Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Trump: szaleniec czy pozer?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Dyskusja o zdrowiu psychicznym amerykańskiego prezydenta nie ucicha. Włączyli się do niej i Rosjanie…

 

„Jak dalece chwiejna jest psychika prezydenta Trumpa, na ile utracił on kontakt z rzeczywistością? Dotarliśmy do punktu, w którym naród ma prawo i musi to wiedzieć" — napisał 21 sierpnia komentator The Washington Post Eugene Robinson. „Nie mam kwalifikacji do tego, by oceniać psychiczny stan zdrowia prezydenta. Psychiatrzy i psycholodzy posiadający stosowne doświadczenie i dokumenty milczą ze względów etycznych… Jest ogromna różnica między stwarzaniem pozorów osoby niezrównoważonej jak północnokoreański lider Kim Dzong Un, a posiadaniem takiej chwiejnej psychiki w rzeczywistości" — uważa autor.

Wcześniej członek amerykańskiej Izby Reprezentantów Zoe Lofgren przedstawiła projekt dokumentu, zgodnie z którym Donald Trump powinien poddać się badaniom lekarskim i psychiatrycznym. Wyniki ekspertyzy powinny pokazać, czy amerykański prezydent może zajmować stanowisko głowy państwa. Konieczność sprawdzenia poczytalności głowy państwa Lofgren motywuje tym, że Trump prezentuje publicznie nader dziwne zachowanie.

Już od dawna krążą domysły o psychicznych zawirowaniach Trumpa. Wiosną tego roku internatów zaniepokoił nawyk przesuwania przedmiotów leżących na stole, zaobserwowany u Trumpa w czasie oficjalnych spotkań. To zachowanie internauci powiązali z zaburzeniem obsesyjno-kompulsywnym, przy którym człowiek pod wpływem natrętnych myśli tudzież fobii wykonuje monotonne ruchy.

Trump nie podoba się wielu Amerykanom. Ale czy mówienie o jego zdrowiu psychicznym jest w danym wypadku na miejscu? Pyta na portalu psychologytoday amerykańska specjalistka do spraw chorób psychicznych, doktor Susan Heitler, i pozostawia to pytanie otwartym. Heitler pisze, że publiczne wypowiadanie się na temat zdrowia psychicznego działaczy politycznych jest sprzeczne z etyką lekarską. Druga wątpliwość etyczna dotyczy tego, czy można w ogóle stawiać diagnozę, nie zbadawszy pacjenta, na podstawie samych tylko wrażeniach wizualnych.

Doktor Heitler zwraca uwagę na to, że Trump narusza ogólnie przyjęte normy grzecznościowe, wpada w gniew albo wściekłość, gdy sprzeciwia się swoim rywalom i przeciwnikom. Właściwy mu narcyzm, tak jak inne cechy osobowości: niedojrzałość emocjonalna, niewystarczające nawyki w kontaktach międzyludzkich czy też dysfunkcjonalne modele zachowania, nie należą jednak do chorób psychicznych — reasumuje autor.

Co można zwykłemu szaremu człowiekowi, tego nie wolno specjaliście. Wszyscy rosyjscy psychiatrzy, do których zwrócił się z zapytaniem Sputnik mówią o tym, że zaoczne stawianie diagnozy i rozgłaszanie tajemnicy lekarskiej stanowi poważne naruszenie etyki medycznej.  „To bardzo niedobra tendencja" — uważa prezes Związku Ochrony Zdrowia Psychicznego Natalia Treusznikowa.

„Jeśli wszystko, co nie wpisuje się w ramy naszego rozumienia normy, sprowadzać do choroby psychicznej, można zajść bardzo daleko. Ktoś ubiera się nie tak, jak „powinien", wyznaje inny punkt widzenia niż większość… Wydawanie sądu o czyimś zdrowiu bądź chorobie tylko dlatego, że ten ktoś nam się nie podoba albo wydaje nam się dziwny, jest nieetyczne i z gruntu nieprawidłowe. I może prowadzić do bardzo nieprzyjemnych następstw. Żaden szanujący się lekarz nie zacznie wydawać sądów o zdrowiu psychicznym człowieka na podstawie obrazków w telewizji czy też jego publicznych wypowiedzi i zachowania, jakkolwiek ekscentryczne się wydają…".

„Mówienie o odchyleniach psychicznych na podstawie subiektywnych odczuć anomalii w czyimś zachowaniu albo w czyichś wypowiedziach to przejaw nieprofesjonalizmu. I można się w tym dopatrzeć elementu stygmatyzacji" — powiedział w rozmowie ze „Sputnikiem" wiceszef Centrum Zdrowia Psychicznego petersburskiego Instytutu Psychoneurologicznego im. Biechtieriewa Aleksandr Jericzew: „Istnieją ciężkie i mniej poważne zaburzenia psychiczne. To zaburzenia neurotyczne i depresje. Ciężkie zaburzenia psychiczne, do których odnosi się schizofrenia w różnej formie, występują u około 1% społeczeństwa w różnych krajach. A zaburzenia sytuacyjne, na przykład spowodowane utratą pracy albo bliskiej osoby, mogą się przydarzyć każdemu. Co się tyczy polityków, to często stosują oni zabieg, który nazywa się „gra pod publiczkę". Nawet impulsywne zachowanie może być skrzętne przemyślaną grą, co też czasem obserwujemy na ekranach telewizorów".

„W Rosji też się znajdą tacy Trumpowie" — powiedział Sputnikowi zasłużony rosyjski lekarz, psychiatra Jan Goland. „Lider LDPR Żyrinowski też uznawany jest za nienormalnego, a to z powodu jego egzaltowanych wystąpień. A to całkowicie normalny, przyzwoity i mądry facet. On umiejętnie wykorzystuje swój talent artystyczny i wielu się na to nabiera. Jestem przekonany, że Trump gra, epatuje, chce zwrócić na siebie uwagę. Na pewno korzysta z usług kreatorów wizerunku. Sam też o tym pisał w swoich książkach, jeszcze zanim został prezydentem. W jednej z nich pisze bez ogródek: „Skromność i aluzje dobre są tylko dla zakonnic i psychoterapeutów…".

„Trump to osoba, która osiągnęła odniosła znaczne sukcesy w biznesie. A biznes to zdrowy rozsądek i konkurencja" — powiedział Sputnikowi dyrektor moskiewskiego Ośrodka Psychoterapii, profesor Władimir Małygin. „Przypomnijmy też, że był prowadzącym w reality show, występował w roli cameo w wielu filmach i serialach. Ma więc niewątpliwie talent artystyczny. I stąd bierze się jego narcyzm. Ale to jest tylko cecha charakteru, a nie rozchwianie psychiczne. Pewnym narcyzmem grzeszy też prezydent Putin, gdy się patrzy na jego fotografie z gołym torsem. Myślę, że wiele poczynań Trumpa motywowanych jest nie cechami charakteru, lecz brakiem doświadczenia politycznego, tym bardziej w warunkach permanentnej krytyki ze strony oponentów. Można przywołać w tym miejscu lidera bolszewików Lenina, którego wystąpienia często były nazbyt emocjonalne, czasem wręcz na granicy histerii. Ale było mu to potrzebne do zapewnienia sobie wiarygodności".

Jednocześnie specjaliści, do których zwrócił się Sputnik, uważają za normalne badanie pod kątem wytrzymałości psychicznej osób zajmujących wysokie stanowiska w państwie, tak jak badani są piloci, kierowcy, pracownicy przedszkoli itd. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia pod względem występowalności choroby psychiczne wysunęły się na trzecie miejsce w krajach rozwiniętych. Najwidoczniej niektórym  politykom wygodnie jest czasem udawać „szaleńca", żeby zbić wszystkich z pantałyku i wziąć nad nimi górę.

KOMENTARZE

 • @
  „Ach, jaki ten Obama był wspaniały!”
  „Ach, jaki ten Trump jest beznadziejny!”
  Jest to retoryka komunistów.

  Washington Post jest najgorszego sortu tubą żydo-komunistów amerykańskich, tóż obok New York Times i CNN. Fake news!
 • 5*
  Od czasu nastania ery Putina, Ławrowa i Zacharowej..
  z zazdrością przyglądam się wysokiemu poziomowi dyplomacji w Rosji..
  Jak tu nie uznać jej wyższości nad jankeską pyskówką, którą ci drudzy uprawiają na każdym kroku?

  Tak mówią hamerykańscy eliciarze :
  "Jak dalece chwiejna jest psychika prezydenta Trumpa, na ile utracił on kontakt z rzeczywistością? Dotarliśmy do punktu, w którym naród ma prawo i musi to wiedzieć"

  A tak ...brzmi to w rosyjskim wydaniu:

  Żaden szanujący się lekarz nie zacznie wydawać sądów o zdrowiu psychicznym człowieka na podstawie obrazków w telewizji czy też jego publicznych wypowiedzi i zachowania, jakkolwiek ekscentryczne się wydają…".
  „Mówienie o odchyleniach psychicznych na podstawie subiektywnych odczuć anomalii w czyimś zachowaniu albo w czyichś wypowiedziach to przejaw nieprofesjonalizmu. I można się w tym dopatrzeć elementu stygmatyzacji" — powiedział w rozmowie ze „Sputnikiem" wiceszef Centrum Zdrowia Psychicznego petersburskiego Instytutu Psychoneurologicznego im. Biechtieriewa Aleksandr Jericzew

  Z przyjaznym pozdrowieniem
  P. Ch
 • @Paulus Aquarius 19:30:39
  Na wschodzie wstaje światło. Na zachodzie zapada ciemność.
  Pozdrawiam przyjaźnie BJ
 • Psy szczekaja a karawana idzie dalej.
  Akurat wrocilem z sasiedniego stanu Wisconsin gdzie bylem na 3 dniowym balowaniu.Byly polskie dorzynki, polskie pikniki,polska Msza, tluste polskie jedzonko, Zywiec, Sobieski, dysko polo, motorowki.Kogo nie zapytac wszyscy sa za Trumpem.Po polach do dzis stoja wielkie plansze:TRUMP.Moga mu skoczyc.
 • @Bogusław Jeznach 23:42:14
  pięknie powiedziane !
  :)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031