Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Jak Pers z Ormianinem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

KONCERT DZISIEJSZEJ NOCY: Zapraszam na koncert tradycyjnej muzyki ormiańskiej i perskiej. Wyjątkowo udana, melancholijna przeplatanka…

 

Zaczyna ormiański duduk , o 7:50 wchodzą ze śpiewem Persowie, aby o 33:45 ustąpić pieśni Djivana Gaspariana poświęconej pamięci jego matki, która zginęła w czasie trzęsienia ziemi w Spitaku w Armenii, potem słynna wschodnia pieśń pt. Sari Gelin (Żółta narzeczona), śpiewana  głosem męskim po ormiańsku, a kobiecym po persku. Na koniec od 47:00 znowu instrumentalnie i wokalnie Persowie (Hosein Alizadeh).  

Na okładce fragment perskiej miniatury przedstawiający kobiety grające na tradycyjnych wschodnich instrumentach. Od prawej: santur (cymbały), baghlama, ney (flet).

Gdyby nie różnica wyznań (Ormianie – chrześcijanie, Persowie – muzułmanie) oba narody mogłyby się nawet lubić, wzajemnie cenią swą kulturę i w zasadzie nie robiły sobie w historii krzywdy ani świństw. Oba języki - ormianski i perski - nalezą do rodziny indoeuropejskiej i sporo od siebie wzajemnie zapozyczyły.  


 

KOMENTARZE

 • Panie Boguslawie
  Wyslalem panu wiadomosc na prywatna poczte.
 • Wspaniała muzyczna uczta.
  Pozdrawiam.
 • @Autor
  Wysłuchałem.
  Fascynująca muzyka :)
  Pisze Pan o Persach i Ormianach: "... wzajemnie cenią swą kulturę i w zasadzie nie robiły sobie w historii krzywdy ani świństw". -
  --- I niech tak dalej będzie.

  Pozdrawiam Pana serdecznie.
 • Armenia w starożytności przez swoje strategiczne położenie była łakomym kąskiem dla wielu ówczesnych potęg w regionie
  Ormian i Persów łączą indoeuropejskie korzenie obu narodów. I założycielska dynastia Orontydów - którą rozpoczął Orontes, zięć perskiego króla Artakserkses II.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031