Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Duda czy Macierewicz?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Dawid Blum pisze o konflikcie na linii MON – Pałac Prezydencki.

 

W mediach poruszenie - Andrzej Duda podczas zamkniętego spotkania z Beatą Szydło miał zakomunikować jej jasno, że żąda dymisji Antoniego Macierewicza. Konflikt między politykami trwa już od dobrych kilku miesięcy. Która siła wygra?

Okazuje się, że w ostatnich dniach incydent z obchodów na Westerplatte, podczas których żołnierze mieli „zablokować" harcerzy, pragnących jak co roku odczytać Apel Pamięci — urósł do awantury politycznej na skalę kraju. Harcerze nie dali bowiem za wygraną i zwrócili się o interwencję do prezydenta Dudy. Ten miał wpaść w gniew. A to i tak malutka kropelka w oceanie goryczy i wzajemnych żalów ministra obrony i zwierzchnika sił zbrojnych.

O sprawie pierwszy napisał „Fakt". Dziennikarze stwierdzili, że Duda „wyraził się jasno" podczas sierpniowego spotkania z premier Szydło. Rozmówca „Faktu", polityk z otoczenia prezydenta zdradził, że Duda nie może formalnie zażądać odwołania szefa MON, ale wyraził takie życzenie. Powodem miało być to, że „nic im w MON nie wychodzi", a „Macierewicz jest uparty" i „jest człowiekiem, z którym nie da się rozmawiać". Szydło miała odpowiedzieć, że owszem, Macierewicz bywa kłopotliwy, ale nie ma potrzeby, aby go dymisjonować".

O tym, że na linii Duda-Macierewicz iskrzy, media napisały już wiele. Raz na kilka tygodni któraś ze stron pozwalała sobie na szereg złośliwości względem drugiej, i taka wojna podjazdowa spowodowała w końcu klincz. Z tym, że na słabszej pozycji jest w tej chwili Duda, którego notowania u prezesa PiS mocno spadły po dwóch samowolnych wetach dotyczących reform wymiaru sprawiedliwości. Ostatnio Duda uparł się jednak, że nie ustąpi w sprawie generała Kraszewskiego (to ważny doradca prezydenta w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego i krytyk poczynań Macierewicza. Biuro kontrwywiadu wojskowego z sobie tylko znanych powodów pozbawiło go jednego z certyfikatów dostępu do poufnych informacji, co rozsierdziło Dudę). „Panowie, w sprawie generała ani kroku wstecz!" — miał powiedzieć swoim podwładnym w Pałacu Prezydenckim Duda. Beacie Szydło powiedział ponoć jeszcze ostrzej: — Albo Macierewicz coś znalazł, a jeśli tak to niech pokaże dowody. Albo niech się odczepi od Kraszewskiego!

W akcie zemsty za aferę wokół wiarygodności doradcy, Duda odmówił mianowania nowych generałów, co z kolei wkurzyło Macierewicza. Między pałacem i ministerstwem krążyły gniewne listy. Minister domagał się deklaracji co do wręczenia generalskich awansów w Święto Wojska Polskiego, z kolei prezydent domagał się, aby przestano interesować się jego wojskowym doradcą. Duda biegał też na skargę do Beaty Szydło i Mariusza Kamińskiego. Wcześniej, w maju 2017, prezydent również miał wątpliwości co do przedstawionych kandydatów do awansu na generałów i admirałów (a tych trzeba przyznać, MON wyprodukował ostatnio mnóstwo w bardzo krótkim czasie). Prezydentowi nie podobał się ani taki hurtowy nabór na najwyższych dowódców ani zbyt krótki czas na odniesienie się do kandydatur, który pozostawił mu Macierewicz.

Jak twierdzi Paweł Soloch, te złośliwości są odpryskiem głębszego sporu merytorycznego pomiędzy MON i BBN o reformę dowodzenia. Prezydent trzyma tu stronę Biura, a ono ma problem z koncepcjami MON dotyczącymi dowództwa połączonego. „Wszyscy uczestnicy prac są zgodni co do konieczności wskazania w sposób  jednoznaczny, kto jest głównodowodzącym w systemie dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP" — stwierdził wiosną Soloch w rozmowie z portalem Defence24. Wynika z tego, że prezydent najzwyczajniej boi się, że Macierewicz praktycznie „wygryzie go" z armii i ze zwierzchnika sił zbrojnych uczyni go „panem od żyrandola".

Na razie wszystko wskazuje jednak na to, że Duda ma wciąż za słabą pozycję, by pozbyć się swej poważnej konkurencji, jaką jest obecny szef MON. Macierewiczowi nie zaszkodził przecież nawet skandal wokół książki Tomasza Piątka o jego rzekomych powiązaniach z rosyjskimi siłami specjalnymi. Dlatego kolejne odsłony sporu na linii prezydent — minister obrony prawdopodobnie są jeszcze przed nami.

 

KOMENTARZE

 • Urząd Prezydenta RP
  to jeden z filarów władzy.

  Żenujące są takie sytuacje gdy prezydent wystrugany z banana zaczyna kombinować na własną rękę. Nawet to co przedostaje się do opinii publicznej pokazuje jakie to jest bagno. I nie mam tu na myśli tylko PiS i Dudę. Za PO było podobnie tylko, że byli bardziej dyskretni.
  No chyba, że szli na ośmiorniczki do Sowy :))
 • @@@!
  W ramach przygotowań do zamachu stanu pan Duda zażądał dymisji Macierewicza?!

  https://www.youtube.com/watch?v=jX5xpASkXys&index=1&list=PLAC8B4898C716837D
 • Prezydent Andrzej Duda przebywa z wizytą w Kazachstanie.
  PAD podziękował Prezydentowi Kazachstanu za poparcie kandydatury PL do RB ONZ. W 2018 r. oba kraje wspólnie będą działać na forum RB ONZ.

  https://pbs.twimg.com/media/DJB9OJwXcAA2K3H.jpg

  Ceremonia oficjalnego powitania Prezydenta Andrzej Dudy przez Prezydenta Kazachstanu Nursułtana Nazarbajewa.

  https://pbs.twimg.com/media/DJBTD3LXgAAz0t1.jpg

  Przebywająca w Kazachstanie Para Prezydencka złożyła wieniec przed Pomnikiem Obrońców Ojczyzny.

  https://pbs.twimg.com/media/DJCdriMXkAEfWO_.jpg

  PAD chciałby, żeby w ciągu kolejnych sześciu lat obroty handlowe z Kazachstanem sięgnęły 3 miliardów dolarów.

  https://pbs.twimg.com/media/DJCxx0fXcAMhiKc.jpg

  Wizyta Prezydenta RP i Małżonki w Muzeum ALŻIR w Kazachstanie.

  https://pbs.twimg.com/media/DJDIXwVWAAEALyo.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DJDIb2vXgAIUKOU.jpg

  Na terenie obecnego Muzeum ALŻIR w czasach stalinowskich przetrzymywano kobiety, także Polki, których mężowie byli uznani za "wrogów ludu".

  https://pbs.twimg.com/media/DJDNEKQXcAAtD9O.jpg

  Pierwsza Dama spotkała się z uczniami Gimnazjum nr 5 w Astanie, w której prowadzone są zajęcia z języka polskiego

  https://pbs.twimg.com/media/DJDcDjeXUAIl4ew.jpg
  https://pbs.twimg.com/media/DJDcKyxXkAUcAI_.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930