Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4379 postów 1981 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

500+ dla Ukraińców?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Julia Baranowska pisze o pomyśle władz w Warszawie, aby programem 500+ objąć także Ukraińców przyjeżdżających do Polski.

 

Warszawski poseł PiS Paweł Lisiecki zasugerował, że ze świadczenia „Rodzina 500+" powinni korzystać również przyjezdni pracownicy z Ukrainy. Nie sposób wykluczyć tego, że osoby, które zamieszkują na terenie Polski i będą chciały tu zostać, uzyskać obywatelstwo, będą również objęte programem 500 plus — powiedział Paweł Lisiecki dziennikarzom portalu Fakt24.

Według oficjalnych danych w 2016 do Polski przyjechało ponad milion obywateli Ukrainy. W samym województwie mazowieckim pracuje około 33 tysięcy Ukraińców. Według najnowszych szacunków pracownicy ze wschodu będą przyjeżdżać do Polski tak długo, jak płace będą tu wyższe, a taki stan rzeczy ma się utrzymywać jeszcze przez ładnych parę lat. Większość Ukraińców stara się zalegalizować swój pobyt nad Wisłą. Składają wnioski o pobyt tymczasowy i pozwolenie na pracę. Wielu z nich zostawiło dzieci za granicą.

Dlatego rząd PiS nie wyklucza, że zostaną również objęci świadczeniem rodzinnym na drugie i kolejne dziecko. W ustawie o „500+" znajduje się zapis, który pozwala na pobieranie dofinansowania osobom zamieszkującym na terenie Rzeczpospolitej i posiadającym kartę stałego pobytu. Jeżeli rzeczywiście Ukraińcy zostaną do programu „podłączeni" — będzie to olbrzymi wydatek dla rządu (nawet kilka miliardów złotych rocznie).

Dlaczego jednak rząd jest w tej sprawie tak ugodowy? Bo podobną batalię toczy z Theresą May, premier Wielkiej Brytanii, o świadczenia dla Polaków pracujących na Wyspach. Beata Szydło rozmawiała na ten temat z May. Polacy, których dzieci wychowują się w Polsce, lecz oni sami są legalnie zatrudnieni w Wielkiej Brytanii, powinni mieć również prawo do świadczeń rodzinnych. Stawiając sprawę w ten sposób, Szydło nie może jednocześnie zastosować innych zasad do imigrantów z Ukrainy.

Beata Szydło jednakże przekłamuje na arenie międzynarodowej sytuację z migrantami — nazywa ich bowiem uchodźcami i twierdzi, że nasz kraj daje im schronienie. Tymczasem Ukraińców ze statusem uchodźcy oficjalnie jest w Polsce tylko 183, reszta to migranci zarobkowi, z których Polska czerpie zyski, a pracodawcy płacą niższe stawki, niż gdyby zatrudniali Polaków. 90 procent Ukraińców przyjeżdżających do Polski pracuje fizycznie.

 

KOMENTARZE

  • 500+ dla Ukraińców.
    Jeśli nabyli prawo do otrzymania świadczenia 500+ to się im należy. A dla polityków ostrzeżenie by z głową stosować politykę rozdawnictwa cudzych pieniędzy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031