Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4285 postów 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Znów chcemy Tuska?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Tomasz Dudek na tle powitania Tuska w Polsce.

 

Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że 67,8 procent Polaków właśnie w Donaldzie Tusku widzi realną alternatywę dla Jarosława Kaczyńskiego. Nie przekonała ich ani Ewa Kopacz, ani Grzegorz Schetyna.

Dla Polaków Platforma Obywatelska równa się Donald Tusk. Tęsknota za byłym premierem nieco przygasła, kiedy podczas swojego dwuletniego urzędowania w Brukseli Tusk zapewniał, że wracać nie zamierza, ponieważ zostawił partię w dobrych rękach. Jednak żaden z dotychczasowych liderów — ani Ewa Kopacz, ani Grzegorz Schetyna, nie zdołali przekonać wyborców, że stanowią realną alternatywę polityczną dla Jarosława Kaczyńskiego. Obecnie nastroje te wybuchły ze zdwojoną siłą — najpierw po spektakularnej porażce polskich dyplomatów przy wyborach na szefa Rady Europejskiej, a teraz — przy okazji wczorajszego przesłuchania Tuska w warszawskiej prokuraturze. W obu przypadkach Tusk jawi się jako ofiara IV RP. Polacy więc tym bardziej chcą go znów widzieć na stołku szefa rządu.

Pracownia IBRiS zapytała o zdanie nawet elektorat SLD. Okazuje się, że Tusk, neoliberalny przecież od zawsze, centroprawicowy polityk — jest idealnym kandydatem również i na lewicy. Popiera go 82 procent ankietowanych o lewicowych poglądach. Odpowiedź niepewną („Tusk raczej może być przeciwwagą dla lidera PiS") wybrało  — 24,6 procent. Tyle samo było przeciwnego zdania. Z sondażu wynika, że zdecydowana większość Polaków z radością powitałaby powrót byłego premiera do kraju.

Wczoraj Tusk został przesłuchany w śledztwie, w którym badana jest umowa zawarta między SKW a FSB w 2010 roku. Współpraca miała zostać nawiązana bez zgody rządu. Tusk wystąpił w charakterze świadka. Wieczorem, kiedy go „wypuszczono", stwierdził, że uważa sprawę za „wybitnie polityczną". Jarosław Kaczyński udawał, że o przesłuchaniu nic nie wie i nie jest nim zainteresowany. Dziennikarze Wirtualnej Polski zapytali Prezesa PiS, czy wezwanie Tuska do prokuratury ma wymiar osobisty:Ja mogę na każdą świętość przysiąc, że się dzisiaj o tym dowiedziałem. To nie ma nic wspólnego z moją osobą, bo to chyba o to chodziło, że to jest jakieś osobiste nękanie — odpowiedział Kaczyński.

Ale nie mógł się powstrzymać od „wsadzenia szpilki" konkurentowi: „Natomiast jest tak, że w wielu obecnie toczących się postępowaniach nazwisko Donalda Tuska się przewija, to jest fakt związany z normalnym działaniem wymiaru sprawiedliwości. Za czasów Platformy Obywatelskiej wymiar sprawiedliwości działał, można powiedzieć, w sposób dosyć szczególny; dzisiaj powoli, bo to jest jeszcze daleka droga, wraca do normalności".

 

PS, Nie jest to dobra wiadomość dla Polski, bo oznacza, że większość z nas nie widzi żadnej drogi wyjścia z trwałego klinczu PO/PiS, który polaryzuje Polskę na dwa antagonistyczne obozy, z których żaden nie reprezentuje poziomu intelektualnego ani moralnego, który warto popierać, i nie ma pomysłu na Polskę w obecnej rzeczywistości geopolitycznej. To skazuje nas na wewnętrzną małość i naraża na wielkie niebezpieczeństwa zewnętrzne. BJ

KOMENTARZE

 • @Sonda(ł)że
  "Z najnowszego sondażu IBRiS wynika, że 67,8 procent Polaków właśnie w Donaldzie Tusku widzi realną alternatywę dla Jarosława Kaczyńskiego."

  Pytanie: Jak brzmiało pytanie w sondażu?
  "Kto jest alternatywą dla J.K?"
  czy
  "Kto jest alternatywą dla J.K: Tusk, Kopacz, Schetyna".

  Tak się sondażami manipuluje ludźmi.

  Od pewnego czasu, jeśli biorę udział w jakimś sondażu, złośliwie podaję same negatywy gdyż:
  - mimo, iż wyniki sondażu są z góry ustalone (pod tego kto zleca badania)
  to
  negatywne opinie prawdopodobnie docierają zleceniodawców (np. do politycznej wierchuszki) i mogą wprawić ją w panikę, a to już coś.
  Panika w obozie wroga może być przydatna.
 • Cytowanie szmatławca, jakim stała się Wirtualna Polska, chluby nie przynosi.
  Portal ten, pod wodzą ucznia red. Lisenki z "Nachrichtenwoche"*, niejakiego Machały i osobnika o nazwisku Ręczmin, oddelegowanego na ten odcinek z kręgów słynnego gdańskiego "Budynia" (prez. Adamowicz od tysiąca mieszkań) szybko zanurkował do dna, jakim jest skrajna stronniczość i nachalna propaganda, oferowana tam dziś w miejsce rzetelnej informacji.
  Do tego, portal ten stał się polskim centrum trollingu, na którym działa co najmniej kilka agencji "usług internetowych", czyli zajmujących się pisaniem tzw. hejtów przeciw PiS i generowaniem polubień za pośrednictwem skryptu Telerik Fiddler, dzięki czemu czytelnik chcący poczytać komentarze, zawsze widzi te, które redakcja chce, aby przeczytał.
  Co najmniej kilka, gdyż artykuły są "obsługiwane" w chwilę po ich publikacji, a próba "zamącenia" kończy się natychmiastowym, zmasowanym odzewem.
  To w ogóle jest temat na artykuł, ale niestety nie mam czasu na blogerkę.

  Fakty są takie - Tusk ma w Polsce poparcie jedynie w grupie najwierniejszych wyborców PO, czyli około 20 procent.
  WP okłamuje samych siebie, a obecnymi akcjami niebawem wywoła reakcję.
  *Nachrichtenwoche, dawny Newsweek, dzisiaj w posiadaniu szerzącego treści antypolskie wydawnictwa Axel Springer.
 • @alek.san 12:21:24
  /Fakty są takie - Tusk ma w Polsce poparcie jedynie w grupie najwierniejszych wyborców PO, czyli około 20 procent. /
  Mylisz się i to bardzo. W starciu Tusk - Kaczyński Tusk dostanie poparcie również elektoratu SLD a to ok. 10%, PSL, kolejne kilka procent. Kaczyński może liczyć na swój twardy elektorat, też ok. 20% i elektorat Kukiz. Bezsprzecznie Tusk ma większe poparcie w Polsce.

  Ale ze zdaniem napisanym przez autora /Nie jest to dobra wiadomość dla Polski, bo oznacza, że większość z nas nie widzi żadnej drogi wyjścia z trwałego klinczu PO/PiS, który polaryzuje Polskę na dwa antagonistyczne obozy/ nie sposób się nie zgodzić. Niestety opozycja do PO-PiS nie potrafi się przebić.
 • @Zawisza Niebieski 14:02:59
  Ale dlaczego nie potrafi się przebić to już nie napisałeś.

  Ja wiem i Ty wiesz,że dominującą rolę w PO jak i PIS odgrywają środowiska żydowskie i ukraińskie.Im taki układ pasuje i zrobią wszystko aby ten układ zamknięty trwał po wsze czasy.
 • @matterhorn 14:25:00
  Dokładnie tak, PiS-PO to to samo, jedni grają pod elektorat liberalny, drugi pod katolicki, celem jest utrzymanie władzy przez grupę trzymającą władzę. Różnią się tylko tym, jakie zewnętrzne siły w Polsce reprezentują. PiS USA+Izrael, PO Korporacje zachodnie. I cała tajemnica. Wystarczy popatrzeć jakiego kraju przemysł zbrojeniowy reprezentuje Antoni M.
 • @Zawisza Niebieski 14:02:59
  SLD to co najwyżej 4% głosów.
  Partia umarła wraz z jej elektoratem, który resortowe emerytury przepijał w takim tempie, że de facto wracały w całości do SP.
  Zaś co do wp.pl i sondaży, to co powiesz Zawiszo na to:
  http://wiadomosci.wp.pl/zdumiewajace-wyniki-badan-poparcia-dla-partii-roznica-miedzy-pis-a-po-19-pkt-proc-6114087917443201a
  Coś Ci powiem w tajemnicy - nie głosowałem w 2015r na PiS.
  W ogóle nie poszedłem do wyborów. Ale w 2019, zakładając że będę jeszcze stąpał po tym łez padole ( stary jeszcze nie jestem, wciąż czwóreczka z przodu, lecz kto tam wie, jakie plany ma Stwórca)- pójdę..
  I znam co najmniej kilka osób, które wcześniej dałyby się pokroić, ale nie zagłosowałyby na PiSiorów, którym nieco zmieniła się opinia.
  Rzecz w tym, że ludziom otwierają się oczy i widzą, że druga strona to wcale nie jakaś tam domniemana żydowska, albo rosyjska, tylko jak najbardziej realna NIEMIECKA agentura w Polsce.
  Ty Zawiszo też pobierasz apanaże z któreś z fundacji jakiegoś zasłużonego Szwaba, że tak zajadle optujesz za Pomorską (-Dolnośląską) Ośmiornicą?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930