Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Wyplute pestki daktyli

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

OCHRONA ŚRODOWISKA: Kamień odrzucony przez budujących staje się czasem kamieniem węgielnym, a wydłubane lub wyplute pestki daktyli mogą posłużyć do odkażenia środowiska z jadowitych dioksyn.

 


Fot.1

Odkryć jak wykorzystać odpady do pozbycia się niebezpiecznych toksyn chemicznych jest już samo w sobie dużym osiągnięciem.  Ale dokonać tego pracując  w strefie intensywnych działań wojennych jest osiągnięciem podwójnie imponującym. A tego właśnie dokonał dr Abdul Salamie Hanano z Syryjskiej Komisji Energii Atomowej (SKEA) w Damaszku. Przez ostatnie cztery lata dr Hanano, który pracuje w dziale biologii molekularnej SKEA, wraz ze swymi kolegami opracował metodę wykorzystania pestek, będących odpadem przy obróbce tj. prasowaniu i pakowaniu daktyli, do unieszkodliwiania dioksyn, szczególnie wrednego i trwałego czynnika skażającego. Dioksyny powstają głównie w procesach przetwórczych w przemyśle i  mogą uszkadzać system immunologiczny, a także wywoływać raka. 

Były trzy powody, dla których dr Hanano skupił swoją uwagę na pestkach daktyli. Po pierwsze dlatego, że jest w nich dużo oleju  który wykazuje powinowactwo do dioksyn. Po drugie dlatego, że chociaż takich źródeł oleju jest więcej - oliwki, sezam, rzepak i wiele innych, to pestki daktyli nie mają wartości komercyjnej. Po trzecie dlatego, że chociaż nie mają wartości komercyjnej, to jest ich wielka obfitość, co wiąże się z popularnością daktyli w świecie arabskim.  Na Bliskim Wschodzie panuje tradycyjne przekonanie, że garść dziewięciu daktyli i duża butelka wody w zupełności wystarczają człowiekowi do przeżycia w upalne dni. Tradycyjnie zresztą na Bliskim Wschodzie pestki daktyli są i zawsze były gromadzone niczym ziarno (Fot. 1), ponieważ po zmiażdżeniu używa się ich jako paszy treściwej dla niewybrednych wielbłądów.

Mimo to, doktorowi Hanano nie chodziło o sam olej.  Chciał on raczej wyekstrahować  kropelki, w postaci których ówże olej jest naturalnie opakowany i zawarty w pestce. Oprócz oleju kropelki te zawierają specjalne spoiwo białkowe. Poza tym każda taka kropelka jest otoczona błonką fosfolipidową, która w odróżnieniu od samego oleju jest atrakcyjna dla wody, co oznacza, że jeśli się te kropelki wymiesza dokładnie  z wodą przez wstrząsanie  - powstaje trwała emulsja.

Aby zgromadzić te kropelki zespół dra Hanano najpierw  zmiękczył rzeczone pestki namaczając je w wodzie przez dwa tygodnie. Następnie zmełł je i mączkę z nich odwirował, przez co owe kropelki oddzieliły się od reszty miazgi jako emulsja o konsystencji śmietanki.  Pozostawało sprawdzić na ile emulsja taka jest w stanie odciągać dioksyny z wody.  Według raportu grupy zamieszczonego w czasopiśmie „Frontiers of Plant Science”, ten test wypadł bardzo dobrze.  Fosfolipidowe membrany kropelek okazały się  nie stanowić barier w przenikaniu dioksyn, które mimo membran znakomicie gromadzą się w oleju. Jeden ze współpracowników dra Hanano dr Denis Murphy z brytyjskiego Uniwersytetu Południowej Walii opisuje zachowanie kropelek wręcz jako „magnesów ściągających dioksyny” . „Within a minute – pisze Murphy – virtually all the dioxins are sucked out of a solution. It is very fast” (W ciągu minuty praktycznie wszystkie dioksyny zostają wyssane z roztworu. Przebiega to bardzo szybko).

 

Fot.2

 

Kropelki w szczególności wyłapały 2,3,7,8-tetrachlorodibenzo-p-dioksyne, skrajnie toksyczny herbicyd, który był jednym z podstawowych składników tzw. Czynnika Pomarańczowego (Orange Agent) – trucizny, której w czasie wojny wietnamskiej użyli Amerykanie do obfitego spryskiwania lasów tropikalnych w Wietnamie, aby zniszczyć roślinność i odsłonić kryjówki Vietcongu (Fot. 2). Nazywano to defoliacją, czyli pozbawianiem liści.  Kiedy dioksyny znajdą się wewnątrz kropelek zawiesiny, ich powinowactwo do oleju jest tak silne, że już stamtąd nie wyjdą.  Pozbycie się ich polega na zebraniu ich tłustej  warstwy z powierzchni każdej cieczy, w której się znajdą, a następnie ich bezpieczne spalenie w piecu.

Pierwszym  pomysłem na zastosowanie tego odkrycia w praktyce, jaki przyszedł doktorowi Hanano do głowy były morskie fermy rybne. Choć zanieczyszczenie dioksynami w przeważającej części morza jest dość niskie, to wydaje się ono być wyższe w pobliżu wybrzeża, gdzie znajdują się hodowle ryb morskich, a to z powodu spłukiwania pobliskiej ziemi z lasów, które Amerykanie opryskiwali. Ponadto dioksyny, podobnie jak kilka innych zanieczyszczeń morskich, takich jak rtęć i kadm, nigdy nie są zniszczone ani wydalane, więc toksyny stopniowo nabudowują  się w ciele ryb i skorupiaków. Wkłady zawierające kropelki absorbujące dioksyny, poprzez które przepuszczano wody gospodarstwa rybnego miałyby pomóc zatrzymać to szkodliwe zjawisko.

Naukowcy sądzą, że w rachubę wchodzi również rekultywacja i odkażenie gruntów mocno skażonych toksynami, aczkolwiek trzeba jeszczedopracować metodę odzyskania kropelek z gruntu po spryskaniu zagrożonego terenu emulsją. Jeśli uda im się to zrobić, mogą mieć mnóstwo klientów. Substancje bowiem takie jak 2, 3,7,8-czterochlorodwubenzo-p-dioksyny są tak długowieczne, że do dziś Wietnamczycy próbują posprzątać  bałagan, jaki im stworzył amerykański Agent Orange (Fot.3), masowo i po barbarzyńsku wtedy stosowany na wielkich obszarach Wietnamu.

Fot.3

 

 

 

 

KOMENTARZE

 • @
  Dałbym *10, gdyby było :)

  Dioksyny to nie tylko agent orange, jak czytałem, pełno tego w naszym otoczeniu (żywność).
 • Autor
  Niesamowite!!!
  Przypomina się biblijny prorok Malachiasz:
  "„I ze względu na was zgromię pożerającego i nie zniszczy wam plonu ziemi, a wasza winorośl na polu nie będzie bez owocu” — rzekł Jehowa Zastępów"
  (Mal 3:11 PNŚ)


  Pozdrawiam 5*

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031