Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Granie w Iranie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

KONCERT DZISIEJSZEJ NOCY: Poznajmy wielkiego mistrza perskiej muzyki klasycznej – oto Mohammed Reza Lofti i jego zespół Sheyda, z wokalistą Mohammedem Motamedim. Godzina pięknej, ciekawej i mało znanej muzyki.

 

Persowie mają własną, wielką i starą kulturę muzyczną, która promieniowała na cały Bliski Wschód, Indie, Kaukaz i Azję Środkową. Mają własny styl śpiewania  i własne instrumenty muzyczne, w tym takie jak długoszyjny tar („struna”), dotar („dwie struny”) lub setar („trzy struny”), czy santur („sto strun”- trapezowy cymbał  uderzany cienkimi metalowymi pałeczkami), a także smyczkowy kamancze („łuczek”) obracany na nóżce, na którym gra się z odwróconej pozycji smyczkiem o zmiennym naciągu, następnie flet ney i wiele innych, w tym silnie zaznaczone instrumenty perkusyjne. Wokalistą jest Mohammed Motamedi, wschodząca gwiazda i już najlepszy bodaj współczesny śpiewak tego gatunku w Iranie. 

 

Prezentowany tu koncert daje dobre pojęcie o klasycznej muzyce Iranu. Siwowłosy ostad (mistrz) Mohammad Reza Lofti, światowej sławy muzyk, wybitny znawca i wirtuoz wielu instrumentów (zwłaszcza tar i setar), kompozytor, selekcjoner i kierownik wielu zespołów, skarbnica perskiej tradycji muzycznej, zmarł  na raka 2 maja 2014  w wieku 67 lat. Tu widzimy go na trzy lata przed śmiercią. 


 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031