Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4369 postów 1979 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Skutki rosyjskich nalotów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Portal informacyjny Ruposters.ru podsumował niektóre ważne wyniki rosyjskiej obecności w Syrii pominięte przez światowe media.

 

Likwidacja przywódców jednostek terrorystycznych 

Pod koniec grudnia w wyniku rosyjskiego nalotu zginął przywódca ugrupowania Dżaisz al-Islam niejaki Zahran Allusza, były salaficki kaznodzieja i ideolog. Zginął na spotkaniu szefów miejscowych ugrupowań we Wschodniej Ghucie na przedmieściach Damaszku. Wraz z nim zginęło kilkunastu innych uczestników tego spotkania. Było to symboliczne i kluczowe wydarzenie dla wojny w Syrii. Organizacja islamskich terrorystów składająca się z około 15 tys. osób w jednej chwili straciła prawie całą czołówkę dowódców polowych i przywódców ideowych. Jest to ważne, ponieważ na wschodzie wszelkie kontakty i wsparcie mają charakter tylko personalny. Ugrupowania terrorystyczne otrzymują pomoc z zewnątrz właśnie poprzez przywódców bojowników i dzięki ch kontaktom. Turcja, Arabia Saudyjska i Katar preferują budowanie stosunków z ugrupowaniami w oparciu o zaufanie do ich przywódców. Po likwidacji przywódców cały schemat musi być uruchomiony ponownie, co oznacza, że organizacja jest na długi czas wyłączona z intensywnych działań i planów.

 

Ważne zwycięstwa

Na zachodzie Syrii, gdzie z terrorystami walczą syryjskie wojska rządowe, dzięki działaniom rosyjskiego lotnictwa odniesiono ważne zwycięstwa, które ogromnie podniosły morale armii i  wzmocniły ducha walki. Zostały odzyskane ogromne i trudne terytoria w prowincji Latakia, która jest psychologiczną ostoją władz — co znacząco wsparło na duchu zwłaszcza ochotnicze formacje wsparcia armii, lokalnej samoobrony i milicji ludowej, do których masowo zaczęli zaciągać się mężczyźni w wielu rejonach kraju. W rejonie Aleppo zostały wreszcie odblokowane miasta Nubel i Zahra. Utworzono stabilne powietrzne szlaki zaopatrzeniowe z oblężonymi rejonami, na przykład Dajr az-Zaur. Właśnie dzięki rosyjskim śmigłowcom syryjska armia znajduje się obecnie na przedpolach Palmiry (Tadmor), gdzie zamknęła bandytów w kotle i wszystko wskazuje na to, że wkrótce oczyści z nich to starożytne miasto i jego okolice.

 

Wyzwolenie terytoriów na wschodzie

Omawiając wyniki rosyjskiej operacji w Syrii z jakiegoś powodu zachodnia prasa mówi jedynie o wspieraniu armii al-Assada. Jednak w tym kraju istnieje również inna siła, skutecznie walcząca z Państwem Islamskim — a są to kurdyjscy powstańcy YPG/PKK. Powstańcy ci, wspólnie ze swoimi irackimi kolegami wykonują bardzo ważne zadanie, polegające na podziale Państwa Islamskiego na poszczególne, izolowane enklawy w Syrii i Iraku. W lutym YPG/PKK zajęło syryjskie miasto Asz-Szaddada — została w ten sposób przecięta jeszcze jedna  arteria transportowa, którą terroryści przerzucali posiłki z Syrii do Iraku i z powrotem. Operacja została pomyślnie przeprowadzona pod wieloma względami dzięki licznym nalotom rosyjskiego lotnictwa precyzyjnie naprowadzanym przez kurdyjski wywiad naziemny. 

 

Utylizacja starej amunicji i testy precyzyjnej broni

Większa część wykorzystanych w Syrii bomb lotniczych nie jest świeżo wyprodukowaną amunicją. Część biernych bomb wolnoopadających i betonowych została wyprodukowana jeszcze w czasach radzieckich. Niebawem i tak byłby potrzebny ich demobil i utylizacja, co zawsze wymaga sporych środków. Zostało zastosowane bardzo racjonalne rozwiązanie: testując nowoczesne samoloty i  broń, oraz precyzyjne systemy namierzania i celowania, siły zbrojne jednocześnie atakowały terrorystów bombami przeznaczonymi do utylizacji. Nie oszczędzano tonażu zrzucanych bomb.

 

Szkolenie i uzbrojenie sił proassadowskich 

Od września ubiegłego roku zaktywizowały się dostawy nowoczesnej rosyjskiej broni także dla syryjskiej armii oraz wspierających ją formacji ochotniczych.  Do Syrii wyruszyły czołgi T-90S, co pozwoliło niektórym syryjskim jednostkom pod kierownictwem rosyjskich doradców na znaczne zwiększenie własnej skuteczności, zostały także zauważone systemy artylerii rakietowej „Sołncepiok". Nawet po obniżeniu intensywności rosyjskich nalotów (które w każdym wypadku będą kontynuowane tam gdzie są potrzebne) siły prorządowe będą co najmniej w stanie utrzymać zajmowane obecnie bardzo dogodne pozycje wyjściowe, tym bardziej że w Syrii nadal pozostaje około tysiąca rosyjskich doradców wojskowych i specjalistów wysokiej klasy w sferze uzbrojenia, głównie na zapleczu technicznym. Rolę doradców frontowych pełnią w Syrii najczęściej oficerowie irańscy, z których wielu jest także bezpośrednio dowódcami większych jednostek.

 

KOMENTARZE

 • Nie powinno być litości
  dla podrzynaczy gardeł. Wyplenić tą dzicz!
 • Warto posłuchać
  http://www.polskieradio.pl/130/2351/Artykul/1595423,Globalne-gry-Wladimira-Putina
 • Syria - Damaszek - Baszszar al-Asad kładzie kamień węgielny pod projekt rozwoju południowej części miasta
  https://youtu.be/MM7EekyP0hA
 • @PontoSarmata 13:29:39
  Bardzo krzepiący i optymistyczny film. Warto zwrócić uwagę, że Assad porusza się wśród tłumu bez ochroniarzy, jest wszędzie witany z szacunkiem, zaufaniem i sympatią, stanowi dla tych ludzi ostoję nadziei na odbudowę i normalność…
  Pozdrawiam Pana najserdeczniej. BJ
 • @Bogusław Jeznach 22:04:14
  Nie wiedziałem, że prezydent Syrii jest aż tak wysoki! Ochrona dla niego to tylko od koszykarzy:)
  Dobrze Assadowi "z oczu patrzy", niech naród syryjski walczy o swoją wolność i swojego prezydenta! Powodzenia!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031