Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4286 postów 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Powrót żółtej febry

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ZDROWIE I MEDYCYNA (39) Kolejna wtopa światowej medycyny i hańba WHO. Niespodziewany wybuch epidemii żółtej febry w Angoli grozi światową pandemią.

 

Wśród chorób tropikalnych żółta febra zajmuje miejsce  szczególne. Nie jest aż tak ważna jak malaria, ani tak przerażająca jak Ebola, ani tak odrażająca jak słoniowacizna. A jednak jest to poważna choroba, nieuleczalna po zarażeniu, która w Afryce zabija 80.000 ludzi rocznie. Jest to więc skandal i hańba, zarówno ze względu na to, że szczepionka jest tania i łatwa w produkcji a chorobie można zapobiec przez jednorazowe zaszczepienie, które zapewnia każdemu odporność na resztę życia, ale także dlatego, że żółta febra może obecnie przedostać się do Azji, gdzie nigdy przedtem jej nie notowano.

Takie jest tło najnowszego wybuchu epidemii tej choroby, tym razem w Angoli. W tym roku odnotowano tam około 2300 przypadków zachorowań i prawie 300 zgonów. W porównaniu z 80.000 zgonów dla całej Afryki, to może nie brzmi zbyt wiele. Jednak doświadczenie pokazuje, że na  każdy przypadek podany do wiadomości przez władze kraju, gdzie opieka zdrowotna jest tak fragmentaryczne, jak to ma miejsce w Angoli, dalsze 50-500 prawdopodobnie uchodzi uwadze służb i nie jest zgłaszane. Rozmiary nowej epidemii są więc prawdopodobnie o wiele, wiele większe.

 

 

 

Żółtą febrę roznosi prążkowany komar tygrysi Aedes aegypti - ten sam, który odpowiada za wirusy gorączki dengue i Zika. Jej wczesne objawy - wysoka gorączka, nudności, wymioty i bóle mięśni - są dość łagodne i zwykle trwają tylko kilka dni. Dla około 15% przypadków choroba ta jednak później wraca ze zdwojoną siłą. Pacjenci doświadczają silnego bólu brzucha, zewnętrznej żółtaczki (stąd nazwa „żółta febra”), a także krwotoków wewnętrznych oraz z oczu, ust i nosa.Około połowa z nich umiera.

ONZ i jej agenda medyczna - WHO wysłały już do Angoli 9 mln dawek szczepionki przeciw żółtej febrze, co wystarczy mniej więcej na zaszczepienie co trzeciego mieszkańca. Ale oznacza to wyczerpanie już ponad 20% światowych zapasów tej szczepionki przechowywanych w danym momencie.Jeśli epidemia przybierze na sile, zapasy szybko się wyczerpią.

A wiele wskazuje na to, że epidemia może przespieszyć. W Luandzie, stolicy Angoli powinno już być zaszczepionych prawie 6 milionów jej mieszkańców. Ogólna liczba przypadków żółtej febry w Angoli zgłaszanych przez WHO w ostatnich tygodniach rzeczywiście jakby trochę maleje. Jednak akcja szczepień poza Luandą pozostaje na niskim poziomie, jej tempo słabnie, a dotychczasowe wysiłki nie zatrzymały choroby przed wyciekiem za granicę.

Analizy laboratoryjne już powiązały kilka przypadków wykrytych w Kenii z epidemią angolańską.  Jeszcze bardziej niepokojąca jest sytuacja w sąsiednim Kongu. Do 2 maja WHO odnotowała tam 453 podejrzanych przypadków choroby, w tym kilka w samej stolicy, Kinszasie. W tym olbrzymim kraju zaszczepiono jak dotąd mniej niż 30% ogółu ludności. Ponadto rozwijający się szybko handel fałszywymi świadectwami szczepień może pozwolić osobom już zakażonym przejść przez granicę Angoli i Namibii do Zambii, gdzie zgłoszono pierwszy przypadek już 28 kwietnia.

Najlepszym sposobem zatrzymania epidemii w tym momencie byłoby zaszczepić jak najszybciej wszystkich z grupy ryzyka, czyli przede wszystkim w Angoli. Codziennie rośnie bowiem ryzyko, że któryś z tysięcy azjatyckich pracowników w tym kraju zaniesie tę chorobę do domu, wywołując tym jej wybuch na pełną skalę na kontynencie, który dotąd jeszcze nigdy jej nie doświadczył.

Jak najszybsze dostarczenie szczepionki do wszystkich krajów Czarnej Afryki, gdzie żółta febra jest endemiczna, pozwoliłoby radykalnie zmniejszyć liczbę przypadków zachorowań. Akcja pn. Yellow Fever Initiative (Inicjatywa Żółtej Febry) prowadzona przez WHO i UNICEF i finansowana przez GAVI, międzynarodowy sojusz publiczno-prywatny, który dostarcza szczepionki dla krajów chronicznej biedy, postawiła sobie za cel zaszczepienie całego Czarnego Kontynentu do roku 2020 kosztem 300 milionów $. Odkąd rozpoczęto tę akcję w roku 2007 zaszczepiono już ponad 100 mln ludzi. Mając więcej środków i szczepiąc więcej, można było uniknąć obecnego wybuchu tej choroby. Angoli bowiem nie było wśród 12 krajów, które zostały pierwotnie uznane za najbardziej podatne na żółta febrę. Był to błąd.

Produkcja szczepionki wzrosła wprawdzie w ostatnich pięciu latach, ale trudno byłoby zwiekszyc ją jeszcze bardziej. Są tylko cztery źródła jej produkcji: francuska firma farmaceutyczna Sanofi Pasteur, oraz państwowe instytuty w Brazylii, Senegalu i Rosji. „To stawia nas w bardzo trudnej sytuacji”, mówi Peter Piot, dyrektor Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej w Londynie. „Jeśli żółta febra pojawi się w Azji, to bezpośrednie zagrożenie wzrośnie z obecnych kilkudziesięciu milionów osób do stu milionów lub więcej”. Ogółem zagrozonych będzie ponad miliard ludzi.

Światowy zapas awaryjny wynosi 11 milionów dawek, i jest utrzymywany ponad standard bieżącego zużycia właśnie na wypadek nagłego wybuchu epidemii. Obecnie bardzo szybko topnieje w związku z alarmującą sytuacją w Afryce. Jeśli choroba wybuchnie w Azji, to zdaniem Williama Perea z WHO, nie będzie innego wyboru, jak zmniejszenie dawek do jednej piątej standardowej wielkości, tak aby zapas starczył dla większej liczby zaszczepień. Skąpe jak dotąd badania populacyjne pozwalają mieć nadzieję, że taka zmniejszona dawna zapewni ochronę dorosłym, ale skuteczność małej dawki w przypdku dzieci nie jest jeszcze znana.

Wzmożony handel światowy, podróże samolotami, masowa turystyka i migracje ludności sprawiają obecnie, że groźba, iż żółta febra pojawi się także w Azji jest obecnie szczególnie wysoka. Ostrzega przed tym John Woodall z programu Monitoring Emerging Diseases, pogotowia online śledzącego pojawiające się choroby zakaźne. Chłodna pogoda spowodowała, że​​do tej pory w Chinach nie było takiego pojawu komarów, aby choroba mogła się rozprzestrzeniać. Mimo to, kraj ten już zgłosił pierwszych 11 przypadków, a robi się coraz cieplej. Wszyscy ci, których dotąd zdiagnozowano powrócili z Angoli, która jest domem dla około 100.000 chińskich robotników pracujących przy różnych projektach inwestycyjnych.

Kiedy żółta febra rozgości się już w jakimś tropikalnycm kraju, wygonić ją stamtąd praktycznie będzie niesposób. Jest wielką zagadką epidemiologii dlaczego dotąd w Azji choroby tej nie było i jeszcze nie ma. W Afryce stałym rezerwuarem tej choroby są małpy zainfekowane przez jej wirusa. Ludzie, którzy podróżują po dżungli mogą przynosić go z powrotem do miast, gdzie komary rozmnażają się szybciej. Samica Aedes aegypti znosi jaja w każdej względnie czystej wodzie stojącej, byle nie słonej, co oznacza, że zwłaszcza po deszczu,​​nawet porzucone puste puszki i pojemniki plastikowe mogą  być ich wylęgarnią.

Dlaczego Azja nigdy nie miała dużej epidemii żółtej febry pozostaje tajemnicą. Komar tygrysi występuje bowiem w wielu regionach południowej Azji (Indie, Indonezja, Indochiny, Chiny), a w lasach tych rejonów żyją przecież małpy, które wydają się być idealnymi gospodarzami dla wirusa tej choroby. Jednym z możliwych wyjaśnień jest to, że przeciwciała wytworzone u ludzi przeciwko wirusom dengue, która wobec żółtej febry jest chorobą blisko pokrewną, działają tak, że tych którzy przeszli dengue (a to jest w Azji choroba masowa i powszechna) chronią przynajmniej częściowo przeciwko obu chorobom. Drugim możliwym wyjaśnieniem jest to, że azjatycki typ A. aegypti, lekko odmienny, może być mniej zdolny do przenoszenia wirusa niż jego afrykański kuzyn. Ale przecież też nie jest odporny. Istnieje obawa, że kiedy podróżny, który wrócił z Afryki z żółtą febrą we krwi zostanie ugryziony przez komara azjatyckiego, choroba może się zacząć rozprzestrzeniać także w Azji.

Ameryka, gdzie od ponad stulecia nie było już żółtej febry, tym razem też jest mocno zagrożaona. Żółta febra kiedyś była tam powszechna, np. poważnie przeszkadzała w budowie Kanału Panamskiego. W 1793 roku Filadelfia doświadczyła jednej z najgorszych epidemii w historii USA, kiedy na tę chorobę zmarło 5000 osób, około jednej dziesiątej populacji miasta. W Nowym Orleanie w 1853 roku zmarło 9000 osób. Również w miastach portowych Europy dochodziło do wybuchów epidemii żółtej febry: w Barcelonie w 1821 roku zmarły na nią tysiące ludzi.

Do połowy XX wieku żółta febrę udało się na półkuli północnej wytępić poprzez fumigację siedlisk prążkowanego komara. Na Kubie za panowania Castro ta sama metoda plus bardziej efektywne urządzenia sanitarne, również pozwoliły usunąć źródła wielu amerykańskich epidemii. Wcześniej, kampanie szczepień we francuskich koloniach w Zachodniej Afryce, przeprowadzone w latach 1933-1961 sprawiły, że żółta febra praktycznie zniknęła z Czarnego Lądu przynajmniej w okresie kolonialnym. Później, gdy szczepień zaniechano, choroby pojawiły się ponownie.

W miastach Ameryki Południowej żółtą febrę trzymano dotąd pod kontrolą poprzez standardowe zwalczanie komarów. Ale podróże międzynarodowe oraz zagrożenie ze strony turystów, którzy odwiedzają odległe obszary dżungli, gdzie na niektórych terenach  choroba tli się endemicznie, nie pozwalają czuć się bezpiecznie. W wielu miejscach dziś wolnych od żółtej febry wystarczy kilku zainfekowanych gości w środku lata oraz odrobina pecha, a „febre amarela”, jak ją nazywają w Brazylii, albo „yellow eye disease” (choroba żółtych oczu), jak mówia na Trynidadzie, powróci wraz ze swymi skutkami.

 

 

W otwartym cyklu ZDROWIE I MEDYCYNA na moim blogu ukazały się dotychczas:

01.Wyścigi komórek (29.07.2011)

02.Szczepi Melinda, płaci Bill (4.08.2011)

03.Dializa na rynku (30.08.2011)

04.Zmierzch antybiotyków (27.09.2011)

05.Chorować w Hiszpanii (14.10.2011)

06.Chorować w Japonii (15.10.2011)

07.Udar mózgu: jak ratować? (25.03.2012)

08.Tomograf w prosektorium (27.03.2012)

09.Roentgen u dentysty (19.04.2012)

10.Wdzięk i prostata (16.05.2012)

11.Leczenie depresji (1.06.2012)

12.Wróżenie z palców (21.07.2012)

13.Ryzyko starego ojca (29.08.2012)

14.Leki przeprogramowane (14.09.2012)

15.Grypa znów śmiertelna? (3.10.2012)

16.Bakterie w człowieku cz.I (11.10.2012)

17.Bakterie w człowieku cz.II (12.10.2012)

18.Krwinki malowane (3.11.2012)

19.Matka jest tylko jedna?(16.11.2012)

20.Mniej plemników (18.12.2012)

21.O antybiotykach inaczej (29.10.2013) /film/

22.Dżuma, wiek XIV (film)

23.Rakotwórcza słodycz Aspartam (17.12.2013) /film/

24.Ebola zaboli (1.08.2014)

25.Oczy bioniczne? (13.03.2015)

26.Rywale antybiotyków (15.03.2015)

27.Tajemnica pląsawicy(27.03.2015)

28.Alergia: czyja wina? (14.04.2015) /film/

29.Choroby na sprzedaż (6.05.2015) /film/

30.Ukrywane lekarstwo na raka (7.05.2015) /film/

31.Ofiary toksycznej mody (14.05.2015) /film/

32.Wszystko o eboli (43:39) /film/

33.Społeczeństwo na psychotropach (10.09.2025) /film/

34.Nobel za stare zioła (15.10.2015)

35.Wojny plemników (19.11.2015)

36.Riszta pokonana (6.02.2016)

38.Kleszcze i borelioza (14.04.2016)

39.Powrót żółtej febry (4.08.2016)

KOMENTARZE

 • @
  - "hańba WHO", i 2 inne opcje,
  - coś się wymskęło z labu,
  - selektywna depopulacja #x.

  "Obok" pisze Pan o problemach finansowych sąsiedniego kraju.
  Czy nie byłoby "zrządzeniem losu", gdyby został z zasobami, ale bez populacji?

  Swoją drogą 300MUSD... 15 lat temu, JEDEN wieżowiec kosztował 80MUSD...
 • A co jesli cala teoria szczpien to lipa dla idiotow nieukow i zapamietywaczy ...
  W kazdym razie jest wiele poszlak wskazujacych ze dziesiatki milionow zgonow [niektore zrodla podaja nawet 50 milionow] na tzw hiszpanke gdzie wiekszosc stanowili mlodzi mezczyzni byla konsewencja masowych szczepien,. W koszarach wojskowych byly obowiazkowe szczepienia. watek ten jest filmie ,, ,,Smiertelny zastrzyk prawdziwa historia szczepien ,, Oraz w art ,, Pandemia grypy hiszpanki w latach1918-1919 i maswe szczepienia,, na wolnych mediach. Profesor dorota Majewska rowniez mowi o sprowkowanym charakterze hiszpanki patrz prawda 2info art ,,Szczepionki mail od prof.Maria Dorota Majewska,, Na temat prac Pasteura bylo wiele publikacji ktore je podwazaly takie jak Ethel Douglas Hinme,, Pasteur obnazony,, czy Rib Peartson ,,Pasteur plagiator i uszust,, Jesli wezmiemy pod uwage ze 80 procent prac naukowych w medycynie jest celowo falszowanych patz art ,,Naczelny Lacet,,na robert brzoza .pl. to daje to obraz w co wierzy wiekszosc populacji ludzi ,to tylko wiara nic wiecej,zwykle wyobrazenie nie majace nic wspolnego z prawda. Wiekszosc chorob zakaznych zanikla samoistnie przed wrowadzeniem masowych szczepien, jako skutek elementarnej higieny osobistej i czystosci zywnosci a wrecz epidemie wybuchaly po akcjach szczepien tak bylo zawsze w kazdej epoce. Nawet kilka lat temu w indiach po akcji szczepien na polio doszlo do 53 tys zachorowan na polio o ruznym nasileniuktorych przedtemnie bylo . Dlaczego mamy wierzyc ze z przypadku tej choroby ratunkiem maja byc szczepienia skoro wiele faktow wskazuje ze to wielka sciema korporacji. Polecam art Szczepinki .Mail od Prof Majeswkiej na prawda 2 info raz jeszcze bo jest tam duzy material dajacy poglad na problem, wskazujac ze wiele epidemi to dzialanie zamierzone i wykonane z zastosowaniem zaawansowanej technologi ...... Przypomnijmy jeszcze nie tak dawno medycy wierzyli ze kołtón jest tak zwiazany z czlowiekiem ze jego sciecie spowoduje smierc czlowieka. i gdyby nie fakt ze jeden z osadzonych w psychiatryku w Krakowie pacjentow nie okazal sie madrzejszy od leczacych go lekarzy i nie obciol wszystkm na sali koltuny to ta ,,przodujaca elita ,, jakim sa medycy narodu dalej by moze wierzyla w mit koltuna . Polecam wszystkie art dr Jaskowskiego w tych tematach a jest tego sporo ,systemowe pieniadze nie pozwalaja wiekszosci lekarzy ujzec prawdy i co gorsze te mity serwuja innym ku ich zgubie............ Sory za brutalnosc jezyka ale wszyscy jestesmy glupcami na etapie dochodzenia do prawdy ......

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930