Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

O mądrości kobiecego stroju

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polecam ciekawy, krótki rosyjsko-słowiański film: dlaczego kobiety nie powinny chodzić w spodniach. Ku refleksji.

 

KOMENTARZE

 • Bardzo interesujące...
  Być może chodzi tutaj nie tylko o "energię kobiecą" ale ogólnie o szczegolny rodzaj energii dostępny w ten sposób również mężczyznom.
  Z tego też względu tzw. osoby duchowne (mężczyźni) w różnych religiach noszą rodzaj sukienki (np. sutanna).
  Jeśli zaś chodzi o nakrycie głowy to w dawnych czasach kobiety wchodząc do kościoła musiały mieć ją zakrytą.
  Przypomina mi się w tym miejscu ciekawe spostrzeżenie masonerii która mając w planach rozbicie/osłąbienie kościoła postulowała między innymi żeby zmienić ten nakaz a argumentowali to w ten sposób: "włosy są zmysłowe więc niech kobiety w kościele będą bez nakrycia głowy".
  Podobnie dzisiaj księża po kościele przebierają się za "cywila".
 • @
  Każdej rzeczy można przypisać jakąś ideologie a prawda jest
  taka ze wszystko co zostało wymyślone przez człowieka wiąże się
  z funkcjonalnością, zdrowiem i ułatwianiem bytu jednostki.
  Weźmy na przykład obrzezanie. Podciągnięto ten zabieg do rytuału religijnego Żydów. Możliwe ze sami Żydzi to zrobili, nie wiem. Nic bardziej mylnego. Zabieg ten wykonywano od tysięcy lat na obszarach pustynnych oraz w miejscach gdzie higiena człowieka z wielu powodów była trudna do przestrzegania. Robiono to szczególnie na terenach pustynnych ale także i Azji oraz na południe w Afryce. Zabieg ten zapobiegał znacznej umieralności chłopców. Weźmy tereny pustynne
  i wszędobylski ostry, pustynny piasek. Gdy takie ostre ziarenka piasku dostana się pomiędzy delikatna skórkę przyrodzenia chłopca przecinają ja lub zacierają powodując zakażenie. Nie muszę dodawać ze bez nieograniczonego dostępu do wody i lekarstw takie dziecko skazane było na wielkie prawdopodobieństwo groźnej infekcji a co za tym idzie śmierci. Oto cały tego sekret który dawno temu objaśniła nam jeszcze przedwojenna nauczycielka. Od niej pierwszy raz usłyszałem także o Kolumbie jako synu polskiego Króla spod Warny. :)
 • Tak
  jestem za ;)

  pozdr.
 • @
  Z bardzo podobną argumentacją, może nawet jeszcze silniej wyakcentowaną w tym co dotyczy różnic ducha i energii obojga płci, zetknąłem się mieszkając w Indiach. Toczy się tam od dawna zażarty i bardzo wszystkich poruszający, niemal narodowy spór pomiędzy tradycyjnym sari a luźnym strojem pendżabskim zwanym „szalvar kamiz” (dosłownie ‘spodnie-koszula’), na który przerzucają się dziś Hinduski w miastach. Sari przegrywa, bo jest uważane za wsiowe, staroświeckie, niewygodne itp. Sari to więcej niż strój: nawija się je przez 15 minut, najlepiej przed wschodem słońca a odwija dopiero po zachodzie słońca. Nawet u lekarza Hinduski są osłuchiwane przez sari i tak samo zastrzyki robi się im przez sari. Sari zdejmuje się ostatnie – jeśli Hinduska nosi biżuterię, albo majtki (nieczęste) to zdejmuje je przed sari. Jest wiele wierzeń i obyczajów związanych z sari. Ciekawe jest również to, że sari jest odpowiednikiem …męskiego turbanu (np. u Sikhów). Zarówno sari jak i turban to standardowy pas cienkiego materiału o szerokości 110 cm (szerokość krosna), długości 550 cm. Jedno i drugie trzeba umiejętnie owinąć i udrapować. Na temat ten napiszę kiedyś większy materiał.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031