Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Maria wybiera Rosję

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Jaki był miniony rok? Co niesie kolejny? Patrząc na ojczysty kraj - zapowiada się nie najlepiej, pisze Zofia Bąbczyńska-Jelonek, polska publicystka ze Szczecina.

 1. Miniony rok obfitował w wiele wydarzeń. Na krawędzi bankructwa znalazła się Grecja, głęboki spadek cen ropy naftowej doprowadził do dużych strat w wielu państwach. Sceną polityczną wstrząsnęła Syria, która poprosiła oficjalnie Rosję o pomoc w walce z terroryzmem Państwa Islamskiego.

Rosja zaś zaskoczyła świat swoim potencjałem i wyszkoleniem wojskowym w Syrii, których nikt się w Europie i w USA — nie spodziewał.  Wojskowych z NATO ogarnęła panika. Lotnictwo NATO-wskiej Turcji strąciło operujący nad Syrią rosyjski samolot. Czy granica turecko-syryjska stanie w ogniu? Tego nie jestem w stanie przewidzieć. Rosja ujawniła głębokie powiązania Turcji z nielegalnym biznesem terrorystów, opartym na kradzionej ropie i sukcesywnie niszczy w Syrii ten proceder.

Przywołuję ku pamięci wystąpienie prezydenta Putina na 70-j  jubileuszowej sesji rady ONZ, w którym klarownie i bez żadnych kamuflaży pokazał światu działania Państwa Islamskiego w szerokim kontekście. Jak nigdy dotąd, destruktywne działania USA w krajach trzecich zostały mocno przez Rosję obnażone i skrytykowane, chociaż w ONZ-owskim wystąpieniu Władimir Putin nie wymienił Ameryki ani razu. Mówił o niej przy innych okazjach. Precyzyjna ocena USA i ich wojskowej agentury NATO — wywołała olbrzymią falę konsternacji na całym świecie. Wobec obu mocarstw, Rosji i USA, zmienia się optyka ich postrzegania.

Na ile ta optyka zmieni się po tegorocznych wyborach prezydenckich w USA, trudno przewidywać. Jeśli Hillary Clinton przegra wyścig o prezydenturę, utoruje drogę Donaldowi Trumpowi, kontrowersyjnemu miliarderowi. Jego nominacja może wytyczyć nową erę w USA, które są zadłużone ponad możliwości swego PKB — są bankrutem. Wzrost gospodarczy w USA po III kwartałach 2015r. okazał się słabszy niż oczekiwano. Czy prezydent Trump to zmieni?

 

Największym problemem Unii Europejskiej w 2015r. była olbrzymia fala uchodźców z północnej Afryki i Bliskiego Wschodu. Córka pastora, kanclerz Merkel starała się zarazić miłosierdziem wobec nich kraje unijne. Reakcja wielu państw była ostra, wyzwalająca objawy skrajnego nacjonalizmu. Niemiecka "polityka otwartych drzwi" zwyciężyła, ale doprowadziła do pogłębienia podziałów w Unii. Propozycje Angeli Merkel zostały poddane powszechnej krytyce. W trudnej do opanowania fali uchodźców są potencjalni terroryści, budzący niepokój służb, odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. W pamięci pozostaje niedawna seria akcji terrorystycznych w Paryżu.

Do świadomości Europejczyków zaczął też przebijać się rzeczywisty obraz sytuacji na Ukrainie, której władze nie dążą do zakończenia wojny domowej. Pojawiły się krytyczne oceny działalności bojówek Prawego Sektora, ich bestialstwa wobec cywilnej ludności. Europa dostrzegła, że władza w Kijowie markuje reformy, wyłudza pieniądze, jej wojsko jest zdemoralizowane i działa często bezprawnie, kwitnie korupcja, nastroje społeczne się pogarszają, narasta skrajny nacjonalizm a państwo jest bankrutem.

Próby narzucenia Rosji współudziału w utrzymaniu Ukrainy spełzły na niczym. Wprawdzie udało się wcielić w życie ograniczenie wojny na wschodzie kraju rozejmem na warunkach określonych w czasie spotkań zwaśnionych stron w Mińsku, ale jest on notorycznie naruszany i to głównie przez siły rządowe Ukrainy. Potwierdzają to raporty OBWE i ONZ.

Utrzymanie sankcji polityczno-gospodarczych UE wobec Rosji, w niczym nie pomogło. Coraz więcej państw unijnych domaga się ich zniesienia, ze względu na negatywny wpływ na gospodarkę. Perełką w tym chórze są Niemcy z Bawarii, którzy postanowili, poza władzami federalnymi, prowadzić bezpośrednie rozmowy z Kremlem nt. współpracy gospodarczej.

POLSKA

Polityka. Spojrzenie na Polskę ub. roku przyćmiewa efekt wyborów prezydenckich i jesiennych wyborów parlamentarnych, które doprowadziły do samodzielnego objęcia rządów w Polsce przez PiS. Tempo i jakość zmian ustrojowo-prawnych, serwowanych przez partię Jarosława Kaczyńskiego wywołało lawinę negatywnych reakcji unijnych organów, od Parlamentu Europejskiego po Komisję Europejską. Również Rada Europy wyraziła ostro dezaprobatę wobec łamania zasad demokratycznego państwa, naruszanie wartości europejskich oraz próby ograniczania praw człowieka i wolności obywatelskich. Polskie sprawy staną na porządku obrad Parlamentu Europejskiego i Komisji Weneckiej. Władze UE nie wykluczają ograniczenia lub nawet wstrzymania w tym roku subwencji dla Polski i innych restrykcji.

Awanturnicze działanie MON wobec NATO-wskich struktur tworzonych w Polsce, niesie za sobą realne ryzyko przeniesienia szczytu NATO z Warszawy do innego państwa. Pozycja Polski w NATO została nadwyrężona, do tego stopnia, że zostało to odnotowane w Waszyngtonie.

Relacje polsko-rosyjskie. W stosunkach polsko-rosyjskich nic się nie zmieniło po zmianie rządu w Polsce. Można odnotować nawet zaostrzenie tonu w wypowiedziach polskiej dyplomacji pod adresem Rosji, wprowadzenie do programu prac Ministerstwa Obrony Narodowej badanie od nowa katastrofy smoleńskiej, wymigiwanie się od odpowiedzialności za zdewastowane groby i cmentarze żołnierzy radzieckich, zawieszenie prace komisji i instytucji międzyrządowych.

Nie prorokuję specjalnych zmian w tym zakresie.

Ludzie, Internet i kultura

Polskie społeczeństwo wyraźnie sygnalizuje odmienną od władzy postawę wobec Rosji. Internauci potworzyli grupy, dla których poprawne relacje polsko-rosyjskie mają znaczenie.

Dzięki nim w Krakowie odbywały się systematycznie imprezy kulturalne w ramach oficjalnie odwołanego przez polskie władz Roku Rosji w Polsce. Organizowało je prywatnie Centrum Nauki i Tłumaczeń Języka Rosyjskiego Nikoliny Šmukler, założycielki na Facebook'u grupy „Tak dla Roku Polski w Rosji i Rosji w Polsce", liczącej ponad 2,2 tys. członków. Inna grupa FB, „Polska i Rosja razem" liczy ponad 2,7 tys. osób, „Przyjaźń polsko-rosyjska" — prawie 3,9 tys. osób, „Brońmy Rosji" ok. 2,4 tys. Grupa „Lubię i popieram Putina" skupia 1,2 tys. członków. Takich grup jest sporo. Ich członkowie m.in. wspierali przejazd motocyklowych „Wilków" do Berlina i wakacje w Polsce dla dzieci z Syberii, zorganizowane przez podróżnika Romualda Koperskiego, pisali recenzje z koncertów Zespołu Aleksandrowa w Polsce i rozpowszechniali jego występy. Sygnalizowali imprezy kulturalne z udziałem rosyjskich artystów.

Na uwagę zasługuje działalność Stowarzyszenie „Kursk", zajmującego się renowacją opuszczonych i zdewastowanych cmentarzy i grobów żołnierzy radzieckich, m.in. zaniedbaną nekropolią w Krakowie, której renowację rozpoczęto we wrześniu ub. roku. A także — młody dziennikarz, Dawid Hudziec, bezstronnie przedstawiający wydarzenia w Donbasie. Jego zdjęcia, wywiady, filmy, jakie zamieszcza na stronie internetowej, w FB oraz w polskojęzycznej wersji portalu „Pl.Novorossia Today" — pokazały rzeczywisty, odmienny od lansowanego w publicznych mediach, obraz skutków działania ATO, ukraińskiej rządowej „Akcji Antyterrorystycznej" w tamtym rejonie.

Odbiór rosyjskiej kultury w Polsce był i jest przyjazny. Na koncert Julianny Adwiejewej laureatki Konkursu Chopinowskiego z 2010r. bilety były wyprzedane kilka tygodni przed występem. Filharmonię w Szczecinie wypełnił komplet słuchaczy, ponad 900 osób. Podobnie było na recitalu laureatów ubiegłorocznego Konkursu Chopinowskiego. Wśród trójki młodych artystów znalazł się laureat VI miejsca — Dimitrij Szyszkin.

Koncerty Chóru Aleksandrowa, jak zwykle, ściągnęły w ub. roku tysiące ludzi. Tak było w Krakowie, Warszawie, Szczecinie i wielu innych miastach. Próby bojkotowania występów lub ich zakłócania spełzły na niczym.

Czy w tym roku to się zmieni? Nie sądzę.

 

Gospodarka, embargo i „Maria"

Wymiana handlowa między Polską a Rosją wygląda kiepsko. Przed embargiem rosyjskim na polską żywność, eksport produktów rolno-spożywczych do Rosji przyniósł Polsce 1,26 mld euro, co stanowiło 15,4% polskiego eksportu na ten rynek i 6,2% całego polskiego eksportu (w 2013 r.).

Rosyjski zakaz wwozu objął 67% polskich artykułów tego asortymentu. Zgodnie z informacją Ministerstwa Gospodarki z listopada u.br., łączna wartość utraconego eksportu na rynek rosyjski w skali 2015r. została oszacowana na ponad 800 mln euro. Spadł również, o ok. 3%, import z Rosji w 2015r. Spadek ten dot. wartości importu a nie ilości, głównie produktów mineralnych (spadek o ponad 35%), których wolumen pozostaje od lat na stabilnym poziomie.

Na zmianę sytuacji może wpłynąć cena ropy naftowej oraz polityka sankcji wobec Rosji i jej retorsje.

Na tym tle współpraca rosyjskiego Rosatomu z polskimi specjalistami z dziedziny energetyki jądrowej jest ewenementem. Rozpoczęła się ona od budowy w latach 70.  XX w. dwóch polskich reaktorów badawczych "Ewa" (o mocy 10 MWe) i "Maria" (o mocy 30 MWe), znajdujących się w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w Świerku. "Maria" jest obecnie jedynym funkcjonującym reaktorem badawczym na terytorium Polski.  Spółka TWEL należąca do Rosatomu dostarczy specjalnie przygotowane dla „Marii" nisko wzbogacone paliwo jądrowe. O wybraniu rosyjskiej oferty zadecydowała  najniższa cena i doświadczenie w produkcji paliwa tzw. rurowego. Choć w reaktorze znajduje się paliwo francuskie, zdecydowano o skorzystaniu z usług rosyjskiej firmy, ponieważ, „Rosjanie mają dobrze opanowaną technikę robienia elementów rurowych i robią to lepiej niż ktokolwiek na świecie".

Tym miłym akcentem kończę podsumowanie minionego roku, życząc Polsce i Rosji w Nowym 2016 Roku — zgody ponad podziałami i owocnej współpracy, jaką można zobaczyć w Świerku przy „Marii". 

KOMENTARZE

 • Jestem za, a nawet przeciw?
  Autorka cierpi na lekkie rozdwojenie jaźni. Jeżeli ma się pretensje do profesjonalizmu, to trzeba pisać bardziej obiektywnie. Szczególnie o Polsce.
  Mówiąc zaś językiem wojskowym, pytam Panią komu mamy wchodzić w dupę?
  Moskwie czy Brukseli?
 • @Casey 02:29:24
  Czemu jestes ordynarny bez przyczyny? Pan Jeznach znalazl perelke podsumowania roku 2015 a Ty sie irytujesz i przeklinasz.Lepszego posumowania 2015 nie czytalem jak dotad.Moze Ty laskawie napiszesz?
 • Zofia Bąbczyńska-Jelonek, polska publicystka ze Szczecina.
  Ta pani to jest Stalinistka z resortowych dzieci.
  Ale ma Pan autorytety - takie same jak post-komuna.
 • @Talbot 08:43:40
  Witam,
  Nie pierwszy raz różnimy się w ocenach. Różnica wynika prawdopodobnie z tego, że ja się bardziej interesuję tym CO ONA PISZE, a Pan raczej tym CO SIĘ O NIEJ PISZE. Oba spojrzenia mają swoje zalety. W Pana przypadku jest to oszczędność na czasie: widzi Pan jej nazwisko i już nie musi Pan czytać tekstu, bo już Pan wie. W moim przypadku zaletą jest to, że nie muszę nikogo nienawidzić i każdy dzień zaczyna mi się życzliwie dla świata i ludzi.
  I właśnie tak życzliwie Pana pozdrawiam. BJ
 • @Bogusław Jeznach 09:04:48
  Tak się składa, że ja także jestem ze Szczecina- zagłębia komuchów, więc wiem co mówię.
  Znam rodowód tej pani..
 • @Talbot 09:41:11
  http://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/poczet-naczelnych/
 • @Talbot 09:41:11
  Z tego co wiem, to Szczecin rzeczywiście był miejscem osiedlenia szczególnie wielu weteranów służb specjalnych i emerytowanych politruków z okresu PRL. Niemniej jednak, ani ocena okresu PRL, ani instytucja służb specjalnych (także tych dzisiejszych) ani stosunek do dzisiejszej Rosji nie mają w publicznym dyskursie w Polsce cech obiektywności, a raczej są rodzajem wytresowanego odruchu publicznej negacji, a w takiej konwencji nie chciałbym brać w tym udziału. Jestem pewien, że kiedy do lamusa odejdzie także obecny ustrój, znajdzie się kolejne pokolenie takich, którzy tylko w nim będą widzieli wszelkie zło i piętnowali tych, którzy z nim mieli jakikolwiek związek. To ani nie jest, ani nie będzie ocena kompletna ani mądra. Dlatego również w obecnym przypadku trudno mi jest przyjąć ten wątek i tę postawę jako wiążącą w naszej wymianie opinii o tekście pani Zofii Bąbczyńskiej-Jelonek.
  Pozdrawiam Pana przyjaźnie. BJ
 • @Bogusław Jeznach 10:15:05
  Pomiędzy nami jest zasadnicza różnica...
  Dla Pana Jaruzelski był bohaterem narodowym, a dla mnie kolaborantem współpracującym z sowieckim okupantem.
  A w PRL wczasy były za darmo i powstawały jak grzyby po deszczu wioski potiomkinowskie...
 • @Bogusław Jeznach 10:15:05
  "kiedy do lamusa odejdzie także obecny ustrój"

  Dzięki obecnemu ustrojowi możemy swobodnie wymieniać poglądy.
  Jedna z Pańskich interlokutorek (nana) może otwarcie chwalić ustrój totalitarny i włos jej z głowy nie spada.
  A jak to było za czasów PRL?
 • @Talbot 10:55:06
  Generał Jaruzelski nie był dla mnie bohaterem narodowym (ani nie był kolaborantem), ale pomiędzy nami jest rzeczywiście zasadnicza różnica. Z czego zresztą się cieszę, bo po mojej stronie słońce dłużej świeci i ptaki ładniej śpiewają. A po Pańskiej nadal deszcz i te wioski potiomkinowskie...
  Pozdravko. BJ
 • @Talbot 11:23:57
  Oczywiście, że możemy otwarcie wymieniać poglądy i bardzo to sobie chwalę. I jest też oczywiste, że za PRL tego nie było. Ale po pierwsze, to nie wyczerpuje wszystkich aspektów porównania obu ustrojów i nawet nie jest aspektem najważniejszym, a po drugie - nadal jest oczywiste,że i obecny ustrój musi odejść do lamusa, bo takie jest prawo historii i nikt rozsądny nie zakłada, że będzie inaczej, więc moja uwaga o tym jak zachowają się następcy dalej trzyma się kupy. Zresztą nawet bym się nie założył, że ten ustrój potrwa dłużej niż poprzedni, czyli tzw. komuna.

  PS. W Pańskiej uwadze nt. Pani Nany dostrzegam nutkę tęsknoty za tym aby jednak "włos jej z głowy spadł" za to, że otwarcie chwali coś, co Pan potępia. Czy bardzo się mylę? No więc co z Pana za demokrata?
 • @nana 11:55:32
  tak - a Pietraszko się utopił, bo mu się żółty czepek zaplątał w jelitach...
 • @Bogusław Jeznach 11:33:19
  No i Pańska oficer prowadząca zrugała Pana za patriotę "Wolskiego".

  W ostatnich latach PRL-u władze przygotowywały się do kolejnego zdławienia społecznych protestów siłą. Jak twierdzą historycy IPN, istnieją dokumenty potwierdzające przygotowanie do wprowadzenia stanu wyjątkowego w 1988 roku. Motywem do działania gen. Jaruzelskiego i jego otoczenia miało być odradzanie się Solidarności po stanie wojennym. Zachowane dokumenty potwierdzające fakt przeprowadzania przygotowań znajdują się w archiwach IPN. W środę zaprezentowano je w Szczecinie podczas debaty "Od sławy do niepamięci - dewaluacja mitu?", w której brał udział między innymi prof. Antoni Dudek z IPN, historyk Artur Kubaj i były opozycjonista, uczestnik szczecińskiego strajku w 1988 roku, Andrzej Milczanowski.

  - Akcja internowania i przeprowadzania rozmów ostrzegawczych ukrywała się pod kryptonimem "Lawina". Były przygotowane listy osób do zatrzymania i ośrodki internowania - dodaje Kubaj. W centrali przygotowano też stosowne rozporządzenia i zmiany w przepisach, które należało ogłosić wraz z uruchomieniem akcji.
 • Fałszerstwo niedoskonałe czyli teczka Jaruzelskiego 13.12.2014
  http://rebelya.pl/post/7497/gontarczyk-faszerstwo-niedoskonae-czyli-teczka-
 • @nana 12:25:30
  Tak ad vocem tego komentarza, mam pytanie czy dostalas juz przedluzenie wizy w naszym kraju czy wciaz czekasz
  Bez odbioru
 • @nana 13:17:48
  "mogłam w PRLu nieskrępowanie wyrażać swoje poglądy. Nie zamknięto mnie za to w więzieniu ani nie robiono mi żadnej krzywdy. Jedynie grożono mi niedopuszczeniem do matury i nie mogłam potem dostać się na studia - chcialałam studiować języki"

  No to brawo za walkę z komuną....

  To tak samo jak:

  "Pierwszy proces polityczny dysydentów odbył się w ZSRR w 1966 – J. Daniela i A. Siniawskiego oskarżono o publikowanie zagranicą i zesłano do łagrów. Przedstawiciele ruchu dysydenckiego sporządzili białą księgę dokumentującą bezprawność oskarżenia i łamanie norm podczas trwania procesu. Fala represji i bezpodstawnych procesów, która miała miejsce latach 1968–1969, wywołała protest światowej opinii publicznej. W 1970 A. Sacharow wraz z A.N. Twierdochlebowem i W. Czalidze założył Komitet Obrony Praw Człowieka. Z jego też inicjatywy (przy współudziale J.F. Orłowa i J.G. Bonner) powołano pierwszą w ZSRR Grupę Helsińską. Jej celem była obserwacja i notowanie wszelkich przejawów łamania postanowień KBWE. Wraz z objęciem rządów przez M. Gorbaczowa w 1985 zmniejszyła się skala represji. Ostatni dysydenci zostali uwolnieni w 1991."
 • @nana 13:17:48
  // mogłam w PRLu nieskrępowanie wyrażać swoje poglądy//
  Z racji Twojej "pozycji" nikt tego by nie mogl kwestionowac.
  Pozostali za takie "czyny" wiele lat spedzali w wiezienie sowieckich.
  Czy trzeba cos tu dodawac, obnazylas sie w kazdym calu
 • @nana 13:28:38
  A co niby Armia Czerwona wywalczyła dla Polski?
  Chyba raczej zniewoliła dokonując rozbiorów przy pomocy obcych mocarstw?
 • @nana 13:28:03
  wysil się, poszukaj sobie
 • @nana 13:28:38
  Mieszkam w Moskwie !!!!!!!
 • SKĄD SIĘ WZIĘLI UBECY ?
  https://wzzw.wordpress.com/2016/01/06/%E2%96%A0%E2%96%A0-skad-sie-wzieli-ubecy/
 • @nana 13:33:41
  triple babble ????
  Control yourself for they..........8-)))))))
 • @nana 13:36:26
  po pierwsze: żeby wiedzieć - wypowiadać się o sprawie Pyjasa a nie wiedzieć kim był w tej sprawie Stanisław Pietraszko - jest grubą impertynencją. Pietraszko WIDZIAŁ.

  po drugie: żeby ochłonąć - walisz na oślep na prawo i lewo, zaraz się zaplączesz we własnych ciosach

  - to lepiej weź głęboki oddech, poczytaj o Pietraszce, obejrzyj "Gry uliczne" (wątek Pietraszki jest pod koniec) - wiedza ubogaca, stymuluje dystans, pogłębia spokój wewnętrzny ;)


  miłego dnia
 • @nana 12:25:30
  Wyzwoliciele w akcji


  Russian Soldier Tries to Buy Bicycle from Woman
  http://m.natemat.pl/37d20cd00f356a36a5119e17ddd17fc6,641,0,0,0.jpg
 • @nana 12:25:30
  Miła Pani Nano,
  Proszę nie czynić mi zarzutu z tego, że nie uważam Generała Jaruzelskiego za bohatera narodowego, bo to jest wielki tytuł i takich bohaterów mieliśmy bardzo niewielu. Jak już kiedyś wspomniałem tu na blogu, znałem Generała osobiście, gdyż kilkakrotnie byłem jego tłumaczem, także na wyjazdach zagranicznych i przynajmniej raz rozmawiałem z nim „po duszy”. Uważam go za dobrego Polaka, człowieka uczciwego i porządnego, ale zamkniętego w sobie, trudno nawiązującego bliższy kontakt i mało rozumianego nawet przez najbliższych, a przez to niezbyt szczęśliwego. Między człowiekiem uczciwym i porządnym, a bohaterem narodowym jest jednak różnica. Nie sądzę, że był bohaterem, z powodu, który Pani na pewno rozumie, bo właśnie mnie Pani to teraz zarzuca: jego postawa była chwiejna, a decyzje wynikały z nieśmiałości. Jednych to irytowało, a innych rozzuchwalało. Nikomu nie dogodził i mam wrażenie, że w sumie źle się czuł u władzy. To z tego powodu miał tak wielu wrogów i dlatego dziś niektórzy mogą wygadywać o nim, że był kolaborantem i pluć w niego swoją ślepą nienawiścią, czemu się sprzeciwiam. Dalszej polemiki na ten temat nie podejmę, bo w czasie, jaki mam do dyspozycji, bardziej interesują mnie inne rzeczy.
  Pozdrawiam Panią serdecznie BJ
 • @Talbot 12:56:34
  Tak jak już kiedyś napisałem - uważam, że jest Pan inteligentnym i kulturalnym rozmówcą i dlatego – mimo zasadniczych różnic - z Panem dyskutuję. Na pewno jednak rozmawiałoby się nam lepiej, gdyby oprócz „oficerów prowadzących”, „wyroczni IPN” i „autorytetów” w rodzaju Dudka< Gontarczyka i Milczanowskiego, interesowała Pana jeszcze jakaś inna perspektywa. Jeśli mógłbym Panu czegoś życzyć – choć wiem, że to jest kwestia tzw. konstytucji psychicznej oraz bagażu osobistych doświadczeń i przeżyć, które czasami trudno jest ignorować – to więcej emocjonalnego dystansu i więcej obiektywizmu w ocenie przeszłości. Mimo wszystko świat, zwłaszcza ten przed nami, jest piękniejszy i ciekawszy niż nasze żale i pretensje, które od ćwierćwiecza ciągniemy za sobą. A poza tym – proszę pamiętać, że nienawiść najbardziej szkodzi tym, którzy ją w sobie trzymają i rozbudzają, bo zatruwa dusze i nie pozwala cieszyć się tym, co nas otacza.
  Pozdrawiam i na dziś żegnam, bo muszę się zająć innymi sprawami i nie będę śledził tej dyskusji. BJ
 • Panowie Talbot i Zb. Pies,
  Pani Nana, kobieta krewka i z charakterem, ma zapewne wszystkie wady o które ją Panowie posądzacie, ale ma trzy wielkie zalety, których brakuje większości dyskutantów nie tylko na tym forum:
  po pierwsze myśli za siebie i formułuje myśli, które w nawale obecnej „poprawności politycznej” mają walor świeżości, pokazując wszystkim, że można rzeczy oceniać inaczej niż chce tego znowu „jedynie słuszna ideologia” panującego ustroju;
  po drugie jest bojowa i odważna, i nie boi się podjąć albo rzucić wyzwanie także różnym utytułowanym mądralom, a w tym i zaczepnym chamom, którym potrafi nieźle przywalić z grubej rury;
  po trzecie jest inteligentna i oczytana, więc ma argumenty i potrafi je logicznie wyłożyć (bardzo sprawnym językiem). To sprawia, że większość jej adwersarzy szybko wymięka i chowa się za twierdzeniem, iż reprezentuje ona beton i poglądy, z którymi się nie dyskutuje.
 • @Bogusław Jeznach 14:10:22
  i jeszcze jedna "zaleta" w 99% delikatnie mowiac "mija sie z prawda" a proba rzeczowej wymiany pogladow konczy sie standartowo, nie mam czasu z wami rozmawiac. Lub tez jako osoba wybitnie inteligetna (inaczej) pisze tak:

  @Zbójnicki pies 13:35:49
  no to ryj ci jednak obiją i słusznie
  nadużycie link skomentuj
  nana 10.01.2016 13:36:49

  http://jeznach.neon24.pl/post/128785,maria-wybiera-rosje#comment_1267866
  tak ma wygladac "polemika" zalosne
  Pozdrawiam panie Boguslawie
 • Niszczyć własną gospodarkę
  .
  na polecenie z USA.

  - http://marucha.wordpress.com/2014/03/12/jak-nsa-przeoczylo-krym/#comment-330265

  Przykład zdrowego rozsądku: "O wybraniu rosyjskiej oferty zadecydowała najniższa cena i doświadczenie w produkcji paliwa tzw. rurowego." jest tym uzasadniony, że chodzi o niewielkie zamówienie, a pewnie bez dostawy z Rosji, trzeba byłoby wyłączać reaktor.

  Niedawno podano w mediach zachodnich, że USA kupiły w Rosji turbiny do silników rakietowych (o ile dobrze pamiętam) za miliard dolarów, ale Francuzom zabroniono sprzedaży dwóch okrętów, co ściągnie na nich zwrot przyjętej od Rosjan kwoty też ok. miliarda euro i kar umownych. Jedyny cel embargo przeciw Rosji jest osłabienie gospodarki UE

  - http://narymunt.neon24.pl/post/128695,czy-usa-daza-do-wojny-z-rosja#comment_1266187

  Oddanie przez USA krainy U w ręce złodziejskich oligarchów i bandyckich banderowców ma tylko jeden cel, ten kraj gospodarczo zrujnować a nawet działaniami wojennymi dobić,

  - http://pppolsku.blogspot.com/2014/04/teksty.html#Geneza

  aby tym łatwiej przejąć to co pozostało. W podobny sposób wykorzystano słynny NSZZ "S"

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/09/kolonia-usa.html

  aby tak długo nękać gospodarkę Polski strajkami, aż padnie na kolana i odda za darmo dobra na rzecz tzw. "prywatyzacji".
 • @staszek kieliszek 05:12:01
  Cieszę się, że ominęły mnie ostrza "potężnych szermierzy" (jak mówi red. St. M.) w dyskusji która zaczęła się po moim komentarzu.
  Chciałem w nim zwrócić uwagę na brak w tej "perełce" logiki i balansu argumentów. Wszystko na nie? I tak źle i tak niedobrze?
  Poza tym znając jako tako tysiącletnią historię naszych stosunków z tak zw. Zachodem, nigdy bym nie używał w żadnej dyskusji "brukselskich" argumentów, szczególnie gdybym był lewicowym publicystą.
  PS. Zawsze czytam Twoje komentarze z zainteresowaniem, ale tym razem, jak mówi moja szwagierka, dałeś d.....! Mimo to...

  Pozdrawiam ciepło i serdecznie. Pis przez ea i ce.
 • @staszek kieliszek 05:12:01
  Śledzenie niuansów bierzącej polityki zabiera mi i tak zbyt wiele wolnego czasu. Jeżeli jednak zdecyduję się kiedyś na aktywniejszy udział w szeroko pojętej dyskusji na tym portalu, to wziął bym się za tematy nieco trudniejsze niż "podsumowania"
  Jeszcze raz, ciepło i serdecznie.
 • Autor, Nana, Laznik
  3x5*. Takie rajdy "brygady pancernej" w formie żelaznej logicznej argumentacji są bardzo potrzebne na chazaro-żydowskich śmieciarzy i dezinformatorów, dla których prawda historyczna i logika faktów nie istnieje, a jedynie hagada i nielogiczny bełkot.

  Apeluję więc do Redakcji, Administratorów portalu i Pana Ryszarda Opary, aby ograniczyli zakres udziału takich blogerów i komentatorów - za dużo jest tu nieprzyjemnych "zapachów".

  Ale trochę dodam humoru: "Polak i żyd poszli nad rzekę łowić ryby z jedną wędką. I żyd wysłał Polaka, aby łowił chodząc po rozlewiskach. Polak ubrał buty za kolana i chodzi po rozlewiskach próbując złapać rybę, a żyd mu tylko sekunduje i instruuje gdzie ma łowić. Ostatecznie po długim czasie Polak złapał dwie sztuki: raka i szczupaka. Gdy przyszło do podziału żyd bierze szczupaka, zostawiając Polakowi raka. Polak oburzony mówi : jak to, ty stałeś na brzegu, a to ja chodziłem cierpliwie po wodzie, wreszcie złowiłem i miałbym nie mieć prawa wyboru ? Na to żyd: ojojoj, nu...nu..nu niech będzie i tak - mój szczupak, a twój rak".
  Ta anegdota pasuje w sam raz do tej dyskusji, ale także do okresu "Solidarności".

  W tamtym okresie (nie należałem do PZPR) i miałem dość negatywny stosunek do PRL-u wskutek niewiedzy i szeptanej antypolskiej propagandy. Jednak z sympatii i przynależności do Solidarności po odezwie w 1981 r. z Hali Gdańskiej Oliwii "Do Narodów Wschodniej Europy" szybko i skutecznie się wyleczyłem.

  W obecnej sytuacji na Ukrainie, która była przygotowywana wtedy w Polsce, można śmiało powiedzieć, że wybór "mniejszego zła" przez Jaruzelskiego wtedy, był wielkim dobrem dla Polaków i Polski, po doświadczeniach wielu nieudanych powstań sprowokowanych w obcych antypolskich interesach. Rozwinięcie szczegółowe tego wątku zawarte jest na Neon24 na linku: http://votan9.neon24.pl/post/128495,czy-georg-soros-wojne-asymetrycza-w-polsce-uzupelni-domowa
  Polecam

  Pozdrawiam Dociekliwych i Samodzielnie Myślących
 • @Talbot 12:56:34
  Kiedyś, w audycji telewizyjnej, redaktor Gazety Wyborczej, Piotr Stasiński z zaciśniętymi ustami i z oburzeniem stwierdził, że gen. Jaruzelski wyrzucał z wojska oficerów pochodzenia żydowskiego!
  Moim zdaniem, trzeba było mieć wielkie jaja aby coś takiego robić!
  I to jest główny powód nienawiści do Polaka Wojciecha Jaruzelskiego, szlachcica i patrioty.
  Reszta to tylko pozory aby Polacy warczeli i ziali wraz ze Stasińskim do generła nienawiścią.
 • @Talbot 13:34:34
  Może nic nie wywalczyła, jednak musiała się spieszyć do Berlina, gdyż istniała możliwość, że Niemcy coś tam wyprodukują z uranu i będą to "roznosić" po świecie na V-2.
 • @lorenco 17:07:24
  "Kiedyś, w audycji telewizyjnej, redaktor Gazety Wyborczej, Piotr Stasiński z zaciśniętymi ustami i z oburzeniem stwierdził, że gen. Jaruzelski wyrzucał z wojska oficerów pochodzenia żydowskiego!"

  A ty myślisz, że to było z patriotycznych pobudek?

  Ten Żyd kogo Partia wskaże
  Poczytaj sobie...

  http://www.bibula.com/?p=19301
 • @Votan9 16:56:24
  "Apeluję więc do Redakcji, Administratorów portalu i Pana Ryszarda Opary, aby ograniczyli zakres udziału takich blogerów i komentatorów - za dużo jest tu nieprzyjemnych "zapachów"."

  Homo sovieticus?
 • @Talbot 09:41:11
  W Szczecinie zostały, w ramach Akcji Wisła, osiedlone rodziny, które tak ochoczo pomagały bandom UPA w Polsce południowo - wschodniej.
  Sadząc po pańskiej nienawiści, nie chciałbym mieć pana za sąsiada.
  Gdybym miał psa i ten by zrobił kupkę na pański trawnik, bałbym się, czy z rana nie spłonąłby mój dom.
 • @Votan9 16:56:24
  Ograniczać nie można.
  Reszta ok.
 • @lorenco 17:37:58
  "W Szczecinie zostały, w ramach Akcji Wisła, osiedlone rodziny, które tak ochoczo pomagały bandom UPA w Polsce południowo - wschodniej."

  Wiem o tym i nad tym ubolewam.
  Dlatego tak ochoczo w Szczecinie głosują na postkomunę - to taka soviecka mentalność im pozostała w genach.
  Co innego w obecnej Rosji - tam nawet pomniki Stalina rozwalili...
 • @Talbot 17:45:16
  Pan naprawdę mało wie o Rosji a się wypowiada!
  W Rosji w Dumie Państwowej jest przygotowana ustawa o destalinizacji, jednak ze względu na żyjących jeszcze weteranów II WŚw., którzy tam są darzeni najwyższym szacunkiem, ustawa na razie nie wejdzie w życie.
  Podobnie jak nie można jeszcze usunąć Mauzoleum Lenina.
 • @lorenco 17:45:13
  http://wolna-polska.pl/wp-content/uploads/2016/01/aaaa3.jpg


  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/rosja-elektroniczny-konclagier-pacholki-antychrysta-pracuja-2016-01
 • @Talbot 17:50:56
  I znów panie rycerzu!
  Widział pan Rosję na globusie? Wie pan że Rosja składa się z republik, krajów, obwodów, że to federacja też róznych innych ludów oprócz Rosjan? Że tam jest nawet Republika Żydowska?
  Pewnie pan nie wie, że żyje tam także wielu islamistów i żeby kraj był jednością, rząd i prezydent muszą szanować wszystkich równo, także żydów, jeśli ci szanują także innych, podobne zasady są dla islamistów.
 • @nana 15:02:12
  Pani Nano, proszę się nie zajmować pyskaczami, którzy nic nie wnoszą, tylko dalej pisać, pisać i pisać.
  Niezwykle sobie cenię Pani komentarze, często się łapię na tym, że po wejściu na stronę, czytanie rozpoczynam od poszukiwania Pani komentarzy.
  Co do Pana Bogusława, to chyba dał się sprowokować Talbotowi.
  Pani Nano i Pani Fretko, nie dajcie się przegonić kundelkom.
 • @lorenco 17:58:52
  " znów panie rycerzu!
  Widział pan Rosję na globusie? Wie pan że Rosja składa się z republik, krajów, obwodów, że to federacja też róznych innych ludów oprócz Rosjan? Że tam jest nawet Republika Żydowska?"

  W USA też są żydzi, więc Rosja niczym nie różni się od USA.
  Tylko kompleksami i nieposzanowaniem praw człowieka.
 • @Talbot 17:50:56
  http://bi.gazeta.pl/im/10/05/12/z18897936Q,Prezydent-Wladimir-Putin-podczas-uroczystosci-otwa.jpg

  http://cdn.ruvr.ru/2013/04/11/1325449228/1.jpg

  http://cdn2.img.pl.sputniknews.com/images/61/28/612891.jpg

  A religią Putina i Miedwiediewa jest prawosławie

  http://stara.belsat.eu/media/uploads/images/12-04-2015/watermarked/71af22c4eb418aec52a1fdd08059fead98f4fee9/putin-podarok_RUSSIA-RELIGION.JPG
 • @Talbot 18:14:17
  "W USA też są żydzi, więc Rosja niczym nie różni się od USA.
  Tylko kompleksami i nieposzanowaniem praw człowieka."
  Hahahahaha:) Kawał roku:)))
 • @lorenco 18:21:23
  Ja i tak zdaję sobie sprawę z tego, że wy wspólnie z Niskiej emcami szykujecie nam Polakom, kolejne rozbiory - zgodnie ze strategią geopolityczną Dugina.
  Polska jest przeszkodą dla tej niemiecko-rosyjskiej strategii.
  Dlatego my Polacy musimy się zbroić przy pomocy USA.

  Ta inwazja imigrantów na Niemcy, to jest ostrzeżenie Ameryki w stosunku do Merkel, przed brataniem się z Rosją.
  Sekretarz Stanu USA powiedział niedawno, że USA nie widzi zagrożenia demokracji w Polsce i stwierdził, że Polska jest i pozostanie sojusznikiem USA.
  To był wyraźny sygnał dla niemiecko-rosyjskiej agentury w postaci różnych KODów.
 • @Talbot 18:50:58
  "Ta inwazja imigrantów na Niemcy, to jest ostrzeżenie Ameryki w stosunku do Merkel, przed brataniem się z Rosją."
  Ja pierdu, przepraszam za takie słowo! To znaczy, że USA wysłało islamskich imigrantów na Europę jako ostrzeżenie dla Merkel aby nie bratała się z Rosją?
  Oskarżyłeś USA o wielkie przestępstwa!
  Albo coś wiesz z CIA albo jesteś głupi jak but!
 • @lorenco 19:17:10
  "Albo coś wiesz z CIA albo jesteś głupi jak but!"

  Głupi to raczej ty jesteś...
  A Soros od czego jest?
 • @Talbot 19:34:08
  Oskarżyłeś USA o przestępstwa.
  Bierzesz za swoje słowa odpowiedzialność?
 • @lorenco 19:40:30
  "Oskarżyłeś USA o przestępstwa.
  Bierzesz za swoje słowa odpowiedzialność?"

  Ty chyba chory jesteś....
  Spodziewaj się w najbliższym czasie rewolty w Niemczech i upadku rządu Merkel.
  Nikt o zdrowych zmysłach nie pozwoli na konszachty niemiecko-ruskie.
  Wasz czas dobiega końca.
 • @Talbot 19:54:57
  "Wasz czas dobiega końca."
  Oskarżyłeś USA o przestępstwa i do tego mi grozisz?
  Na ogólnodostępnym portalu, który czyta tysiące ludzi?
  I co, znajdziesz mnie w piątek po południu i powiesisz?
 • @lorenco 20:13:03
  Widzę, że FSB oddelegowało kolejnego durnia na polski odcinek.
 • @Talbot 20:45:47
  https://vk.com/images/stickers/101/128.png
 • @fretka 16:14:39 Fretko! Fretkoo! Fretkooooo!
  brak będzie tu Ciebie, mnie Ciebie będzie brak, choć łączność duchową czuję z Tobą stale. Ale i słowo pisane Twoją dłonią ważne. Przesyłam Ci niewyobrażaliony sympatii! (tak mówiło moje dziecko, gdy ilość czegoś przekraczała możliwości jego określenia)
 • @nana 14:03:03
  O błogosławiona zmienności kobiet! Jakże ja na nią zawsze liczę! I tym razem mam nadzieję się nie zawieść i powitać jak zwykle najserdeczniej z otwartymi ramionami.
  Jest Pani zawsze najmilszym gościem na moim blogu
  Niewyobrażaliony serdeczności :))))))!!! BJ
 • @lorenco 17:37:58
  Chyba ta uwagą utrafił Pan w sedno. Ja także się cieszę, że pan Talbot mieszka aż w Szczecinie, bo takich Himalajów nienawiści nie chciałbym mieć za sąsiada. Wnuki by mi straszył. Pozdrawiam serdecznie. BJ
 • Historia to wg Voltaire kłamstwo ...
  .
  @nana 14:00:42

  „Śmierć Stanisława Pyjasa “ jest celebrowana przez celebrytów do dziś, nie jest celebrowana mord masowy na Wołyniu i nie ma w Krakowie tablicy w rodzaju „“Pamięci dziesiątek tysięcy Polaków bestialsko zamordowanych przez banderowców ukraińskich w roku 1943 – Rząd III Rzeczpospolitej” o orderze pośmiernym to nawet nie warto wspomonać, za to patriotyczny prezydent tej Rzeczpospolitej zawiózł w zębach tymże banderowcom i żydowskim oligarchom 4 miliardy, które nam z kolei zabrał, tzn. ofiary finansują swych katów.

  „NSZZ „Solidarność” i KOR ” jeśli chodzi o NSZZ wiemy już dawno

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/09/kolonia-usa.html

  Po „transformacji ustrojowej” dokonano kwantowego skoku jeśli chodzi o likwidację przeciwników, o ile pod reżymem „demokracji ludowej” likwidowano ich za pośrednictwem „mordu”, to po „transformacji” dokonano przejścia na tzw. „samobójstwo”, a jeśli już „morderstwo”, jak w przypadku Papały, to bez możliwości wykrycia sprawców.

  Przywołuje to z pamięci przypadek Milosevica, prezydenta Jugosławii/Serbii, który też padł ofiarą „samobójstwa” w więzieniu trybunału w Haadze, tuż przed ogłoszeniem sentencji wyroku, widocznie nie chciał wysłuchać tych przykrych słów. Razem z nim popełnili dwaj dalsi oskarżeni Serbowie ten sam rodzaj „samobójstwa”. Należy dodać, że sąd w Haadze miał ogromne trudności go skazać, gdyż na jego zbrodnie nie można było znaleźć dowodów.

  Krąży w środowisku zainteresowanych przekonanie, że lot w samolocie przygotowanym i chronionym przez BOR jest też pewną formą takiego „samobójstwa”, jak ostatni przypadek dowodzi.

  „SLD ... zepchnięty został na margines polityczny”, SLD jest marginesem społecznym, podobnie jak i demokratyczny POPiS innych band PSL, SP, … a nawet grupy rozrywkowej Palikokotek czy grupy śpiewaczej Kukiza, śpiewającej na jedną nutę, założonej na potrzeby wyborów 2015.

  - http://pppolsku.blogspot.com/2012/03/lexde.html#Partia

  Pokutuje w duszach wielu Polaków to marzenie, że tzw. partie polityczne będą czymś więcej, jak tylko bandami do rabowania wyborców, jak dotąd jest to marzenie nie spełnione

  - http://pppolsku.blogspot.com/2011/10/onet-pkw-podaa-wyniki-wyborow-z-93-proc.html

  co gorsza nie spełnialne.

  Ale czymże jest historia

  - http://pppolsku.blogspot.de/2011/12/fa.html#Histo

  to wyjaśnił przed wiekami Voltaire.
 • @Bogusław Jeznach 15:02:42
  to ja juz nie ? 8-)))))
 • @Casey 02:29:24
  Uwaga trąci duszą służalca i włazidupca . No wiem powszechne to bohaterzy gina a inni przeżywają i mnożą.

  A odpowiedź jest prosta tam gdzie nasz interes a przez działania dupowłazów typu Leszek. B Donald.T. ten interes coraz bardziej kojarzy się z Rosją. No ew. ponowic próby stworzenia grupy środka
 • @Talbot 10:55:06
  podsumowując.... WRÓG powie: uważaj gówno ,pan Talbot świadomie w nie wdepnie.
  WRÓG Nigdy nie ma racji!!! Z zasady kłamie
 • @Talbot 11:23:57
  Jakby tak było jak pan twierdzisz.... to radio "wolna europa" głosiłoby latem kolejna rocznicę zdławienia przez komunistyczny reżim zrywu wolnościowego Narodu Polskiego. A zwłoki rozstrzelanych czy czy trywialnie zatłuczonych działaczy Solidarności , KOR etc. Jak IPN twierdzi doskonale zinfiltrowanych organizacji .
 • @Talbot 12:56:34
  No dzisiaj załatwia się inaczej gości z listy odwiedza specjalista o pseudonimie roboczym seryjny samobójca. Ale cóż w końcu była to prymitywna i bestialska komuna
 • @Laznik 15:51:19
  Spokojnie okręty opchnięto Egiptowi za zgodą Rosji , a Rosja opchnie swoje wersje morskie Ka 52k. I obie strony konfliktu zadowolone
  za defence24
 • @Talbot 17:45:16
  UPA po sowiecka?? Sowiety do siódmego pokolenia tą zarazę rękami UPA wytępiły. Dzisiejsze bandery to szczepionka z Kanady , Niemiec i Polski

  Rozummuuuuu a mniej emocji
 • @Talbot 18:14:17
  No... Ja tez boleję nad poziomem więziennictwa w USA a raczej najwyższym procentem osadzenia swych obywateli. A jak wczytać się w doniesienia to włos się jeży
 • @lorenco 19:17:10
  Istota taka jak mrówka, z gruntu ograniczona, palec bierze za całość . W końcu to on ją rozgniata

  Obserwacja słuszna ale motywy błędne

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031