Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Byle zaszkodzić Rosji…

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Zofia Bąbczyńska-Jelonek, polska publicystka ze Szczecina pisze o kontynuacji rusofobii w polskiej polityce zagranicznej

Walka pod przykrywką: „Rosja nam zagraża", była i jest prowadzona, zarówno przez poprzedni rząd (PO+PSL), jak i obecny (PiS), na wielu frontach a stosunki polsko-rosyjskie są najgorsze od 1989r. Mijający rok był destruktywny w stosunkach Polski z Rosją. Cechowały go niebezpieczne prowokacje: wojskowe, dyplomatyczne, polityczne, gospodarcze i turystyczne, historyczno-kulturalne i medialne. Dla Polaków i organizacji społeczno-politycznych o pozytywnym stosunku do Rosji, miniony rok upłynął pod znakiem szykan z aresztowaniem włącznie (casus Mateusza Piskorskiego, lidera partii „Zmiana”).

 

  Wg obecnej władzy, Rosja zagraża Polsce militarnie, gospodarczo i propagandowo, a nasza armia nie jest w stanie przed nią obronić. Rząd PiS absolutnie nie kryje się z tym, że z naddatkiem przyjmuje amerykańskie tezy o agresywnej ekspansji Rosji na kraje Europy Wschodniej i nadbałtyckie. Urządzano w efekcie bezprecedensowe polsko-amerykańskie manewry wojskowe na granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Zamknięto latem mały ruch graniczny z tym obwodem. Szczyt NATO w Warszawie wykorzystano do spotęgowania rusofobii. Zakwestionowano znaczenie zwycięstwa Związku Radzieckiego w II wojnie światowej, w tym też znaczenie polsko-radzieckiego braterstwa broni, z tendencją, by polską armię sformowaną w ZSRR uznać za organizację przestępczą. Nadal demontowano lub dewastowano pomniki poświęcone żołnierzom Armii Czerwonej i niszczono ich groby, ponownie blokowano rosyjskim motocyklistom przejazd przez Polskę. Prowadzono bezpardonową walkę z gazowymi inwestycjami Rosji, służącymi bezpieczeństwu energetycznemu Europy.

Rusofobią zainfekowano instytucje Unii Europejskiej. Polska stała się najbardziej gorącym zwolennikiem sankcji wobec Rosji. Nasilono antyrosyjską narrację dyplomacji i związaną z tym propagandę w kraju i zagranicą. Oficjalnej wymiany kulturalnej między Polską a Rosją nie ma, chociaż dzięki obywatelskiej inicjatywie polscy reżyserzy z powodzeniem przygotowują spektakle w rosyjskich teatrach, a rosyjskie filmy czy zespoły baletowe z zdobywają aplauz polskiej widowni. Jak bumerang powraca ciągle nierozstrzygnięta, zdaniem polskich władz, kwestia użytkowania budynków w Warszawie przez Federację Rosyjską. Dzieje się to w czasie, gdy unijna Europa i USA, pod wpływem zmian politycznych w sferach rządzącego establishmentu powoli kieruje się dokładnie w przeciwnym kierunku. Trudno omówić wszystkie poczynania Polski zmierzające do pogorszenia stosunków z Rosją, podam tylko kilka, moim zdaniem najważniejszych.

ANAKONDA W KALININGRADZIE

Niewielki odcinek granicy z Rosją, jaki Polska posiada z Obwodem Kaliningradzkim, jest wykorzystany przez USA/ NATO do utrzymania w Polsce piramidy strachu przed Rosją. Polsce Rosja niczym nie zagraża, ale dla wojskowych „jastrzębi" z USA/NATO system obrony tego obwodu stanowi realną przeszkodę w panoszeniu się wojsk Sojuszu na Bałtyku.

Pod hasłem „Kaliningrad", tym roku zmieściły się wielkie, polsko-amerykańskie manewry wojskowe „Anakonda-16" z licznymi, niebezpiecznymi prowokacjami na granicy morskiej lub powietrznej Rosji oraz wojskowe ćwiczenia NATO na Bałtyku, m.in. na polskich wodach terytorialnych przy morskich granicach Rosji. A także warszawski szczyt NATO z udziałem prezydenta USA Baraka Obamy, gdzie Polska ponawiała swoje prośby o przesłanie wojsk amerykańskich i rozlokowanie ich na polsko-rosyjskim pograniczu. Pod tym hasłem mieści się też decyzja o wstrzymaniu małego ruchu granicznego (MRG) z Obwodem Kaliningradzkim.

W tym roku, na jesieni minister Waszczykowski zmienił też ambasadora RP w Rosji. Nowy ambasador, Włodzimierz Marciniak, stwierdził, że zawieszenie MRG wynika z „z powodu militaryzacji obwodu kaliningradzkiego" i Polska ruch graniczny wznowi, jak się obwód zdemilitaryzuje. O tym, że na życzenie Polski, Amerykanie na polsko-rosyjskim pograniczu instalują elementy tarczy antyrakietowej, skierowanej ku Rosji, że Polska zabiega o stacjonowanie w tym rejonie jednostek armii USA, dyplomata nie wspominał. Z Obwodem Kaliningradzkim związany jest majowy raport Rady Atlantyckiej ze wskazówkami dla polskich władz, by prowadziły militarne działania zaczepne i wyprzedzające wobec obiektów wojskowych w obwodzie, co w efekcie spłodziło m.in. „leśne wojsko" ministra Macierewicza, czyli Obronę Terytorialną.   

Pod hasłem „Kaliningrad" mieści się też pomysł przekopania Mierzei Wiślanej. Centra dowodzenia jednostek wojskowych USA na polsko-rosyjskim pograniczu mają być zlokalizowane w okolicy Elbląga, z wykorzystaniem jego niewielkiego portu. Pod koniec listopada Marek Gróbarczyk, szef resortu gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, stwierdził m.in., że: „NATO przewiduje pewne scenariusze, które są tajne, ale pokazują, że na Zalewie Wiślanym muszą się pojawić jednostki Marynarki Wojennej". 14 grudnia rząd przyjął ustawę o przeznaczeniu blisko miliarda zł na tę inwestycję. Przekopanie mierzei ma służyć celom militarnym NATO, skierowanym przeciwko Rosji.

PARA W GWIZDEK, CZYLI W GAZ-RURĘ

Portowy terminal LNG w Świnoujściu (tzw. gazoport), zbudowano z myślą, że stanie się wiodącym pośrednikiem w dostawach gazu dla Europy wschodniej. Zamierzenia spaliły na panewce i zakontraktowane dostawy gazu z Kataru kierowane są na rynek krajowy lub na Ukrainę. Innych chętnych brak. Polska polityka energetyczna ma zabarwienie polityczne i skierowana jest na zerwanie zależności od rosyjskiego dostawcy nośników energii.

Europa natomiast, w szczególności Niemcy, jest zainteresowana zwiększeniem importu gazu z Rosji, z racji ceny i niezawodności dostaw. Polska w budowie kolejnych nitek podmorskiego gazociągu na Bałtyku między Rosją a RFN (Nord Stream 2) i w gazociągu OPAL — widzi zagrożenie. Uważa, że jeśli nawet kupi gaz od zachodniego dostawcy, to będzie to gaz rosyjski. Pomysły budowania gazociągów z Norwegii czy Danii są nierealne i Polsce trudno znaleźć dla tych inwestycji jakichkolwiek sprzymierzeńców w Skandynawii. W efekcie, Polska storpedowała budowę Nord Stream 2 w ramach współpracy międzynarodowej (Gazprom i spółki zachodnie) i apeluje do Komisji Europejskiej o ograniczenie przepustowości rosyjskich gazociągów. Starania te jednak na nic się zdają, bo zarówno Rosja, jak europejscy kooperanci Gazpromu, pracują nad ominięciem barier stawianych przez Polskę. Jedynym sprzymierzeńcem Polski w wojnie z rosyjskimi gaz-rurami jest Ukraina i od niedawna Szwecja.

DYPLOMACJA W NATARCIU

Na froncie  wojny dyplomatycznej z Rosją stoi minister Witold Waszczykowski i europosłanka Anna Fotyga oraz nowo powołani ambasadorzy w Rosji, RFN i USA. Mimo różnych deklaracji składanych w ciągu roku o dobrej woli polskich władz, szef dyplomacji, niemal w każdym zdaniu atakuje Rosję. Anna Fotyga przekonała zaś Parlament Europejski do zaakceptowania i przyjęcia antyrosyjskiej rezolucji, nawołującej do walki z rosyjskimi mediami, które według niej, zagrażają „jedności Unii Europejskiej". Film „Smoleńsk", jawnie sugerujący, że katastrofa samolotu z prezydentem Kaczyńskim na pokładzie jest wynikiem zamachu ze strony Rosji, polska dyplomacja wykorzystuje jako oręż propagandowy. Za niepowodzenie w zorganizowaniu jego projekcji w Berlinie przez ambasadę RP, straciła stanowisko dyrektorka tamtejszego Instytutu Polskiego. Ambasada w USA zdołała na ten pokaz zgromadzić zaledwie 200 osób ze środowisk polonijnych.

CZASEM SIĘ DOGADUJEMY

Lobby środowiskowe tymczasem potrafi pozytywnie wpływać na działania administracji rządowej. Przykładem tego są konstruktywne rozmowy resortów transportu Polski i Rosji, związane z przyznawaniem bilateralnych zezwoleń dla przewoźników międzynarodowego transportu drogowego. Nie dość, że obie strony doszły jesienią do porozumienia i wyjaśniły kontrowersje, to zakończyły negocjacje przed terminem wygaśnięcia starych zezwoleń, co jest ewenementem w dotychczasowej praktyce tych corocznych negocjacji. Polacy i Rosjanie potrafią się dogadywać także w ramach polsko-rosyjskiej Komisji Mieszanej ds. gospodarki rybnej Zalewu Wiślanego. W grudniu zajmowano się ochroną bioróżnorodności tego akwenu a wspólnie opracowany plan ochrony węgorza europejskiego czeka na akceptację Komisji Europejskiej. Niestety, te wyjątki potwierdzają regułę — w stosunkach polsko-rosyjskich dzieje się wiele złego i na poprawę na razie — nie ma widoków.

 

KOMENTARZE

 • //Pod hasłem „Kaliningrad" mieści się też pomysł przekopania Mierzei Wiślanej.//
  To akurat uważam za świetny pomysł. Rosja od 60 lat blokuje cieśninę Piławską i w efekcie Elbląg stracił jakiekolwiek znaczenie jako port bałtycki.

  Inna sprawa to durne pomysły (wręcz zdradzieckie) rozlokowania tam NATOwskich najemników. Ale to już odrębna kwestia.
 • Central Europe From Yalta To Trump
  https://youtu.be/jk6YoNrP1a0
 • Rosji trtzeba szkodzić aż Putina zastąpi Chodorkowski lub typ jevishamerykaski
  Putin ma za duży wpływ na pozostałą w Rosji diasporę , która nawet palestyńskim nowohebrajczykom pochodzenia bardziej popolskiego grozi rusyfikacją nie tylko językową ale mentalną. Posowieccy żydzi nawet w IzraELU nie tylko mówią ale i śpiewają po rosyjsku a jeśli po hebrajsku to jak w chórze Aleksandrowa. Może dla tego Tupolew uległ katastrofie, że Jahwe pomyślal o swj talmudycznej rasie jak nasz prezessimus
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:53:40
  Masz całkowitą słuszność! Dodałbym jeszcze, że nie widzę żadnego problemu z rozmontowywaniem pomników żołnierzy rosyjskich, pod warunkiem, że nie są one dewastowane, a jedynie przenoszone poza najbardziej eksponowane miejsca naszych miast (ewentualnie do wyznaczonych na ten cel "parków tematycznych" . Wznoszono je u nas z całkowitym lekceważeniem nastrojów społecznych i pozostawianie ich w centrach naszych miast byłoby zupełnie nieuzasadnionym pielęgnowaniem tej arogancji. Dziwię się, że pan BJ, będąc niewątpliwie osobą wykształconą i inteligentną, wali tekstem tak jednostronnym, jakby dostał zamówienie z Moskwy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:53:40
  trzeba chyba złej woli aby czepiać się przekopu mierzei .... dawno dawno trzeba było tak zrobić, wobec agresywnego zachowania rosji..... no i jeszcze ruskim zablokować tranzyt, tak jak oni nam blokowali wypływanie statków...
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:53:40
  "Inna sprawa to durne pomysły (wręcz zdradzieckie) rozlokowania tam NATOwskich najemników"
  Czemu? podsuwając cel blisko chronimy resztę kraju. Ja jestem osobiście gotowy na poświęcenie ich wszystkich bardziej niż jednego Polaka. Dodatkiem to skromna odpłata za judzenie do wojny z Hitlerem za straty przy krzewienia demokracji etc.
 • @gnago 11:29:27
  // podsuwając cel blisko chronimy resztę kraju.//

  Nie rób sobie żartów...

  Jak ruscy będą chcieli znaleźć jankesów to ich sięgną w Kalifornii. Nie muszą niszczyć przy okazji Polski. Nad Zalewem Wiślanym mieszkają jednak Polacy (i trochę Ukraińców).
 • @Leon. 11:19:26
  Na czym polega agresywne zachowanie Rosji? Na tym, że zgraja bezmózgich baranów powtarza brednie o "rosyjskiej agresji"? Jakie blokowanie statków, co ty piszesz biedny człowieku. Chodzą po forach lunatycy i piszą o ćwiczeniu ataku jądrowego na Warszawę itp. z D wyssane info mające uzasadnić paranoje.

  Wy nie potraficie poprawić konkurencyjności Gdańska i Gdyni wobec niemieckich portów a za "blokowany" Elbląg się bierzecie. Jazda bez trzymanki, podobnie jak na Ukrainie, gdzie np. władza snuje pomysły na kopanie wałów przy granicy.

  To kanał, to wał, to prace ziemne na miarę naszych możluwości. Tym kanałem pokazujemy niedowiarkom...itd itd.
  100% Bareja.
 • @PN Z FMO 02:30:42
  Skoro się "dziwisz" to zapewne nie znasz dorobku (poglądów) p. Jeznacha, a zatem komentujesz nie jako wierny czytelnik, ale osoba podszywająca się pod takiego. Piszesz ewidentnie z doskoku. Biorąc pod uwagę, że nie używasz merytorycznych argumentów, tylko zarzutów o pisanie na zamówienie Rosji, wpisujesz się w schemat typowej reżimowej łajzy pilnującej by obywatele nie mogli swobodnie dyskutować w Internecie. Innymi słowy jesteś reżimowym obszczymurkiem zasmradzającym dyskusje za miskę ryżu. NATO zatrudnia już takich jawnie.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 13:53:40
  to nie jest osobna kwestia, to jest cel !!!!! NATO! z Krymem się nie udało, to może z Elblągiem się uda.

  pomysł przekopu jest beznadziejny, straty w środowisku naturalnym, a korzyść nikła, jeśli nie strata

  Rosja blokuje przepływ OKRĘTÓW, a nie statków.

  przy okazji, takim jak Ty musimy podziękować za wzrost cen energii, nawet gazu, jest to opłata za waszą rusofobię i "zróżnicowanie" dostawców.
 • @PN Z FMO 02:30:42
  chyba z lekceważeniem twoich nastrojów, a nie społecznych.

  Społeczeństwo wyraziło swoje poglądy w najbardziej dosadny sposób - w dzietności.
 • @Leon. 11:19:26
  a czy my nie blokujemy przepływu ruskich okrętów przez nasze wody terytorialne ?
 • @gnago 11:29:27
  chyba się na żadnych grach nie znasz, nie tylko na wojennych.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 11:37:05
  nie trochę, całkiem sporo.
 • Syndrom2
  Mam prosśbe do autora tekstu. Na tematy wojskowe jak np "Ankanoda - 16", nie pisz!. Nie znałeś i nie znasz jakie były załozenia. A dopisywanie jakiś kryptonimów "Kaliningrad" to naprawde jest juz niepoważne. Założenia i cele, a przede wszystkim cała operacja przeciwnika była inna.
  Pozdrawiam
  miedzy wieloma osobami: twórca tego ćwiczenia.
  Miłego dnia.
 • @Syndrom2 12:57:29
  //Mam prośbę do autora tekstu...// Chyba do autorki, którą jest pani Zofia Bąbczyńska-Jelonek. Podałem to we wstępie.
  Mam więc prośbę do autora komentarza, żeby celował bardziej precyzyjnie, a nie tylko tak, jak na ćwiczeniach...
  Pozdrawiam BJ
 • @Sol 12:16:00
  racja 100%
 • "Byle zaszkodzić Europie" i Polsce
  - http://miksa.neon24.pl/post/132759,turecki-gambit#comment_1321567

  parę szczegółów

  - http://jeznach.neon24.pl/post/134509,piatek-21-pazdziernika-2016#comment_1339705

  które już przed miesiącami zamieszczono. Ale skoro mniej rozgarnięci "ustalają", co i kto ma w Polsce być.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/polacy-bojkotuja-wybory/

  to nawet bojkot większości niewiele tu zmieni. Ale partriotów mamy tu jak nasr..., albo kanalie albo pos-tępaki.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/hala-po/
 • @interesariusz z PL 12:37:06
  W dzietności? Masz na myśli gwałty czynione przez hordy śmierdzących, brudnych frontowych żołnierzy? Taki argument sugeruje, że albo jesteś produktem gwałtu, albo w każdym razie wytworem takiego gwałciciela.
 • @Sol 12:31:33
  "wpisujesz się w schemat typowej reżimowej łajzy pilnującej by obywatele nie mogli swobodnie dyskutować"
  "jesteś reżimowym obszczymurkiem zasmradzającym dyskusje za miskę ryżu. NATO zatrudnia już takich jawnie."
  Co ty wiesz o dyskusji? O kulturze? Obszczymurek zasmradzający dyskusję za miskę ryżu? Chyba mierzysz mnie swoją miarą?
  "komentujesz nie jako wierny czytelnik, ale osoba podszywająca się pod takiego" Pod nikogo się nie podszywam, piszę co uważam. Nie poczuwam się do żadnego obowiązku wierności wobec pana Jeznacha, albo takich jak ty jego nieociosanych wielbicieli. Czytałem wcześniej kilka wypowiedzi pana Jeznacha i odniosłem wrażenie, że jest on poliglotą, osobą o szerokich zainteresowaniach i niezależnych poglądach. Na tym tle jego artykuł pt. "Byle zaszkodzić Rosji..." razi mnie jednostronnością i propagandowym zacietrzewieniem. Właściwie, pan BJ poprawiłby mnie pewnie, że artykuł napisała pani Zofia Bączyńska, nie on. No ale przecież pan Jeznach przedrukowuje artykuły chyba nie po bo by poćwiczyć manewr ctrl C, ctrl V, ale by dać wyraz swojemu poparciu dla poglądów innych autorów.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930