Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Szklane ogrody Dale’a Chihuly

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

SZKŁO I OŚWIETLENIE (01) Współczesna sztuka w szkle ma wielu wybitnych twórców, ale chyba największym wśród nich jest Amerykanin Dale Chihuly.

 

Amerykański rzeźbiarz monumentalnych instalacji wykonanych ze szkła artystycznego, dmuchacz szkła, hutnik i projektant szkła dmuchanego Dale Patrick Chihuly, urodził się w 1941 roku w Tacoma w stanie Washington. Po śmierci dwóch bliskich osób: brata w wypadku lotniczym podczas ćwiczenia pilotażu w 1956 roku i ojca na atak serca w roku 1957, był wychowany samotnie przez matkę. Studiował na uniwersytecie stanowym Washington w Seattle (architektura wnętrz), uniwersytecie Wisconsin-Madison (techniki i tradycje szklane) i w instytucie architektury i sztuk plastycznych oraz teatralnych  Rhode Island School of Design, gdzie założylnowy kierunek studiów – sztuki plastyczne w szkle i wykładał  tam w pełnym wymiarze godzin przez jedenaście lat. Po praktyce w szkle weneckim na wyspie Murano we Włoszech (1968-71), założył Pilchuck Glass School z siedzibą w miasteczku Stanwood w stanie Washington.

 

Fot.1 Dale Chihuly

 

Artysta mieszka i pracuje w liczącym 2300 m² powierzchni budynkunazwanym "The Boathouse" (hangar łodzi) z uwagi na jego pierwotne przeznaczenie, ulokowanym na brzegu waszyngtońskiego jeziora Lake Union. Od czasu utraty wzroku w jednym oku w 1976, spowodowanej wypadkiem samochodowym Chihuly, który musi obecnie nosić przesłonę na oku, utracił zdolność oceny trójwymiaru, niezbędnej dla dmuchacza. Obecnie wykonuje projekty farbami na płótnie, po czym zleca ich wykonanie zespołowi artystów i techników w szkle, z którymi współpracuje. Film dokumentalnyChihuly Over Venice był pierwszym programem telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV)nadanym w Stanach Zjednoczonych w listopadzie 1998.

 

Fot.2

 

Fot.3

 

W 1991 po wizycie na wyspie Niijima w Japonii artysta rozpoczął długofalową serię rzeźb pt. Niijima Float Series składającą się z największych monumentalnych rzeźb w szkle, jakie kiedykolwiek wykonano. Jedna z jego rzeźb pojawiła się na planie serialu telewizyjnego „Frasier”, którego fabuła rozgrywa się w Seattle. Dzięki serialowi, prawdopodobnie więcej ludzi zobaczyło wężowate, zastygłe w szkle esy-floresy w wykonaniu artysty, niż inne prace na wszystkich jego licznych wystawach muzealnych i w ilustrowanych katalogach czy książkach.

Chihuly’ego fascynuje abstrakcja form w naturze. Zwrócił na nią uwagę jeszcze jako dziecko w ogrodzie matki. Jego sztuka odzwierciedla także umiłowanie morza oraz fauny morskiej. Tworzy od lat 60. XX wieku, jego rzeźby charakteryzują się bogactwem barw, innowacyjnością i złożonością formy. O ile prace artysty wielce różnią się od siebie w rozmiarach i barwach, to jednak Chihuly jest najlepiej kojarzony z wielkimi, wieloelementowymi, abstrakcyjnymi dziełami ze szkła dmuchanego. Artysta żywi również szczególne upodobanie do tradycji i kultury Irlandii, co znalazło wyraz w jego serii szkła ciętego pt. Irish Cylinders, która jest raczej kameralna w porównaniu z jego monumentalnym szkłem dmuchanym. Z uwagi na jej zasadniczą odmienność, omówie tę serię w osobnym materiale w przyszłości.

 

Fot.6

 

Niektóre rzeźby artysty zdobią sufity w ekskluzywnych kasynach i holach hoteli. Inne z kolei, to abstrakty form kwiatowych, wielkości zaledwie ludzkiej dłoni. Chihuly jest zwolennikiem intensywnego pigmentowania szkła. Używa także neonu  i efektów uzyskanych domieszaniem argonu.

Najciekawsze sa jednak jego szklane ogrody, często na wodzie.  Są to głównie podświetlane barwne bryły, kwiaty, wici, trzciny, plątanina świecących spirali, kule itp. Artysta chętnie używa form i opraw naturalnych, a jego rzeźby często zostają wkomponowane w środowisko naturalne, np. elementy szklane w prawdziwych gałęziach czy zgrupowaniach drzew, zawieszone lub spławione na taflach stawów. Niektóre elementy jego wielkich, wieloelementowych rzeźb są wykonane w szkle akrylowym, a nie w tradycyjnym szkle krzemowym (np. zestawione kawałki koloru wodnistego mostu w Tacomie, Chihuly Bridge of Glass).

 

Fot.7

 

Prace Chihuly’ego znajdują się w sprzedaży detalicznej w dwóch sklepach założonych za pośrednictwem koncernu hotelarsko-rozrywkowego MGM Mirage. Pierwszy sklep znajduje się w Bellagio w Las Vegas, a drugi w Chinach, w MGM Grand Casino  w dawnym portugalskim terytorium  Makau.

 

Fot.8

 

W 2006 artysta pozwał do sądu dwóch dmuchaczy szkła artystycznego, w tym Roberta Kaindla, którym zarzucił  plagiat. Jednak amerykańskie zrzeszenie dmuchaczy artystycznych (GBF) wypowiedziało się przeciwko niemu jako amicus curiae, albowiem rzeźby Chihuly’ego składają się z podstawowych kształtów wziętych z natury, i co za tym idzie, nawet niekoniecznie doświadczony artysta-technik w szkle potrafiłby odtworzyć lub łatwo powielić "spiralne szkło", którym Chihuly posługuje się w swoich instalacjach, i którego używanie przez innych uważał konkretnie za złamanie jego praw autorskich. Ostatecznie postępowanie zostało umorzone, a sprawa załatwiona polubownie

W 2008 r. na świecie było co najmniej 225 stałych instalacji muzealnych prac Chihuly'ego. Niektóre z nich wypożyczane są na potrzeby wystaw okresowych. Zapraszam na przegląd jego prac:

 

 

Fot.9

 

Fot.10

 

Fot.11

 

Fot.12

 

Fot.13

 

Fot. 14. Montreal Museum of Fine Arts

 

Fot.15

 

Fot. 16  Clinton Presidential Center

 

 

Fot.18

 

 

Fot.20

 

Fot.21

 

Fot.22

 

Fot.23

Fot.24

Fot.25

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930