Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Czesi mądrzejsi

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Już kilka razy pisałem, że Czechom zazdroszczę zdrowego rozsądku, którego tak boleśnie nam brakuje. Nie tylko w relacjach z Rosją, ale i z Chinami, jak o tym świadczą efekty niedawnej wizyty Xi Jinpinga…

 

Nasi słowiańscy kuzyni z południa nie bawią się w wielkie politykowanie, nie przymilają się do Brukseli ani Waszyngtonu, Jerozolimy albo Watykanu. Pilnują swego interesu, zachowując dobre stosunki z Moskwą. Umieli też dostrzec i to, że Europa pozostaje największym partnerem ekonomicznym Chin i gospodarczym filarem chińskiego wzrostu na arenie międzynarodowej, a Pekin dąży do utrzymania otwartości Europy na chińską gospodarkę, przede wszystkim w odniesieniu do chińskiego eksportu, transferu technologii do Chin, lokowania inwestycji oraz dywersyfikacji posiadanych rezerw walutowych. W oparciu o te obserwacje postawili na Pekin i już w 2012 roku podjęli starania o wzmocnienie współpracy gospodarczej z Chinami, w które później intensywnie zaangażował się prezydent Miloš Zeman przy wsparciu centrolewicowego rządu Bohuslava Sobotki.

W efekcie, po trzech latach starań, doprowadzili niedawno do niezwykłej, pierwszej w historii oficjalnej wizyty prezydenta Chin Xi Jinpinga w Pradze w dniach 28-30 marca, w czasie której podpisano ramowe oświadczenie o partnerstwie strategicznym. Treść oświadczenia i zawarte podczas wizyty porozumienia biznesowe zapowiadają zacieśnienie współpracy m.in. w dziedzinie przemysłu lotniczego, maszynowego i medycznego. Umowy o rozszerzeniu współpracy z chińskimi firmami podpisało sześć czeskich ministerstw oraz Czeski Bank Narodowy i Czeski Bank Eksportowy. Czeskie przedsiebiorstwa zawarły przy tym z chińskimi bankami umowy o stworzeniu funduszy inwestycyjnych o łącznym budżecie 6,9 mld euro na lata 2016–2020. Maja one głównie obsługiwać branżę finansową, przemysł przetwórczy i energetykę. Po czeskiej stronie lwią częścią tej kwoty zarządzać będzie czeska J&T Finance Group, w której jednak 50% udziałów objęła prywatna chińska grupa finansowo-energetyczna CEFC.

Tym samym, nie rezygnując z formatu 16+1, Praga bardzo silnie postawiła na dwustronną współpracę z Chinami. Ówże format 16+1 to zapoczątkowana w Warszawie w 2012 roku i rozwijana potem co roku formuła współpracy państw Europy Środkowo-Wwschodniej z Chinami.Europa Środkowo-Wschodnia jest definiowana przez stronę chińską szeroko – jako grupa 16 państw byłego bloku komunistycznego, obejmująca Estonię, Łotwę, Litwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Słowenię, Chorwację, Serbię, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę, Albanię i Macedonię.

W wyniku wypracowanej obecnie współpracy dwustronnej i podpisanych umów z Chinami Czesi wyszli teraz zdecydowanie na prowadzenie. Skupiają się na konkretnych branżach, chcąc jednocześnie stać się chińskim centrum finansowym w Europie Środkowej, regionalnym hubem lotniczym dla Chin (chińska CEFC ma blisko 50% udziałów w największym czeskim przedsiębiorstwie przewozów lotniczych Travel Service) oraz regionalnym centrum dla rosnącej w znaczenie chińskiej medycyny w Europie. Rok temu druga wicepremier Chin Liu Yandong otworzyła centrum tradycyjnej chińskiej medycyny w szpitalu klinicznym w Hradcu Králové. Z żadnym innym krajem w naszym regionie Chiny nie mają tak dobrych stosunków jak z Czechią (żeby użyc nowej oficjalnej nazwy tego państwa).

Główną siłą napędową dla czesko-chińskich stosunków gospodarczych jest współpraca wspomnianej chińskiej spółki CEFC z wpływową czeską grupą finansową J&T Finance Group (JTFG). O zacieśnianie stosunków z Chinami zabiega też najbogatszy przedsiębiorca Czech Petr Kellner, którego grupa finansowa Home Credit znakomicie rozwija się na rynku pożyczek konsumpcyjnych w Chinach (gdzie w 2015 roku udzieliła pożyczek za 2,5 mld euro, co stanowi 80-procentowy wzrost wobec 2014). Ponadto Czechy starają się na chińskim rynku przebić i zaistnieć jako producent małych i średnich samolotów, ale również jako kraj atrakcyjny turystycznie. W ubiegłym roku chińscy turyści  wydali w Czechach więcej niż Rosjanie. 

Z chińskiej perspektywy politycznej wizyta Xi Jinpinga przypieczętowała „nowe otwarcie” w relacjach z ostatnim krajem Europy Środkowej, którego rząd w przeszłości (za poprzedniej ekipy, a zwłaszcza w epoce Havla) regularnie zwracał uwagę m.in. na kwestie łamania praw człowieka w Chinach. Obecnie, pogłębiając tak spektakularnie współpracę z Czechami, Pekin liczy na postawienie nogi w Europie Środkowej, ale dba i o to, żeby konkurencja między państwami tego regionu nie hamowała współpracy w formacie 16+1, poprzez który Chiny chciałyby realizować swoje większe, transgraniczne projekty w ramach Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednocześnie, podkreślając europejski wymiar w stosunkach z Czechami i państwami regionu, Pekin i Praga starają się rozwiewać obawy Brukseli i największych państw UE, które w przeszłości odnosiły się krytycznie do 16+1 jako formatu potencjalnie rozbijającego unijną spójność w stosunkach z Chinami.

Na tym tle, ile razy sobie uświadomię, że priorytetem w polityce zagranicznej dla władz w Warszawie jest finansowanie Kijowa, bazy NATO w Polsce, zadymy na Bałtyku, oraz demontaż radzieckich pomników i zakaz przejazdu Nocnych Wilków do Berlina, ogarnia mnie smutek i złość. Bo wyobrażam sobie jak na naszym miejscu zachowywaliby się Czesi, tuż za miedzą i też Słowianie, tylko mądrzejsi.

KOMENTARZE

 • Czesi
  za przykładem Polaków przed wyzwoleniem Pragi przez Amerykanów też zrobili powstanie przeciwko niemieckim okupantom. Potem zrobili gloryfikujący je film. Był długi, o godzinę dłuższy od powstania.
 • Czechy zawsze zadziwialy.
  Gdy w Polsce produkowano toporny rower Baltyk oni produkowali lekkie rowery wyscigowe Sport.Wszystko co czeskie bylo ladniejsze, lepsze, na swiatowym poziomie.Czeska powsciagliwosc w polityce jest wrecz zadziwiajaca.Nie sposob nie wspomniec o mojej ulubionej ksiazki, ktora mam na nakastliku:"Przygody dzielnego wojaka Szwejka."
 • @
  Od dawna marzyłem aby pojechać do Pragi i dać sobie dużo czasu na podziwianie ale ciągle brak na to finansów, zwłaszcza po traumatycznych rządach nowocześnie platformianych. To piękne, tajemnicze i niezwykle ciekawe pełne wspaniałości architektonicznych miasto pełne starego uroku. Na pocieszenie live kamera zainstalowana na tramwaju technicznym. Zawsze coś.
  http://slowtv.playtvak.cz/prave-ted-mazaci-tramvaj-jede-prahou-d73-/mazaci-tramvaj.aspx?c=A150908_111659_mazaci-tramvaj_plap
 • @Amarant 20:37:41
  Jest rzeczywiście wspaniała i "złota". Praktycznie nie została zniszczona w czasie wojny. Mnóstwo wspaniałej secesji na każdym kroku, no i to muzeum Alfonsa Muchy z jego niepowtarzalnymi secesyjnymi perełkami malarstwa.
  Nasza Warszawa też była piękna, bogata architektonicznie, ze wspaniałymi zabytkami, muzeami i archiwami. Mało się o tym mówi, ale Warszawa międzywojenna miała jedną z najbardziej nowoczesnych infrastruktur w Europie. Warto obejrzeć świetny krótkometrażowy film będący komputerową animacją, "Warszawa 1935". To taki spacer ulicami przedwojennej Warszawy. Ciekawe dlaczego jest praktycznie niedostępny w necie? No, cóż może lepiej nie pokazywać co Polak potrafi zbudować, lepiej to zniszczyć!
 • A żeby było jeszcze smutniej
  to mózg dobrej zmiany na niwie gospodarki Morawiecki junior zapytany przez słuchaczkę Radia Maryja czy Polska ma zamiar włączyć się w projekt jedwabnego szlaku odpowiedział, że nie bo to byłoby niekorzystne dla USA i pozwoliłby Chinom omijać cieśniny przez nie kontrolowane. Tak niestety powiedział serio.
 • Własnie na ukraińskiej stronie Unian.ua doczytałam , ze następny haracz Polski dla Ukrainy to 100mln euro!!
  Ukraina będzie sobie m.in.uzupełniała rezerwy złota i walut!!
  Pytam z niedowierzaniem i dziecięca naiwnością CO TO JEST??????
  Nie ma tam natomiast na liście płatników tego haraczu,
  -CZECH,
  -Słowacji
  -Węgier
  itd.
  Ilu Polaków umrze w tym czasie, z powodu braku lekarza, leków, do ilu dzieci polskich nie przyjedzie karetka , bo PROCEDURY tną koszty w medycynie????.
  Ilu Polaków musi cierpieć ,jak pan Marian Stefan ból bo.....????
  Ile kończyn obetną Polakom zamiast ich leczyć????/mamy najwyższy wskaźnik amputacji w Europie/
  =========================================
  Ukraiński portal UNIAN. przedstawił za informacjami z obrad ukraińskiego rządu warunki pomocy dla Ukrainy.
  I tak Ukraina otrzyma transzę 1,7mld$ pierwszej transzy od MFW , 1 mld $ od USA oraz 105 mln euro od UE, ale musi przyjąć do końca maja 24 ustawy.
  Poinformował o tym zastępca szefa administracji Poroszenko, Dmytrij Szimkiw, na konferencji prasowej.po posiedzeniu Komisji ds Reform.
  W styczniu br. Ministerstwo Finansów Ukrainy , poinformowało, że Ukraina planuje w tym roku pozyskać z międzynarodowych instytucji finansowych 10 mld USD, w tym $ 5,8 mld euro z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i ponad 1,5 miliardów dolarów z nowych programów kredytowych Banku Światowego.
  Od rządu USA, planuje uzyskać 1 mld $
  od rządu japońskiego - ponad 3 mld,$
  Szwajcaria - 0,2 mld euro
  z UE - 1,2 mld euro, plus dodatkowe 170 mln euro dotacji.

  OD RZĄDU POLSKI - 100 mln euro !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  z Niemiec - 300 mln euro oraz 150 mln euro na projekty inwestycyjne. Od EBRiR Bank - 177 milionów dolarów dla istniejących już projektów inwestycyjnych, plus $ 1,1 mld euro na nowe projekty inwestycyjne
  EBI - $ 175 milionów dla istniejących projektów, plus $ 1,1 mld euro na inwestycje w nowe projekty.

  Dzięki otrzymaniu środków z międzynarodowych instytucji finansowych, wśród których kluczowy jest MFW ,Ukraina będzie uzupełniała rezerwy złota i walutowe kraju. W szczególności, Narodowy Bank Ukrainy prognozuje wzrost rezerw złota i walutowych pod koniec 2016 roku do 19,6 mld dolarów, a w roku 2017 - 22,3 mld dolarów. Do tej pory rezerwy te wynoszą 12.722 mld dolarów


  Подробности читайте на УНИАН: http://economics.unian.net/finance/1324190-na-bankovoy-nazvali-usloviya-polucheniya-ukrainoy-kredita-na-28-milliarda.html
 • @kontras2012 21:08:11
  Odpowiedź nie była taka konkretna i wcale nie zanegował naszego uczestnictwa w tym przedsięwzięciu, jeśli by doszło do skutku. Ale też nie był w "skowronkach" i rzeczywiście zauważył, że ten szlak nie będzie korzystny dla USA, a są oni naszym ważnym sojusznikiem (rozmowy niedokończone z dn. 10 stycznia 2016r). Ciekawe, że na ten temat praktycznie się nie pisze i nie mówi, widać jest bardzo ważny. My mamy dwa wyjścia, albo USA inwestuje duży kapitał w Polsce i ma pewny bufor (od 1989r nie powstała u nas żadna poważna amerykańska inwestycja). Albo wchodzimy w temat nowego szlaku handlowego, bo ten sojusznik nas zwodzi i tak naprawdę nic nie gwarantuje. Sytuacja zaczyna być chyba coraz bardziej rozwojowa, bo wszystkich goni czas o czym świadczy choćby wizyta prezydenta Chin w Czechach, ale tak na prawdę to mu jesteśmy tym języczkiem u wagi. Wizyta PAD-a w Chinach też nie była przypadkowa jak i zapowiedź emisji obligacji na rynek chiński i amerykański. Mamy w ręku potężną kartę przetargową, taka sytuacja się już pewnie nie prędko powtórzy, ciekawe co ugramy?
 • Uwaga ! autor pisze .
  cytuje [ Na tym tle, ile razy sobie uświadomię, że priorytetem w polityce zagranicznej dla władz w Warszawie jest finansowanie Kijowa, bazy NATO w Polsce, zadymy na Bałtyku, oraz demontaż radzieckich pomników i zakaz przejazdu Nocnych Wilków do Berlina, ogarnia mnie smutek i złość. Bo wyobrażam sobie jak na naszym miejscu zachowywaliby się Czesi, tuż za miedzą i też Słowianie, tylko mądrzejsi. ] koniec cytatu autora .
  !
  Czesi są robią mądrą politykę bo w Czechach w większości rządzą CZESI i to tłumaczy politykę w interesie Czech i Czechów !!
  !
  w Polsce rządzi żydo-chazarska mafia [ podarunek Stalina ] i to tłumaczy dlaczego polska polityka jest anty-polska a jest prowadzona wyłącznie w interesie żydowskim i ukraińskim !
  !
  26 LAT TO RZĄDY ZDRADY interesów Polski i Polaków Słowian !!!!!
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! żydzi i niemcy jedynymi WROGAMI Polski i Polaków !!!!
 • Polacy ważne bo to nas dotyczy! Czytać co nam Niemce szykują! Wysłałem to p. Premier!
  Sto tysięcy imigrantów w Polsce? Unia chce narzucić z góry kwoty uchodźców!(SIC!)..Co na to pan Prezydent Andrzej Duda, pani Premier Beata Szydło, Rząd, posłowie i Prezes PiS, Kukiz15 czy europosłowie z Szymańskim na czele? Dlaczego milczą??? Czyżby po cichu ulegają żydolewackiej pedalskiej Brukseli? czytać Niemcom! Wszystko wskazuje na to, że Unia Europejska/czytać Niemcy! dąży do narzucenia państwom członkowskim systemu stałej relokacji uchodźców. Jest pomysł, by wszystkie kraje członkowskie udzielały imigrantom takiej samej pomocy socjalnej. To by oznaczało, że w Polsce imigranci będą otrzymywali więcej pieniędzy niż polscy bezrobotni. Powstał dokument Komisji Europejskiej „Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady w kierunku reformy wspólnego europejskiego systemu azylowego i zwiększenia liczby legalnych sposobów migracji do Europy”, datowany 6 kwietnia 2016 r. KE chce w nim narzucić państwom członkowskim system stałej relokacji imigrantów. I prawdopodobnie będzie dążyła do przepchnięcia takich rozwiązań przed końcem prezydencji holenderskiej w UE. Z ustaleń wynika, że dyskutowane są dwa rozwiązania dotyczące imigrantów. Pierwsze z nich zakłada reedycję systemu dublińskiego, który gwarantuje, że wniosek osoby ubiegającej się o azyl w Unii Europejskiej zostanie rozpatrzony przez jedno z państw członkowskich, bez odsyłania jej do innego państwa z powodu trudności z ustaleniem kraju właściwego do rozpatrzenia wniosku o azyl. W ramach reedycji systemu ma zostać rozbudowana agencja European Asylum Support Office. Jej oddziały mają być ulokowane w każdym z krajów członkowskich. To właśnie ta agencja ma przejąć suwerenne kompetencje poszczególnych państw, jeżeli chodzi o przyjmowanie wniosków i przyznawanie azylu. Następnie ma być wprowadzony algorytm lokowania tych imigrantów w poszczególnych państwach. Na jego podstawie Polska miałaby przyjąć ponad 7 proc. wszystkich imigrantów. Ten sam algorytm został zastosowany do decyzji z poprzedniego roku, tyle że tamta decyzja była jednorazowa i chodziło o rozlokowanie 160 tys. imigrantów. Tym razem jednak nie ma górnego pułapu ilościowego. Zakładając więc, że w ciągu roku przybywa do Europy 1,5 mln uchodźców, Polsce przypadałoby ponad 100 tys. Co więcej, aby zapobiec sytuacji, w której wszyscy imigranci zmierzają do Niemiec czy Szwecji, gdzie pomoc socjalna jest wysoka, miałaby ona być zrównana dla imigrantów we wszystkich krajach UE. To by oznaczało, że w Polsce dostaliby w ramach pomocy społecznej więcej pieniędzy niż otrzymują nasi bezrobotni obywatele. Drugie rozwiązanie zakłada te same rozstrzygnięcia dotyczące systemu dublińskiego, ze stwierdzeniem, że funkcjonują one tylko w okresie kryzysu. Ps...Powinniśmy opuścić żydolewacką, pedalską, zboczoną i już zbankrutowaną UE, w której zamordyzm staje się faktem, gorszym niż w b. RWPG!. Ukryta grupa żydolewackich skorumpowanych i samowybierających się masonów mozolnie buduje nam Kołchoz Europejski czyli Gułag!. Powinniśmy żądać referendum w sprawie wystąpienia z JEWUE. Jeżeli Polska zaakceptuje jakiekolwiek rozwiązanie Brukseli to dojdzie do wojny domowej. Dzicz muzułmańska będzie dostawała pieniądze z naszych podatków na poziomie Niemiec, podczas gdy Polacy będą się tylko oblizywali, żyli w nędzy? Eurokołchoz z unii równorzędnych krajów przerodził się w dyktaturę żydolewactwa, które dąży do unicestwienia państw narodowych. Polacy trzeba już teraz zacząć się do takiego rozwoju przygotowywać. Jakoś nie wierzę już rządowi PiSu, na który głosowaliśmy, że będzie w stanie się temu przeciwstawić. Tylko Polexit i bratamy się bliżej z Węgrami, Czechami, Słowakami i niech się dzieje. Narzucać KE to może, sobie worek na głowę. Dosyć tych żądań i głupkowatych pomysłów lewackich eurokratów. Zwracam się do Pana Prezydenta tą drogą, o jak najszybsze referendum w sprawie uchodźców a głównie o referendum w sprawie zmiany Konstytucji, oraz zniesienie ustawy o wzajemnej pomocy. Dosyć tego sterowania zewnątrz naszym Narodem i upodlania nas tak dalej być nie może ,a jak się to nie podoba Europejczykom z PO, Nowoczesna, i niewiedzącemu co chce Kukiz 15 . Europa z uchodźcami na was czeka z otwartymi ramionami. Tylko szybkie wyjście z żydolewackiego, pedalskiego bez żadnych wartości, zbankrutowanego już Eurokołchozu na dziś już Gułagu i powszechny dostęp do broni może nas Polaków i Polskę uratować ! Ps.II..Kto dzisiaj jeszcze pamięta czasy szorstkiej przyjaźni byłych polityków Millera i Kwaśniewskiego, i referendum akcesyjne z 2003 roku. Trwało dwa dni - 7 i 8 czerwca (już wtedy politykom zależało, aby jak najwięcej uprawnionych wzięło udział w głosowaniu), a zadane pytanie "Czy wyraża Pan/Pani zgodę na przystąpienie RP do UE?", w świetle ogłuszających reklam i zapewnień sączonych 24 h na dobę, ze wszystkich dostępnych mediów, jak to wsiowy, peryferyjny i zacofany Polaczek dostąpi zaszczytu wejścia na zachodnie salony i stanie się Europejczykiem - Europejczykiem pełną gębą i z pełną gębą, wydawało się wielu pytaniem retorycznym. Lata jakie upłynęły od akcesji pokazują, że Europejczykami pełną gębą stali się ludzie pokroju renegata Tuska i jego komilitonów, którzy w złodziejski i bandycki sposób uwłaszczyli się na majątku jaki pozostał z czasów nomen omen komuny. Pierwszymi ofiarami tego sukcesu byli emeryci, którzy wypoczynek spędzać mieli w raju pod palmami wzorem Niemców, Francuzów, z palm zostały nici, a warchoły emeryci zabijają powstały w ten sposób im czas wystawaniem w kolejkach do lekarzy. Polska miała być równym wśród równych krajów, zachowując suwerenność w większości obszarów swego funkcjonowania, a cukierkiem była strefa Schengen i wolność poruszania się po jej terytorium. Polska miała być płatnikiem netto składki, a wkrótce okazało się, że jest inaczej, a pieniądze nie tak wielkie jak wcześniej mówiono. Teraz UE nakazuje prawem kaduka przyjmować Polsce jakiś śniadolicych migrantów w ustalonej odgórnie liczbie i na dodatek dyskryminować finansowo własnych obywateli (jeśli Merkel tak ich lubi, niech ich sobie zaprosi do swego domu, a od mojego wara jej). A ja się pytam, gdzie suwerenność Rzeczypospolitej Polskiej? Nie przypominam sobie, abym wyrażał swą zgodę na to, aby mną rządził jakiś tzw Prezydent RE czy jakaś samozwańcza Komisja Europejska zwasalizowana w całości przez Niemców. Może zatem, wzorem Anglików, czas na kolejne referendum, też dwudniowe, z pytaniem, "Czy nadal jesteś za pozostaniem RP w UE?" Sądzę, że wyniki będą podobne jak w 2003 roku, tylko a' rebours.
 • Do @kula Lis 66 13:26:04 [ pełna zgoda z pana wywodem ]
  Panie kula lis ! mamy 21.04.16 godzina 8,07 i ? . mija 19 godzina pana wpisu i co ? NIC NUL !! żadnego odzewu bo ten portal opanowali żydzi ukraińcy i chazarowie ! oczywiście udający polaków , a tak naprawdę to agentura światowego żydostwa mająca za zadanie uśpieniemas i wymieszanie Słowiańskiej krwi z dziczą nuzułmansko- murzynską .
  !
  co w konsekwencji światowe żydostwo dostanie motłoch bez żadnej kultury i żadnej tożsamości ! ot typowe małpoludy które będą wyłącznie żreć i płodzić niewolników dla światowej mafii żydów !!!
  !
  Jedyny RATUNEK TO ROSJA I BIAŁORUŚ ! tam trzeba zbierać szeregi !
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! w Polsce żydzi tracą instynkt samozachowawczy !! bo w TV są coraz bezczelni aroganccy mający Polaków Słowian za nic !!!!
 • Warto też wspomnieć
  jak od strony propagandowej ta chińska wizyta była doskonale przygotowana widziałem zdjęcia Pragi na których centrum miasta i najważniejsze ulice którymi miała przejeżdżać kolumna z delegacją chińską były ustrojone w chińskie i czeskie flagi. W Warszawie byłby problem bo tu przestrzeń publiczną zawłaszczyły buddyjskie bohomazy wspierające wolny Tybet. Mieszkałem i pracowałem w ubiegłym roku w Pradze i dużo ten pobyt mi dał w procesie zrozumienia zasadniczych różnic w mentalności między naszymi narodami.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930