Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4228 postów 1939 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Dobre orędzie Putina

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Polska publicystka Zofia Bąbczyńska-Jelonek pisze z uznaniem o dzisiejszym orędziu prezydenta Rosji Putina.

 

Władimir Putin, prezydent Federacji Rosyjskiej w Sali Gieorgijewskiej Wielkiego Pałacu Kremlowskiego wystąpił po raz 13. z orędziem do narodu, w historii Rosji wygłoszono 23 takie przemówienia. Na Kreml zaproszono deputowanych Dumy Państwowej i Rady Federacji, członków rządu, przedstawicieli Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, Prokuratora Generalnego, przewodniczących Centralnej Komisji Wyborczej, Izby Obrachunkowej i Izby Społecznej oraz szefów regionów i kluczowych komisji, a także krajowe i zagraniczne media, dla których wydano 616 imiennych akredytacji. W tym gronie znalazły się dwie polskie telewizje — TVP (red. Tomasz D. Jedruchow, Borys Czerniawski, operator) oraz TVN (red, Andrzej Zaucha, Jacek Kuźmiar, operator). Swoje ekipy przysłali: Reuter, BBC, niemiecka telewizja ZDF, Bloomberg, agencja AP. Obecne były również telewizje Bliskiego i Dalekiego Wschodu, korespondenci: Washington Post, niemieckich gazet: Die Zeit, FAZ (Frankfurter Allgemeine Zeitung) i inne zachodnie media. Tradycyjne spotkanie dziennikarzy krajowych i zagranicznych z prezydentem Putinem, podsumowujące miniony rok zaplanowane jest na 22 grudnia. Mimo obecności polskich kamer na Kremlu, w TVP nie zwrócono uwagi na orędzie Putina, ale na rozpoczęcie przez Ukrainę dwudniowych manewrów rakietowych w „okolicach zaanektowanego przez Rosję Krymu".

Wystąpienia prezydenta Rosji mają swoją specyfikę. Charakteryzuje je nie tylko rozległa wiedza o państwie, jego kondycji i funkcjonowaniu, ale też wielka wrażliwość społeczna, nieprzechodzenie do porządku dziennego nad sygnalizowanym przez ludzi problemami. Wizja strategii rozwoju Rosji, jaką roztoczył w swoim orędziu Wladimir Putin jest bardzo spójna i oparta na realnych przesłankach, nie tylko ekonomicznych. Wbrew temu, co podają polskie i zachodnie media — Władimir Putin opiera ją m.in. o wykształcone, rozwijające się społeczeństwo obywatelskie, zdolną i ambitną młodzież, której państwo zapewnia optymalne warunki wychowania i nauki. Rosja może się pochwalić wzrostem demograficznym (przy wskaźniku dzietności 1,8) i niższą niż w Europie śmiertelnością niemowląt. Także specjalnym programem pracy z wybitnie uzdolnionymi dziećmi i młodzieżą.

Dla Putina kapitałem Rosji są jej obywatele, skonsolidowani wokół pryncypialnych potrzeb państwa. Jest to dla niego wyraz współczesnego patriotyzmu. „Kiedy mówię o solidarności i jedności, mam na myśli świadomą, naturalną konsolidację obywateli dla pomyślnego rozwoju Rosji. Czy jest to możliwe do osiągnięcia ważnych celów strategicznych w podzielonym społeczeństwie? Czy można rozwiązać te problemy z parlamentem, gdzie zamiast produktywnej pracy są konkursy ambicje i bezowocne kłótnie?" — zadaje retoryczne pytania.

Wizja Putinowskiej strategia zwraca uwagę na znaczenie organizacji pozarządowych, woluntariat, społeczną potrzebę ochrony środowiska i apele np. o ustawową ochronę bezdomnych zwierząt, na stosunek służb społecznych wobec obywateli.   Rosja wg Putina ma być przyjaznym i bezpiecznym państwem dla ludzi.  Rosjanie oczekują, dowodził Putin, że ich ojczyzna stworzy im „duże i równe szanse do samorealizacji, stworzy warunki dla przedsiębiorczej, kreatywnej, obywatelskiej inicjatywy, liczą na szacunek wobec siebie, swoich praw, wolności, do własnej pracy". I to Rosja musi im bezwzględnie zapewniać.

Kolejnym walorem orędzia prezydent Putina jest jego język — niezwykle ciepły wobec własnej ojczyzny i jej mieszkańców, pozbawiony jakiejkolwiek agresji wobec wrogów Rosji, choć ich świadomość przewija się przez całe wystąpienie. „Nam nie są potrzebni wrogowie, lecz przyjaciele", partnerski dialog i szacunek — uważa.   Takie zasady na arenie międzynarodowej, jak „sprawiedliwość, szacunek i zaufanie są uniwersalne", przypominał Putin, „w takim samym stopniu wymagane od każdej osoby i całego społeczeństwa". W Rosji, „każda niesprawiedliwość i fałsz są traktowane bardzo poważnie", dlatego też Rosja „zdecydowanie odrzuca arogancję, chamstwo i egoizm", gdziekolwiek to się objawia wobec Rosji i Rosjan, za to bardzo ceni odpowiedzialność, etyczne zachowanie, troskę o interes publiczny, chęć słuchania innych i szacunek wobec ich opinii. Chyba nie można było jaśniej, prościej i bardziej elegancko zareagować na przejaw zachodniej rusofobii. Wszystkie tezy o „arogancji Rosji" i jej Putina, zgłaszane w dokumentach, stwierdzeniach polityków i publikacjach mediów Zachodu — można o kant stołu rozbić.

Trzecią rzeczą, jaka mnie uderzyła w wystąpieniu Władimira Putina jest spójność wizji rozwoju Rosji. Gospodarka narodowa nie jest oderwana od sektora finansowego, ani też, od jakości kadry naukowo-technicznej czy współczesnej nauki. Na każdej tej płaszczyźnie jest zwrócona uwaga, na jakość świadczonych usług, nowoczesne technologie, wysoki stopień innowacyjności. Główne wskaźniki makroekonomiczne Rosji są na przyzwoitym, stabilnym poziomie, a kierunki reorganizacji struktury gospodarczej — korzystne, odradzający się sektor rolno-spożywczy dał więcej przychodów niż sprzedaż rosyjskiej broni. Także zmiany polityczne, idące w kierunku większej demokratyzacji państwa można określić, jako zadawalające. Rosja, mimo uporczywych sankcji ekonomicznych i politycznych wybrała kierunek, który ją tylko wzmacnia.

Oby tak dalej! Powodzenia Panie Prezydencie!


Rosyjski lider zaczął od słów podziękowania pod adresem obywateli i od ostrożnych przestróg pod adresem „tych, którzy uważają się pod jakimś względem za mądrzejszych". Oto  najciekawsze momenty z orędzia Władimira Putina.

 

O skandalu dopingowym

„Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło. Tak zwany skandal dopingowy — jestem tego pewien — pozwoli nam zbudować najskuteczniejszy system walki z tym złem. Kieruję się tym, że narodowy program przeciwdziałania dopingowi będzie gotowy już na początku przyszłego roku"

 

O naciskach z zagranicy

„Wszyscy doskonale wiedzą, że w ostatnich latach zderzyliśmy się z próbami wywierania na nas presji. W ruch zostało puszczone wszystko, począwszy od mitów o rosyjskiej agresji poprzez propagandę, ingerencję w cudze wybory, a kończąc na szczuciu naszych sportowców, nie wyłączając paraolimpijczyków".

 

O prawieniu Rosji morałów

„Kampanie informacyjne na zamówienie, wymyślanie i publikowanie kompromatów, prawienie morałów, wszystko to sprzykrzyło się już wszystkim. Jeśli trzeba będzie, my także zaczniemy innych pouczać. Rozumiemy jednak spoczywającą na nas odpowiedzialność i szczerze chcemy mieć swój udział w rozwiązywaniu problemów rangi światowej i regionalnej. Oczywiście, tam, gdzie to zaangażowanie jest konieczne, potrzebne i na miejscu. W odróżnieniu od co poniektórych naszych zagranicznych partnerów, którzy widzą w Rosji przeciwnika, my nie szukamy i nigdy nie szukaliśmy wrogów. Nam potrzebni są przyjaciele. Nie pozwolimy sobie na naruszanie i lekceważenie naszych interesów. Chcemy i będziemy samodzielnie decydować o naszym losie, budować teraźniejszość i przyszłość bez cudzych podpowiedzi i nieproszonych porad".

 

O zjednoczeniu Rosjan

„Obywatele zjednoczyli się wokół patriotycznych wartości nie dlatego, że są ze wszystkiego zadowoleni, że wszystko ich urządza. Trudności i problemów nie brakuje. Jest natomiast zrozumienie, skąd się one biorą, a przede wszystkim jest przekonanie, że razem je przezwyciężymy. Gotowość do pracy na rzecz Rosji, serdeczna, prawdziwa o nią troska leży u podstaw tego zjednoczenia".

 

O tym, co stanowi rosyjską kulturę

„Wszelka niesprawiedliwość i nieprawda wywołuje w naszym narodzie ostrą reakcję. Taka już osobliwość naszej kultury. Społeczeństwo zdecydowanie odrzuca pychę, chamstwo, wyniosłość i egoizm, niezależnie od ich źródła, i coraz bardziej docenia takie przymioty jak odpowiedzialność, wysoki poziom moralny, troska o interes społecznym, gotowość do wysłuchania innych i odnoszenie się z szacunkiem do ich stanowiska".

 

O znieważaniu tradycji

„To nie oznacza, że żonglując pięknymi słowami i snując rozważania o wolności, można znieważać uczucia innych ludzi i tradycje narodowe. Jeśli ktoś uważa się za bardziej rozwiniętego, bardziej inteligentnego, uważa się za mądrzejszego pod jakimś względem — jeśli ktoś taki jest — niech odniesie się z szacunkiem do innych ludzi. To takie naturalne… Uważam oczywiście za nieusprawiedliwioną także odwrotną reakcję — agresję, tym bardziej, jeśli przeradza się ona w wandalizm i naruszenie ustawodawstwa. Na takie fakty państwo będzie ostro reagować".

 

O walce z korupcją

„Niestety tworzenie szumu wokół tak zwanych głośnych skandalów stało się praktyką w naszym kraju. I nierzadko grzeszą tym sami przedstawiciele śledczych organów porządkowych. Chcę zwrócić na to uwagę i powiedzieć, że walka z korupcją to nie show, że wymaga ona profesjonalizmu, powagi i odpowiedzialności. Tylko wówczas przyniesie ona rezultat, otrzyma szerokie wsparcie społeczeństwa".

 

O lekcjach z historii

„Musimy wyciągać lekcje z historii przede wszystkim w celu pojednania, umocnienia społecznej, politycznej i obywatelskiej zgody, którą udało nam się osiągnąć. Nie możemy wciągać do naszego życia codziennego niezgody, złości, obrazy i zatwardziałości, które miały miejsce w przeszłości".

 

O narodzie


 „Nie zapominajmy, że stanowimy jeden naród. Jesteśmy jednym narodem i mamy jedną Rosję". O stanie gospodarki „Stabilizacja nie oznacza, iż gospodarka automatycznie zacznie wykazywać stały wzrost. Jeśli nie rozwiążemy fundamentalnych problemów naszej gospodarki, nie wprowadzimy w życie nowych czynników wzrostu, to zerowy wskaźnik utrzyma się przez lata. Co oznacza, że będziemy ciągle musieli się szczypać, oszczędzać".

 

 

KOMENTARZE

 • Klucz kariery Putina jest w jego dziecinstwie.
  Po wojnie w Leningradzie grasowaly bandy huliganow i Putin z powodu malego wzrostu dostawal po pysku. Sam pamietam te czasy gdy strach bylo isc do szkoly.Putin wykombinowal, ze judo trzeba cwiczyc.I tak to sie zaczelo.
 • *5
  Bardzo dziękuję za ten artykuł.. Podnosi na duchu...
  Z ciepłymi pozdrowieniami, Panie Bogusławie!
 • @
  Wśród wielu głosów … amerykańskich: Putin na Prezydenta! (USA), możemy mieć nadzieję, że prezydent Trump dorówna Putinowi.
 • Nie wiem, czy wskaźnik 1,8 to inicjatywa autorki streszczenia,
  czy rzeczywiście był wymieniony przez Putina.
  Jeżeli przez prezydenta FR, to należy ostrożnie podchodzić do pozostałych informacji.
  Mogą mieć tyle wspólnego z rzeczywistością,
  co wzrost demograficzny prze dzietności 1,8, gdy reprodukcja prosta to poziom 2,1-2,2.

  Rosjanie słowiańscy wymierają- Rosjanie muzułmańscy
  i azjatyccy mają więcej niż dwoje dzieci (średnio).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031