Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4001 postów 1864 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Walka o Boże Narodzenie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Rosyjski portal Sputnik coraz częściej broni tradycji chrześcijańskich, które na Zachodzie zanikają w imię multi-kulti. Oto przykład publikacji z 8 grudnia br.

 

Skrząca się światełkami bożonarodzeniowa Europa zawsze była niesamowitym widowiskiem, które przyciągało turystów z całego świata. Jednak w ostatnich latach tradycyjne świąteczne uroczystości i ich atrybuty, choinki, aniołki, gwiazda bożonarodzeniowa, coraz częściej napotykają opór ze strony polityki wielokulturowości - pisze rosyjski portal Lenta.ru.

Nawet Matka Boska znajduje się  poza prawem. Parę dni temu francuski sąd nakazał władzom miasta Publier demontaż figury Maryi Dziewicy w parku miejskim, bowiem posąg narusza obowiązujący w kraju zakaz eksponowania religijnych symboli w miejscach publicznych.

Najświętszej Maryi Panny nie uratują nawet święta Bożego Narodzenia. Mer miasta, pan Gaston Lacroix, którego nazwisko znaczy zresztą „Krzyż”, zarządził usunięcie jednej z głównych „gwiazd" nadchodzących uroczystości, bo w przeciwnym razie sąd ukarałby władze miejskie rocznym mandatem w wysokości stu euro. Zresztą mer miasta obiecał, że znajdzie dla Maryi Panny nowe miejsce, gdzieś na terenie prywatnym nieobjętym zakazem.

Najbardziej dostaje się jednak choince, głównemu symbolowi świąt bożonarodzeniowych i noworocznych. 1 stycznia 2016 roku, w pobliżu stacji metra Clémanceau w Brukseli, ozdobione drzewo zostało zniszczone przez muzułmańskich chuliganów, którzy z okrzykiem „Allah Akbar" na ustach po prostu choinkę podpalili i pilnowali aby nikt jej nie ugasił. W stolicy Belgii, gdzie według stanu na 1 stycznia 2015 roku już jedna czwarta mieszkańców wyznaje islam, choinka ma się niedobrze i coraz gorzej od ostatnich czterech lat. Właśnie wtedy żywe drzewo przedtem ustawiane na głównym brukselskim placu Grande Place po raz pierwszy zostało zamienione na 25-metrową awangardową rzeźbę ze stali.

Poza montażem nowej, „tolerancyjnej" choinki władze w Brukseli postanowiły przemianować jarmarki bożonarodzeniowe na „zimowe przyjemności"… Władze przekonują, że ta subtelna decyzja pomogła przyciągnąć do miasta większą liczbę turystów niż zazwyczaj: wszystkim zachciało się uczestniczyć w poprawnym politycznie święcie.

Ale to raczej Wielka Brytania była pierwszym krajem, który zaproponował składać sobie nawzajem życzenia o okazji „świąt zimowych" zamiast z okazji świąt Bożego Narodzenia, czy Nowego Roku, a wszelkie związane z nimi uroczystości, określać mianem „uciech zimowych". Od tej pory w brytyjskiej prasie i w sieci nie milką spory, na ile stosowne jest rozsyłanie kartek pozdrowieniowych „Z okazji świąt zimowych!". Wielu uważa, że to już przesada, w tym sama premier Wielkiej Brytanii Theresa May. W przeddzień świąt premier May oświadczyła, że ludzie „muszą czuć się uprawnieni do mówienia na głos o Bożym Narodzeniu".

Coraz mniej mile widziana postacia staje się również Święty Mikołaj. Oficjalnie pokazały mu drzwi władze Austrii i Niemiec, zakazując już w 2006 roku przedstawiania na jarmarkach bożonarodzeniowych osoby starca z siwą brodą i w czerwonym futrze. W 2013 roku w berlińskim Friedrichshain-Kreuzberg mieszkańcy zostali poproszeni o powstrzymanie się od bożonarodzeniowych zabaw w miejscach publicznych, żeby nie obrażać uczuć licznych wychodźców z Turcji, którzy upodobali sobie ten rejon. Władze poprosiły mieszkańców o świętowanie tylko w domu, we własnym gronie rodzinnym. Nie wszyscy jednak są gotowi na rozstanie z ulubionym świętem i jego symboliką. W 2012 roku mieszkańcy duńskiego Kokkedal urządzili prawdziwą krucjatę przeciwko lokalnym muzułmanom, którzy zażądali zakazu świętowania Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Rdzenni mieszkańcy, którzy okazali się mniejszością (40%) odmówili spełnienia woli większości, tj. wyznawców islamu, i nazwali wtedy odmowę świętowania brakiem szacunku wobec narodu gospodarzy i ich duńskich tradycji. Napięcie od tego czasu trwa i rośnie. 

KOMENTARZE

 • Rosja zaś odbudowuje chrześcijaństwo
  W Rosji zaś tendencja jest odwrotna. Chrześcijaństwo wspierane jest przez państwo i jest to być może najważniejszy powód dla którego Putin i Rosja są z taką nienawiścią atakowane.
  Pozdrawiam Panie Bogusławie i życzę Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
 • @Robik 11:23:12
  katolicyzm to nie chrześcijaństwo, to religia rzymska, prawosławie to tez nie chrześcijaństwo tylko religia bizantyjska. Chrześcijaństwo to male gminy na półwyspie arabskim.
 • @Katana 12:00:04
  życzę sukcesów w naprawie panstwa polskiego, podobno mozna poprawić na półpiętrze.
 • Autor
  Jak ktoś sobie nie ceni własnych wartości to później tak jest.
  Niedawno oglądałam film w TVP o szalonych latach dwudziestych w Paryżu. Do tej pory myślałam, że te szalone lata to przede wszystkim tańce i alkohol. A tam pokazano oryginalne filmy z imprez z nagimi całkowicie paniami, parami homoseksualnymi itp. A to było prawie 100 lat temu. Wtedy nie było takiego przyzwolenia na goliznę jak obecnie. Ludzie zaczęli mieć tego dość. Chcieli rządow "twardej ręki". W innych europejskich miastach musiało być podobnie.

  Od dłuższego czasu zastanawiam się dlaczego tak się dzieje? Bo takie działania jak ze Świętami są wbrew naturze człowieka, a popierają je politycy. Przecież jak komuś wynajmuje się pokój we własnym mieszkaniu to nie sądzę, że właściciel będzie się we wszystkim dostosowywał do wynajmującego. A tak jest. Może mają rację ludzie, którzy piszą, że to plan. Plan, ktory zmusi ludzi do przyjęcia rządów, na jakie przedtem nigdy by się nie zgodzili. Czyli tak jak było w latach trzydziestych w niektórych krajach w Europie.
 • @
  Przypominam, że עִירָא ("ireneusz") jest Żydem i pisze to samo co Kosiur „Rzeczpospolita”.
  Wg nich: „polski naród jest głupi” - ireneusz 15.12.2016 11:57:44
  „ZLIKWIDOWAĆ KATOLICKICH BYDLAKÓW"! - Dariusz Kosiur 24.08.2015 16:00
 • @Zdzich 18:04:28
  no cóż, zawsze to wyższa inteligencja, nie pijak i nie złodziej.
 • @Zdzich 18:04:28
  Naród polski to nie katolickie bydlaki. Naród polski to Polacy niezależnie od wyznania religijnego.
  A Adam Michnik, katolik:
  http://wyborcza.pl/politykaekstra/1,132907,15645067,Michnik__Polska_bez_Kosciola_to_czarny_obraz.html?disableRedirects=true
 • @lorenco 03:11:38
  Jak zwykle nie masz pojęcia o tym, co piszesz.
  Wg GUS'u: "Ochrzczonych w Kościele Katolickim rytu łacińskiego (rzymskokatolickim) jest 33,399,328 osób czyli 95,5% populacji Polaków."
 • @Zdzich 18:04:28
  http://tygodnikszerszen.blog.pl/2016/12/21/antysemityzm-po-polsku/
 • @Zdzich 08:44:56
  95,5% to tylko wskaźnik zidiocenia Polaków a nie ilość katolików, obawiam sie ze nawet pośród janczarów kk nie ma katolików, to tylko koniunkturalizm a nie katolicyzm.
 • @ עִירָא ("ireneusz") 12:50:01
  To tylko twoja wyobraźnia. Z drugiej strony chyba wiesz kim jest człowiek, który mówi, że wszyscy dookoła niego są idiotami. Tą samą opinię mieli pacjęci „Zofiówki” w Otwocku.
 • @ireneusz 12:50:01
  Na moim blogu nie uprawiam propagandy religijnej, ale też nie chciałbym aby był on platformą dla atakowania Kościoła katolickiego lub jakichkolwiek innych wyznań. Pańskie wypowiedzi ocierają się o "mowę nienawiści" pod adresem KRk. Proszę o ich stonowanie, abym nie musiał dołączyć Pana do listy ok. 30 osób które mają już u mnie szlaban. Pozdrawiam. BJ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930