Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Pani Maria na Nowy Rok

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Noworoczny wywiad rosyjskiego publicysty Sputnik Polska Leonida Swiridowa z popularną rzeczniczką MSZ Federacji Rosyjskiej Marią Zacharową.

Pani Mario, jak prowadzić dialog z Europą i Unią Europejską, która podejmuje decyzję o przedłużeniu antyrosyjskich sankcji? A Parlament Europejski  przyjmuje antyrosyjską rezolucję o środkach masowego przekazu?

Przyjęta rezolucja porównująca rosyjskie media do propagandowej działalności terrorystycznej organizacji Państwo Islamskie to absolutny wstyd i dyskredytacja europejskich struktur. Chciałabym nawet się tu poprawić – jak poprawiają mnie przedstawiciele wielu państw europejskich nie będący członkami Unii Europejskiej: oni proszą, aby nie mówić w takich przypadkach słowa „europejskich”, tylko „struktur Unii Europejskiej”. „Jesteśmy państwami Europy, ale nie jesteśmy członkami Unii Europejskiej i nie chcemy ponosić odpowiedzialności za tego typu szalone decyzje” – mówią mi europejscy koledzy. 

W sensie praktycznym te decyzje są nie do zrealizowania, dlatego, że niemożliwe jest podejmowanie decyzji sprzecznych na przykad, z rezolucjami Rady Bezpieczeństwa ONZ.  ONZ uważa za terrorystów Państwo Islamskie. Porównywać kogoś w sferze informacyjnej do organizacji terrorystycznej to jest sprzeczne nie tylko ze zdrowym rozsądkiem, ale i prawem międzynarodowym. Główny cel takich decyzji Unii Europejskiej to polityczna propaganda nastrojów antyrosyjskich. Wszyscy moi europejscy koledzy dyplomaci uważają, że takie decyzje dyskredytują wspólnotę euroatlantycką, a nie Rosję. Stopień nieprofesjonalizmu, politycznego zaangażowania i politycznej propagandy dochodzi do takiego poziomu, że nie daje się już ukryć. 

 

Ale przecież na antyrosyjską propagandę przeznaczane są pieniądze…

Tak i to jest lobbyzm. Są ludzie, którzy przez długie lata zajmowali się lobbowaniem antyrosyjskich idei. Są całe segmenty ruchów politycznych, które się tym zajmują. W ostatnich latach znaleźli się w pierwszym szeregu, zebrali pewną liczbę zwolenników, ściągali pieniądze na ten cel.  Wiązali z tym inne kwestie: zwiększanie uzbrojenia, a to też są zawsze wielkie pieniądze. A zwiększanie uzbrojenia w Europie, między innymi, umieszczenie tam amerykańskiej broni to kwestia kolosalnych pieniędzy. I kiedy to europejskie środki masowego przekazu, szanowne i szanujące się media pozwoliły dać się wciągnąć w te lobbystyczne rozgrywki?

Przecież to nie jest lobbowania nowych preparatów medycznych, osiągnięć naukowych czy tematów społecznych, tu mowa jest o  lobbyzmie, który zamienił się w agresję informacyjną wobec całego państwa, całego narodu. Ta machina lobbystyczna nabrała takich obrotów, że stała się wstydem dla całej Europy.  Myślę, że Europa posiadająca dobry system odpornościowy, zaczęła reagować, w tym również poprzez wzrost nastrojów protestacyjnych w poszczególnych państwach. 

 

Rozmieszczenie amerykańskich wojsk w Polsce: na ile utrudni to dwustronne stosunki między Moskwą i Warszawą?

Wychodzę z założenia, że Polska, która w XX wieku miała trudną historię, jest warta tego, aby o stosunkach dwustronnych Warszawy i Moskwy mówiono bez wspominania państw trzecich. Wydaje mi się, że naród polski jest godny tego, aby rozwijać stosunki dwustronne z kimkolwiek, bez uwzględniania opinii państw trzecich. Na razie na stosunki Moskwy i Warszawy wpływają inne państwa…

 

Waszyngton.

Dokładnie tak. Polska, wychodząc spod, jak uważają Polacy, jarzma Związku Radzieckiego, otrzymawszy niepodległość w pełnym tego słowa znaczeniu, zasługuje na prawdziwą niezależność.  Trudno sobie wyobrazić, że Rosja może stanowić dla Polski zagrożenie. Musimy zdawać sobie sprawę, że mowa o panicznych nastrojach, które nie są związane z jakimiś faktami, ale po prostu są fobiami. To jest destrukcyjne – cały czas kierować się fobiami. Tyle razy o tym mówiliśmy, że gotowi jesteśmy zbudować normalne przyjazne stosunki, które byłyby pełnoformatowe i nie dotyczyłyby tylko trudnych spraw. 

 

Ale Warszawa przez cały czas mówi, w tym również ustami ministra spraw zagranicznych Polski Witolda Waszczykowskiego, że Polska gotowa jest do współpracy, jednak piłka leży po stronie Rosji i klucz do poprawy sytuacji znajduje się w Moskwie, a nie w Warszawie… — To w końcu klucz czy piłka?

I to, i to. Powiedziałabym tak: jest wyciągnięta przyjazna dłoń Moskwy. Jest dobra wola i rzeczywiście duża chęć wyjścia za ślepego zaułka, do którego nas ciągle wprowadza szereg politycznych działaczy Polski.  Narodowe interesy Polski powinny być wyższe niż koniunktura i powinny składać się również z rozwoju dwustronnych stosunków z Moskwą. 

 

A może powiedzieć Polakom: „róbcie jak chcecie i z Bogiem”?

Ale to właśnie jest podstawa naszego zasadniczego podejścia: każde państwo żyje i rozwija się tak jak chce. Kierujemy się postulatami zapisanymi w Regulaminie ONZ – wyłącznie własna wizja określa kurs każdego państwa na arenie międzynarodowej.  Tak się do tego odnosimy, to jest suwerenna polityka Polski. Współpraca z Rosją nie może w żaden sposób zaszkodzić Polsce.  Mamy mnóstwo przykładów z historii, kiedy budowaliśmy z Warszawą taką współpracę. Ale powtórzę jeszcze raz: określić swój kurs mają politycy w Warszawie. Inna sprawa, że my ze swojej strony chcielibyśmy rozwijać przyjazne stosunki. To nasz wybór. 

 

Niedawno spotkała się Pani z Polakiem Jerzym Tycem i jego współpracownikami. Co sądzi Pani o zwykłych Polakach? 

To nie pierwsi zwykli Polacy, z jakimi miałam do czynienia. Uczyłam się w wielonarodowej szkole przy naszej ambasadzie w Pekinie. Tam uczyły się dzieci przedstawicieli różnych państw – Mongołowie, Bułgarzy, Polacy, Węgrzy, Kubańczycy, Jugosłowianie, a kiedy to państwo się rozpadło, to przedstawiciele nowych państw byłej Jugosławii.  Bardzo dobrze pamiętam dwóch Polaków ze starszych klas – Piotra i Roberta. Dlatego o zwykłych Polakach mam dobre zdanie. Z Robertem spotkaliśmy się kilka lat temu, kiedy było spotkanie dawnych kolegów i koleżanek z klas. Piszemy do siebie, toczyliśmy spory na portalach społecznościowych o kryzys ukraiński.  Piotr niedawno złożył mi życzenia urodzinowe (Maria Zacharowa urodziła się 24 grudnia). Nie mogę zrozumieć, dlaczego sygnały od zwykłych Polaków nie docierają do władz Polski: bez względu na wszystkie różnice między nami, my moglibyśmy zbudować normalne stosunki. 

 

Pani Mario, przed Nowym Rokiem znanych ludzi zawsze pyta się o to, jak będą spędzać noworoczną noc, co będzie na ich świątecznym stole, jakie przygotowali prezenty. Czy znany projektant mody przyśle Pani nową suknię? Jak będą wyglądać Pani święta? Co z substytucją importu?

(śmieje się) Wie Pan, zamiana importu obowiązuje już od dawna i gruntownie weszła w moje życie. Dlatego na stole będzie bardzo dużo rosyjskich produktów. A o wielu nowościach żywnościowych ja dowiaduję się przypadkowo.  Rzeczywiście ja prawie wcale nie mam czasu na chodzenie po sklepach, produkty żywnościowe kupujemy całą rodziną raz w tygodniu w hipermarkecie.  Kiedyś powiedziałam, że nie wiem, jakiej jakości są nasze sery i to zdanie wiele mnie kosztowało, potem zaczęto mi przysyłać kosze z rodzimymi serami. Sery produkuje się w Krasnodarze. I ja byłam po prostu w szoku – to bardzo dobry ser.  Goście z zagranicy, którzy do mnie przyjeżdżają, moi przyjaciele i dziennikarze, ja ich wszystkich częstuję, nie mówię, co to za sery, a oni jeszcze się śmieją: no tak, ty masz możliwości… 

 

… przywieźć sankcjonowane towary…

Tak, przywieźć sankcjonowane towary. Po chwili przerwy ja zawsze podkreślam, że to rosyjskie sery. To nasze rosyjskie sery, które zaczęli nie tak dawno temu produkować, a miękkie sery są w ogóle fantastyczne! Zamiana importu odbiła się także na mojej garderobie. W przededniu Nowego Roku opowiem Panu ciekawą historię.  Kiedy mianowano mnie na stanowisko szefowej departamentu MSZ, zaczęłam prowadzić briefingi, na których Pan również bywa. Czasu nie było tak wiele, po prostu pojechałam do dużego sklepu koło domu i kupiłam kilka sukienek. W jednej z nich przeprowadziłam pierwszy briefing. 

 

Po nim dostałam mnóstwo pytań, w tym i z zagranicy, na temat tej sukienki, ona stała się popularna na portalach społecznościowych, zrobiła furorę. To było lato, skromna czarna sukienka z dość obszernymi rękawami. Pan też zna tę sukienkę. Kiedy pojechałam w niej na negocjacje za granicę, koledzy dyplomaci mówili, że to bardzo ładna sukienka, a ja nie znałam nawet producenta, po prostu wzięłam ją z wieszaka w sklepie.  Po kilku miesiącach przyszedł faks: "Pisze do Pani rosyjska firma o takiej to a takiej nazwie, wydaje nam się, że ta sukienka jest naszym produktem. Tam nawet była załączona fotografia. Czy mogłaby Pani sprawdzić, czy sukienka jest rzeczywiście naszej produkcji?"  Przyszłam do domu, zdjęłam sukienkę z wieszaka i popatrzyłam na metkę. Pasowało, odpowiedziałam, że to rzeczywiście ich sukienka.  Po jakimś czasie dostałam od tej firmy całą paczkę z ubraniami! Oczywiście, przyjąć takiego prezentu nie mogłam, nasze przepisy antykorupcyjne zabraniają przyjmować takie prezenty. Ale zadzwoniłam do nich i powiedziałam, że gotowa jestem kupić ich produkcję.  Bardzo wiele moich ubrań, w których chodzę na briefingi to nasza rodzima odzież, wyprodukowana w Rosji. Mogę nawet wymienić tę firmę, to „Akimbo”, teraz na briefingi chodzę w tym, co oni szyją. Dostaję  mnóstwo pytań o to, w co jestem ubrana, toteż odpowiadam: w rosyjską odzież. 

 

A oni produkują też męskie garnitury?

O to niech Pan ich sam zapyta (śmieje się). Potem byłam u nich w przedsiębiorstwie. Przeszli niełatwą drogę, rozwijali się, przetrwali wszystkie kryzysy, teraz mają kilka zespołów szwalnych. Ich odzież budzi podziw za granicą.  Ale oni nie są jedyni. Jelena Szepiłowa – nasza projektantka. W ciagu ostatnich lat odkryłam dla siebie mnóstwo naszych rosyjskich talentów, które budzą zachwyt za granicą. 

 

Na koniec naszej rozmowy proszę o życzenia dla Słuchaczy i Czytelników Sputnika z okazji nadchodzącego Nowego Roku. 

Życzę pokoju. Może to zbyt globalne życzenie, może dla wielu to banał. Życzy się, żeby więcej zarabiać, żeby być zdrowym.  Bez wątpienia, życzę wszystkim, żeby więcej zarabiali, żeby mieli pociechę z bliskich, żeby byli zdrowi. Ale bez globalnego stabilnego pokoju wszystko to nie będzie miało wartości.
 

 

 

KOMENTARZE

 • @
  A w "głównym ścieku WP" histerii ciąg dalszy:
  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Washington-Post-Rosjanie-moga-zagrazac-amerykanskiej-sieci-elektrycznej,wid,18658897,wiadomosc.html

  Jak ktoś trafnie w komentach napisał: "jak mają TAKIE zabezpieczenia, niech przejdą na sterowanie RĘCZNE"...
 • @
  Jest to kobieta w moim typie. Czy tylko mnie się podoba?
 • @Bogusław Jeznach 16:20:45
  nie tylko:)
  DO SIEGO ROKU!
 • @Bogusław Jeznach
  Feliz Año Nuevo .Ave Amigo . https://www.youtube.com/watch?v=TaoiRbiAqh8
 • @Bogusław Jeznach 16:20:45
  Co też panu po głowie chodzi....no ale krew nie woda .

  Życzę Szczęśliwego Nowego Roku ...

  Dobrze by było, by po zmianie prezydenta w USA ... świat powoli normalniał
 • @Repsol 19:41:13
  Gracias, Amigo. Para que tengamos mas dinero y mas tiempo para gastarlo!
 • @fabi 19:41:45
  Dzięki i odwzajemniam.
  Różnie na świecie kraczą, ale bądźmy dobrej myśli. W paru miejscach globu już się przesiliło. Może już będzie z górki.

  PS. Oko mam podleczone, to i kobiety ładniej wyglądają. A pani Zacharowa ma w sobie to "coś". Proszę sobie obejrzeć jej briefing w internecie. Nawet Lorenco, choć ma śliczną i kochaną Iwonkę (pozdrawiam oboje!), też się ze mną zgodził. Bądźmy normalni.
  Pozdrawiam serdecznie. BJ
 • @Bogusław Jeznach 19:54:08
  Regresé de la pobreza de Haití hay terrible para follar de ocho dólares que recogen azúcar todo el día una democracia. Tuyo Amigo
 • @Repsol 20:11:23
  Dios mio - ocho dólares por dia - que pobrecitos! Y en que parte de la isla descansabas tu? - RDominicana o la de Haiti? Y cuanto tiempo?
 • @Bogusław Jeznach 20:32:27
  Ó - wa cały dzień zapitalają od świtu do zmroku , coś tam USA im za wiele pozwala , skoro jeszcze żyją . Przykro to zobaczyć . Trzymaj się Brachu . Ave.
 • @Repsol 20:56:14
  ...I czekają na kolejny huragan...
  A my narzekamy i emigrujemy, bo u innych jest ponoć lepiej,
  podczas gdy mamy tu najpiękniejszy kraj na świecie, bez trzęsień ziemi, huraganów, tsunami, powietrza, głodu, ognia i wojny domowej...
  Tylko paru idiotów u władzy i zgraję krzykaczy pod Sejmem
  Oby nasz naród lepiej sobie to uświadamiał w nowym roku, tego sobie życzmy, Amigo. Ave. BJ
 • @Bogusław Jeznach 21:13:54
  Po prostu ten świat nie powinien istnieć .Pozdrawiam.
 • @Bogusław Jeznach 16:20:45
  //Jest to kobieta w moim typie. Czy tylko mnie się podoba?//

  Mamy podobne gusta nie tylko w sprawie ryb :))))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:30:04
  No to chłopie wyrwałeś się . :)
 • @Repsol 21:18:52
  "Po prostu ten świat nie powinien istnieć ."

  ?????????????????????????????????????????????????????????????

  Nieśmiało proponuję "trochę" uściślić tę tezę. "Gdyż, że ponieważ" poczułem się cokolwiek nieswojo.

  Szczęśliwego!

  Oby jeszcze na tym świecie ;-)
 • @Bogusław Jeznach 21:13:54
  "podczas gdy mamy tu najpiękniejszy kraj na świecie, bez trzęsień ziemi, huraganów, tsunami, powietrza, głodu, ognia i wojny domowej..."

  Jest też.... ZUS! :-( :-/ I wszystko jasne.

  Szczęśliwego!
 • @Jasiek 21:40:23
  Polski już nie ma . Przykro mi. :(
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:30:04
  no to coś na pocieszenie oka panom

  https://cdnpl1.img.sputniknews.com/images/451/05/4510550.jpg
 • @fabi 22:05:52
  Tańczyła Kalinkę na spotkaniu korpusu dyplomatycznego. Ławrow ją wywołał. Też wtedy pokazała klasę. Jest nagranie w sieci.
  Taka rzeczniczka w MSZ to prawdziwa wartość dodana - jest warta więcej niż 10 ambasadorów.
 • @Repsol 21:59:38
  Widzę, Amigo, że nie masz dziś dobrego nastroju. No, ale jeszcze tylko parę minut i będzie nowy rok. Oby lepszy. Corazón arriba! Ave BJ
 • @Bogusław Jeznach 23:34:03
  Znalazłem!

  https://www.youtube.com/watch?v=7vXWNLsq8Lw

  Taniec jak taniec, ale zatańczyć Kalinkę tak naturalnie w taaaakich szpilach... WOW!

  2017
 • @Repsol 21:59:38
  "Polski już nie ma . Przykro mi. :("

  Nie łam się chłopie - ZUS został! ;-)

  Szczęśliwego!
 • @Jasiek 05:19:24
  Szpile akurat mi się nie podobają. Ale za to wyżej jest ładnie. Pozdrawiam. BJ
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 21:30:04
  //Mamy podobne gusta nie tylko w sprawie ryb//
  Cóś czuję, Panie Jareczku, że chce mnie Pan wciągnąć w zwierzenia na temat preparatu C2H5OH i jego odmian spożywczych. A tu możemy się już różnić, bo ja nawet piwa nie lubię...
  Pozdrawiam serdecznie z Nowym Rokiem. BJ
 • @Bogusław Jeznach 10:40:38
  Kobiety miałem na myśli :P))
 • @Bogusław Jeznach 10:35:19
  "Szpile akurat mi się nie podobają."

  To akurat kwestia gustu - ale faktem jest, że wiele kobiet nie potrafi się dobrze poruszać w szpilkach, a już na pewno w aż tak wysokich. No a tu Pani Rzecznik Kalinkę wywijała aż miło.... Mnie aż zatkało.

  Bravo! Bravo! Bravissimo!

  Ukłony
 • @Jasiek 16:36:10
  A ta

  http://e5.pudelek.pl/562cfca8b27a175c5980953f262994a18440f66a
 • @Jasiek 16:36:10
  Rosjanom też się podobało: Мария Захарова танцует калинку на 15-сантиметровых шпильках.
  Wiem, że w tańcu to musi być trudne, ale ja do szpilek mam niechęć zasadniczą tzn. medyczną: uważam, że szkodzą one zdrowiu kobiet, deformują im kręgosłupy, stopy, stawy itp. Na szczęście żadna z kobiet mojego domu nie nosi tego typu obuwia. Żona dlatego, że mądra, a córki z dwóch powodów: po mnie wzięły wzrost – najniższa ma 182 cm, a po żonie – rozum.
  Pozdrawiam BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031