Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4461 postów 2019 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Niedziela w Smoleńsku

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Wiemy jak wyglądały obchody niedzielnych rocznic po naszej, polskiej stronie. A jak to widzieli Rosjanie? Oto relacja Dymitra Babicza, korespondenta Sputnika z uroczystości w Smoleńsku:

 

W niedzielę w Smoleńsku miały miejsce uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia w historii Polski - 76. rocznicę zbrodni popełnionej na polskich oficerach w Lesie Katyńskim i 6. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiej.

W życiu Smoleńska, stolicy obwodu liczącej ok. 300 tys. mieszkańców i niezbyt rozpieszczonej uwagą ze strony świata, dzień ten nie przeszedł niezauważenie. Smoleńszczanie znów zobaczyli na ulicach miasta polskich generałów w odświętnych mundurach, dziesiątki polskich żołnierzy w historycznych konfederatkach. Do miasta przybyła polska delegacja — ok. 180 osób, a wśród nich członkowie organizacji „Rodziny katyńskie", krewni Polaków pochowanych w Smoleńsku, przedstawiciele duchowieństwa, uczniowie, dziennikarze.

Głównymi gośćmi wśród zaproszonych były dwie kobiety: Anna Maria Anders, pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego i Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Fundacji Rodzin Katyńskich. Smoleńszczan, jak i Rosjan w swym ogóle, szczególnie przejmuje los Izabelli Sariusz-Skąpskiej, której dziadek został rozstrzelany w Katyniu w 1940 roku, a ojciec zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w 2010 roku…

Główne uroczystości odbyły się w miejscu katastrofy polskiego samolotu, ściśle strzeżonym w interesie śledztwa. Rozbrzmiewają przemówienia, palą się świece, a ku tablicy pamiątkowej z fotografiami poległego Lecha Kaczyńskiego podchodzą z kwiatami, poza uczestnikami delegacji, przedstawiciele smoleńskiej administracji, duchowieństwa i mieszkańcy miasta.

Były rzecznik gubernatora Smoleńska Andriej Jewsiennikow, który w 2010 roku przyjmował w Smoleńsku setki Polaków, krewnych poległych w katastrofie, śledczych i dziennikarzy, zauważa: „Smutno się robi, gdy przypomnimy sobie, jak bardzo Polacy i Rosjanie byli zjednoczeni w pierwszych dniach po tragedii. I ciężko się robi, gdy czytamy o „teoriach spiskowych", jakie pojawiają się dzisiaj w Warszawie. W 2010 roku było zupełnie inaczej. Dziś potrzebna nam jest zgoda, a nie konflikty".

Polska delegacja udała się także do muzeum położonego na terenie Kompleksu Memorialnego Katyń. Podczas uroczystości na katyńskim polskim cmentarzu wojskowym Izabella Sariusz-Skąpska, prezes Fundacji Rodzin Katyńskich powiedziała:  „Trudno jest wracać do katyńskiego lasu w kwietniu. Widać już wiosnę, a nam się przed oczami uruchamia film pamięci. I myślimy, co się tu wydarzyło 76 lat temu. Wtedy już nie słyszymy ptaków. Już nie cieszy nas wiosenna zieleń. Wraca poczucie utraty i przerwania historii tysięcy rodzin katyńskich. Jest nas tu dzisiaj garstka, aby w imieniu żon, córek, sióstr, braci, synów położyć kwiaty i zapalić świecie.  Tych, którzy są z nami w Katyniu po raz pierwszy może dziwić ta nekropolia inna niż wszystkie. Tutaj potrzebny jest przewodnik. Tam w dole wśród drzew, niczym plamy krwi zastygły żeliwne płyty, przykrywające doły śmierci, gdzie pierwotnie spoczęły ofiary zbrodni katyńskiej.

Gdy idziemy ścieżką prowadzącą w osobliwej fosie, towarzyszą nam indywidualne tabliczki epitafijne, na których zapisano imiona i nazwiska, daty urodzenia, zawody i stopnie wojskowe.  Wszystkich tutaj spoczywających łączy 1940 rok — data ich śmierci. Katyńskie epitafia mówią o różnorodności Rzeczypospolitej, o wielości zamieszkujących ją narodów, o różnych wyznawanych religiach, dlatego podczas uroczystości rozbrzmiewają tutaj modlitwy ekumeniczne. Do tego nas zobowiązują stojące opodal krzyża prymasowskiego znaki- krzyże Kościoła Wschodniego i Zachodniego, Gwiazda Dawida i Półksiężyc".

W przemówieniach przedstawicieli delegacji nie było oskarżeń pod adresem żyjących. Była mowa o stalinowskich represjach, których ofiarami padali zarówno Polacy jak i Rosjanie. Politolog i publicysta Mateusz Piskorski, reprezentujący na uroczytościach partię „Zmiana", złożył razem ze swoimi towarzyszami wieniec u ściany z wygrawerowanymi imionami wszystkich pochowanych tu 4 415 polskich obywateli.

„My ciągle potępiamy totalitaryzmy. Ale pamięć o zbrodniach stalinowskich, których ofiarami padli zarówno Polacy jak i Rosjanie, powinna łączyć, a nie dzielić nasze narody. Nikt nie ma prawa budować politycznego kapitału na tragediach, do jakich doszło na tej ziemi. Kompleks Memorialny Katyń utrzymywany w doskonałym stanie jest godną odpowiedzią Rosjan na skandal wywoływany dziś wokół pomników żołnierzy radzieckich w Polsce. Nie można znieważać narodu rosyjskiego".

W przeddzień rocznicy w polskiej prasie pojawiła się zresztą informacja o tym, że Rosja szykuje „prowokację" w Kompleksie Memorialnym Katyń, jakoby w odpowiedzi na decyzję Warszawy o zniesieniu radzieckich pomników. Radio RMF24 poinformowało, że w muzeum niedaleko cmentarza, gdzie rozstrzelani zostali polscy oficerowie, planowane jest otwarcie wystawy upamiętniającej „polskie obozy koncentracyjne", w których zginęli żołnierze Armii Czerwonej w latach 1919-1921. Jednak takie oświadczenia zdumiały  Irinę Wielikanową — generalnego dyrektora Muzeum współczesnej historii Rosji, którego filią jest Kompleks Memorialny.

Jak mówi, mowa nie o „prowokacyjnej" wystawie, lecz o wzbogacaniu dwóch memorialnych kompleksów — „Katynia" i „Miednoje". Dyrektor muzeum wyjaśniła, że do dnia dzisiejszego niewiele zrobiono dla uwiecznienia pamięci radzieckich obywateli, których tysiące zostało rozstrzelanych w Katyniu i Miednoje — wystarczyć porównać memoriał rosyjski i polski. Rzecz jasna, na nowych wystawach będzie rozdział poświęcony tragedii radzieckich jeńców, którzy trafili do polskiej niewoli w 1920 roku.  Żaden epizod w historii naszych relacji nie może ujść uwadze" — oświadczyła dyrektor muzeum.



KOMENTARZE

  • Rajd Katyński.
    film który trzeba obejrzeć.
    https://www.youtube.com/watch?v=UOa9OywX60Q&ebc=ANyPxKpzy0mR4IWm4lTtRW9jQO8ADM185EMRWYKpnGGMRcGEnOyTcBFMHEzuzMCE6QRZ85OXKPh8rBzWqY2XMHTq3ZrD1FlEHQ

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031