskiego.

Ale taki stan rzeczy nie odpowiada prorumuńskim, czyli i proNATOwskim  siłom w Mołdawii. Jako pierwszy zaatakował Trybunał Konstytucyjny kraju, w którym duża część sędziów jest obywatelami Rumunii. Uznał on Naddniestrze za „okupowaną część Republiki Mołdawii” i wydał decyzję o nielegalnej obecności rosyjskich wojsk w składzie misji pokojowej. Dziwnym zbiegiem okoliczności tego samego dnia MFW przyznał Mołdawii kredyt w wysokości 21,5 miliona dolarów.

Następnie parlament Mołdawii, a później również rząd tego kraju, zwrócił się do Zgromadzenia Ogólnego ONZ z prośbą o wycofanie rosyjskich wojsk z Naddniestrza. Jednocześnie nie mają oni zupełnie nic przeciwko amerykańskim wojskowym, którzy przy okazji zamierzają zbudować osiem nowych obiektów wojskowych w bazie w mołdawskiej wsi Bulboaca.

W następnym kroku szara eminencja i „gospodarz Mołdawii” oligarcha Vladimir Plahotniuc opowiedizał się za jednostronnym zerwaniem rosyjsko-mołdawskiego porozumienia w sprawie wprowadzenia sił pokojowych do Naddniestrza.

Kto i dlaczego chce albo musi jątrzyć starą ranę i wszczynać nowy konflikt w Naddniestrzu, które jest zamieszkałe w zwartej masie przez ludność etnicznie rosyjską? Przecież zerwanie porozumienia pokojowego jest równoznaczne z wypowiedzeniem wojny. Kto do niej dąży?

Oświadczenia i protesty obecnego prezydenta Mołdawii Igora Dodona nie liczą się, o wszystkim decydują bez niego. Uprawnienia rządu i parlamentu sa na tyle szerokie, że pozwalają podejmować decyzje i ignorować opinię obecnego prezydenta. Społeczeństwo jest podzielone, a konfrontacja jest postrzegana jako pewna norma. Taka sytuacja całkowicie odpowiada laikom, dla których problemy bezrobocia i korupcji są ważniejsze niż kwestie wojny i pokoju.

Obawy, że przy pomocy tego samego trybunału konstytucyjnego i parlamentu Mołdawia zbliży się do NATO i wdroży najbardziej radykalne reformy prozachodnie, zmusiły Igora Dodona do rozpoczęcia opracowywania koncepcji stałej neutralności republiki. Taka inicjatywa niewątpliwie zmusi jego przeciwników do odwetu. Jedyną rzeczą, która może zakończyć ten spór, są wybory parlamentarne w Mołdawii, do których pozostał jeszcze nieco ponad rok.

Sytuacja Naddniestrza jest paradoksalnie łatwiejsza. Republika ta przeszła już poważniejsze wstrząsy i wie, że nie ma żadnego manewru. Przetrwa więc i przeżyje nowe wyzwania. Ma wystarczający potencjał gospodarczy i wojskowy, aby pewnie patrzeć w przyszłość. 

 

 

Igor Dodon

 

Vadim Krasnosielski

 

Vlad Plahotniuk

 

 

KOMENTARZE

  • @
    //Kto i dlaczego chce albo musi jątrzyć starą ranę i wszczynać nowy konflikt w Naddniestrzu, które jest zamieszkałe w zwartej masie przez ludność etnicznie rosyjską?//

    Wiadomo kto...

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031