Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4362 posty 1977 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Buras niespokojny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Piotr Buras, dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych obawia się, że ewentualny sojusz Donalda Trumpa i Władimira Putina podważy fundamenty stosunków polsko-amerykańskich.

Po referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, Polska może stracić swoich ważnych sojuszników, powiedział w wywiadzie dla Deutschlandradio dyrektor warszawskiego biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych Piotr Buras. Z jednej strony Warszawa czuje pewną ideologiczną bliskość do nacjonalistycznego populizmu Trumpa, zaznaczył politolog. Z drugiej — szacunek przyszłego prezydenta Stanów Zjednoczonych do swojego rosyjskiego odpowiednika Władimira Putina i jego „oziębły” stosunek wobec NATO wpływa na życiowo ważne interesy Polski. Biorąc pod uwagę rozbieżności polskiego rządu z Brukselą oraz innymi ważnymi partnerami w UE, a także brexit w Wielkiej Brytanii, Warszawa może stracić wszystkich sojuszników, mówi Buras.

„Wierzę, że dla wszystkich krajów w Europie i na świecie, to [zwycięstwo Trumpa] jest dużym zaskoczeniem i dość poważnym zagrożeniem — powiedział politolog. Według niego głównym zagrożeniem jest „nieprzewidywalność” kandydata Republikanów. „I to dotyczy podstaw polskiej polityki zagranicznej. Przez to rozumiem przyszłość NATO, stosunki z Rosją, i wiele więcej. Wszystko to jest teraz pod dużym znakiem zapytania. A już tylko jedna z tych kwestii jest bardzo poważnym problemem” — wyjaśnił Buras.

Pozytywną reakcję polskich władz na zwycięstwo Trumpa politolog tłumaczy „poczuciem złośliwej satysfakcji”. Według niego polskie władze były zachwycone, gdy amerykański wyborca „pokazał środkowy palec” politycznemu establishmentowi, czyli znienawidzonym w kręgach polskiej partii Prawo i Sprawiedliwość lewicowym liberałom. Taka reakcja była spowodowana głównie przyczynami wewnątrzpolitycznymi i ideologicznymi. Jednakże aspekty polityki zagranicznej nie zostały wzięte pod uwagę. W rzeczywistości zaś Trump stanowi wielkie zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, uważa Buras.

Przede wszystkim Buras jako politolog obawia się zerwania planów rozmieszczenia w Polsce amerykańskiego kontyngentu wojskowego. Według niego jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju. Dla Warszawy są teraz ważne dwie rzeczy, wyjaśnia. Po pierwsze, zachowanie jednolitego frontu przeciwko Rosji. Stany Zjednoczone odgrywają nadal kluczową rolę w realizacji antyrosyjskiej polityki sankcyjnej. Amerykańskie środki karne są szczególnie ważne — w tym także dla Unii Europejskiej — ponieważ najbardziej dotkliwie uderzają w Moskwę, przekonuje Buras. Bez nich Europa nie będzie w stanie prowadzić tej samej polityki w stosunkach z Kremlem, co i teraz. Trump zaś może uchylić sankcje, ostrzega politolog.

Po drugie, dla Warszawy jest ważne, aby NATO kontynuowało strategię zastraszania Rosji, kontynuuje Buras: „Wierzę, że w tej chwili zagrożone są dwa główne punkty polityki bezpieczeństwa i rosyjskiej polityki Polski: polityka sankcji i strategia zastraszania Rosji. Przynajmniej istnieją poważne wątpliwości co do tego, że Donald Trump będzie kontynuować tę politykę”. Ponadto analityk obawia się, że Putin i Trump zawrą niejaką transakcję, która udaremni amerykańskie plany rozmieszczenia w Polsce amerykańskiego kontyngentu. „Jak i we wszystkim, co jest związane z Trumpem, nie można być co do tego pewnym. Nie wiadomo, w jakim stopniu będą realizowane jego przedwyborcze oświadczenia i obietnice. My w Polsce oczywiście mamy wielką nadzieję, że amerykańska brygada zostanie przerzucona do Polski. Jest to podstawa obecnych polsko-amerykańskich stosunków”- podkreślił politolog.

(wg. Sputnika)

 

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031