Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Rozpraszanie smrodem

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W Izraelu wynaleziono nową broń przeciw Arabom. Niepożądane demonstracje i zbiegowiska będą rozpraszać smrodem.

 

Śmierdzi podobno jak wymiociny zmieszane z tygodniową padliną w niepranej przez miesiąc skarpetce i ma szanse stać się wkrótce najnowszym hitem eksportowym Izraela. Nazywa się Skunk, i słusznie. Ci co go wąchali twierdzą, że jest to najbardziej obrzydliwa woń z jaką może zetknąć się ludzki nos i wyobraźnia. Policja oraz Cahal, czyli armia państwa żydowskiego znają go i stosują od 2008 roku podobno do rozpraszania palestyńskich wyrostków rzucających kamieniami, choć jak wiadomo, wolą strzelać do nich na ostro.  Obecnie woń Skunka mogą poznać również murzyni w USA, gdzie po zamieszkach w Ferguson i Baltimore, szuka się bardziej skutecznych środków do panowania nad tłumem i rozpraszania go bez zabijania lub okaleczania.   

Brudnozielony płyn, przypominający z wyglądu (w szczelnej butelce) zupę szczawiową, opracowany przez laboratoria izraelskiej policji, jest produkowany przez Odortec, firmę spod Jerozolimy, specjalizującą się w produkcji „przyjaznych dla środowiska” tj. organicznych pestycydów. Skunk też jest organiczny: składają się nań drożdże, proszek do pieczenia, i jakieś tajemnicze dodatki białkowe, a prawdopodobnie – jak na prawdziwego śmierdziela przystało – także merkaptany i związki tiolowe. Receptura jest oczywiście tajemnicą firmy. Wszystkie autorytety poświadczają, że jest to środek nieszkodliwy dla zdrowia i nietoksyczny: można go nawet pić, zakładając że ktoś umiałby wytrzymać taki smród w pobliżu nosa. Jest tak jadowicie intensywny, że ludzki nos wykrywa go z odległości półtora kilometra.

Środkiem tym spryskuje się tłumy demonstrantów z armatek wodnych. I tu jest pierwsze zastrzeżenie wobec jego użycia. BeTselem, izraelska organizacja praw człowieka, przyznaje wprawdzie, że Skunk jest bezpośrednio nieszkodliwy dla zdrowia, ale zarzuca wojsku i policji, że w czasie zadym i demonstracji umyślnie i z lubością wjeżdżają oni np. na arabskie bazary oraz w uliczki sklepików i warsztatów i dopiero tam stosują owe „opryski”, co sprawia że na wiele dni wyłącza to taką okolicę z dostępu dla klientów i turystów, czym rujnuje się arabski handel, a nawet sprawia, ze ludzie uciekają z domów, dopóki straszny smród nie wywietrzeje. Opryskiwanie trafia również osoby postronne, a więc sprawia, że na demonstracjach jest coraz mniej gapiów i świadków, a nawet dziennikarzy, a to pozwala organom porządkowym na większą bezkarność i tworzy podatny grunt do nadużywania siły. Palestyńczycy twierdzą, że od czasu stosowania Skunka liczba pobić i postrzeleń demonstrantów przez siły izraelskie wzrosła. Izraelskie władze  zaprzeczają temu i podkreślają, że jest to środek o wiele lepszy a mniej inwazyjny niz gaz łzawiący lub pieprzowy, i który działa bardzo skutecznie zmniejszając liczbę ofiar zarówno po stronie protestujących jak i personelu sił porządkowych, a ponadto pozwala identyfikować uczestników zajść (po zapachu) przez 3-4 dni potem. Trafiony choćby kroplą takiego płynu nie może pozbyć się jej smrodu ze skóry ani z ubrania, choćby przez cały czas szorował się pod prysznicem. Związek musi się po prostu rozłożyć, co trwa minimum trzy dni.    

Dotychczas Skunk był i jest stosowany tylko w Izraelu i tylko przeciw Palestyńczykom. Od wielu jednak miesięcy amerykańscy oficerowie policji jeżdżą ponoć do Izraela obserwując jak w praktyce sprawdza się Skunk przy rozpraszaniu tłumów. Jakieś dwa tygodnie temu zapowiedziano, że Skunk będzie sprzedawany także lokalnym departamentom policji w USA. W internecie pojawiła się oferta pewnej firmy ze stanu Maryland, która podała się za oficjalnego dystrybutora Odortecu i zaproponowała Skunk w kanistrach o różnych wymiarach i masie. Zaraz potem jej strona jednak zniknęła a nawet biuro Odortec w Izraelu przestało reagować na bezpośrednie zapytania ofertowe z USA.  

Być może w tej sprawie coś jednak śmierdzi bardziej niż Skunk.

KOMENTARZE

  • wygląda na to,
    Że ci śmierdziele co ten smród wydzielają "przewyższają " naturalnych śmierdzieli, tchórza a nawet skunksa.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031