Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4283 posty 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Szczęśliwa Rosja Putina

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: Oto dopiero teraz opublikowana końcowa część wywiadu z prezydentem Rosji Władimirem Putinem dla amerykańskich stacji telewizyjnych CBS i PBS.

 

Ch. Rose: Kolejne pytanie odnośnie sytuacji na Ukrainie. Co jest Pan gotów zrobić w stosunku do Ukrainy?

W. Putin: Uważam, że i Rosja, i inni członkowie społeczności międzynarodowej, w tym tzw. normandzka czwórka, oczywiście, przy aktywnym udziale USA, wszyscy powinniśmy dążyć do całkowitego i bezwarunkowego wypełnienia tych porozumień, które zawarto w Mińsku. Należy wypełnić porozumienia mińskie. Co oznacza wypełnienie porozumień mińskich? Najważniejsze, co należy zrobić, aby sytuacja na Ukrainie uległa kardynalnej zmianie, to transformacja polityczna.

Po pierwsze, trzeba wprowadzić zmiany do konstytucji, jak zostało zapisane w porozumieniach mińskich. A teraz najważniejsze: w umowach mińskich mowa jest o tym, że należy to zrobić w porozumieniu z Donieckiem i Ługańskiem. To pryncypialna kwestia. Na Ukrainie obecnie wprowadzane są zmiany do konstytucji, ale nic nie było uzgadniane z Donieckiem i Ługańskiem i nikt nawet nie zamierza z nimi niczego uzgadniać.

Po drugie, trzeba – i bezpośrednio w porozumieniach mińskich jest to zapisane – implementować już przyjętą na Ukrainie ustawę o specjalnym statusie tych terytoriów. Ustawa była przyjęta, ale jej wejście w życie opóźniono. Porozumienia mińskie nie zostały zrealizowane.

Po trzecie, powinna być przyjęta ustawa o amnestii. Jak można prowadzić dialog z ludźmi z Donbasu, z Ługańska i Doniecka, jeśli wobec nich wszystkich prowadzone są postępowania karne? Nie została ona przyjęta.

Jedna strona, obecne władze w Kijowie, mówi: wypełniliśmy porozumienia mińskie. Nie jest to zgodne z rzeczywistością, bo to wszystko powinno być realizowane w porozumieniu z Donieckiem i Ługańskiem. Żadnych uzgodnień nie było. Dlatego postulujemy całkowite i bezwarunkowe wypełnienie porozumień mińskich przez obie strony, ale nie tak, jak interpretuje to jedna ze stron, a tak, jak zostało zapisane.

 

Ch. Rose: Przejdźmy do kolejnego pytania. Kraje bałtyckie i Pańskie zamiary w stosunku do nich.

W. Putin: Chcemy budować z nimi przyjazne, partnerskie stosunki. Tam mieszka bardzo dużo Rosjan, nawet po rozpadzie ZSRR. Tam ogranicza się ich prawa. Wie Pan, że w wielu krajach bałtyckich wymyślono coś czego nie ma w prawie międzynarodowym. Nie-obywatelami nazywa się tam ludzi, którzy od dziesięcioleci mieszkają na terytoriach krajów bałtyckich. Są oni pozbawieni wielu praw politycznych. I wszyscy o tym milczą, jak gdyby udając że tak powinno być. Odnośnie więzi gospodarczych, to mamy stabilne, bardzo rozgałęzione kontakty z tymi krajami. Ale mnie mimo wszystko pewne rzeczy, delikatnie mówiąc, peszą.

Wszyscy mówią o zbliżeniu Rosji, Unii Europejskiej. Co dzieje się w praktyce? Z całego systemu zaopatrzenia energetycznego byłego Związku Radzieckiego planuje się wyodrębnić kraje bałtyckie i włączyć je do systemu europejskiego. Dla nas oznacza to, że między niektórymi obszarami Federacji Rosyjskiej powstaną strefy, gdzie nie będzie linii energetycznych, bo wcześniej przebiegały one po okręgu przez kraje bałtyckie. Teraz będziemy musieli od nowa, wydając miliardy dolarów, budować ten system,  podobnie jak nasi europejscy partnerzy będą musieli wyłożyć miliardy dolarów, by włączyć kraje bałtyckie w swój system energetyczny.

Po co to wszystko? Tak się dzieje w wielu obszarach: mówią jedno, a robią coś innego.Dlatego jestem głęboko przekonany: powinniśmy uwolnić się od fobii przeszłości, patrzeć w przyszłość i, opierając się na prawie międzynarodowym, budować dobrosąsiedzkie i równoprawne relacje.

 

Ch. Rose: I, oczywiście, powinniśmy znieść sankcje.

W. Putin: Jeśli ktoś lubi pracować z wykorzystaniem sankcji, proszę bardzo, można. Ale to jest tymczasowe. To, po pierwsze, jest sprzeczne z prawem międzynarodowym. Po drugie, proszę powiedzieć, gdzie polityka sankcji przyniosła rezultaty? Nigdzie, bo wobec takiego państwa, jak Rosja, raczej jest to mało prawdopodobne.

 

Ch. Rose: Czy Rosja poradzi sobie z sankcjami?

W. Putin: To jest oczywiste. Nie ma co do tego wątpliwości. Nie ma nad czym dyskutować. Jest tutaj nawet pewien plus. Polega on na tym, że wiele rzeczy – dotyczy to szczególnie zaawansowanych technologii – wcześniej woleliśmy kupować za petrodolary. Dziś, ponieważ sankcje zostały wprowadzone, albo nie możemy kupować, albo obawiamy się, że coś stanie się dla nas niedostępne. Byliśmy zmuszeni wdrożyć całe programy rozwoju swojej własnej wysokotechnologicznej gospodarki, przemysłu, produkcji i nauki. Faktycznie to to, co i tak powinniśmy zrobić, ale to było trudne, bo nasze wewnętrzne rynki były nasycone zagranicznymi wyrobami. W ramach WTO trudno było wesprzeć naszych producentów. A teraz, kiedy wprowadzono sankcje i nasi partnerzy dobrowolnie odeszli z naszego rynku, daje to nam szansę rozwoju.

 

Ch. Rose: Chciałbym zadać Panu jeszcze kilka pytań. Był Pan prezydentem, premierem, znowu prezydentem. Jak długo zamierza Pan pozostać u władzy? I co chciałby Pan pozostawić po sobie? To pierwsze pytanie.

W. Putin: Jak długo to zależy od dwóch rzeczy. Po pierwsze, bez wątpienia są zasady przewidziane w konstytucji. One na pewno nie będą przeze mnie naruszone. 

 

Ch. Rose: A jaką chciałby Pan pozostawić po sobie Rosję?

W. Putin: Rosja powinna być skuteczna, konkurencyjna, o stabilnej gospodarce, z rozwiniętym systemem społecznym i politycznym, elastycznie reagująca na zmiany wewnątrz kraju i wokół niego.

 

Ch. Rose: Powinna ona odgrywać główną rolę na świecie?

W. Putin: Powinna być konkurencyjna, jak już powiedziałem, zdolna do obrony swoich interesów i wpływania na te procesy, które są dla niej istotne.

 

Ch. Rose: Wielu twierdzi, że Pan jest wszechmogącym człowiekiem, że może Pan dostać wszystko, co chce. Czego Pan chce? Proszę powiedzieć Ameryce i światu, czego chce Władimir Putin.

W. Putin: Chcę żeby Rosja była taka, jak ją opisałem. To najważniejsze moje życzenie. I żeby nasi ludzie byli szczęśliwi, a nasi partnerzy na całym świecie chcieli i starali się rozwijać stosunki z Rosją.

 

Ch. Rose: Dziękuję.

W. Putin: Dziękuję.

 

KOMENTARZE

 • @
  Na wszystkie słowa i wywody polityków państw "światowych mocarstw"
  należy patrzeć przez palce i pryzmat ich agendy. Odnosi się to zarówno do Rosji jak i USA oraz Chin kończąc na Anglii włącznie. Każdy z nich sprzeda
  oponentów matki aby dojść do celu.
  Mały zgrzyt szlachetności Putina i jego Rosji:
  "A well-known Russian soldier implicated in war crimes in eastern Ukraine has now been spotted in Syria. Photos allegedly taken in Syria show Arseny Pavlov, better known by his nom de guerre Motorla, fighting in the country."
  PS: Człowiek ten z zimną krwią i premedytacją zabił 15 wiezionych żołnierzy.
  Teraz został przez Rosję wysłany do Syrii.
 • @Stara Baba 18:13:55
  Uwaga rozsądna i potrzebna. Dziękuję.
 • @Nathanel 18:57:16
  Nie znaczy to ze powinien korzystać z usług lub zatrudniać morderców
  i kryminalistów wojennych.
  "Z jakim się zadajesz takim się stajesz".
  "Motorola" swoim haniebnym i bestialskim czynem zrównał swoja range na przykład z oprawcami z Katynia strzelającymi bezbronnym wojennym jeńcom w tył głowy. Jego czyn jest nieomal identyczny. Teraz słyszymy iż zostaje w ramach działań legalnej rosyjskiej władzy jako "żołnierz" wysłany w inne tereny świata aby także zabijał. W jakim świetle fakt ten stawia władze w Rosji?
 • @Nathanel 19:14:20
  Wiem ale nie w ten sposób czyli "legalnie". O "seryjnym" do dzisiaj nikt nie wie "kto to i dlaczego". Jeżeli już o "wszystkich" mowa wspomnijmy CIA
  i Wietnam. Gdy rządzący na czele rządu Wietnamczyk robił co mu CIA kazało wszystko było dobrze. Gdy miał już dość i chciał Wietnam usamodzielnić CIA w ramach perswazji zabiło mu najpierw wszystkie dzieci
  a potem żonę. Na końcu gdy nic nie wskórali zabili i jego. Tak jak uogólniłem
  "jeden lepszy od drugiego".
  W omawianym przypadku jednak, temat pośrednio porusza także i nas Polaków. Czy słyszał Pan ostatni wywiad z Żyrinowskim i jego sugestie
  oraz roszczenia o korytarz miedzy Kaliningradem a Białorusią? Sprawa jest typowa i jasna. Jeżeli "Polaczki" całują tyłek Jankesom" są źli ale jeżeli będą całować tyłek Rosji to będą trochę lepsi!
 • @Nathanel 19:39:03
  Raczej o Brzezińskim i Bin Ladenie :-)))))))) prawdziwy klasyk.
 • @Bogusław Jeznach 18:21:16
  Witaj. Tak jakoś się składa, że Motorola na pewno nie został wysłany do Syrii przez Rosję. Ani przez nikogo innego.
  Takie doniesienia są na podstawie ukraińskich mediów i co dalej owe media doniosły? Że Motorola został wzięty do niewoli przez państwo islamskie. Zaprezentowano nawet zdjęcia jako dowody. Zdjęcia, to podobny, lecz nie bardzo, jakiś Czeczen walczący po stronie PI.
  A tymczasem Motorola wraz żoną uczestniczył w uroczystościach poświęconych śmierci dziewczynki, która zginęła w zamachu w Torez, podczas pokazów czołgowych.
  Przedstawialiśmy to na blogu Interesariusza.
  Nie wyobrażam sobie nawet takiej retoryki, że Motorola opuści Donieck, swoją żonę i niedawno urodzone dziecko, aby jechać do Syrii. Tak jakby w Rosji brakowało zołnierzy.
  Taki scenariusz może wymyślić tylko SBU Ukrainy, w większości banderowskie nasienie.
 • @lorenco 02:16:08
  "Taki scenariusz może wymyślić tylko SBU Ukrainy, w większości banderowskie nasienie."

  Hmmm. Intryguje mnie bronienie tego wojennego przestępcy.
  Chciał się zrównać z bandytami wiec zabijając mundurowych jeńców się zrównał. Nie jest lepszy a wręcz taki sam jak ci z bandy UPA, jak ci oprawcy z Katynia, jak właśnie ci oprawcy z rzezi jeńców pod Batohem. Wstydem jest bronienie mordercy! Wstydem jest wysługiwanie się przez Rosję takim człowiekiem. Wstydem i hańbą dla Rosyjskiej Armii i zwykłych jej żołnierzy jest bycie w szeregach z tym bandytą. Jeszcze Pan tego nie pojął?
 • @Bogusław Jeznach 18:21:16
  Akceptacja oszczerstw jest ich poplecznictwem . Niezależnie od tego dziennikarska rzdetelność i zwykła ludzka uczciwość przed zajęciem stanowiska w mediach wymaga po pierwsze : sprawdzenia źródła informacji; po drugie : sprawdzenie samej informacji . W tym przypadku jedno i drugie nie zostało prawidłowo przeprowadzone. Internauci mają prawo do dostępu do rzetelnej informacji. Karmienie ich kłamstwami jest niemoralne i bezprawne.

  Czesław Niemien w swoim pięknym utworze pt. "Człowiek jam niewdzięczny" wyśpiewał w jednej ze zwrotek te słowa :

  " Sensacjami karmią się nawzajem
  Spraw komicznych omotani siecią
  Wstyd mi za tych co nie mając wstydu
  Zapomnieli, że u kresu groby nas zrównają"

  Polecam wszystkim Internautom tę piosenkę pod którą jest również mój komentarz sprzed 5 miesięcy :

  https://www.youtube.com/watch?v=vBtoD5K_hmo
 • @Stara Baba 03:02:11
  Nie śledzę aż tak szczegółowo wojny na Ukrainie; napisał Pan o mordach dokonanych przez motorolę.
  Może Pan to uzasadnić i podać uzasadnienie dla tego stanowiska?
  Liczę na obiektywne źródła.
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:08:39
  Nieoficjalnie można było nawet znaleźć jego osobiste video na YT na którym chwalił się ze zgładzenia ukraińskich żołnierzy (więźniów). Nie wiem
  czy jeszcze istnieje czy zablokowano to na czas procesu z zarzutami jako zbrodniarza wojennego. Ten facet jest skończony na arenie międzynarodowej, dosłownie i w przenośni.

  PS: Nie sądzę, jak to często mówią, aby była to propaganda. :-(
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:08:39
  Nie szukałem dokładniejszych źródeł ale nawet i to wystarczy.
  yahoo.com/news/one-russians-seen-fighting-syria-162635789.html;_ylt=AwrC1zGpkgtWYRsATQDQtDMD;_ylu=X3oDMTByOHZyb21tBGNvbG8DYmYxBHBvcwMxBHZ0aWQDBHNlYwNzcg--
 • @Stara Baba 09:49:41
  Chyba traci Pan moje zaufanie; na zdjęciu to raczej nie ta osoba, choć podobna.
  Źródło informacji - niewiarygodne, oparte na rzekomych informacjach.
  A ten wojskowy, który był pobity przez Motorolę (film) został wymieniony wraz z innymi jeńcami. Zatem - nie został zabity.

  Nie mam ochoty na takie dyskusje. Proszę o większą powściągliwość. Jeśli jest Pan poważnym człowiekiem.
 • @Stara Baba 09:38:13
  Rozumiem, ze Stara Baba z taka sama gorliwoscia potepia polskich zolnierzy wyslanych oficjalnie przez polski rzad, ktorzy to zolnierze mordowali kobiety i dzieci w Serbii.
  I do tej pory stoi polskie wojsko, polscy zolnierze w Kosowie i strzelaja do Serbow, ktorzy probuja wrocic do swoich domow. A to juz minelo 16 lat od tragedii Jugoslawii . A my ich ciagle okupujemy. (Znaczy sie przyjaciol Serbow- Slowian)
  I to nie jest propaganda bo pan Tusk osobiscie odwiedzil tych zolnierzy i te policje traktujac tych polskich najezcow jako... obroncow ojczyzny.
  A oni tylko bronia muzulmanow przed chrzescijanami.
  Nasze polskie wojsko (nie ochotnicy i nie najemnicy) mordowali katolikow na Haiti i 14 lat strzelali do Afganskich cywilow.

  Ja tez sobie wyobrazam, ze wszystkich trzeba mierzyc jedna miarka.

  Jak Polakom odbiora Gniezno i Krakow to moze wreszcie pojmiemy tragedie Serbow:

  http://www.youtube.com/watch?v=YdBqq46HOYk#t=127
 • @Stara Baba 18:13:55
  Stara Babo
  To sa sloganowe ogolniki.
  Po to sa politycy, zeby sluchac co gadaja a to dlatego, zeby gawiedz wiedziala na kogo glosowac.
  A wyborca jest od tego, zeby odroznic propagande od programu politycznego.
  Gdy chodzi o Putina to i tak w porownaniu z innymi tuzami polityki Putin mowi to co mysli i na ogol nie owija w bawelne.
  Zachod go nie trawi wlasnie dlatego, ze potrafi powiedziec wprost co mysli. To samo Lawrow, Rogozin, Czurkin. A i Zyrynowski gada wprost i niczego nie owija w ' demokracje i opinion of the international community'.

  Czy Putin gada o demokracji? i o tym, ze trzeba wprowadzac demokracje?
  Putin ad nauseam opowiada, ze po to jest prawo, zeby wedlug prawa postepowac. Zachodnie panstwa uwazaja to za polityczna herezje,

  Jakby stara baba byla bardziej spostrzegawcza, toby sie zorientowala, ze
  Putinowe gadanie sie sprawdza:
  Pamietam, jak Putin pytal Ukraincow: 'Bumagi czytali? Nie czytali"
  Potem sie okazalo, ze Umowa Stowarzyszeniowa nigdy nie byla przetlumaczona na j. ukrainski.
  Rada Wierchowna poprosila UE na chwile odsapki, zeby mieli czas 'przetrawic warunki Umowy Stowarzyszeniowej .
  To nie Putin i nie Janukowicz odrzucil te warunki.
  To Rada Wierchowna zadecydowala, zeby te warunki porzadnie przemyslec. Nie bylo czasu do stracenia: trzeba bylo rozpoczac bijatyke na majdanie.
  Naturalnie, ze Rosji zalezalo, zeby Ukraina nie weszla do Unii.
  Ale tego NIKT w Rosji nie ukrywal.
  Ale tez Rosja nie najechala nikogo i nie zrzucala bomb na Kijow jak Amerykanie przygotowali majdan i snajperzy z Izraela strzelali do birkutow.

  Jest duza roznica miedzy tym co opowiadal J.F.Kennedy a co opowiada Bush, Clinton, czy Obama.
  Od tego sa wyborcy zeby odroznic ziarno od plew.

  My nie wierzylismy Gomulce a uwierzylismy tumanowia z POm-u.
  Polowa Polakow glosuje na PiS - druga polowa na PO a my ciagle narzekamy ze same zydy w rzadzie.

  A politycy zachowuja sie tak jak tego od nich wymagaja wyborcy.
  Podam przyklad:

  Tak zwany program Solidarnosci byl jednym wielkim wyglupem. Bzdura.
  A tymczasem miliony Polakow bylo zachwycone ta totalna bzdura bo bardziej im zalezalo, zeby wpasc w objecia osmiornicy Zachodu niz na trosce o dobro kraju.
  Cztery i pol miliona Polakow ma prawo latac po swiecie (choc nie do zaprzyjaznionych Stanow).
  Czy to prawda, ze Duda wzial ze soba do ONZ dwa kilo wazeliny, zeby blagac o wizy dla Polakow?
  "Yes, we can".
  Co za blamaz! A Polacy sie ciesza ze nasz Duda patryzl w oczy masowemu mordercy z Nagroda Nobla.

  Dokladnie to samo robia Ukraincy. Wlasny kraj maja gleboko w zadku.
  Kazdy chce wyjechac na Zachod, zeby zostac milionerem.

  A Polakow to juz taki debilizm opetal, ze sugeruja syryjskim uchodzcom, zeby siedzieli w kraju i bronili i budowali wlasny kraj a od Europy sie odczepili.
  I to mowia/ pisza przedstawiciele narodu ktory stadnie zwiewa na Zachod mimo, ze nas nikt nie bombnarduje. A i nikt nas nie potepia, ze nie chcemy budowac Polski dla polskich obywateli. (Yes, we can?)

  Ale my, narod wybrany od 'bialych archaniolow' mamy prawo szukac roboty po swiecie a taki Syryjczyk niech siedzi w Alepo i karmi dzieci w gruzach.

  Politycy zas gadaja to na co im wyborca pozwala. i gadaja to, co wyborca chce uslyszec. Takie wyborcze umizgi.
 • @Krzysztof J. Wojtas 10:36:28
  Jeżeli sam zainteresowany na video mówi że to zrobił to co Pan chce ode mnie? Sugeruje Pan że Motorola jest psychol i nie wie co mówi?
 • @Stara Baba 19:09:39
  no cóż lepiej aby zabijał morderca morderców niż inni, niewinni, byli uczeni zabijania.
 • @Stara Baba 03:02:11
  Opluwasz babo szereg hetmanów, którzy powagą swego urzędu osłaniali rekrutów przed sprawiedliwością. A dlaczego sejmy I RP tak postanowiły domyśl się sama!!!
 • @gnago 18:51:36
  Szereg których Hetmanów? Chmielnickiego, który swoimi czynami
  i zdradą ojczyzny spowodował początek upadku Rzeczypospolitej?
 • @Stara Baba 16:32:58
  Była taka sytuacja, że ponad 300 z Ajdaru czy jakiegoś innego nazi - batalionu "rozwalili" opłczeńcy, a część z nich przedtem wykastrowali.
  To może o takim przypadku?

  Ja nie miałbym oporów przy wydawaniu wyroków w takim przypadku. Nawet w czasie pokoju. A tam jest wojna - a jaką "sprawiedliwość" mamy w Polsce?
  Zatem - może miał rację.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930