Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

List do TVN24

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Przytaczam w całości list Ambasady Rosji w Warszawie do TVN24 w związku z wywiadem ambasadora FR Siergieja Andriejewa.

 

SZ.PANI BRYGIDA GRYSIAK

TVN24

 

Szanowna Pani,

Piszę do Pani w związku z sytuacją, zaistniałą wokół wywiadu Ambasadora Federacji Rosyjskiej w Rzeczypospolitej Polskiej Pana S.Andriejewa dla TVN24, przeprowadzanego przez Panią w ramach programu „Czarno na białym" (emisja 25 września br.).

Odpowiadając na Państwa propozycję uprzejmie zaprosiliśmy ekipę TVN24 do Ambasady. Dostosowaliśmy się czasowo, wyraziliśmy gotowość do udzielenia niezbędnej pomocy lingwistycznej mimo wcześniejszych ustaleń, iż przybędą Państwo z własnym tłumaczem. Ambasador jednak ostatecznie zgodził się na mówienie po polsku podczas wywiadu, nie chcąc utrudniać Państwu pracy (przy tłumaczeniu byłaby konieczna autoryzacja z naszej strony).

Wiadomo, iż punkt widzenia strony polskiej na problemy historyczne odbiega od rosyjskiego, tym niemniej spodziewaliśmy się uczciwego dialogu i wzajemnego szacunku. Program z udziałem Ambasadora Rosji jednak przerósł nasze najgorsze oczekiwania.

Przyjęliście Państwo tezę o tym, że dzisiejsza Rosja coraz bardziej odwołuje się do retoryki stalinowskiej, i zrobiliście wszystko, żeby to udowodnić, nawet nie próbując przy tym zachować resztki obiektywizmu i dziennikarskiego profesjonalizmu. Z blisko 45-minutowej rozmowy zostawiliście dosłownie parę chwil – jedynie te momenty, które się wpisywały w wybraną koncepcję. Postaraliście się stworzyć jak najbardziej negatywny wizerunek Ambasadora Rosji. Wreszcie, zniekształciliście sens wypowiedzi S.Andriejewa tak, żeby pasowała do całości, przyciągała widownię, wyglądała skandalicznie. Zapowiedzieliście wywiad, przypisując Ambasadorowi sformułowania, których nie użył. Dzięki tej prymitywnej technice news tygodnia w wersji TVN24 został przygotowany.

O co tak naprawdę chodziło? O zwiększenie oglądalności? Wywołanie skandalu międzynarodowego? O to, żeby obrazić osobę, która zgodziła się na udział w programie? Czy o odciąganie uwagi od faktu kolejnego złamania przez stronę polską umowy o grobach i miejscach pamięci ofiar wojen i represji?

Niektórzy dziennikarze uważają wprowadzenie do obiegu publicznego błędnych interpretacji wypowiedzi oponentów politycznych czy ideowych za główne zadanie swojego fachu. Tak naprawdę zarówno podobne działania, jak i chęć wywołania sztucznych sensacji jest wyłącznie przejawem braku profesjonalizmu. Nawet po wizycie Ambasadora Rosji w polskim MSZ oraz publicznych wyjaśnieniach tego, co w rzeczywistości powiedział, nie cofnęliście Państwo kłamliwych wiadomości nt. tamtego wywiadu.

Być może dziennikarze TVN24 uważają własne zachowanie za zgodne z naturą rzeczy. Jednak w społeczeństwie cywilizowanym i wśród ludzi uczciwych stronie poszkodowanej należą się przeprosiny.

 

Waleria Perżyńska,

Rzecznik Prasowy Ambasady FR w RP  

KOMENTARZE

 • Skandal w czasie konferencji Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE w Warszawie
  Rewelacje na ten temat przekazał na Facebooku ukraiński deputowany Frontu Ludowego i doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Geraszczenko.

  "Deszczyca zorganizował operację specjalną oblania gorącą kawą przedstawiciela okupacyjnego krymskiego reżimu Dmitrija Połonskiego, który podrobił paszport i przez pomyłkę dostał się na konferencję ws. bezpieczeństwa w Warszawie. Poinformowała o tym rosyjska agencja TASS" – donosi Geraszczenko.

  "Sam Deszczyca powiedział mi w tajemnicy, że nie tylko zorganizował oblanie Połońskiego gorącą kawą, ale zmusił go też do odśpiewania w toalecie znanego fragmentu hymnu charkowskich kibiców i wymierzył Połońskiemu parę prostych" – pisze Geraszczenko.
 • Widać że Polska jest w dalszym ciągu kierowana na konflikt z Rosją
  Możemy się spodziewać kolejnych prowokacji by Polaków przygotować na najgorsze
 • @PontoSarmata 16:27:08
  Są na świecie , w tym Polsce sprzedajne media , w tym ich dziennikarze , które należy omijać szerokim łukiem . TVN to jedna , lecz nie jedyna stacja telewizyjna w Polsce z którą tak należy robić. To manipulanci. Sofizmaty tj. odwracanie kota ogonem to ich broń. Pieprzyć ich !
 • paparazzi
  Amatorzy paparazzi
  Widac z tego, ze w Polsce nie potrzeba zadnych kwalifikacji, zeby byc dziennikarzem. Wystarczy miec ubeckie geny. I ubecki charakter

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031