Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rozpraszanie smrodem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Izraelu wynaleziono nową broń przeciw Arabom. Niepożądane demonstracje i zbiegowiska będą rozpraszać smrodem.

 

Śmierdzi podobno jak wymiociny zmieszane z tygodniową padliną w niepranej przez miesiąc skarpetce i ma szanse stać się wkrótce najnowszym hitem eksportowym Izraela. Nazywa się Skunk, i słusznie. Ci co go wąchali twierdzą, że jest to najbardziej obrzydliwa woń z jaką może zetknąć się ludzki nos i wyobraźnia. Policja oraz Cahal, czyli armia państwa żydowskiego znają go i stosują od 2008 roku podobno do rozpraszania palestyńskich wyrostków rzucających kamieniami, choć jak wiadomo, wolą strzelać do nich na ostro.  Obecnie woń Skunka mogą poznać również murzyni w USA, gdzie po zamieszkach w Ferguson i Baltimore, szuka się bardziej skutecznych środków do panowania nad tłumem i rozpraszania go bez zabijania lub okaleczania.   

Brudnozielony płyn, przypominający z wyglądu (w szczelnej butelce) zupę szczawiową, opracowany przez laboratoria izraelskiej policji, jest produkowany przez Odortec, firmę spod Jerozolimy, specjalizującą się w produkcji „przyjaznych dla środowiska” tj. organicznych pestycydów. Skunk też jest organiczny: składają się nań drożdże, proszek do pieczenia, i jakieś tajemnicze dodatki białkowe, a prawdopodobnie – jak na prawdziwego śmierdziela przystało – także merkaptany i związki tiolowe. Receptura jest oczywiście tajemnicą firmy. Wszystkie autorytety poświadczają, że jest to środek nieszkodliwy dla zdrowia i nietoksyczny: można go nawet pić, zakładając że ktoś umiałby wytrzymać taki smród w pobliżu nosa. Jest tak jadowicie intensywny, że ludzki nos wykrywa go z odległości półtora kilometra.

Środkiem tym spryskuje się tłumy demonstrantów z armatek wodnych. I tu jest pierwsze zastrzeżenie wobec jego użycia. BeTselem, izraelska organizacja praw człowieka, przyznaje wprawdzie, że Skunk jest bezpośrednio nieszkodliwy dla zdrowia, ale zarzuca wojsku i policji, że w czasie zadym i demonstracji umyślnie i z lubością wjeżdżają oni np. na arabskie bazary oraz w uliczki sklepików i warsztatów i dopiero tam stosują owe „opryski”, co sprawia że na wiele dni wyłącza to taką okolicę z dostępu dla klientów i turystów, czym rujnuje się arabski handel, a nawet sprawia, ze ludzie uciekają z domów, dopóki straszny smród nie wywietrzeje. Opryskiwanie trafia również osoby postronne, a więc sprawia, że na demonstracjach jest coraz mniej gapiów i świadków, a nawet dziennikarzy, a to pozwala organom porządkowym na większą bezkarność i tworzy podatny grunt do nadużywania siły. Palestyńczycy twierdzą, że od czasu stosowania Skunka liczba pobić i postrzeleń demonstrantów przez siły izraelskie wzrosła. Izraelskie władze  zaprzeczają temu i podkreślają, że jest to środek o wiele lepszy a mniej inwazyjny niz gaz łzawiący lub pieprzowy, i który działa bardzo skutecznie zmniejszając liczbę ofiar zarówno po stronie protestujących jak i personelu sił porządkowych, a ponadto pozwala identyfikować uczestników zajść (po zapachu) przez 3-4 dni potem. Trafiony choćby kroplą takiego płynu nie może pozbyć się jej smrodu ze skóry ani z ubrania, choćby przez cały czas szorował się pod prysznicem. Związek musi się po prostu rozłożyć, co trwa minimum trzy dni.    

Dotychczas Skunk był i jest stosowany tylko w Izraelu i tylko przeciw Palestyńczykom. Od wielu jednak miesięcy amerykańscy oficerowie policji jeżdżą ponoć do Izraela obserwując jak w praktyce sprawdza się Skunk przy rozpraszaniu tłumów. Jakieś dwa tygodnie temu zapowiedziano, że Skunk będzie sprzedawany także lokalnym departamentom policji w USA. W internecie pojawiła się oferta pewnej firmy ze stanu Maryland, która podała się za oficjalnego dystrybutora Odortecu i zaproponowała Skunk w kanistrach o różnych wymiarach i masie. Zaraz potem jej strona jednak zniknęła a nawet biuro Odortec w Izraelu przestało reagować na bezpośrednie zapytania ofertowe z USA.  

Być może w tej sprawie coś jednak śmierdzi bardziej niż Skunk.

KOMENTARZE

  • wygląda na to,
    Że ci śmierdziele co ten smród wydzielają "przewyższają " naturalnych śmierdzieli, tchórza a nawet skunksa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930