Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Granie w Iranie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

KONCERT DZISIEJSZEJ NOCY: Poznajmy wielkiego mistrza perskiej muzyki klasycznej – oto Mohammed Reza Lofti i jego zespół Sheyda, z wokalistą Mohammedem Motamedim. Godzina pięknej, ciekawej i mało znanej muzyki.

 

Persowie mają własną, wielką i starą kulturę muzyczną, która promieniowała na cały Bliski Wschód, Indie, Kaukaz i Azję Środkową. Mają własny styl śpiewania  i własne instrumenty muzyczne, w tym takie jak długoszyjny tar („struna”), dotar („dwie struny”) lub setar („trzy struny”), czy santur („sto strun”- trapezowy cymbał  uderzany cienkimi metalowymi pałeczkami), a także smyczkowy kamancze („łuczek”) obracany na nóżce, na którym gra się z odwróconej pozycji smyczkiem o zmiennym naciągu, następnie flet ney i wiele innych, w tym silnie zaznaczone instrumenty perkusyjne. Wokalistą jest Mohammed Motamedi, wschodząca gwiazda i już najlepszy bodaj współczesny śpiewak tego gatunku w Iranie. 

 

Prezentowany tu koncert daje dobre pojęcie o klasycznej muzyce Iranu. Siwowłosy ostad (mistrz) Mohammad Reza Lofti, światowej sławy muzyk, wybitny znawca i wirtuoz wielu instrumentów (zwłaszcza tar i setar), kompozytor, selekcjoner i kierownik wielu zespołów, skarbnica perskiej tradycji muzycznej, zmarł  na raka 2 maja 2014  w wieku 67 lat. Tu widzimy go na trzy lata przed śmiercią. 


 

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930