Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4228 postów 1939 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Zaprosiła Angela, zapłacą landy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W 2016 utrzymanie uchodźców obciąży w Niemczech landy: łącznie około 17 miliardów euro. Może nie wystarczyć, bo planując władze nie wiedziały, że do Niemiec napłynie jeszcze około 200 tysięcy ludzi.

 

Nigdy jeszcze planowanie budżetowe nie było dla ministra finansów Hesji Thomasa Schäfera (CDU) tak trudne jak w tym roku. Już latem wszystkie jego plany zawaliły się, bo kryzys uchodźców poczynił spustoszenia w budżecie landu. Według danych na dzień dzisiejszy, land Hesja w przyszłym roku przeznaczy dla uchodźców 1,3 miliarda euro – o 725 milionów euro więcej niż planowano początkowo. 

Ministrom finansów innych landów nie jest wcale łatwiej, mimo iż w ponad połowie spośród 16 landów w tegorocznym budżecie jest proficyt. Jednak z powdu kryzysu migracyjnego w przyszłości czekają ich miliardowe wydatki. W samym tylko 2016 roku, zgodnie z wynikami sondaży, przeprowadzonych w 16 landowych ministerstwach finansów, na adaptację uchodźców przeznaczonych zostanie 17 miliardów euro. 

W landzie Północna Nadrenia-Westfalia ta suma wyniesie około czterech miliardów, w Bawarii – 3,31 miliarda, w Badenii-Wirtembergii – 2,25 miliarda. Najmniejsze wydatki czekają Kraj Saary – „tylko” 100 milionów euro. 

Jedyny land, który nie podał danych o swoich wydatkach na uchodźców to Brema, a stało się tak dlatego, że jego budżet na następny rok nie został jeszcze uchwalony. Bez uwzględnienia Bremy, landy wydadzą na uchodźców łącznie około 16,5 miliarda euro. 

 

Centrala kompensuje tylko 1/4 wszystkich wydatków

Jednak pod koniec przyszłego roku ta suma może znacznie wzrosnąć, dlatego, że landy obliczały swoje wydatki kierując się oficjalnymi prognozami władz centralnych, zgodnie z którymi do Niemiec przybędzie około 800 tysięcy migrantów. Jednocześnie oczekuje się, że ich liczba w tym roku przewyższy milion.

 

«Hamulec zadłużenia» nadal działa

Trudno jednak przewidzieć i porównać między sobą przyszłe wydatki landów na uchodźców. Premierzy landów na razie nie chcą likwidować tzw. hamulca zadłużenia, który oznacza rezygnację z narastania nowych długów do 2020 roku. Jednak już teraz rozlegają się ostrożne wezwania do przyjęcia tymczasowych zasad wyjątkowych, zgodnie z którymi wydatki na uchodźców powinny być ujmowane oddzielnie. Ponadto, władze niektórych landów proponują w razie konieczności wprowadzenie „hamulca zadłużenia” dopiero w 2020 roku. 

 

«Mędrzec gospodarczy» jest za likwidacją „podatku solidarnościowego”

Za likwidacją „podatku solidarnościowego” opowiada się członek rady „gospodarczych mędrców” Lars Feld. „Żądanie zamiany podatku solidarnościowego z nowymi landami na rzecz podatku solidarnościowego z uchodźcami wydaje się ruchem w pełni oczywistym”, powiedział Feld. Co dotyczy Bawarii, to ona, zdaniem eksperta, powinna zabezpieczyć się na okoliczność realizacji inicjatywy finansowej równości landów. 

W trakcie obecnych rozmów landy domagają się od władz federalnych, poczynając od roku 2020, zwiększenia pomocy o 9,6 miliardów euro rocznie. „Podatnicy w tej walce między centrum i landami nie będą odgrywać żadnej roli” powiedział Feld. Jego zdaniem, jeśli państwo w perspektywie długofalowej będzie potrzebowało więcej pieniędzy, to powinno podnieść inne podatki, na przykład dochodowy albo VAT. „Jednak w takim razie CSU będzie musiała wziąć na siebie odpowiedzialność za niewypełnienie wyborczych obietnic dotyczących niepodwyższania podatków” - uprzedził. 

Zaplanowana, ale nie doszła do skutku z powodu sprzeciwu Bawarii zamiana „podatku solidarnościowego” na podatek dochodowy „byłaby bardziej uczciwa, niż zamiar przedłużania dodatkowych poborów w nieskończoność” uważa Feld. 

 

Landy domagają się od centrum pełnego przejęcia wydatków

W krótkofalowej perspektywie dyskusja z powodu „podatku solidarnościowego” w landach niewiele pomoże. Dlatego landy żądają dodatkowych działań. „Nie wierzymy, że centrala zwróci nam wydatki w pełnym wymiarze, toteż żądamy od centrali wzięcia na siebie pełni wydatków w zakresie adaptacji uchodźców”, głosi na przykład oświadczenie ministra finansów Saksonii. 

Federalne ministerstwo finansów blokuje podobne propozycje, powołując się na zgodę landów, daną przez nie na wrześniowym spotkaniu, poświęconym problemom uchodźców. Nie można jednak wykluczyć, że centrum zwiększy odszkodowanie dla landów, choć nie można mówić o stuprocentowej pewności w zakresie wypełnienia planów budżetowych.

„Jako że nikt nie może przewidzieć przyszłej dynamiki wzrostu liczby uchodźców”, powiedział przedstawiciel ministerstwa finansów Hesji, „nie można także wykluczyć podjęcia dodatkowego budżetu na 2016 rok”.

 

KOMENTARZE

 • Mieszkałem kilka lat w Hesji.
  Dokładnie w Karben.
  Niemcy są jak konie, mają wrodzony dar ciągnięcia wozu wraz z woźnicą bez względu na okoliczności.
  Teraz są na fali oczyszczania z demonów przeszłości, stąd to całe multi-kulti i fałszywa miłość dla emigrantów. Kiedyś nastąpi przesilenie i będzie wielka powtórka z historii a wiele wskazuje, że czas jest bliski.
  Pozdrawiam.
 • Niemcy,Niemcy
  Niemcy wkraczają na ścieżkę islamu.Drugi program niemieckiej telewizji publicznej - ZDF” - opublikował noworoczne orędzie kanclerz Niemiec Angeli Merkel w sieci. Z napisami po arabsku. Od 4 stycznia także popołudniowe „Wiadomości” będą tłumaczone na język arabski. Dostępne będą początkowo tylko w internecie.Polska nie ucieknie od islamu.Jesteśmy zbyt blisko i zbyt silne lobby niemieckie w Polsce
  http://litera.fr/category/news/
 • @@@!
  Szwecja: uchodźca z Erytrei poderżnął gardło 7-letniej dziewczynce! Do bestialskiej zbrodni doszło w szwedzkim Upplands-Bro. Ofiarą Erytrejczyka jest siedmioletnia rdzenna Szwedka – zdarzenie miało miejsce podczas nieobecności rodziców w domu. Uchodźca z Erytrei przebywał w Szwecji dziesięć miesięcy, wcześniej wynajmował mieszkanie w domu rodziny bestialsko zamordowanej dziewczynki. Z nieznanych powodów włamał się do mieszkania, gdy nie było rodziców – zamknął dziewczynkę w łazience i tam zaczął podrzynać jej gardło. Ciotka usłyszała straszliwe odgłosy i wezwała pomoc sąsiadów. Gdy weszli do domu znaleźli już martwe ciało i 36 letniego uchodźcę, który nie uciekł z miejsca zdarzenia.

  Czytaj także: Główna szwedzka stacja nadawcza zakazuje używania słowa „Imigrant”

  Podczas policyjnego przesłuchania mężczyzna obrał linię obrony chorego psychicznie ze względu na prześladowania w jego kraju. Próbował przekonać władze, że cierpiał na halucynacje i paranoję. Uchodźca z Afryki nie zostanie deportowany, ponieważ według urzędu migracyjnego w Erytrei panuje dyktatura. Podatnicy będą zmuszeni utrzymywać mordercę w zakładzie karnym.

  Erytrejczyk Gebru musi także wypłacić odszkodowanie dla rodziców zamordowanej dziewczynki – 182 tys. koron szwedzkich(ok.91 tys zł!). W jaki sposób wypłaci taką sumę? Tego nikt nie wie!!!.

  źródło: avpixlat.info / friatider.se

  http://ndie.pl/szwecja-uchodzca-z-erytrei-poderznal-gardlo-7-letniej-dziewczynce/imi/ Oraz: Mieszkańcy Calais utworzyli milicję. Wojna z imigrantami coraz bliżej...Mieszkańcy przez długi czas bali się wychodzić z domów – policja nie daje sobie rady a władze nie chcą wysłać wojska w rejony Calais. Teraz zdeterminowani mieszkańcy stracili cierpliwość i stworzyli własną milicję, która ma bronić ich dobytku. https://wirtualnapolonia.files.wordpress.com/2015/12/calais.jpg?w=400&h=237 W świetle prawa milicja uzbrojona stworzona przez obywateli jest nielegalna – mieszkańcy nie przejmują się tym. Jak tłumaczą – policja nie potrafi zagwarantować im bezpieczeństwa i chronić ich dobytku.

  Nielegalni imigranci z początku próbowali włamywać się tylko do ciężarówek, policja doraźnie interweniowała używając gazu pieprzowego. Kolejnym krokiem były ataki na ciężarówki – reakcja władz zerowa. Teraz gdy wiedzą, że im wszystko wolno atakują również samochody osobowe, rysują karoserie, wybijają szyby. „Musiałem zawieźć moje dzieci na ostry dyżur, bo zraniła je rozpryskująca się szyba samochodu. Mam tego dość! Dajemy uchodźcom schronienie, a oni wypowiadają nam wojnę! My, Francuzi przestajemy się czuć u siebie!” – oburza się jeden z mieszkańców. Takich podobnych wpisów na fanpage Les Calaisiens en Colère jest bardzo wiele. Mieszkańcy przesyłają także wiele filmów i informują innych o zagrożeniach w Calais.

  Francuska policja podejrzewa, że część migrantów to weterani wcześniejszych walk z grecką policją. Migrantom pomagają też lewacy oraz anarchiści z „Black Block”, znani z brutalnych metod walki.  ndiehttp://ndie.pl/mieszkancy-calais-utworzyli-milicje-wojna-z-imigrantami-coraz-blizej/ https://wirtualnapolonia.files.wordpress.com/2015/12/calais-2.jpg?w=300&h=200 Marine Le Pen: Ja pani nie uznaję, pani Merkel

  Ja pani nie uznaję, proszę pani, tego prawa do rozporządzania nami w absurdalnej próbie niemieckiej dominacji Europy. Obrona niemieckich interesów nie uzasadnia wasalizacji innych narodów Europy. https://youtu.be/8K-W-Uga6io Jak wiadomo zarówno rządy jak i media państw Zachodu wprost wychodzą ze skóry, żeby przychylić nieba hordom najeźdzców, które w ostatnich latach zalały Europę! I tak w kraju papieża władze miast zrezygnowały z tradycyjnych ozdób Bożonarodzeniowych na swoich ulicach, żeby tylko nie obrazić jaśnie wielmożnych najeźdców. Na szczęście obłęd ten nie udzielił się wszystkim i w takiej tradycyjnie znanej z tolerancji i postępu Holandii na ulicach i centrach handlowych są choinki i wciąż używa się słowa "Kerst", co odpowida anglosaskiemu „Christmas”..Jednakże i tutaj "zbawiciele ludzkości" nie mogli zaspać i wymyślili coś, co byłoby zbawienne dla swoich najeźdzców! Chodzi o doroczne fajerwerki, znane już w Polsce, ale w skali nieporównywalnie mniejszej niż w Holandii, gdzie po polnocy 31.XII rozpętuje się prawdziwe piekło a dymy po odpalonych fajerwerkach zasłaniają widoczność..Tak więc "dobrzy ludzie" w Holandii doszli do wniosku, że eksplozje fajerwerków mogą przypominać najeźdzcom wojnę od której tak rączo, z Iphonami w ręku uciekli i zaapelowali do Holendrów, żeby nie odpalać fajerwerków w okolicach ośrodków azylanckich! Reakcja internetu była natychmiastowa! Wszyscy umawiają się na fajerwerki pod wspomnainymi ośrodkami! Na koniec wiadomości ze "szlaku jedwabnego", czyli z Grecji! Okazuje się, że tylko w świąteczny weekend w Grecji wylądowało 11000 nowych amatorów zachodniego socjalu a w ost. poniedziałek i wtorek odpowiednio 4200 i 4000 wspomnianych "gości". Wszystko to zdąża do Reichu!!!
 • @@@!
  One Hour Compilation of how Islam is Ruining Europe and America https://www.youtube.com/watch?v=qZ-QX8LuKHA Countless footage and evidence of how Islamic immigration to Western society will inevitably destroy it. No one can deny that Islam is a dangerous religion after watching this video. I AM NOT A RACIST. I AM NOT A NAZI. I simply believe Islam as a religion is dangerous and does not belong in any western or civilized society and my evidence in this video proves that statement. How can Islam be a religion of peace but cause so much sadness and devistation?
 • @Bibrus 15:01:38
  Widać Makrela potrzebuje na socjal dla muzułmańskiej i czarnej szarańczy, a pieniędzy przy długu ok. 3 bilionów ojro brak! Czytajcie: Niemcy ograniczą zasiłki, także Polakom!...Niemiecka minister pracy Andrea Nahles, wspierana przez wiceprzewodniczącego SPD Olafa Scholza, zamierza znacznie ograniczyć prawo obywateli z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej – w tym także Polaków – do niemieckiego zasiłku socjalnego.

  Choć Federalna Agencja Pracy zapewnia, że niemiecki system zabezpieczeń socjalnych ma się dobrze, niemieccy politycy wolą dmuchać na zimne i proponują wprowadzić ograniczenia. Olaf Scholz, który jest jednocześnie burmistrzem Hamburga, uznał, że gwarantowana unijnymi traktatami wolność pracy, czy osiedlania się na terenie EU, nie może „oznaczać automatycznie prawa dla wszystkich do takich samych zasiłków socjalnych, jak otrzymują obywatele niemieccy”. Jego zdaniem, obecnie wielu ludzi z innych krajów unijnych nadmiernie wykorzystuje niemieckie przepisy socjalne. – Należy jak najszybciej ograniczyć imigrację motywowaną jedynie uzyskiwaniem socjalnych zasiłków – stwierdził Scholz. Wtóruje mu federalna minister pracy i spraw społecznych Andrea Nahles, która boi się o wydolność finansową niemieckich gmin i dlatego żąda wprowadzenia zmian w niemieckim, ale także w unijnym prawie w tym zakresie.

  – Musimy odciążyć gminy, aby nie musiały troszczyć się o wszystkich obcokrajowców – uznała minister. – Robimy co możemy, by odciążyć gminy, tymczasem przybyło im obowiązków związanych z uchodźcami. Nie możemy tak tego zostawić – dodała. Minister pracy i spraw socjalnych dała jasno do zrozumienia, że ograniczenia dla obywateli unijnych mają pozwolić gminom na łatwiejsze pokrycie kosztów związanych z przyjmowaniem dużej rzeszy uchodźców. Jej zdaniem, nie będzie problemu, aby dla pomysłu szybko znaleźć poparcie w rządzie. Nahles jeszcze nie podała szczegółów wszystkich planowanych zmian, ale wyręczył ją częściowo hamburski burmistrz Olaf Scholz, proponując, aby niemiecki zasiłek socjalny mógł być wypłacany obywatelowi innego kraju unijnego dopiero po tym, gdy przepracuje on w Niemczech minimum jeden rok (obecnie okres ten wynosi sześć miesięcy).

  Od kilku tygodni, zgodnie z niemieckim prawem, obywatele państw członkowskich UE, w tym także Polacy, którzy przyjeżdżają do Niemiec w poszukiwaniu pracy, nie są co prawda uprawnieni do pobierania tak zwanego zasiłku Hartz IV, ale zgodnie z najnowszą decyzją Federalnego Sądu Społecznego (Bundessozialgericht BSG w Kassel) mają prawo do innego rodzaju pomocy po pół roku pobytu. Chodzi tu o zasiłek socjalny, którego wysokość jest zazwyczaj porównywalna z wysokością zasiłku Hartz IV.

  Najprawdopodobniej BSG swoim grudniowym wyrokiem zapoczątkował poważne zmiany w niemieckiej, ale także unijnej polityce socjalnej – każdy obcokrajowiec z krajów UE, który przebywa w Niemczech – poszukując pracy – dłużej niż sześć miesięcy, będzie miał w przyszłości prawo do pomocy społecznej. Wyrok Federalnego Sądu może spowodować napływ obywateli innych krajów EU, bowiem niemieckie zasiłki są wyjątkowo dla nich atrakcyjne. Po pół roku pobytu każdy będzie mógł się udać się do odpowiedniego urzędu ds. opieki społecznej i poprosić o jakiegokolwiek rodzaju zasiłek, czy zapomogę. Najprawdopodobniej dlatego zarówno federalna minister pracy, jak i wiceszef SPD chuchają na zimne i nie zważając na unijną solidarność i unijne prawo próbują zawczasu prawnie ograniczyć takie możliwości.
 • @Bibrus 15:01:38
  Przez pięć ostatnich lat coraz bardziej absurdalna propaganda przeciwko prezydentowi Baszarowi al-Asadowi i Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) posługuje się zarówno wcześniej uzgodnioną (na wzór „rewolucji” OTPORu) retoryką „pokojowych protestów pod ostrzałem”, jak i innym fałszywym słownictwem typu „wojna domowa” czy „umiarkowani rebelianci”. W obliczu kontynuacji interwencji, w ramach której coraz to nowi terrorystyczni i „humanitarni” aktorzy stale pojawiają się w teatrze sprzymierzonych z NATO szwadronów śmierci, warto prześledzić niektóre ważne zagadnienia związane z wojną w Syrii. Więcej w artykule „Eva Bartlett: Dekonstrukcja narracji NATO o Syrii . „ !!!
 • @Bibrus 15:01:38
  http://www.geopolityka.org/analizy/eva-bartlett-dekonstrukcja-narracji-nato-o-syrii

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031