Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Do Kijowa na paradę?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Prof. Włodzimierz Osadczy z KUL w wywiadzie dla Leonida Sigana, korespondenta Sputnika, ocenia haniebny flirt Warszawy z Kijowem.

 

24 sierpnia z okazji święta Niepodległości Ukrainy w Kijowie odbędzie się uroczysta parada wojskowa. Jak wskazują źródła ukraińskie, w tym roku wezmą w niej udział żołnierze krajów NATO, którzy będą maszerować przy dźwiękach nowej wersji hymnu OUN. Polskę będzie reprezentować pododdział 21 brygady Strzelców Podhalańskich. Jak, według Pana, marsz polskich żołnierzy przy dźwiękach banderowskiego hymnu zostanie przyjęty przez polską opinię publiczną?

O ile się orientuję, jest to sytuacja, która w tej chwili wywołuje wielką dyskusję. Wiem, że o wyjaśnienia w tej sprawie różne środowiska zwracały się do Ministerstwa Obrony Narodowej. Tłumaczenie resortu było takie, że nic nie wiedziano o tym, że akurat taki scenariusz jest przewidziany. To jest to, co wiemy w tej chwili. Dodałbym, że jest to wielkie nieporozumienie, gdy chodzi o udział reprezentacji Wojska Polskiego na uroczystościach w Kijowie, który jest wkomponowany w szerszą sytuację związaną z tym, co się dzieje na Ukrainie i z tym, jaka jest reakcja Polski. Mam na uwadze upaństwowienie ideologii nacjonalizmu na Ukrainie i próby bagatelizowania tej sytuacji w Polsce. Próby podkreślania, że nacjonalizm na Ukrainie ma wymiar wyłącznie antyrosyjski, nie są żadnym tłumaczeniem. To, co teraz mamy, to są skutki polityki władz polskich, które nie potrafią zająć jednoznacznego stanowiska wobec zjawisk bardzo niebezpiecznych. A w kontekście polskich doświadczeń historycznych - dramatycznych, czyli nacjonalizmu ukraińskiego.

 

Jak twierdzą w Kijowie, hymn OUN został „zaadaptowany" do współczesnych warunków. W nowej wersji tekstu zamieszczono słowa: „ Zjednoczone ukraińskie państwo, wolne i mocne, od Sanu po Kaukaz" na inne: „jest mocne w naszych sercach". Ale przecież banderowskie hasło „Sława Ukrainie, herojom sława" zostaje! Jak to koresponduje z uchwałą Sejmu i Senatu o gloryfikacji banderyzmu?

Próby modyfikacji o niczym nie świadczą. Oczywiście, gdyby w ten skandaliczny sposób była wykonywana dosłownie stara wersja hymnu OUN, byłoby to wielkie nieporozumienie, które niechybnie doprowadziłoby do wielkich spięć dyplomatycznych. Ale sam fakt, że hymn organizacji, która zdaniem Senatu i Sejmu RP odpowiada za ludobójstwo, jest oficjalnym hymnem wojsk ukraińskich, jest to sytuacja dramatyczna.

Nie wiem, jak daleko trzeba jeszcze zajść, jak daleko muszą zajść kroki w kierunku gloryfikacji i upaństwowienia ideologii nacjonalizmu, żeby nastąpiły jakieś zmiany w Warszawie, żeby zrozumieć, iż różnego rodzaju zagrywki z tego rodzaju ideologią mogą doprowadzić tylko do kolejnych zwarć, do kolejnych napięć w relacjach polsko-ukraińskich.

Jednocześnie chciałbym przypomnieć, że jest wniosek o nowelizację Ustawy o IPN, w której byłoby zapisane, że gloryfikacja również nacjonalizmu ukraińskiego jest karalna, podobnie jak gloryfikacja nazizmu, czy komunizmu. Mimo, że ta ustawa w kilku redakcjach została uchwalona w komisji sejmowej, nie została ona jednak dopuszczona do tego, żeby zostać zatwierdzoną. Widać, że są to jakieś szersze polityczne zagrywki, które przewidują ze strony władz polskich możliwość istnienia nacjonalizmu ukraińskiego w relacjach polsko-ukraińskich. Jest to wielkie nieporozumienie, które będzie skutkowało kolejnymi napięciami. Są to bardzo krótkowzroczne poczynania prowadzące tylko do pogorszenia relacji polsko-ukraińskich.

 

Były dowódca Wojsk Lądowych Waldemar Skrzypczak w rozmowie z „kresami.pl" powiedział: „Nie wyobrażam sobie, żeby żołnierze Wojska Polskiego ze swoimi sztandarami maszerowali przy muzyce, która oddaje hołd banderowcom." Pana komentarz.

Nikt o normalnych zmysłach, o normalnym odbiorze historii i pojęć honor, uczciwość itd. nie wyobraża sobie takiej sytuacji. Jest to sytuacja niewyobrażalna i skandaliczna. Jest to sytuacja, do której doprowadziły dobrowolnie władze polskie, przyzwalając na ustępstwa, prowadzące do gloryfikacji nacjonalizmu ukraińskiego. Komentując 11 lipca wypowiedź pana ministra Macierewicza na Skwerze Wołyńskim, kiedy padły słowa, że przy Grobie Nieznanego Żołnierza też musi się pojawić tablica upamiętniająca ofiary rzezi wołyńskiej, ja powiedziałem, że są to dobre słowa. Natomiast trudno sobie wyobrazić, jak pan minister widzi współpracę wojskową Polski i Ukrainy, jeżeli jedna z armii gloryfikuje oprawców i katów dla narodu innego.

Trzeba patrzeć trochę do przodu. Jak to braterstwo broni będzie wyglądało w rzeczywistości, jeśli oprawcy dla jednych, to są bohaterzy dla drugich. Jest to sytuacja patowa, którą sobie zaserwowali przedstawiciele polskich władz na własne życzenie.

 

Wcale nie jest wykluczone, że minister Macierewicz będzie obecny na tej defiladzie, bo takie zaproszenie dostał…

Jest wielkie tego prawdopodobieństwo, bowiem jego ukraiński odpowiednik był obecny na podobnych uroczystościach w Warszawie. Zobaczymy, jak to będzie się rozgrywało. Wiemy, że głos opinii publicznej w Polsce ma wielkie znaczenie. Środowiska nie tylko kresowe reagują. Ja bardzo liczę na to, że nie dojdzie do kompromitacji, że nie dojdzie do tego, kiedy na uroczystościach wojskowych pojawią się żołnierze polscy w sytuacji oddawania hołdu formacjom, które jednoznacznie przez najwyższe władze Rzeczypospolitej zostały zakwalifikowane jako zbrodnicze. Do tego czasu muszą nastąpić jakieś zmiany i opinia publiczna musi zareagować na tę sytuację.

KOMENTARZE

 • Witam Pana serdecznie
  Cieszę się, że pan wyzdrowiał.
  Takiej wiadomości trzeba mi było na koniec trudnego dnia.

  Pozdrawiam
 • tak
  Dobrze ze Pan wrocil.

  Pozdrawiam
 • Nareszcie!
  Najlepszego i zdrowia!
 • Najlepszego!
  Rozumiem ,że to nie problemy zdrowotne a zapowiadane duże zajęcia, nieprwdaż? Co się tyczy naszej wsppópracy z Ukrainą, to trzeba sobie zadać pytanie :komu w Polsce i poza nią zależy na tej współpracy? Nikt oficjalnie do tego się chce przyznać, ale kolejne rządy to robią. Czy zależy Niemcom? Może tak, ale Rosja krzywo by na to patrzyła. Czy USA? Poniekąd tak, ale głownie pod naciskiem lobby żydowskiego w Stanach.Dlaczego? Życie żydowskie na Ukrainie się odradza i jest to w tej chwili jedyne miejsce po Izraelu, gdzie żydzi mogą czuć się jak u siebie w domu. Dlatego sądzę,że Izraelowi zależy na tym,aby ta sytuacja się utrzymała. Reszta jest dopowiedzeniem.
 • Dobrze, że już w domu.
  Witam z całego serca i życzę powrotu do dobrego zdrowia.
 • Niech Macierewicz jedzie na UPAinę.
  Lecz niech hymnu OUN słucha wraz ze swoją obroną terytorialną a nie ze Strzelcami Podhalańskimi!
 • O! apetyt jak to mawiają rosnie w miarę jedzenia,w hymnie panstwa jest "Od Sanu do Donu",a u nacjonazioli od Sanu po Kakukaz.
  Koejna wersja zahaczy pewnie o Marsa!!

  "Staniemy bracia do krwawego boju od Sanu do Donu,
  Panować w domu ojców nie damy nikomu.
  Czarne Morze się uśmiechnie, dziad Dniepr rozraduje,
  W naszej Ukrainie dola się odmieni.

  http://wrzodakz.neon24.pl/post/106884,hymn-ukrainski-a-nasze-granice

  Ogólnie tonas Podhalańczycy będą maszerować przy okrzyku "Sława hierojam".
  Fatycznie ,takiej precyzji i pomysłowości jak była u hierojów, nie sposób nie uhonorować!!
  https://www.facebook.com/groups/120434925260509/?ref=group_header
 • Polski Rząd
  W polskim rządzie 30 % posłów ma ukraińskie korzenie nawet lider PIS Jarosław Kaczyński. Kolejne 15 % ma korzenie żydowskie, potem są Niemcy, Ślązacy, Kaszubi , Tatarzy.

  To wynika z przedwojennej struktury państwa. Polska była państwem wielonarodowym. Ścianę wschodnią zamieszkiwali obok Polaków głównie Ukraińcy i Żydzi, którzy w ramach reperacji powojennych wrócili do Polski. Większość przesiedleńców osiedliło się zajmując gospodarstwa niemieckie, na ziemiach zachodnich i pomorzu. To jest prawie 1/3 powierzchni kraju.
  Znaczna część żydów już przed wojną zamieszkiwało Małopolskę, Kieleckie i Lubelskie. Wielu z nich przeżyło holokaust.

  Mniejszości narodowe zawsze były silne bo tworzyły swoje związki i organizacje. Poprzez te organizacje są manipulowane i reprezentują ponadpaństwowe interesy żydowskie i ukraińskie w polskim sejmie.

  Jeżeli w Polskim prawie (konstytucji) nie znajdzie się zapis, mówiący, że prawo wyborcze mają rdzenni Polacy, potrafiący udowodnić swoje polskie korzenie do piątego pokolenia wstecz, zawsze będzie rządził nami Żyd czy Ukrainiec.
 • Goralen Volk
  Myślę, że wybór właśnie pododdziału tzw. ,,Podhalańczyków'' do marszu w paradzie banderowskich formacji nowej UPA w Kijowie w najbliższy czwartek w Kijowie nie był rzeczą ani przypadkową, ani też oni sami nie oponowali w żaden sposób. Dlaczego? Ano dlatego, że stare tradycje tzw. GORALEN VOLK wciąż są wśród wielu góralskich rodów żywe, wzbudzając tęsknotę za przeszłością w III Rzeszy
 • @Fischer 09:51:50
  Obecna sytuacja jest dużo gorsza niż lewa noga Wałęsy. Bo o ile Wałęsa dał jedynie komuchom ucieczkę od sprawiedliwości, to Duda otwiera Polskę na żydowski terror, który jak tylko rozkręci się na dobre, to skończy dla Polski z gorszymi skutkami niż w Kijowie. Majdan w Polsce doprowadzi do ingerencji NATO, a trzeba wiedzieć, że ta prywatna organizacja wojskowa jest kontrolowana przez Rotschild`ów, i taki prezydent Trump może tam być jednie komiwojażerem, a nie decydentem, na którym Polska może polegać jako sojuszniku. A NATO kontroluje właśnie Polskę północno-wschodnią z jej bogatymi złożami uranu i innymi rzadkimi pierwiastkami, i w przypadku konfliktu, Rosja łatwo tereny te scali z Królewcem, (Kaliningrad) i jako takie przekaże je pod jakiś międzynarodowy zarząd. Moskwa nie będzie się dużo rzucać, bo sama ledwie zipie. A na otarcie łez, Rothschild obieca Putinowi przerobienie Królewca na Hong Kong w Europie i Putin na tym dużo zarobi. Wszyscy jakoś zarobią albo się co najmniej obliżą, a za wszystko zapłaci Polska. Tym razem po raz ostatni.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031