Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Broń atomowa w Europie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBSERVATORIUM BOGUSLAVIANUM (28): Pięć państw NATO w Europie ma nieoficjalnie taktyczną broń jądrową. Czy jest bezpiecznie?

 

Już w lutym 2010 roku portal Global Research opublikował artykuł pod tytułem: „Europe’s Five Undeclared Nuclear Weapons States”(Pięć niezgłoszonych państw nuklearnych Europy). Artykuł ten przeszedł bez echa. Media i propaganda nieustannie waliły wtedy w nieistniejącą broń jądrową Iranu. Ale w przedmiotowej sprawie dziennikarze, politycy i naukowcy od tamtego czasu wciąż milczą, chociaż istnieje solidna dokumentacja mówiąca o tym, że  Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy i Turcja są w posiadaniu broni nuklearnej, która jest rozlokowana do ich dyspozycji i pod ich własnym dowództwem a skierowana przeciw Rosji, Iranowi i niektórym krajom Bliskiego Wschodu.

 

Rozlokowanie amerykańskiej broni jądrowej w Europie: pomarańczowe kwadraty – bazy lotnicze dla bombowców z własną bronią jądrową; różowe trójkąty – bazy lotnicze, gdzie przechowuje się powierzoną broń jądrową.

 

Dopiero po nieudanym zamachu stanu w lipcu 2016 r., media poinformowały o broni nuklearnej w Turcji, przechowywanej i rozmieszczonej w bazie lotniczej Incirlik, blisko granicy z Syrią, zwracając uwagę na związane z tym ryzyko.

Amerykańska rada ds. zasobów obronnych (US National Defense Resources Council, NDRC) w raporcie z lutego 2005 r. potwierdziła, że w​​Turcji rozmieszczono 90 tzw. taktycznych broni nuklearnych B61, z których niektóre były potem stopniowo wycofane z eksploatacji.

Gromadzenie i rozmieszczenie taktycznych B61 w tych pięciu "państwach nienuklearnych" jest przeznaczone na cele na Bliskim Wschodzie. Ponadto, zgodnie z „planami uderzeń NATO", te termojądrowe bomby bunkrowe B61 mogą zostać użyte  „przeciwko celom w Rosji lub w krajach Bliskiego Wschodu, takich jak Syria i Iran" (wg. NDRC, luty 2005 r)

Po nieudanej próbie puczu w Turcji doniesienia prasowe, w tym Deutsche Welle, potwierdziły że 50 jednostek broni jądrowej B61 rozmieszczono poza bazą Incirlik. O ich istnieniu wiadomo było od dawna. Mediom zajęło dziesięć lat, aby przyznać, że Turcja (państwo niejądrowe) w rzeczywistości posiada znaczny arsenał nuklearny we własnej dyspozycji.  Istnieje jednak pewne zamieszanie w mediach dotyczące charakteru bomb jądrowych przechowywanych i rozmieszczonych w Incirlik. Są to bomby grawitacyjne typu B61 typu przeciwbunkrowego z głowicami nuklearnymi, o pojemności wybuchowej do 170 kiloton (czyli do 12 razy większej niż bomba w Hiroszimie).  Dokładna liczba bomb podawanych przez media nie jest jednak pewna. Niektóre zostały już wycofane z uzbrojenia. Inne zostały zastąpione nowszą wersją, w tym B61-11. Należy bowiem podkreślić, że w ciągu ostatnich kilku lat Pentagon opracował bardziej zaawansowaną wersję B61, a mianowicie B61-12, która ma zastąpić starsze wersje obecnie przechowywane i wdrażane w Europie Zachodniej, w tym w Turcji. Celem nie jest już tylko odstraszanie. Te tak zwane mini-atomówki są zaprojektowane do użycia. Zgodnie z planami Pentagonu, broń jądrowa B61 ma pozostać na uzbrojeniu do co najmniej 2025 r.

Czy to czyni Turcję niezgłoszonym państwem atomowym?

Odpowiedź brzmi tak, ale dotyczy ona również czterech innych krajów, a mianowicie Belgii, Holandii, Niemiec i Włoch, które posiadają również bomby atomowe B61, rozlokowane pod rozkazami dowództw krajowych i przeznaczone przeciw Rosji, Iranowi i krajom Bliskiego Wschodu.

„Daleko od uczynienia Europy bezpieczniejszą i mniej uzależnioną od broni jądrowej, polityka może w końcu doprowadzić do wprowadzenia na kontynent europejski więcej takiej broni, co jest frustrujące dla prób podejmowanych w celu wielostronnego rozbrojenia jądrowego” (Lord George Robertson, b. Sekretarz Generalny NATO, cytowany w Global Security, 10 lutego 2010 r.)

„Czy Włochy są w stanie dokonać ataku termojądrowego? Czy Belgowie i Holendrzy mogą rzucić bomby wodorowe na wrogie cele? Niemieccy piloci chyba się nie szkolą w zrzucaniu bomb trzykrotnie silniejszych niż ta Hiroszimę? …W bazach sił powietrznych we Włoszech, Belgii, Niemczech i Holandii przechowywane są bomby jądrowe, a samoloty z każdego z tych krajów są w stanie je zrzucać na cele” („Co zrobić z tajnymi bombami atomowymi Europy”, Time Magazine, 2 grudnia 2009)

Oficjalnie tylko pięć krajów na świecie: USA, Wielka Brytania, Francja, Chiny i Rosja uważa się za "państwa broni jądrowej" (NWS) - status uznany na arenie międzynarodowej poprzez traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT)". Trzy inne kraje nie będące sygnatariuszami NPT - Indie, Pakistan i Korea Północna, oficjalnie również posiadają broń atomową.

Za „nieudokumentowane państwo atomowe” uważa się Izrael, który wytwarza i i wdraża głowice nuklearne skierowane przeciwko celom wojskowym i cywilnym na Bliskim Wschodzie, w tym przeciw Iranowi. Było też dużo szumu, nie popartego dowodami, że także Iran w niedalekiej przyszłości może stać się państwem atomowym. I dlatego – głosiła propaganda izraelsko-zachodnia - należy poważnie rozważyć prewencyjny atak nuklearny na Iran, aby unicestwić jego nieistniejący program broni jądrowej i w ten sposób „uczynić świat bezpieczniejszym miejscem". Główne media zachodnie są pełne spekulacji na temat zagrożenia jądrowego jakie może stwarzać Iran w przyszłości. No, a co z pięcioma europejskimi „państwami nieudokumentowanymi”, czyli Belgią, Niemcami, Turcją, Holandią i Włochami, które już bronią jądrową dysponują? Czy one nie stanowią zagrożenia?

Chociaż możliwości Iranu w zakresie broni nuklearnej są dopiero hipotetyczne, to możliwości jądrowe tych pięciu krajów, w tym procedury dostaw, są już formalnie potwierdzone. Stany Zjednoczone dostarczyły w sumie około 480 bomb B61 do pięciu tzw. „państw nie jądrowych" - Belgii, Niemiec, Włoch, Holandii i Turcji, gdzie oddano je pod zarząd dowództw wojskowych tych krajów.

Czy to oznacza, że​​Iran albo Rosja, które są potencjalnymi celami ataku jądrowego, ze strony któregoś z tych państw, oficjalnie nie-nuklearnych, powinny rozważyć prewencyjne ataki jądrowe przeciwko Niemcom, Włochom, Belgii, Holandii albo Turcji? Oczywista odpowiedź brzmi nie.

Podczas gdy te „nieudokumentowane państwa nuklearne" bezpodstawnie oskarżają Teheran o rozwijanie broni nuklearnej, same są już w stanie dostarczyć głowice atomowe wycelowane w Iran. Stwierdzenie że jest to jaskrawy przypadek  stosowania podwójnych standardów przez MAEA i przez „wspólnotę międzynarodową" to nadal gruby eufemizm.

Zgromadzona broń to bomby termojądrowe B61. Wszystkie są bombami grawitacyjnymi typu B61-3, -4 i -10. Informacje te opierają się na prywatnych i publicznych oświadczeniach z kilku źródeł i założeń rządowych dotyczących zdolności przechowywania broni w każdej z uwzględnianych baz.

„Wśród pięciu państw niejądrowych Niemcy nadal są państwem najbardziej znuklearyzowanym z trzema bazami jądrowymi (z których dwie są w pełni operacyjne) i mogą przechowywać aż 150 bomb bunkrowych B61" – stwierdza raport NDRC z lutego 2005 . Zgodnie z "planami uderzeniowymi NATO" ta taktyczna broń jądrowa jest również przeznaczona na Bliski Wschód. Choć Niemcy nie są oficjalnie uznawane za państwo atomowe, produkują one głowice nuklearne dla francuskiej marynarki wojennej. Zajmują się magazynowaniem głowic nuklearnych (produkowanych w Ameryce) i posiadają  możliwości dostarczania broni nuklearnej oraz zrzucania bomb.

Ponadto Europejska Agencja Obrony Lotnictwa i Przestrzeni Powietrznej - EADS, francusko-niemiecko-hiszpańskie joint venture, kontrolowane przez Deutsche Aerospace i silną grupę Daimler, jest drugim co do wielkości producentem wojskowym w Europie, dostarczającym francuskie pociski nuklearne M51. Niemcy importują i wprowadzają u siebie broń jądrową z USA. Sami produkują również głowice nuklearne eksportowane do Francji. Mimo to są klasyfikowane jako państwo nieatomowe, niewinne jak Biały Anioł (Der Weisse Engel).

Pytanie więc brzmi tak samo jak w „Maratończyku”: Czy jest bezpiecznie?

 

/na podstawie: Global Research, Michael Chossudovsky, 28.04.2017/

 

 

KOMENTARZE

 • @
  I znowu żyd...przypadek?:)

  http://www.adelaideinstitute.org/images/photos3/chossudovsky.jpg

  M. Chossudovsky broni jak lew Izraela wskazując na winowajcę wszystkich ludzkich nieszczęść ango - amerykańskie kartele naftowe. "Zapomina" przy tym, że są one tak żydowskie jak on sam. Jest pro putinowski i anty natowski. Przyznaje, że Izrael ma broń nuklearną, ale jednocześnie uważa Izrael za państwo niesuwerenne, podporządkowane USA. W sumie jest takim odrodzonym marksistą:)

  Teza, że Niemcy czy inne 4 państwa mogą dysponować bronią nuklearną jest idiotyczna, przypomina mit o Hitlerze, który miał być wniebowzięty:)

  Wiki //Chossudovsky is the son of a Russian Jewish émigré, the career United Nations diplomat and academic Evgeny Chossudovsky, and an Irish Protestant, Rachel Sullivan//

  Ojciec Evgeny zasłużył się dla ONZ
  https://web.archive.org/web/20121023133046/http://www.globalresearch.ca/evgeny-chossudovsky-writer-with-a-distinguished-un-career/1955
 • @Arjanek 10:13:10
  "I znowu żyd...przypadek?:)"

  No jasne, że przypadek ;-)

  Pozdro!
 • @ Autor
  No i znów się czegoś dowiedziałem :-)

  5*

  A czy jest bezpiecznie? Między Niemcami i Ukrainą? Dobrze, że chociaż Ruscy się trochę ogarnęli i USA nie mają Hitlary za prezia.
  Ale jak to możliwe, że USA dali szkopom taką broń do dyspozycji...
  Dla mnie to osobiście wielka zniewaga.

  Ukłony
 • @Jasiek 14:57:15
  //Pytanie więc brzmi tak samo jak w „Maratończyku”: Czy jest bezpiecznie?//

  Jaśku jak myślisz, czy teraz Pan Jeznach czuje się już bezpiecznie:)
 • @Arjanek 15:18:36
  Oba Pańskie komentarze odbieram jako płytkie i złośliwe. Czy nie uważa Pan, że z inteligencji i wiedzy, których Panu nie odmawiam, można zrobić lepszy użytek?
  Mimo wszystko pozdrawiam. BJ
 • Prawdziwe motywy dla terrorystów:
  W WIELKIM skrócie, w swoich Skompletowanych Dziennikach, tom . II . s. 711, Theodor Herzl , twórca syjonizmu , mówi , że obszar państwa żydowskiego ciągnie się od "od rzeki Egipskiej aż do Eufratu. Zawiera też części Syrii, Jordanu, i Libanu".
  Aneksja Zachodniego Brzegu i Strefy Gazy były częścią platformy partii Likud i niektórych innych izraelskich partii politycznych
  To samo zadeklarował Rabin Fischmann , członek Agencji Żydowskiej w Palestynie , w swoich zeznaniach złożonych przed Specjalną Komisją Śledczą ONZ w dniu 9 lipca 1947 roku.
  Skutkiem w/w poczynań, do roku 1951, Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ ) oszacowała:
  - ilość 711,000 uchodźców palestyńskich poza Izraelem, z czego około jedna czwarta szacowanych 160,000 arabskich Palestyńczyków pozostała w Izraelu jako " uchodźcy wewnętrzni." Dzisiaj, ilość uchodźców palestyńskich oraz ich potomków wynosi ponad 4 miliony ludzi;
  - 60 lat nieszczęścia i czystek etnicznych;
  - 7 wojen;
  - 5 milionów uchodźców palestyńskich;
  - 3 miliony Palestyńczyków okupowanych przez Izrael;
  - 1,5 mln porwanych zakładników palestyńskich;
  - 254 km muru apartheidu Izraela, 65 km w głąb okupowanych ziem palestyńskich;
  - 562 Upokorzajacych Punktów Kontrolnych;
  - 20,000 Więźniów Politycznych;
  - 400 tys. dzieci trzymanych w izraelskich lochach na "przeszkolenie" ("sensitivity training");
  - 468,831 nowych osadników na ziemiach okupowanych przez Izrael;
  - Zniknięcie ziem Palestyny;
  - Ilość światowych liderów naruszajacych Statut ONZ'u na rzecz Izraela: 69
  - Ilość bomb nuklearlnych: ponad 400.
  W mini-państewku Izrael trudno jest chodzić, aby nie nadepnąć na bombę nuklearną! W tej sytaucji każde inne państwo powinno posiadać przynajmniej dwie.
 • Judzenie
  > "Niemieccy piloci chyba się nie szkolą w zrzucaniu bomb trzykrotnie silniejszych niż ta Hiroszimę?"
  -----------------------------
  Powyższe zdanie pokazuje zakłamanie raportu. Niemieccy piloci latający na Tornado szkolą się w lataniu z bombami atomowymi od lat. Oficjalnie mają za zadanie w wypadku wojny je przyczepiać i zrzucać. Amerykanie jednak są w posiadaniu czarnych skrzynek i oni decydują. To jest oficjalna niemiecka wersja. Chyba prawdziwa, gdyż potwierdzona depeszami z WikiLeaks.

  Od wojny w Afganistanie Amerykanie nigdzie nie sprzedają lub stacjonują broni ciężkiej bez elektronicznego zabezpieczenia- tzw. czarnych skrzynek.

  Nawet stare samoloty kupione przez Polskę w USA, nie są w stanie bombardować Amerykanów, gdyż są zabezpieczone czarnymi skrzynkami, do których klient nie ma dostępu.
  Żadnej broni kupionej u Amerykanów nie jest się w stanie użyć przeciwko nim!
 • @Bogusław Jeznach
  Gdyby amerykanie umieli zestrzelić koreańską rakietę, czy inną, to już dawno by to zrobili, przecie Kim stwarza im co chwila okazję :) Więc wszystko wskazuje, że jankesi oszukują podobnie jak za Reagana oszukiwali z "gwiezdnymi wojnami" a nigdy czegoś takiego nie mieli i mieć nie będą, ponieważ nazistowscy uczeni już pomarli, a murzyni z NASA nie są w stanie popchnąć technologii do przodu. Ilość rakiet obrony antybalistycznej jest ograniczona. Co więcej obrona ta nadaje się do likwidacji rakiet tylko w niewielkim zakresie wysokości. Rakiety balistyczne na wysokości 120- 150 km są bezpieczne. Amerykanie powoli zdają sobie sprawę, że ich system w entuzjastycznych prognozach może zestrzelić 20 głowic na raz. A co jak przyleci ich 40? i tu zakres bezpieczeństwa się kończy.
 • @kula Lis 67 20:54:42
  "Amerykanie powoli zdają sobie sprawę, że ich system w entuzjastycznych prognozach może zestrzelić 20 głowic na raz. A co jak przyleci ich 40?"

  Na "wszelki wypadek" przyleci 4000 ;-)

  Serdeczności.
 • @Jasiek 00:00:37
  KRLD przećwiczyła ataki na amerykańskie lotniskowce. Siły Powietrzne KRLD, w obecności Kim Dzong Una, wykonały loty bojowe mające na celu przećwiczenie uderzeń na amerykańskie lotniskowce - czytamy w komunikacie Koreańskiej Centralnej Agencji Prasowej (KCNA). Jak przekazuje KCNA, Kim Dzong Un pozostał zadowolony manewrami i zarządził umacnianie zdolności bojowej sił zbrojnych. Ps...Jankesi wiedzą o Korei Północnej mniej niż o tych planetach które rzekomo odkrywają lata świetlne od Ziemi, Jak to jest właśnie, potrafią nazwać jakąś planetę oddaloną o 30 lat świetlnych "superziemią", a ich satelity nie umieją wybadać ile rakiet ma Kim, jakie to są rakiety i gdzie się znajdują. Czaicie bazę? Może kilku murzynów z CIA nauczyło się koreańskiego języka, ja nie twierdzę że to nie możliwe, no ale od rodowitych Koreańczyków wciąż się znacząco wyróżniają i trudno jest zinfiltrować wywiadowczo Koreę, z Niemcami jest łatwiej bo wiadomo... zawsze mnie ciekawiło jak zachowywały by się "demokratyczne" media jakby kilka okrętów podwodnych Korei Północnej podpłynęło na odległość 50 kilometrów od Kalifornii i przeprowadziło sobie na wodach międzynarodowych ćwiczenia dajmy na to z wystrzeliwania pocisków balistycznych.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031