Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Barbara Furtuna

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

KONCERT DZISIEJSZEJ NOCY: Najpiękniejszym instrumentem muzycznym jest ludzki aparat głosowy. Dziś przed snem proponuję mało znany, a zjawiskowo piękny śpiew polifoniczny z Korsyki…

Korsyka słynie z wielu rzeczy, ale w tym także z tego, że – obok Gruzji i kilku okolic na Bałkanach - jest jedną z ostatnich już na świecie ostoi archaicznej ludowej tradycji i sztuki śpiewu polifonicznego. Od kilkudziesięciu lat przeżywa on na Korsyce swoisty renesans. Na wyspie istnieje obecnie ok. 80 zespołów wokalnych, wyłącznie męskich, które – przeważnie tylko lokalnie – uprawiają ten śpiew, najczęściej w kościołach i na użytek religijny. Jest i kilka takich, które już zdobyły międzynarodową sławę. Należy do nich świetny kwartet wokalny Barbara Furtuna. Jego nazwa w korsykańskim dialekcie języka włoskiego znaczy „Surowy los”, co odnosi się i nawiązuje do trudnych warunków życia na tej skalistej i ciasnej, choć wyjątkowo pięknej wyspie. Wszystkie zespoły korsykańskie śpiewają tylko w tym języku, nawet jeśli dobrze znają i na co dzień mówią po francusku.  Zespół Barbara Furtuna powstał w roku 2001  a w jego skład wchodzi czterech mężczyzn w podobnym wieku: Jean-Pierre Marchetti, André Dominici, Jean-Philippe Guissan i Maxime Merland. Najczęściej śpiewają sami, a capella, ale współpracują także z niektórymi zespołami muzyki dawnej.

 Posłuchajmy zatem:

 

A oto występ zespołu w Nowym Jorku na Manhattanie w roku 2010:

 

Bardzo udana jest współpraca zespołu z innymi znanymi grupami muzycznymi, w tym np. z renomowanym zespołem muzyki dawnej i staroinstrumentalnej „L’Arpeggiata” Cristiny Pluhar. Oto fragment „Drogi Krzyżowej” pt. Maria: 

Bodaj jeszcze ciekawsze jest brzmienie głosów zespołu przy orientalizowanym akompaniamencie instrumentów perskiego trio Constantinople, zespołu dawnej muzyki Wschodu:


 

 


 Na koniec muzyczna pocztówka z Korsyki w wykonaniu kwartetu Barbara Furtuna:

 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930