Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Jak Pers z Ormianinem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

KONCERT DZISIEJSZEJ NOCY: Zapraszam na koncert tradycyjnej muzyki ormiańskiej i perskiej. Wyjątkowo udana, melancholijna przeplatanka…

 

Zaczyna ormiański duduk , o 7:50 wchodzą ze śpiewem Persowie, aby o 33:45 ustąpić pieśni Djivana Gaspariana poświęconej pamięci jego matki, która zginęła w czasie trzęsienia ziemi w Spitaku w Armenii, potem słynna wschodnia pieśń pt. Sari Gelin (Żółta narzeczona), śpiewana  głosem męskim po ormiańsku, a kobiecym po persku. Na koniec od 47:00 znowu instrumentalnie i wokalnie Persowie (Hosein Alizadeh).  

Na okładce fragment perskiej miniatury przedstawiający kobiety grające na tradycyjnych wschodnich instrumentach. Od prawej: santur (cymbały), baghlama, ney (flet).

Gdyby nie różnica wyznań (Ormianie – chrześcijanie, Persowie – muzułmanie) oba narody mogłyby się nawet lubić, wzajemnie cenią swą kulturę i w zasadzie nie robiły sobie w historii krzywdy ani świństw. Oba języki - ormianski i perski - nalezą do rodziny indoeuropejskiej i sporo od siebie wzajemnie zapozyczyły.  


 

KOMENTARZE

 • Panie Boguslawie
  Wyslalem panu wiadomosc na prywatna poczte.
 • Wspaniała muzyczna uczta.
  Pozdrawiam.
 • @Autor
  Wysłuchałem.
  Fascynująca muzyka :)
  Pisze Pan o Persach i Ormianach: "... wzajemnie cenią swą kulturę i w zasadzie nie robiły sobie w historii krzywdy ani świństw". -
  --- I niech tak dalej będzie.

  Pozdrawiam Pana serdecznie.
 • Armenia w starożytności przez swoje strategiczne położenie była łakomym kąskiem dla wielu ówczesnych potęg w regionie
  Ormian i Persów łączą indoeuropejskie korzenie obu narodów. I założycielska dynastia Orontydów - którą rozpoczął Orontes, zięć perskiego króla Artakserkses II.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930