Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Barbara Furtuna

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

KONCERT DZISIEJSZEJ NOCY: Najpiękniejszym instrumentem muzycznym jest ludzki aparat głosowy. Dziś przed snem proponuję mało znany, a zjawiskowo piękny śpiew polifoniczny z Korsyki…

Korsyka słynie z wielu rzeczy, ale w tym także z tego, że – obok Gruzji i kilku okolic na Bałkanach - jest jedną z ostatnich już na świecie ostoi archaicznej ludowej tradycji i sztuki śpiewu polifonicznego. Od kilkudziesięciu lat przeżywa on na Korsyce swoisty renesans. Na wyspie istnieje obecnie ok. 80 zespołów wokalnych, wyłącznie męskich, które – przeważnie tylko lokalnie – uprawiają ten śpiew, najczęściej w kościołach i na użytek religijny. Jest i kilka takich, które już zdobyły międzynarodową sławę. Należy do nich świetny kwartet wokalny Barbara Furtuna. Jego nazwa w korsykańskim dialekcie języka włoskiego znaczy „Surowy los”, co odnosi się i nawiązuje do trudnych warunków życia na tej skalistej i ciasnej, choć wyjątkowo pięknej wyspie. Wszystkie zespoły korsykańskie śpiewają tylko w tym języku, nawet jeśli dobrze znają i na co dzień mówią po francusku.  Zespół Barbara Furtuna powstał w roku 2001  a w jego skład wchodzi czterech mężczyzn w podobnym wieku: Jean-Pierre Marchetti, André Dominici, Jean-Philippe Guissan i Maxime Merland. Najczęściej śpiewają sami, a capella, ale współpracują także z niektórymi zespołami muzyki dawnej.

 Posłuchajmy zatem:

 

A oto występ zespołu w Nowym Jorku na Manhattanie w roku 2010:

 

Bardzo udana jest współpraca zespołu z innymi znanymi grupami muzycznymi, w tym np. z renomowanym zespołem muzyki dawnej i staroinstrumentalnej „L’Arpeggiata” Cristiny Pluhar. Oto fragment „Drogi Krzyżowej” pt. Maria: 

Bodaj jeszcze ciekawsze jest brzmienie głosów zespołu przy orientalizowanym akompaniamencie instrumentów perskiego trio Constantinople, zespołu dawnej muzyki Wschodu:


 

 


 Na koniec muzyczna pocztówka z Korsyki w wykonaniu kwartetu Barbara Furtuna:

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031