Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rasa a inteligencja

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polecam bardzo ciekawy film, który porusza temat bardzo wybuchowy i jedno z ostatnich tabu naukowych. Jest to pytanie: czy czarni są mniej inteligentni od białych?

 

KOMENTARZE

 • ------ ludzie
  -- osobiście uważam,że inteligencja , jest wynikiem : BYT KSZTAŁTUJE ŚWIADOMOŚĆ. Tam gdzie był gorący klimat , ludzie nie musieli ani sekundy czasu poświęcać na obmyślanie produkcji ciepłych ubrań , przechowywania żywności, itd.

  Rasy rozwijały się adekwatnie do potrzeb. np.
  Leżysz na plaży , ciepło ! z morza wyłazi wszystko co może wylezć , wszystko jest zjadalne , leżysz i w łeb dostajesz orzechem , który sam spadł prosto na twój brzuch itd,itp. SPADŁO , WYLAZŁO , WYROSŁO, OGRZAŁO itd. samo .
  Palma w doniczce , w Ogrodzie botanicznym jakże śmieszna wydawać się być musi człowiekowi z czarnego lądu.

  ZIMNY KLIMAT zmusza ! do kombinowania , wymyślania aby przetrwać , nie umrzeć z głodu, nie zamarznąć itd. Szare komórki pracują na pełnych obrotach ..........

  ------------------ciekawy art:
  http://innemedium.pl/wiadomosc/rasy-popotopowe
 • Autor
  Mozliwe ze chodzi o klimat i wymiane informacji miedzy spolecznosciami.
  Glowny bohater tego filmu nie jest "czystym" murzynem ale mieszany -dlatego trudno ocenic po wygladzie ile ma genow bialych a ile czarnych.
  Mozna porownac np. aborygenow,pigmejow-czyli tam gdzie mieszanie ras nie mialo miejsca albo wystepowalo rzadko.Nawet w Afryce jest wiele obszarow mieszanych np. polnocna i poludniowa Afryka czy chociazby Kamerun z dominanta haplogrupy proto-celtyckiej R1b.
 • Należało by sobie zadać pytanie co to jest inteligencja?
  I od czego zależy?
  Ocenia się ją przez badania testami IQ. Przecież ciężko wymagać aby aborygen żyjący w kontakcie z naturą na pustyniach Australii był w stanie wypełnić testy IQ w ten sam sposób jak przeciętny uczestnik cywilizacji , będący na co dzień atakowany wpływami czynników, które wymuszają na ciągłe zbieranie wiedzy i informacji koniecznych do wypełnienia testów.
  Nawet w wywiadzie w filmie, około 6:30 minuty pada stwierdzenie, że osoby które przybywają z terenów poza cywilizacyjnych uzyskują lepsze wyniki w testach.
  Inteligencja więc to wyuczony sposób reagowania na bodźce informacyjne które do nas docierają, opierające się na zasobie w ten sposób gromadzonej wiedzy. I nie przeceniał bym tu jego znaczenia, ponieważ w mojej ocenie jest inna, ważniejsza cecha osobowościowa, którą nazwał bym MĄDROŚCIĄ.
  W życiu spotkałem wiele osób o wyższym wykrzrztałceniu, z profesorskimi tytułami, licznych efektach prac naukowych, z którymi nie można było na żaden temat porozmawiać, a ich mądrość oceniałem bardzo nisko. Jednocześnie spotkałem wiele osób o czasem podstawowym wykształceniu, z którą można była na wysokim poziomie porozmawiać na niemal każdy temat, a ich uwagi i poglądy były osobiste, nie wyuczone i pozyskane i pełne naprawdę głębokich przemyśleń i trafnych analiz.
  Czymże jest ta inteligencja? Czy nie jest to tylko osiągnięta wysoka sprawność pracy naszego mózgu, który na skutek wyższych wymagań środowiska pozwala na sprawniejszą ocenę rzeczywistości?
  Badania wykazały że nawet małpy można nauczyć rozróżniania liter.
  Dużo większy wpływ na moje poglądy w tym względzie miał kontakt z teoriami które wiążą się z pewnym działem rzeczywistości zwanym Ezoteryka. Zauważyłem pewne różnice w poziomie rozwoju wewnętrznego, nie związanego z inteligencją, który dał pewien zupełnie inny obraz poziomu Mądrości ludzi, ich poziomu rozwoju duchowego. Ta mądrość stała się dla mnie znacznie ważniejszym wyznacznikiem oceny innych osób, niż ocena ich sprawności na podstawie testów IQ. W tej ocenie większe i szersze znaczenie nabierają poglądy i sposób podejmowania decyzji w parciu o oceny moralne, interesu społeczności czy pewne idealistyczne pierwiastki charakterystyczne w działaniach, niż tylko podejmowanie decyzji w oparciu o inteligencje wyuczoną, nabytą.
  To pewne niuanse w ocenie postępowaniu innych osób, czasem może i trudne do zauważenia, ale jeśli się zastanowimy nad tym głębiej, zależności na pewno będą bardzo wyraźne. Wystarczy wrócić do wspomnień poznanych w naszym życiu osób i ich ocenie wiedzy nabytej i tej która ich charakteryzuje jako ludzi. To ciekawe doświadczenie :).
  Mam na ten temat swoją teorie związaną z reinkarnacją, ale to zbyt złożony temat na pisemne dysputy.
 • @ninanonimowa 10:52:19
  Coś w tym może być. W bardzo rzetelnym pamiętniku Rasmussena i w książkach paru innych autorów są częste wzmianki o nadzwyczajnym geniuszu technicznym, inteligencji i wynalazczości grenlandzkich Eskimosów, u niektórych innych podróżników mówi się o przenikliwej inteligencji ludów Północy. Jednakże z moich obserwacji i osobistych doświadczeń mam bardzo niespójne wnioski. Np. białych Latynosów z moich kontaktów pod względem inteligencji oceniam raczej nisko, ale czarnych Afrykanów z Angoli, Konga, Senegalu lub Mali – całkiem wysoko. Żydzi mają opinię inteligentnych, ale ja spotkałem wielu zupełnie tępych, a nawet chodziłem z takimi do szkoły aczkolwiek potem dzięki innym względom bardzo dobrze w życiu lądowali. Wydaje się, że żadne generalizowanie nie ma tu sensu.
  Pozdrawiam BJ
 • @Roman Klimczyk 08:33:14
  //W życiu spotkałem wiele osób o wyższym wykształceniu, z profesorskimi tytułami, licznych efektach prac naukowych, z którymi nie można było na żaden temat porozmawiać, a ich mądrość oceniałem bardzo nisko. Jednocześnie spotkałem wiele osób o czasem podstawowym wykształceniu, z którą można była na wysokim poziomie porozmawiać na niemal każdy temat, a ich uwagi i poglądy były osobiste, nie wyuczone i pozyskane i pełne naprawdę głębokich przemyśleń i trafnych analiz.//
  Bardzo trafna uwaga. Chyba wielu z nas ma podobne doświadczenia i przemyślenia. W miarę coraz szybszej dewaluacji tytułów naukowych i naukawych oraz degeneracji formalnego wykształcenia coraz bardziej odczuwamy deficyt mądrości. Myślę, że jest nas coraz więcej takich, którzy podzielają także Pańską definicję mądrości, która jest córką duchowości i siostrą etyki. Czyli tak jak Pan pisze: //W tej ocenie większe i szersze znaczenie nabierają poglądy i sposób podejmowania decyzji w parciu o oceny moralne, interesu społeczności czy pewne idealistyczne pierwiastki charakterystyczne w działaniach, niż tylko podejmowanie decyzji w oparciu o inteligencje wyuczoną, nabytą.//
  Wpisuję Pana na listę moich ideowych krewnych i przyjaciół.
  Z serdecznymi pozdrowieniami BJ
 • Google się myliło?
  Kwalifikując CZARNYCH jako GORYLE?
  ups.
  W USSA nie wolno tego wspominać, ale u nas można :)
 • @Bogusław Jeznach 11:30:06
  Czuję się zaszczycony i będę starał się nie zawieść zaufania :).

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930