Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Ruszają Nocne Wilki

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OBSERVATORIUM BOGUSLAVIANUM (12): W tym roku do „Nocnych Wilków” dołączy rekordowa liczba uczestników.

 

Dziś, 27 kwietnia z Moskwy wystartuje kolejny międzynarodowy rajd motocyklowy „Drogi Zwycięstwa — na Berlin!”. „W tym roku będzie on miał bezprecedensowy masowy charakter, dołączy się do nas blisko 1000 osób, takiej liczby wniosków z różnych krajów dotychczas jeszcze nie otrzymaliśmy” - powiedział kierownik rajdu po Europie, członek klubu motocyklowego „Nocne Wilki” Andrzej Bobrowski.

Kolumna przejedzie z Rosji na Białoruś, a następnie do Polski, Słowacji, Węgier, Czech i Niemiec. Grupa motocyklistów z krajów bałkańskich wystartuje z Lublany i przez Węgry dołączy do głównej kolumny. „Czy polskie MSZ zezwoli nam na wjazd? Oni na razie przeciągają decyzję, ale mamy nadzieję, że uzyskamy wizy w ostatniej chwili. W każdym razie z Moskwy pojedzie z nami kilku Polaków, Czechów i Słowaków. Oni na pewno przekroczą granicę w Brześciu, gdzie będą na nas czekać w większej grupie przyjaciele z Polski. Jeśli wskutek uporu polskich władz sami nie będziemy mogli kontynuować podróży, to przekażemy im garść świętej ziemi z Twierdzy Brzeskiej, aby złożyli ją w naszym imieniu w Berlinie, w Parku Treptower, pod pomnikiem radzieckich żołnierzy wyzwolicieli” – dodał Bobrowski.

 „Nocne Wilki” i ich europejscy przyjaciele zamierzają uczcić pamięć obywateli różnych krajów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Jak poinformował Andrzej Bobrowski, motocykliści odwiedzą grób Nieznanego Żołnierza na Placu Piłsudskiego w Warszawie, cmentarz czerwonoarmistów we Wrocławiu, pomnik ofiar Rzezi Wołyńskiej, były nazistowski obóz koncentracyjny „Auschwitz-Birkenau” w Oświęcimiu itp.

Złożą również kwiaty pod pomnikiem pomordowanych uczestników Słowackiego Powstania Narodowego w Bańskiej Bystrzycy i na górze Slavin w Bratysławie. W Budapeszcie ceremonia odbędzie się pod głównym pomnikiem radzieckich żołnierzy wyzwolicieli, w Pradze uczestnicy rajdu motorowego odwiedzą groby poległych rodaków w Olszanach, a w Brnie pójdą pod pomnik Armii Czerwonej na centralnym cmentarzu. W wielu krajach Europy Środkowo-wschodniej władze nie uległy politycznym naciskom i pozostawiły takie pomniki, a ludność wcale nie odnosi się do nich wrogo, lecz odwrotnie – są one coraz bardziej zadbane i szanowane. Następnie kolumna pojedzie do Drezna i Berlina. W Decinie do kolumny motocyklistów planuje przyłączyć się na swoim Harley’u czeski poseł Jaroslav Foldina (ČSSD). Ma to zrobić pomimo oskarżeń medialnych o powiązania z „prokremlowskim” klubem motocyklowym.

 

 „Tym razem mam nadzieję spotkać się z rosyjskimi przyjaciółmi na złożeniu wieńców pod pomnikiem, samą akcję organizuje Czeski Związek Bojowników o Wolność. A potem udamy się w kierunku Drezna. Czy obawiam się fali krytyki za związek z Rosjanami? Wiecie jak to jest, u nas także trochę upolitycznia się motocyklistów, celowo tłoczy się negatywne doniesienia w stosunku do „Nocnych Wilków”, Rosji. A przecież najważniejsze, co nas wszystkich łączy, jest miłość do motocykli, do jazdy po szosie. No i oczywiście to, że czujemy się patriotami. A do patriotycznej tradycji należy czczenie pamięci naszych przodków, w tym przypadku tych, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Impuls ten coraz bardziej jednoczy motocyklistów z krajów europejskich, co roku przyłączają się do nas nowi uczestnicy.

Oczywiście znajdą się pojedyncze przypadki ludzi, których drażni symbolika z czasów II wojny światowej w rajdzie „Nocnych Wilków”, gdzie jest ona postrzegana jako przejaw stalinizmu. Uważam, że jest to syndrom z 1968 roku, z czasów okupacji Czechosłowacji przez wojska radzieckie, która wtedy wzbudziła w narodzie falę rozczarowania. Dlaczego właśnie to wspominają co poniektórzy w związku z rajdem motocyklowym „Na Berlin!”, to nawet nie wiem. „Nocne Wilki” przyjeżdzają nie dlatego, aby świętować klęskę „Praskiej Wiosny”, a na cześć wyzwolenia Europy od faszyzmu, aby oddać hołd żołnierzom, którzy w wielkiej wojnie oddali życie za naszą wolność. Mam nadzieję, że ludzie jednak zrozumieją, że Sztandar Zwycięstwa, który wiozą ze sobą „Nocne Wilki”, jest historycznym artefaktem, bez dzisiejszego tła politycznego. Musimy przecież uwzględniać to, że właśnie pod tą czerwoną flagą odniesiono wielkie zwycięstwo. W tamtych dniach maja 1945 roku właśnie takie flagi powiewały, ogłaszając klęskę faszyzmu, nie tylko nad Berlinem, ale także nad Pragą”.

 

KOMENTARZE

 • @Autor
  Zawsze było tak ,że my chroniliśmy ich tu , a oni nas tam . Pozdrawiam. Ps : Jadę ziomków powitać . Ave.
 • @Repsol 12:55:41
  I tak powinno byc nadal.
  Proszę pozdrowić ich także ode mnie, Amigo.
 • @Bogusław Jeznach 13:13:18
  Tak było ,tylko PO.by i PIS....lce wszystko porąbali .Ave Amigo. https://www.youtube.com/watch?v=9cX0E9oWiCc
 • Jedno drażni a drugie nie...
  Jak to jest, że "symbolika z czasów II wojny światowej" niektórych "polskich" polityków drażni a symbole banderowskie jakoś nie?
  Przykład:
  "W bibliotece Zespołu Szkół z Ukraińskim Językiem Nauczania w Bartoszycach – polskiej placówki oświatowej nadzorowanej przez polskie instytucje i finansowanej z polskiego budżetu – propaguje się banderyzm, UPA, a nawet samego Stepana Banderę."
 • Półgłówki z "Gazety Polskiej" od Tomasza Sakiewki znów będa miały z kim walczyć
  i nad czym szaty po faryzejsku rozdzierać

  pozdr
 • @MacGregor 15:47:24
  Szaty może i rozdarte, ale Sakiewka cała i pełna. Pozdrawiam przyjaźnie. BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930