Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Pokerowe ultimatum Putina

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wczorajsze radykalne ultimatum prezydenta Putina pod adresem USA jest zaskakujące i ryzykowne. Na tle racjonalnych dotąd zachowań oraz ogólnie trzeźwej polityki zagranicznej Rosji oceniam je negatywnie.

Decyzja o wstrzymaniu wykonywania rosyjsko-amerykańskiego porozumienia z 2000 roku o współpracy w utylizacji plutonu sygnalizuje gotowość do przyspieszenia oraz intensyfikacji prac nad własnym arsenałem jądrowym przez Rosję, a zatem zwiększa ryzyko wybuchu wojny o niewyobrażalnych dla świata następstwach. Tego jednak potępiać jeszcze nie można, bo broń jądrowa w ogóle służy jak dotąd wszystkim stronom (i oby tylko tak zostało zawsze) do wzajemnego straszenia się i mobilizowania opinii publicznej. Sama decyzja jest też zasadniczo dobrze uzasadniona. Kreml słusznie wskazuje na zagrożenie strategicznej stabilności w wyniku ciągu nieprzyjaznych działań USA wobec Rosji i niewypełniania przez Amerykę zobowiązań wynikających z porozumienia. Putin nie wyklucza zresztą możliwości powrotu Rosji do porozumienia, jednak stawia Amerykanom sześć bardzo twardych warunków:

 

(1) Muszą zredukować liczebność sił zbrojnych USA i infrastrukturę wojskową na terytoriach państw przyjętych do NATO po 1 września 2000 roku (Litwa, Łotwa, Estonia, Słowacja, Słowenia, Rumunia i Bułgaria) do poziomu sprzed wejścia w życie porozumienia.

(2)USA muszą anulować tzw. ustawę Magnitskiego z 2012 roku, którawprowadza indywidualne sankcje polityczne, w tym zakaz wjazdu do USA i zamrożenie kont bankowych, wobec rosyjskich funkcjonariuszy imiennie oskarżonych o udział w doprowadzeniu do śmierci w moskiewskim więzieniu Siergieja Magnitskiego, żydowskiego prawnika obsługującego amerykański fundusz Hermitage Capital.

(3)Muszą anulować antyrosyjską wymowę i konkretne fragmenty w przyjętej ustawie „o wsparciu wolności Ukrainy” z 2014 roku, która upoważnia rząd USA do udzielenia Ukrainie wsparcia politycznego, gospodarczego i wojskowego „dla obrony przed agresją ze strony Rosji”.

(4)Muszą anulować wszelkie sankcje -polityczne i finansowe - przeciwko osobom fizycznym i prawnym z Rosji z 2014 roku oskarżonym przez USA o wspieranie agresywnej polityki Kremla wobec Ukrainy.

(5)USA muszą zrekompensować Rosji straty poniesione w związku z nałożonymi na nią sankcjami, a także „wymuszonymi” rosyjskimi kontrsankcjami przeciw USA (może tu chodzić o kilkanaście do kilkudziesięciu miliardów dolarów).

(6)USA muszą przedstawić Rosji konkretny plan nieodwracalnej i weryfikowalnej utylizacji plutonu objętego omawianym porozumieniem.

 

Warunki postawione przez Rosję są zaskakujące. Są na tyle ogólnikowe, nierównej wagi, chaotyczne i niedopracowane, że robią wrażenie postawionych w pośpiechu i niepoważnie, bez głębszego związku ze sprawą utylizacji plutonu, a raczej po to, by sformułować listę rosyjskich pretensji pod adresem USA i podsumować w ten sposób bilans obu kadencji ustępującego prezydenta Obamy.  

Warunki Kremla są jednak tak radykalne i daleko idące, że trudno przypuścić, aby Rosja liczyła na ich wykonanie tak jak są postawione, zwłaszcza przez ustępującą administrację. W rzeczywistości są one dla Ameryki niemożliwe do przyjęcia. Musiałoby to bowiem oznaczać w szczególności:

Ad (1) wycofanie się przez USA (i zapewne NATO) ze wszystkich decyzji o wzmocnieniu wschodniej flanki Sojuszu (w tym państw bałtyckich i Polski) podjętych od 2014 roku, w tym rezygnację z rotacyjnej obecności sił USA w Rumunii i Bułgarii, a także dezaktywację bazy systemów antyrakietowych w rumuńskim Deveselu i rezygnację z budowy podobnej instalacji w Redzikowie.

Ad (3) uznanie de facto, że Krym jest częścią Rosji, a reszta Ukrainy i innych państw poradzieckich (zapewne z wyjątkiem państw bałtyckich) jest strefą wpływów Rosji, zaś środkowoeuropejscy członkowie NATO, w tym Polska, są strefę buforową wewnątrz Sojuszu o szczególnym reżimie bezpieczeństwa, który będzie musiał być  uzgodniony z Rosją.

Ad (4) (5) zaniechanie wywierania presji politycznej i ekonomicznej na Rosję w formie sankcji i uznanie tej polityki za błędną.

 

Powstaje zatem pytanie: dlaczego trzeźwa dotychczas, ostrożna i dalekowzroczna Rosja, mająca wielkie doświadczenie i doskonałe przygotowanie dyplomatyczne stawia przeciwnikowi aż tak karkołomne warunki? Trudno mi znaleźć lepsze wytłumaczenie tego posunięcia, niż dramatyczną i pilną potrzebę interwencji w kampanię wyborczą w USA na miesiąc przed głosowaniem (8 listopada). Taki krok Kremla, który jest zresztą kolejnym w ciągu zdarzeń z obydwu stron świadczących o pogarszaniu się stosunków rosyjsko-amerykańskich, ma zademonstrować jałowość i daremność antyrosyjskich działań USA, w tym zwłaszcza najnowszych prób Waszyngtonu wywarcia politycznej presji na Moskwę w sprawie Syrii. Chodzi tu o wyraźne obarczenie ustępującej administracji Obamy (a więc i kandydującej na prezydenta byłej sekretarz stanu Hillary Clinton), odpowiedzialnością za zły stan stosunków rosyjsko-amerykańskich. To właśnie twierdzi także Donald Trump, kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta, którego Rosja de facto popiera.

Warunki te można zresztą traktować jako listę strategicznych rosyjskich interesów z celowo zawyżonym pułapem żądań, stanowiących punkt wyjścia dla przyszłego strategicznego przetargu z nową administracją USA (od 20 stycznia 2017 roku), na który liczy Moskwa w razie zwycięstwa Donalda Trumpa. Przy tej okazji - badając reakcje obozu republikanów - Moskwa zapewne chce przetestować już teraz gotowość Trumpa do takiego przetargu. Kreml sugeruje tym samym, że realizacja przynajmniej części przedstawionych warunków mogłaby doprowadzić do normalizacji stosunków rosyjsko-amerykańskich, a w perspektywie nawet ustanowienia między nimi ograniczonego partnerstwa. Rosja spodziewa się zapewne, że na taką ofertę jest branie w USA.

Bez wątpienia w rosyjskim ultimatum jest także silny wątek wewnętrzny. Poprzez rzucenie takiego wyzwania globalnemu rywalowi chodzi tu o demonstrację mocarstwowej asertywności ze strony Moskwy. W ten sposób Putin wykorzystuje antyamerykańskie resentymenty obecne w znacznej części rosyjskiego społeczeństwa dla wzmocnienia poparcia dla siebie i Kremla oraz dla dodatkowej legitymizacji swej władzy, potrzebnej zwłaszcza w warunkach pogorszenia się sytuacji gospodarczej w Rosji.

W polityce zagranicznej prezydenta Putina jest sporo nagłych, zaskakujących i radykalnych działań, które jak dotąd zwykle prowadzą do korzystnego dla Rosji rozwoju sytuacji. Tym razem jednak tak pokerowe ultimatum może się wiązać z dużym politycznym ryzykiem. Jest w nim jednocześnie niekonstruktywność, agresywna postawa i zawyżone ambicje geostrategiczne, co może zostać wykorzystane zarówno w USA, jak i w Europie przez zwolenników twardszego kursu wobec Rosji. Nawet Trump może zhardzieć. To, iż prezydent Putin zdecydował się na takie ryzyko, świadczy z jednej strony o tym, jak wielką stawką z punktu widzenia Moskwy są wybory prezydenckie w USA, a z drugiej, że sytuacja jest rzeczywiście poważna, ale jej rosyjska ocena sugeruje mimo wszystko szanse powodzenia takiej polityki. Oj, Ławrow będzie teraz miał co robić!   (BJ)

 

 

KOMENTARZE

 • Takie było
  moje pierwsze wrażenie. Pewien wpływ na tą decyzję mogło też mieć fiasko negocjacji na temat Syrji, gdzie Stany prowadzą wyjątkowo perfidną i arogancką politykę. Jest to pierwsza tego typu poważna salwa w nowej (oby tylko) zimnej wojnie.
 • To nie jest ultimatum
  To nie jest ultimatum. Ultimatum to bezwarunkowe przedstawienie żądań pod groźbą wojny. A tutaj mamy ogłoszenie wstrzymania wykonania obustronnie podjętego zobowiązania przez jedno z państw. Powrót do realizacji zobowiązania jest uzależniony od spełnienia przedstawionych drugiej stronie warunków.

  Prawdopodobny rezultat rosyjskich propozycji będzie taki, że USA nie spełnią rosyjskich warunków. Tym samym Rosja będzie rozbudowywała swój arsenał jądrowy. Będzie mogła również publicznie oskarżyć USA, że nie są zainteresowane działaniami na rzecz pokoju, a wręcz przeciwnie intensyfikują od dawna agresywną politykę wojenną nie tylko wobec Rosji.

  Jedynym ryzykiem, jakie Rosja podejmuje odstępując od obustronnie podjętego zobowiązania jest to, że USA nie spełnią przedstawionych warunków.

  Rosja posiada wszelkie siły i środki, żeby bez najmniejszego ryzyka (z wyjątkiem wspomnianego wcześniej) wyżej wspomniane warunki dla USA przedstawić.

  Oczywiście nie można wykluczyć, że rosyjska akcja polityczna jest próbą wywarcia pewnego nacisku na środowiska żydowskiej finansjery, od których zależy wybór prezydenta USA. Dla światowego pokoju lepszy będzie kandydat tej opcji żydowskiej, która trzeźwiej ocenia sytuację międzynarodową i ograniczy wojenną, zbrodniczą politykę USA.
 • Czy Putin mija się z prawda
  Zupełnie,ale to zupełnie niedawno,podczas słynnego dialogu ze społeczeństwem prezydent Putin pytany o sankcje gospodarcze USA i zachodu po raz enty zaprzeczył by owe sankcje w jakikolwiek sposób zagrażały kondycji gospodarczej Rosji.
  Ba nazwał te działania zwykła propagandą.
  Powtarzał to też wielokrotnie Ławrow i premier Miedwiediew.
  No to za co mają amerykanie i zachód płacić odszkodowanie skoro gospodarka Rosji na tych sankcjach nic nie ucierpiała.
  Za co ?

  pozdr.
 • Sankcje i tak mają zniknąć.
  Sankcje nałożone na Rosję i tak mają zniknąć. Są coraz mniej opłacalne, a gospodarka Rosyjska powraca na drogę wzrostu.
 • @Daro 23:14:24
  //gospodarka Rosyjska powraca na drogę wzrostu.//
  powraca ?

  właśnie o tym powyżej pisałem że w/g Kremla nic złego się nie działo z rosyjską gospodarką.
  Przeczytaj oficjalne przemówienia Putina czy Miedwiediewa.Pełno ich na oficjalnych rządowych stronach.
  Czyżby kłamali
 • Czy konflikt USA - Rosja to tylko socjotechniczna maskarada?
  TAK!
  Nie ma konfliktu Rosja - USA.
  Prawdziwe cele są widoczne ale nie trzeba ich ukrywać, bo społeczność w nie nie wierzy. Ludzie mamią się drobnostkami...
 • Szczerze mówiąc
  to jest ściema. Nagonka wojenna i budowanie podziału świata USA/Rosja ma na celu zmilitaryzowanie społeczeństw. Zagrożenie nadchodzi z innej strony.
 • Nie udało się USA samemu, to znów na to NATO.
  Kerry: NATO chce współpracować z Moskwą nad wspólnymi wyzwaniami.
  NATO nie jest wymierzone w Rosję i nie powstrzymuje jej, sojusz zamierza reagować na wspólne wezwania razem z Moskwą - poinformował dzisiaj sekretarz stanu USA John Kerry.

  Naród rosyjski powinien wiedzieć, że wbrew wypowiedziom jego liderów nasz sojusz nie dąży do osłabienia, powstrzymywania lub pokonania innego państwa. Chcemy współpracować z Rosją, chcemy współpracować z Rosją, zaangażowaną w poszukiwania odpowiedzi na wspólne wyzwania" — powiedział Kerry, zabierając głos w Brukseli. Wczoraj USA poinformowały o zawieszeniu współpracy z Rosją w sprawie uregulowania pokojowego w Syrii. Komentując tę decyzję, MSZ Rosji poinformowało, że nie może nie wzbudzać głębokiego rozczarowania. Zgodnie z oświadczeniem rosyjskiego resortu spraw zagranicznych, decyzja Waszyngtonu odnośnie zawieszenia współpracy z Moskwą w sprawie Syrii świadczy o niezdolności USA do wywiązania się z podjętych zobowiązań.

  https://pl.sputniknews.com/polityka/20161004/3996379/Kerry-NATO-Rosja-wspolpraca.html
 • @Husky 23:06:57
  Nie wiem co Ty czytasz, nie ma czegoś takiego, że gospodarka Rosji nie ucierpiała. To, że Putin, Miedwiediew mówili, że sankcje nie będą zagrażać kondycji gospodarczej Rosji, tak mówili. Lecz wtedy, jesli naród rosyjski weźmie się do roboty. Skończyła się droga ropa i dobre życie z jej sprzedaży.
  Dlatego Rosjanie muszą stać się samowystarczalni.
  W rolnictwie, przemyśle, w komputeryzacji.
  Powolutku mają już sukcesy.
  Tak więc polskich jabłek raczej nigdy już nie kupią.
  ----------------------------------------
  Rosselchoznadzor w okresie od 19 września do 3 października zniszczył 248 ton produktów roślinnych i 5 ton produktów pochodzenia zwierzęcego objętych zakazem wwozu do Rosji, wynika z informacji na stronie resortu.

  Według Rosselchoznadzoru łącznie od początku obowiązywania według stanu na 3 października zatrzymano 8105 tysięcy ton przemycanych produktów spożywczych pochodzenia roślinnego, z których zniszczono 7959 ton. Ponadto zatrzymano 343 tony produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego, z czego zniszczono 261 ton.

  Czytaj więcej https://pl.sputniknews.com/swiat/20161003/3988054/rosselchoznadzor-rosja-sankcje.html
 • @lorenco 03:45:40
  //Nie wiem co Ty czytasz, nie ma czegoś takiego, że gospodarka Rosji nie ucierpiała. To, że Putin, Miedwiediew mówili, że sankcje nie będą zagrażać kondycji gospodarczej Rosji, tak mówili. //

  To za co mają amerykanie i zachód płacić odszkodowanie skoro gospodarka Rosji na tych sankcjach nic nie ucierpiała.
 • @Husky 23:06:57
  Husky, Husky... Trochę logiki by się przydało.

  "(...) prezydent Putin pytany o sankcje gospodarcze USA i zachodu po raz enty zaprzeczył by owe sankcje w jakikolwiek sposób zagrażały kondycji gospodarczej Rosji."

  "No to za co mają amerykanie i zachód płacić odszkodowanie skoro gospodarka Rosji na tych sankcjach nic nie ucierpiała."

  Czy Władimir Putin powiedział, że gospodarka Rosji na tych sankcjach nic nie ucierpiała?
 • Słowianie mają dwóch Wrogów ! syjonistów żydowskich i muzułmanów !!!!!!
  Słowianie ! po bandyckim puczu 2014 r na Ukrainie prezydent i politycy Rosyjscy powiedzieli że III wojna światowa zbliża się wielkimi krokami !!!
  i Rosja przez te 2 lata intensywnie się dozbrajała do tej wojny żydowskiej
  !
  widać z tego że Rosjanie są już gotowi na wojnę z żydowskimi bandytami z USA Anglii Francji i Polski !
  !
  CHWAŁA WIELKIEJ SŁOWIAŃSKIEJ ROSJI ! Jutrzenki Swobody narodów Słowiańskich !
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Polska Wolna to Polska Słowiańska !!!
 • USA
  Putin nieco późno ale zaczyna prowadzić właściwą politykę w stosunku do USA.
  Kończy się samowola i wszechwładza amerykańców. Kończy się ich dominacja.

  Beijing and Damascus have agreed that the Chinese military will provide humanitarian aid to Syria, a high-ranking People's Liberation Army officer said, adding that the training of Syrian personnel by Chinese instructors has also been discussed.
  https://www.rt.com/news/356161-china-syria-military-training/

  Jeśli Chiny wejdą do Syrii wspomóc Rosję, to Amerykanom pozostanie tylko podwinąć pod siebie ogon i zrobić cofkę.
  USA z pozycji nr jeden spadną na pozycję nr trzy w polityce globalnej.
  Skończy się rozwalanie przez USA niezależnych i suwerennych państw.
  Tym samym z czasem wyzwoli się i Europa z zależności od Waszyngtonu.
 • @Husky 07:12:13
  Lubisz wyróżniać się z tłumu ..tyle że to że nic mądrego z twej psiej logiki nie wynika .
  Na sankcjach tracą wszyscy .

  Niech do twojego psiego łba dotrze że toczy się wojna i coraz szybciej zbliża się do fazy gorącej .
  Rosja to w tej chwili to jeden wielki poligon ... tam otwarcie szykują się do wojny .
  Te wywody o których tu mowa to element wojny propagandowej dla wewnętrznych potrzeb .

  wszystko wskazuje że starcie ma być w Syrii i bliskim Wschodzie , poza terytoriom przeciwnika .
  Taka próba sił ... tyle że jest to mało prawdopodobne by tam to się skończyło.
  Tańce i bębny wojny ucichły , czas na powiedzenie sprawdzam .

  Ci o których tak się troszczysz mają już niewiele czasu , muszą podjąć jakąś decyzję , bo stracą wszystko.
  Wiesz gdzie mają oni Twoje poparcie ...sam sobie dopowiedz.

  Widzisz jakoś wszystko ucichło ...nie mówi się o wojnie ..ale to cisza przed burzą .

  @Husky jak pierdolnie coś w wyspy ... to paciorka nie zdążysz zmówić ... twoi idole będą parę latek czekać głęboko w Matce Ziemi.

  Nie licz na to ....że ktoś po latach postawi Ci pomnik ...

  Zrobiło się cicho ...należy się bać .
 • @Oświat 10:01:28
  Ja już dawno nie mam złudzeń. Władze USA są przekonane o swojej wyjątkowości, wspaniałości, najwyższej mądrości i stąd bezkarności (w tym co robią), a tu im Putin wyskoczył jak zając z kapelusza (a Rosja już przecież była na kolanach:), to zaczyna się jazgot, toczenie piany, wściekłe ujadanie i zgrzytanie zębami:)Bo jak ktoś może podważać hegemonię, wyjątkowość i wspaniałość wielkiego USA? Gdy kartowy szuler uświadamia sobie, że ​​wszyscy wokół zrozumieli, że jest oszustem, jedyną i najlepszą rzeczą, jaką może zrobić, to z dumnym i urażonym wyglądem odejść od stołu. I tak właśnie zrobiono. Pełna ocena yankeskiego bydła! Więcej, jak dziś czytam po polskojęzycznych niemieckich portalach, to okazuje się, że ten amerykański "szuler" nie tylko z dumnym i urażonym wyglądem odszedł od stolika gry, ale jeszcze oskarża swoich przeciwników, że to oni oszukują i dlatego on godnie zrezygnował z gry:)Czyli złodziej wrzeszczy- "łapać złodzieja !" Gdyby Rosja nie miała potężnej ARMII to już dawno Rosja rządzona by była nie z Kremla ale z ambasady amerykańskiej. Podzieliłaby los Polski i UPAdliny.
 • fajny tytuł
  Nastąpi chwilowe "uspokojenie" , by po wygraniu wyborów przez jajwajkę Hilary piekło zaczęło się ze zdwojoną siłą.
  Syjon nie po to morduje ,by się teraz wycofać. Musi zostawić trochę "oddechu" owieczkom.
 • @Oświat 10:01:28
  USA o najgroźniejszej broni rosyjskiej marynarki wojennej. Amerykańscy eksperci podali najgroźniejsze ich zdaniem systemy z arsenału rosyjskiej marynarki wojennej - pisze gazeta "Izwiestija", powołując się na dyrektora Instytutu Badań nad Potencjałem Morskim Rosji profesora Michaela Petersena.Jak podkreśla Petersen, za najgroźniejsze USA uważają okręty podwodne „Jasień", fregaty projektu 22350 „Admirał Gorszkow", a także pociski „Cyrkon" i „Kalibr". Ekspert wyjaśnił, że podczas gdy projektowanie nadwodnych elementów rosyjskiej marynarki wojennej jest odbierane jako część systemu obronnego, pojawienie się takiego „potężnego i groźnego" atomowego okrętu podwodnego jak „Jasień" wywołuje poważny niepokój Waszyngtonu. Ponadto profesor podkreślił, że rosyjska marynarka wojenna obecnie osiągnęła jakościowo nowy poziom rozwoju i USA powinny dokładniej podejść do jej badania. „Pomimo trudności, które miały miejsce w poprzednich dziesięcioleciach, rosyjska marynarka wojenna pod względem przygotowania składu osobowego i potencjału technologicznego osiągnęła poziom, który pozwala jej rywalizować z każdą marynarką na świecie" — podsumował Petersen.

  Ps. Rosyjskie pociski manewrujące 3M22 systemu 3K22 Cyrkon (Zircon) stanowić będą nową jakość uzbrojenia Marynarki Wojennej FR. Prędkość rzędu 5 - 7 Mach i zmienny tor lotu sprawią, że będą niezwykle trudne do przechwycenia przez amerykański system antyrakietowy THAAD. Rosyjskie pociski manewrujące 3M-54 Kalibr są przeznaczone do niszczenia celów lądowych i nawodnych. Ponaddźwiękowa prędkość przelotowa, niski profil lotu i silna konstrukcja powodują, że obrona przed nimi jest wyjątkowo trudna. Amerykański przeciwrakietowy system obrony okrętów US Navy CIWS Phalanx Mk. 15 jest w tym przypadku praktycznie nieskuteczny. Uderzeniowe atomowe okręty podwodne projektu 885 Jasień parametrami taktyczno-technicznymi przewyższa swoje amerykańskie odpowiedniki SSN Improved Los Angeles. Przez zachodnich analityków nie bez racji nazywane są - zabójcami lotniskowców. Moim zdaniem wojskowi też zawsze patrzą w kategoriach ostatniej wojny a to błąd. W czasie 2WŚ Japonia ogromnym nakładem kosztów budowała gigantyczne i potężnie uzbrojone pancerniki, które później okazały się kompletnie nieużyteczne. Czy uważacie, ze w dobie satelitów szpiegowskich i rakiet dalekiego zasięgu z głowicami balistycznymi potwornie drogie lotniskowce mają jeszcze jakieś zastosowanie w miejscach gdzie nie mają absolutnej przewagi w powietrzu? Obecnie taki gigantyczny amerykański lotniskowiec to jest tylko wielki i wolny cel dla rakiet z okrętu podwodnego.Duże jednostki jak i duże zgrupowania są jedynie łatwym celem zarówno do namierzenia jak i do zniszczenia. To samo dotyczy lotniskowców. Przyszłość jedynie w małych, szybkich i zwinnych jednostkach sprzętowych. Zarówno latających, pływających jak i jeżdżących. Powinno ich być odpowiednio dużo i umiejętnie, dość gęsto rozśrodkowanych. Stawianie na takie np Caracale mija się zwyczajnie z celem - latające, wolne trumny, które łatwo namierzyć i jeszcze łatwiej zestrzelić (choćby tradycyjną RPG odpalaną z ramienia)
 • @Husky 23:06:57 & inni syjonistyczni trolle
  https://wiernipolsce1.files.wordpress.com/2015/01/4e79e7c5c0f2ce881b47f5ccf93d72f200.png

  więcej:
  Żydo-reżimy Zachodu kontra Rosja - https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/02/01/zydo-rezimy-zachodu-kontra-rosja/comment-page-1/
 • Panie Bogusławie
  Putin dał im korbę z 6 punktami, że się nie mogli wyspać. Teraz już widzą, że żarty się skończyły. To jest propozycja niewykonalna i tłumacząc na język wojskowy to : "spierdalać barany" Putin przygotował się już do wojny z NATO i postawił czarną małpę do pionu i bez bez portek, oj będzie musiała Nobla oddać i okryć się sromem.
 • Chłopiec do bicia.
  Do tej pory Rosjanie i ich Prezydent byli chłopcami do bicia. Murzyn czy inny narozrabiał i jeszcze za swój czyn batożył chłopca do bicia.
  Rosja powiedziała tylko jedno: ROSJANIE nie będą więcej chłopcem do bicia, ani głupcem który daje się oszukiwać.
  To jedyny przekaz Rosjan dla wszystkich ludzi, który z jakichś przyczyn zszokował i przeraził nawet Pana Jeznacha. Czyżby przyzwyczajenie?
 • @Husky 23:06:57
  Sankcje spowodowały straty to oczywiste ale nie były to straty powodujące załamanie gospodarki.
  Rosjanie musieli skompensować działanie sankcji poprzez własne działania gospodarcze i im się to udało. To jednak były koszty.
  Sankcje uderzyły też w Rosyjski eksport czyli spowodowały utratę zysków.
  podobnie z zamrożeniem aktywów Rosyjskich zagranicą.. to też straty.
  W sumie jest czego się domagać.

  To cenny precedens gdy bandyta odpowiada za swoje zbrodnie.
  Dotychczas bandyta był całkowicie bezkarny.
  Takie jest drugie dno tego przesłania.

  Potem będą odszkodowania dla Jugosławii, Iraku, Libii, ...Syrii...

  Putin chyba wie że dojdzie z inicjatywy USA do wymiany ciosów w Syrii.
  Putin zna wynik tej wymiany.
  To kolejne dno tego "ultimatum".
 • @Oscar 13:45:06
  Inaczej rzecz ujmując Putin pewnie swego ( a wie dużo więcej o możliwościach Rosji i USA niż my) postawił sprawę jasno i w istocie sprowokował USA (lobby wojenne) do działania.

  Teraz albo zadziałają (w Syrii) i dostaną kopa albo wiedząc że dostaną kopa (oni też wiedzą więcej o możliwościach Rosji i USA) nie zadziałają czyli podkulą ogon pod siebie.

  Putin w Syrii postawił na szybką likwidację terrorystów razem z agenturą sponsorów terrorystów. Czyli postawił na szybką stabilizację w Syrii bez prób rozwiązań polubownych.

  Teraz Putin będzie dyktował co wolno a czego nie wolno na bliskim wschodzie i zrobi to przy udziale mieszkańców bliskiego wschodu.
  .
 • @Oscar 14:02:47
  kontynuując wątek...
  Rosjanie nie pokazali jeszcze działania słynnej bańki elektromagnetycznej.
  Taka bańka może sparaliżować np wrogie samoloty i to nie tylko w zakresie radarów i łączności ale i w zakresie funkcjonowania przyrządów pokładowych. Pilot widzi skutki jako awarię systemów pokładowych i przestaje kontrolować samolotu. Dobrze jak nie spadnie na ziemie , musi wracać do domu a bombki zrzucić jak najszybciej by ich się pozbyć.

  Podobnie pociski samosterujące, tracą orientacje w terenie, systemy przestają działać ... pocisk leci donikąd i w końcu się rozbija.

  Taka bańka może być bańką lub wiązką elektromagnetyczną kierowaną w kierunku przeciwnika.

  Myślę że Putin ma sporo asów w rękawie (największym asem jest rozeznania w możliwościach przeciwnika i własnych).

  Odpowiedzią bandytów może być atak na Putina np podczas wizyty w Indiach czy gdzie się teraz wybiera (nie zamachowiec bo się nie uda ale atak np rakietami samosterującymi).
  Nic to jednak nie da Putin to tylko twarz Rosji. W Rosji takich "Putinów" jest więcej a wielu znacznie groźniejszych od liska Putina z zawsze wyciągniętą ręka do zgody. (teraz ta ręka została cofnięta.. ale tylko na chwilę dla spowodowania szoku i potem łatwiejszych negocjacji pokojowych).
 • Pokerowe ultimatum?
  Cóż takiego Putin traci na tym ,,ultimatum"?
  Sankcje przeciwko Rosji są tak czy inaczej utrzymywane, Rosja na tym ponosi straty ekonomiczne, tak czy owak jest otoczona ze wszech stron bazami amerykańskimi i natowskimi, a jej polityka krytykowana i oczerniają na całym świecie jako największego agresora.
  Czy USA się faktycznie rozbraja, czy raczej tylko udaje?Czy takie były umowy po rozbiorze ZSRR i zakończeniu zimnej wojny? Nie. A kto ich nie dotrzymał, Moskwa czy Waszyngton?

  Z pewnością bliska zmiana gabinetu rządzących marionetek w USA ma pewne znaczenie. Niemniej jednak, wydaje mi się, że rosyjski niedźwiedź się trochę zdenerwował rzucaniem kamieni w stronę jego gawry i pomrukiem niezadowolenia z aktualnego stanu rzeczy dał znać, że będzie bronił matecznika.
 • @kula Lis 66 12:52:43
  Zgadzam się z poglądem że Putin podniósł stawkę bardzo wysoko, być może zbyt wysoko dla słabiutkich militarnie jankesów ( jak się dobrze zastanowić to od czasów Korei jankesi w poważnych konfliktach nigdy nie odnieśli zwycięstw a i koreańskie zwycięstwo może budzić wątpliwości ) a główną bronią okazuje się nie armia tylko sankcje, zwykle nieuzasadnione i na wyrost. Kiedy Reagan ogłosił sankcje wobec Polski całe polskie żydostwo tak nomenkulatorowe jak i solidarnościowe ze skóry wychodziło żeby zaszkodzić państwu w którym żyli, potrzebowali 10 lat żeby stworzyć wrażenie państwa upadłego. Rosja jest na tyle mądra że nie dopuściła do tego żeby to ... miało decydujący głos w państwie i sprowadziła ich do roli którą odgrywali w imperium carskim - dlatego jankesi te swoje sankcje wobec Rosji mogą sobie wsadzić w czarny, uhonorowany żydowskim noblem ,tyłek ...
 • stawka nie jest wysoko...
  żądanie Rosji wypowiedziane przy tej okazji jest logiczne. Kiedyś ono musiało paść. Nie da się unormować stosunków między Rosją a USA/Zachodem, jeśli zaakcepruje się złamanie słowa danego Rosji o nierozprzestrzenianiu się NATO/USA dalej na wschód, co też ma bardzo realną stronę w zwiększeniu zagrożenia Rosji. Tak długo, jak to zagrożenie nie zostanie usunięte, Rosja będzie oczekiwanym objektem przyszłej agresji. Na co kiedyś odpowie podobnie. To jest jedyne rozsądne rozwiązanie, gdyby chciało się usunąć konfrontację długoterminowo. To, że te żadania padły teraz, świadczy, że Rosja liczy się z wybuchem wojny i to już wkrótce, przy czym jednym z celów tej wojny byłoby wypełnienie tego dla trwałego pokoju nieodzownego żadania
 • A moze.....
  po prostu nadszedl czas na uzywanie w polityce podobnego jezyka jak USA.Czas skonczyc ze slownictwem w stylu -nasi przyjaciele, koledzy itd.A moze byc tak ze Rosja zaczyna liczyc szable?.Polityka Putina odbiega od dotychczasowej polityki uleglosci, ktora i tak prowadzila donikad.
 • @kula Lis 66 10:30:48
  Teraz najbliższe dni a może tygodnie mogą okazać się bardzo brzemienne w skutkach.
  Rosja wykonała ruch, jaki ruch wykonają Amerykanie?
  Odpuszczą czy zaatakują Damaszek i wojska syryjskie z bezpiecznej odległości rakietami?
  Już nawet nie dla tego by sprawdzić jak zareaguje na to Rosja, co by przetestować w realu i na żywo jej sprzęt i jego możliwości.
  Wiedzieć na ile skuteczne są zestawy S–300 ma ogromne znaczenie dla Pentagonu i producentów broni w USA, a tamtejsi generałowie zapewne mogą się pokusić o odpalenie kilkunastu rakiet na Damaszek i wojska syryjskie nawet nie pytając o zgodę Waszyngtonu
 • Szanowni Państwo,
  Gdyby, gdyby, gdyby!
  Te gesty nic nie kosztują, ale także niewiele znaczą (mam na myśli owe 6 żądań). W istocie, jedynym pokazaniem Stanom środkowego palca byłoby ustawienie rosyjskich rakiet na Karaibach (jak to już kiedyś ćwiczono) i wówczas p. Jeznach miałby o czym pisać : "Pokerowe ultimatum Putina", a tak to obecna sytuacja jest kolejnym prężeniem muskułów i niczym więcej.
 • @apoloniusz 00:35:29
  Stoją amerykańskie w pobliżu Rosji to mogą i rosyjskie w pobliżu USA.
 • @prese 18:03:31
  polityka uległości zawsze prowadzi do uzależnienia od tego, który dyktuje warunki którym ulegamy

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930