Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Pomysł na Syrię

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Rosyjska Ormianka Diana Owsepian opisuje wyjątkowo bezczelną inicjatywę polityczną w USA względem Syrii

Kongres USA rozważa możliwość utworzenie rządu tymczasowego w Syrii, który nabierze swoich praw po „obaleniu reżimu al-Assada”.Odpowiedni projekt ustawy, z którym zapoznała się Russia Today, niedawno przygotował i złożył do parlamentu senator z Florydy Marco Rubio — były kandydat na stanowisko prezydenta kraju od Partii Republikańskiej. Proponuje on także stworzyć fundusz odbudowy Syrii, który będzie zajmować się przywróceniem podstawowych organów państwowych po rewolucji w kraju.

Niedawno do Kongresu USA wpłynął projekt ustawy „Zapobieganie destabilizacji w Iraku i Syrii”, który przewiduje nałożenie sankcji wobec Irańczyków, Syryjczyków i Rosjan, którzy rzekomo przeszkadzają „pokojowi i stabilności” w regionie. Autorem projektu jest senator z Florydy Marco Rubio, który brał udział w przedwyborczej walce o stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych. Zajmował on również w niektórych stanach wiodącą pozycję w prawyborach Partii Republikańskiej, pozostając w pewnym momencie jedynie kilka procent za Donaldem Trumpem (na przykład wyniki w stanie Iowa: Marco Rubio — 23%, Donald Trump — 24%).

Autor projektu proponuje rządowi USA stworzenie i „ustalenie” przejściowego rządu syryjskiego, który obejmie władzę po „obaleniu reżimu al-Assada”. „Kongres powinien ustalić tymczasowy rząd Syrii” — czytamy w dokumencie. Według inicjatywy Rubio przejściowy rząd Syrii powinien działać pod nadzorem organizacji międzynarodowych. „Rząd przejściowy powinien zapewnić pełny dostęp międzynarodowych organizacji praw człowieka do syryjskich więzień w celu dochodzenia przestępstw i uwolnienia wszystkich więźniów politycznych; odsunąć od stanowiska syryjskich wysoko postawionych urzędników wplątanych w realizację lub ukrywanie jakichkolwiek zbrodni wojennych przeciwko ludzkości czy łamanie praw człowieka” — czytamy w projekcie ustawy.

Rząd Syrii, zgodnie z tym dokumentem, będzie musiał przeprowadzić nowe wybory, które odbędą się „pod okiem uznanych międzynarodowo obserwatorów”. Wszystkie działania syryjskiego rządu przejściowego, zdaniem autora projektu, powinny być w całości „poddawane weryfikacji”. Ponadto w ramach projektu ustawy autor proponuje Kongresowi USA stworzenie i finansowanie funduszu odbudowy Syrii i wykorzystanie go do „odbudowania głównych instytucji w Syrii po zakończeniu konfliktu i upadku reżimu al-Assada”.

Więcej sankcji Ameryka powinna nałożyć sankcje wobec osób, które w opinii senatora z Florydy zagrażają pokojowi i stabilności albo rządowi Iraku. „Należy koniecznie nałożyć sankcje na obywateli Rosji, Syrii i Iranu, którzy w jakikolwiek sposób zagrażają pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu Iraku; polityków, którzy podważają wysiłki na rzecz wspierania odbudowy gospodarczej i reform politycznych w Iraku; wszystkie osoby zaangażowane w jakąkolwiek materialną, technologiczną i inną pomoc w działaniach mających na celu „destabilizację” Iraku i Syrii” — czytamy w projekcie ustawy. Prezydentowi USA zaproponowano zablokować całe znajdujące się w Stanach Zjednoczonych mienie osób, które Kongres podejrzewa o konfrontację „pokojowi i stabilności w Iraku i Syrii”. Dokument zobowiąże prezydenta do odmówienia wjazdu takim osobom do Ameryki i anulowania ich wiz.

Były republikański kandydat Rubio wyjaśnia potrzebę przyjęcia tego projektu ustawy „odpowiedzialnością Rosji” za destabilizację sytuacji w Iraku i Syrii. „Rosjanie i Irańczycy są częściowo odpowiedzialni za całkowite spustoszenie Aleppo, innych obszarów zajętych przez rebeliantów i śmierć tysięcy niewinnych ludzi — czytamy w oświadczeniu Marco Rubio na jego oficjalnej stronie internetowej. — Stany Zjednoczone powinny ukarać tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za podważanie wysiłków na rzecz pokoju, stabilności i rozwoju w Syrii i Iraku”. Głowa państwa powinien zatwierdzić listę osób odpowiedzialnych za „destabilizację sytuacji w Iraku i Syrii”. „Prezydent nie później niż 45 dni od daty wejścia w życie niniejszej Ustawy powinien określić, czy dany obywatel Iranu, Syrii czy Rosji zajmuje się powyższą działalnością” — zaznaczono w dokumencie. Ponadto ustawa zobowiąże administrację prezydenta raz na 180 dni przedstawić odpowiednim komisjom w Kongresie raport na temat irańskiej działalności w Iraku i Syrii.

Podobne projekty ustaw pokazują, że Stany Zjednoczone faktycznie przygotowują się do pełnej kontroli władz Syrii i kierowania syryjskim rządem. O tym w wywiadzie dla RT powiedział politolog Siergiej Sudakow. „Instytucja kuratorstwa działa, kiedy jeden z krajów faktycznie traci suwerenność. A to oznacza, że Stany Zjednoczone są gotowe do przejęcia kontroli nad Syrią” — wyjaśnił ekspert. Pragnienie Amerykanów utworzenia rządu przejściowego w Syrii i faktyczne kierowanie nim odpowiada politycznej tradycji USA, które „starają się kontrolować sytuację we wszystkich burzliwych regionach”. „Jeśli z jakiegoś powodu al-Assad odejdzie, Stany Zjednoczone oczywiście będą pretendować o pełną kontrolę syryjskiego rządu — uważa analityk. — Przecież przez cały XX wiek wszystkie „rządy na uchodźstwie” — od Japonii do Polski —powstawały w Waszyngtonie lub w Londynie”.

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031