Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

List Czunkiewicza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Sprawa Czunkiewicza pokazuje jak ma wyglądać polityka informacyjna w ramach panowania rusofobów nad mediami.

 

W trakcie niedawnej wizyty w Polsce minister kultury Federacji Rosyjskiej Władimir Medinski udzielił wywiadu polskiej telewizji. Podczas tego wywiadu prowadząca dziennikarka bardzo niegrzecznie – co zdaje się od czasów Olejnikowej jest już normą w polskojęzycznej telewizji (przykładem jest inna chamica, która przeprowadzała wywiad z ministrem Glińskim) - przerywała rosyjskiemu ministrowi, nie dawała mu odpowiedzieć na zadawane pytania i po chamsku przerwała rozmowę, gdy poruszył on temat Armii Czerwonej, nie dając Medinskiemu możliwości wypowiedzenia się. Wydarzenie miało posmak prowokacyjnego skandalu i tak zostało odebrane przez bardzo wielu telewidzów.

Po tym wydarzeniu producent programu red. Marek Czunkiewicz wysłał do rosyjskiej ambasady w Polsce list z przeprosinami. Jak pisze Rzeczpospolita, powołując się na kierownictwo TVP, list z przeprosinami był osobistą inicjatywą producenta i nie stanowił oficjalnego stanowiska TVP, co oznacza, że kierownictwo TVP od przeprosin się odcina i bierze raczej stronę dziennikarki z wywiadu. Następnie kierownictwo kanału postanowiło rozwiązać umowę z Markiem Czunkiewiczem.

Producent, zwolniony z telewizji TVP po tym, jak przeprosił ministra kultury Federacji Rosyjskiej Władimira Medinskiego za zachowanie dziennikarki, otrzymał zaraz potem propozycję pracy w Centrum Rosyjsko-Polskiego Dialogu i Porozumienia, którą mu złożył dyrektor Centrum Jurij Bondarenko. Czunkiewicz odmówił jednak przyjęcia tej pracy podkreślając, że nie może być „w tej chwili powodem do konfliktu". Następnie napisał list do ambasady Rosji w Warszawie o treści następującej:

 

 „Bardzo dziękuję za płynące z Rosji wyrazy wsparcia i otuchy. Nie zrobiłem nic niezwykłego. Po prostu uważam, że należy w życiu być uczciwym. Zawsze starałem się zbliżyć nasze kraje, znaleźć nić porozumienia. Nie mogę więc być w tej chwili powodem do konfliktu. Przy tak wielkim napięciu należy porzucić sprawy osobiste. Proszę przekazać moje podziękowanie kolegom z rosyjskich Redakcji i Telewizji, którzy chcieli bym pracował razem z nimi.

Szczególnie zaś proszę podziękować Panu Jurijowi Bondarence za to że docenił moją wiedzę i chciał bym był ekspertem w Centrum Dialogu. Rzeczywiście razem moglibyśmy zrobić wiele dla zbliżenia Polski i Rosji. Nie mogę jednak otrzymywać pieniędzy od rosyjskiego podatnika. To by było nieuczciwe. Nie ma przyjaźni, gdy się płaci. Nie mógłbym mówić Wam o sprawach trudnych czy gorzkich, bo przecież nie kąsa się ręki, która karmi. Wolę żyć skromniej, ciszej ale za to godnie i zawsze mówić prawdę.

Marek Czunkiewicz

P.S. Proszę o upublicznienie tego listu".

KOMENTARZE

 • Obie strony zachowały się jak ludzie porządni i ludzie honoru.
  Mam na myśli Pana Czunkiewicza i stronę rosyjską. Ta druga chciała pomóc nagle zwolnionemu producentowi, który docenił ten gest i podziękował za to, jednak nie przyjął posady nie chcąc dawać powodów do szczucia nawiedzonym rusofobom - już tzw. "Niezależna" zaczęła szczuć wymyślając teorie spiskowe, co z nadgorliwością przepisał na Neon Zbójnicki pies.
 • @nana 18:55:43
  Nazwisko warte zapamiętania.
  Pozdrawiam Panią najserdeczniej. BJ
 • @
  Oczywiście nie byłbym sobą , gdybym nie sprawdził, czy nie ma tu przesady. Kurcze , nie ma! Takiego chamstwa dawno w TV nie widziałem , choć oglądam całe spektrum. dołączam się do przeprosin. czy na prawdę nie da się wprowadzić jakiegoś ustawowego zakazu, że dziennikarz nie ma prawa być zwykłym burakiem. Oczywiście test na inteligencję i wymóg 90+ tez by się przydał.
 • Czunkiewicz- pelen szacun!
  Kolo pokazał klasę. Swoja postawa przyczynia się do utrwalenia przyjaźni miedzy naszymi narodami i -pośrednio- wzmocnienia idei pansłowiańskiej.
  To dzięki takim gestom Rosjanie nie patrzą na nas jak na matołów, wierzą w Polaków otwartych i uczciwych.
  (widziałem ten wywiad, ale wstyd. Żenada do kwadratu. )

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930