Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4459 postów 2018 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Pomysł na Syrię

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Rosyjska Ormianka Diana Owsepian opisuje wyjątkowo bezczelną inicjatywę polityczną w USA względem Syrii

Kongres USA rozważa możliwość utworzenie rządu tymczasowego w Syrii, który nabierze swoich praw po „obaleniu reżimu al-Assada”.Odpowiedni projekt ustawy, z którym zapoznała się Russia Today, niedawno przygotował i złożył do parlamentu senator z Florydy Marco Rubio — były kandydat na stanowisko prezydenta kraju od Partii Republikańskiej. Proponuje on także stworzyć fundusz odbudowy Syrii, który będzie zajmować się przywróceniem podstawowych organów państwowych po rewolucji w kraju.

Niedawno do Kongresu USA wpłynął projekt ustawy „Zapobieganie destabilizacji w Iraku i Syrii”, który przewiduje nałożenie sankcji wobec Irańczyków, Syryjczyków i Rosjan, którzy rzekomo przeszkadzają „pokojowi i stabilności” w regionie. Autorem projektu jest senator z Florydy Marco Rubio, który brał udział w przedwyborczej walce o stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zajmował on również w niektórych stanach wiodącą pozycję w prawyborach Partii Republikańskiej, pozostając w pewnym momencie jedynie kilka procent za Donaldem Trumpem (na przykład wyniki w stanie Iowa: Marco Rubio — 23%, Donald Trump — 24%).

Autor projektu proponuje rządowi USA stworzenie i „ustalenie” przejściowego rządu syryjskiego, który obejmie władzę po „obaleniu reżimu al-Assada”. „Kongres powinien ustalić tymczasowy rząd Syrii” — czytamy w dokumencie. Według inicjatywy Rubio przejściowy rząd Syrii powinien działać pod nadzorem organizacji międzynarodowych. „Rząd przejściowy powinien zapewnić pełny dostęp międzynarodowych organizacji praw człowieka do syryjskich więzień w celu dochodzenia przestępstw i uwolnienia wszystkich więźniów politycznych; odsunąć od stanowiska syryjskich wysoko postawionych urzędników wplątanych w realizację lub ukrywanie jakichkolwiek zbrodni wojennych przeciwko ludzkości czy łamanie praw człowieka” — czytamy w projekcie ustawy.

Rząd Syrii, zgodnie z tym dokumentem, będzie musiał przeprowadzić nowe wybory, które odbędą się „pod okiem uznanych międzynarodowo obserwatorów”. Wszystkie działania syryjskiego rządu przejściowego, zdaniem autora projektu, powinny być w całości „poddawane weryfikacji”. Ponadto w ramach projektu ustawy autor proponuje Kongresowi USA stworzenie i finansowanie funduszu odbudowy Syrii i wykorzystanie go do „odbudowania głównych instytucji w Syrii po zakończeniu konfliktu i upadku reżimu al-Assada”.

Więcej sankcji Ameryka powinna nałożyć sankcje wobec osób, które w opinii senatora z Florydy zagrażają pokojowi i stabilności albo rządowi Iraku. „Należy koniecznie nałożyć sankcje na obywateli Rosji, Syrii i Iranu, którzy w jakikolwiek sposób zagrażają pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu Iraku; polityków, którzy podważają wysiłki na rzecz wspierania odbudowy gospodarczej i reform politycznych w Iraku; wszystkie osoby zaangażowane w jakąkolwiek materialną, technologiczną i inną pomoc w działaniach mających na celu „destabilizację” Iraku i Syrii” — czytamy w projekcie ustawy. Prezydentowi USA zaproponowano zablokować całe znajdujące się w Stanach Zjednoczonych mienie osób, które Kongres podejrzewa o konfrontację „pokojowi i stabilności w Iraku i Syrii”. Dokument zobowiąże prezydenta do odmówienia wjazdu takim osobom do Ameryki i anulowania ich wiz.

Były republikański kandydat Rubio wyjaśnia potrzebę przyjęcia tego projektu ustawy „odpowiedzialnością Rosji” za destabilizację sytuacji w Iraku i Syrii. „Rosjanie i Irańczycy są częściowo odpowiedzialni za całkowite spustoszenie Aleppo, innych obszarów zajętych przez rebeliantów i śmierć tysięcy niewinnych ludzi — czytamy w oświadczeniu Marco Rubio na jego oficjalnej stronie internetowej. — Stany Zjednoczone powinny ukarać tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za podważanie wysiłków na rzecz pokoju, stabilności i rozwoju w Syrii i Iraku”. Głowa państwa powinien zatwierdzić listę osób odpowiedzialnych za „destabilizację sytuacji w Iraku i Syrii”. „Prezydent nie później niż 45 dni od daty wejścia w życie niniejszej Ustawy powinien określić, czy dany obywatel Iranu, Syrii czy Rosji zajmuje się powyższą działalnością” — zaznaczono w dokumencie. Ponadto ustawa zobowiąże administrację prezydenta raz na 180 dni przedstawić odpowiednim komisjom w Kongresie raport na temat irańskiej działalności w Iraku i Syrii.

Podobne projekty ustaw pokazują, że Stany Zjednoczone faktycznie przygotowują się do pełnej kontroli władz Syrii i kierowania syryjskim rządem. O tym w wywiadzie dla RT powiedział politolog Siergiej Sudakow. „Instytucja kuratorstwa działa, kiedy jeden z krajów faktycznie traci suwerenność. A to oznacza, że Stany Zjednoczone są gotowe do przejęcia kontroli nad Syrią” — wyjaśnił ekspert. Pragnienie Amerykanów utworzenia rządu przejściowego w Syrii i faktyczne kierowanie nim odpowiada politycznej tradycji USA, które „starają się kontrolować sytuację we wszystkich burzliwych regionach”. „Jeśli z jakiegoś powodu al-Assad odejdzie, Stany Zjednoczone oczywiście będą pretendować o pełną kontrolę syryjskiego rządu — uważa analityk. — Przecież przez cały XX wiek wszystkie „rządy na uchodźstwie” — od Japonii do Polski —powstawały w Waszyngtonie lub w Londynie”.

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031