Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Azymut dla Polski

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Ján Čarnogurský, były premier Słowacji, w kontekście brukselskiej awantury o Polskę.

 

W Polsce u władzy są nowi ludzie. Nowy rząd doszedł do władzy w wyniku prawomocnych wyborów, po których Polska już od kilku miesięcy nie schodzi z ekranów telewizorów i pierwszych stron gazet na całym świecie. W Warszawie geopolityka zawsze była na pierwszym miejscu. Polacy wybrali nowego prezydenta, w Sejmie i Senacie jest nowa większość parlamentarna, do władzy doszedł nowy rząd — i co najważniejsze, za tym wszystkim stoi silna charyzmatyczna postać, lider „Prawa i Sprawiedliwości” Jarosław Kaczyński.

Nowa władza praktycznie sparaliżowała działania Trybunału Konstytucyjnego. Teraz jest już jasne, że Trybunał Konstytucyjny właściwie nie będzie mógł ogłosić jakiegokolwiek prawa przyjętego przez parlament za niekonstytucyjne. Ludzie nowej władzy przejęli media, nowi ludzie rozsiadają się we wszystkich państwowych strukturach. Model państwa liberalnego, który jest właściwie ikoną Unii Europejskiej, zamienia się w model silnego państwa.

Bruksela po raz pierwszy w historii Unii Europejskiej omawia nałożenie sankcji wobec państwa członkowskiego UE za naruszenie demokratycznych zasad funkcjonowania państwa. Twarda polityka Polski wewnątrz kraju towarzyszy twardej polskiej polityce zagranicznej. Na niemiecką krytykę nowych realiów Warszawa odpowiedziała w liście przypomnieniem o nazistowskich zbrodniach przeciwko Polsce podczas II wojny światowej. Nowe władze Polski twierdzą, że europejskie instytucje nie mają prawa krytykować wewnętrznej sytuacji politycznej w Warszawie.

Nowy rząd chce osiągnąć na szczycie NATO w Warszawie w lipcu tego roku decyzję w sprawie rozmieszczenia w Polsce baz wojskowych NATO (lub amerykańskich baz wojskowych). Taka decyzja raczej nie ucieszy Moskwy. Jednoznaczne wsparcie Warszawa otrzyma natomiast od Viktora Orbana. Znowu przychodzi na myśl i staje się aktualne powiedzenie: „Polak, Węgier, dwa bratanki”.

Słowacki rząd obserwuje to, co dzieje się w Warszawie z ukrytą sympatią. A i czeski rząd raczej nie będzie występować przeciwko północnemu sąsiadowi. Jedyne, co może nie podobać się Bratysławie, to fakt, że Viktor Orban przelatuje Słowację w drodze do Warszawy, a słowacki premier Robert Fico w żaden sposób nie może się do tej kampanii przyłączyć. Kaczyński i Orban mogą dać grupie Wyszehradzkiej nowy oddech, jednak raczej nie będą w stanie przekształcić Wyszehradu w pełnowartościowy blok polityczny.

Nowy polski rząd przywołuje w pamięci także inne wspomnienia. Odwiecznym problemem polskiej polityki zagranicznej było położenie Polski między Rosją a Niemcami (Prusami) i wieczne konflikty z sąsiadami. Polska różnymi sposobami próbowała rozwiązać swoje problemy, była sojusznikiem Napoleona w walce przeciwko Rosji, między wojnami negocjowała z Francuzami i Anglikami. Żaden z tych modeli nie przyniósł Warszawie sukcesu. Grając z Napoleonem — Polacy przegrali wojnę z Rosją, a Francja i Wielka Brytania i tak nie pomogły im w wojnie z Hitlerem we wrześniu 1939 roku. Teraz dalekim sojusznikiem powinny być Stany Zjednoczone. Ale czy jest to dla kogokolwiek wiarygodny sojusznik na przyszłość? I czy będzie on dla Polaków bardziej niezawodny niż poprzedni?

Unia Europejska naciska na Polskę, aby Warszawa szanowała ogólnie przyjęte zasady postępowania. Nasuwa się pytanie: jaka jest jednolita polityczna koncepcja nowego polskiego rządu? Czy jest to próba zmian wewnętrznej struktury i funkcji UE, ograniczenia ingerencji Brukseli w wewnętrzne sprawy państw członkowskich? Tak, aby to nie Polska, a UE powinna ustąpić? A może jest to już brak zaufania w stabilność Unii Europejskiej i próba zbudowania nowego fundamentu politycznego nowej, przyszłej Europy?

Podobne radykalne działania nowych władz, aczkolwiek tylko w zakresie finansów, my w Europie już doświadczyliśmy ponad rok temu w Grecji. Grecki premier Alexis Tsipras głosił wręcz heretyckie poglądy polityczne w odniesieniu do finansów w Unii Europejskiej. Wielu Europejczyków mu uwierzyło, ale zadawali pytanie: czy przemyślał on dalsze kroki? Okazało się, że Tsipras nie miał takiego planu, blefował i w rezultacie został zmuszony do kapitulacji przed Brukselą i Frankfurtem. W przypadku Grecji kwestie geopolityczne były na drugim planie. W Polsce zaś geopolityka zawsze była na pierwszym miejscu. Dlatego z jeszcze większym zatroskaniem można pytać Jarosława Kaczyńskiego: czy aby nowy polski rząd przemyślał swoje kolejne kroki?

 

KOMENTARZE

 • Ten rząd postępuje tak, jak poprzedni
  Na razie nie zawładnął mediami prywatnymi, więc niech się cieszą i nie narzekają.

  TK może orzekać, tylko musi tego chcieć, a jak na razie - nie chce.
 • Myślę, że w komitecie wykonawczym rwpg było
  dużo więcej myślących ludzi niż w tym jewrejskim socu !
  Pomijam wszystko co związane z pisem i sądem nad nim, jednego należy żałować, że Legutko nie został prezydentem lub premierem, tu wiadomo dlaczego, bo mały kaczor byłby jeszcze mniejszy, a tak mamy co mamy, żal !
 • @nana 20:04:33
  Oglądałem brukselski „sąd nad Polską” w telewizyjnej relacji. Moim zdaniem w sumie Polacy zaprezentowali się całkiem nieźle. Opozycja stanęła na wysokości zadania i grzecznie zbojkotowała debatę, przez co nie wynieśliśmy wewnętrznych kłótni na międzynarodową scenę. Myślę, że kapral Schulz dostał lanie i Niemcy usłyszeli kilka słów prawdy o sobie, także od innych, które powinni odebrać jako ostrzeżenie. Przede wszystkim jednak i ta dyskusja obnażyła, jak niepoważnym i nikomu niepotrzebnym cyrkiem jest cały ten parlament europejsów, te jego histeryczne feministki, te różne pajace (JKM), pierdołowate biurokraty i załgani politycy… Żałosny spektakl wielosłowia i pseudodemokracji. To co oglądamy, to chyba jest już rzeczywiście końcówka tej instytucji…
 • Z dziś !
  https://www.youtube.com/watch?v=Drm1QvB2Zpg#t=327
 • Ten rok będzie pewnie przełomowy, nie tylko dla nas!
  "Dlatego z jeszcze większym zatroskaniem można pytać Jarosława Kaczyńskiego: czy aby nowy polski rząd przemyślał swoje kolejne kroki?"
  Ja bym się tak za bardzo nie troskał, bo wszystko jak widać idzie zgodnie z dawno przygotowanym planem. Potrzebne są zawsze w takich sytuacjach sprzyjające okoliczności i takie nastąpiły, co znakomicie wykorzystał Jarosław Kaczyński. Kilka lat temu jeszcze na Nowym Ekranie napisałem, że Jarosław Kaczyński się doczeka, by mieć talię w ręku i rozdawać karty, bo ma świadomość i przewidywalną wiedzę co będzie za lat kilka. To świadczy o nieprzeciętnej inteligencji i wielkości tego polityka.
  Europa pohukuje i wysłuchuje płaczków z PO, ale sama niewiele zrobi ponieważ jej kłopoty dopiero się zaczynają, zarówno finansowe jak i z emigrantami, których nieustanny potok płynie do niej. Już mówi się o zamykaniu granic, ale jak to zrobić przy wspólnej walucie?
 • Złe porównanie
  Między sytuacją Polski i Grecji w Unii jest wielka różnica. Grecji Unia zacisnęła pętle Euro na szyi i po kilku dniach skazaniec przestał wierzgać.
  Wtedy pętlę poluzowano i krwiobieg finansowy wznowiono. To był dziecinnie prosty zabieg.
  Jak narazie UE nie ma prostych i skutecznych srodków aby wymusić na Polsce posłuszeństwo. Tymbardziej, że jej argumenty są bardzo mocno naciągane. Co nie znaczy, że nie będą próbować wymusić na nas uległosci za wszelką cenę. Bo chodzi tu o wielkie pieniądze.
  Jeżeli sprawy pójdą "na noże", to coraz głosniejsze stopniowanie upubliczniania argumentu, że UE walczy o dalsze utrzymanie Polski w stanie gospodarczej kolonii Niemiec, może UE mocno zaszkodzić. Powinni sie wtedy zreflektować. Nawet w pół drogi.
  I tu jest rola dla naszych mediów.
 • @nana 21:42:46
  A tu przynajmniej bez falszu i propagandy PRL
  Polecam - warto ale bedzie Cie to jednak bolalo, oj bedzie

  https://youtu.be/dSEIFumQSFc
 • @provincjał 20:33:18
  Dziękuję za link, doskonale wystąpienie Polaka w parlamencie UE. Miny niektórym europosłom zrzedły, aż przyjemnie patrzeć.
 • @nana 23:18:44
  jak wszystkie filmy dokumentalne zrobione w Polsce tak i ten oparty na faktach historycznych


  https://youtu.be/bdpzrPEvDOQ
 • @Zbójnicki pies 21:55:21
  A na czym stoimy teraz?
  XXI wiek i takie rzeczy się dzieją:
  http://img7.demotywatoryfb.pl//uploads/201304/1367138832_by_klezmer_600.jpg
  i takie:
  http://ru-an.info/Photo/QNews/n2244/16.jpg

  Może z tym powalczysz? Teraz?
 • @nana 21:42:46
  Nana, każdy medal ma dwie strony. Mam nadzieję, że ten zbój pomoże Ci odswierzyć nieco pamięć.
 • Bardzo ważny węgierski głos,
  tylko kto w Polsce go usłyszy i ustosunkuje się, wiecie kto to może być, bo ja nie !
  http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/76784-slynny-publicysta-przyjaciel-v-orbána-o-polakach
 • @nana 12:52:11
  Zbójnicki, jak to pies zawsze obsikuje. W zależności od sytuacji: raz na tak,a raz na nie, ale za każdym razem jednakowo śmierdzi. Po co więc pani wącha, a potem narzeka?
 • @nana 14:35:22
  Od defilady zwycięzców do eksterminacji Polaków
  https://youtu.be/t0MqKQ9uFVI

  https://youtu.be/95W9l-ZODh8

  https://youtu.be/8vPx6bCL-II
 • @nana 12:52:11
  Tak na marginesie, nie żebym nie lubił kobiet wypowiadających się o ... nie, nie jestem damskim szowinistą ani tym bardziej stalinowskim cenzorem z mysiej, pozwoli pani autorowi samemu myśleć kogo wywalić w przestrzeń, pani postawa wskazuje na pochodną działań wiadomych sił, gdzie ichna prawda jest najprawdziwsza, nie pamięta pani rozbiorów i 17 września ?
  A ku pokrzepieniu na znanym portalu / YT / znalazłem fajny miks pt.
  "Best Songs With Na Na Na in the Lyrics"
  Dzisiaj dzień babci, bardzo ważny dzień, sądzę, że i dla pani, pogodnego spaceru życzę !

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930