Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2071 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

FIFA: rafa wielu gaf

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

CO PISZĄ INNI: W światowej prasie wrze na temat skandalu FIFA.Media rosyjskie oceniają jednak tę awanturę zupełnie inaczej.Poznajmy i drugą stronę opinii.

 

W środę poinformowano o aresztowaniu kilku wysokiej rangi działaczyświatowej Federacji Piłki NożnejFIFA w Zurychu. Prokurator generalny USA ogłosił zarzuty wobec 14 osób, które przez ponad 24 lata wzbogacały się na korupcji związanej m.in. z wyborem gospodarzy mundialu i umowami marketingowymi. Działaczy tych oskarżono również o oszustwa, wymuszanie haraczy i pranie pieniędzy. Procedura aresztowania i postawienia  zarzutów w Zurychu wobec funkcjonariuszy FIFA wywołuje mnóstwo pytań. Wygląda na to, że ta gra sportowa staje się narzędziem politycznym, do całkowitego opanowania którego dążą za wszelką cenę Stany Zjednoczone.Ośmiu funkcjonariuszy FIFA zatrzymano w Zurychu dosłownie przed początkiem obrad dorocznego kongresu organizacji. W jego trakcie miały odbyć się wybory prezydenta – a kierujący nią już od 17 lat Szwajcar Sepp Blatter miał wszystkie szanse na ponowne wybranie go na to stanowisko.

Wszyscy aresztowani są obywatelami krajów Ameryki Łacińskiej, od Urugwaju do brytyjskich Kajmanów. Chociaż aresztowań dokonywali Szwajcarzy, robili to na wniosek Stanów Zjednoczonych. Oficjalnym wyjaśnieniem interpelacji o ekstradycję do Stanów Zjednoczonych – są jest fakt, że pieniądze korupcyjne przechodziły przez banki amerykańskie. Zresztą, sprawa ekstradycji może okazać wcale nie aż tak prosta, między innymi również dlatego, że natychmiast po dokonaniu aresztowań wyjaśniło się, że Szwajcaria także prowadzi dochodzenie we własnym zakresie.

Wielu ekspertów jest jednak zdania, że sprawa ma podwójne dno. Głównym celem Waszyngtonu w rozpętaniu tej awantury nie jest wcale zwalczanie korupcji w sporcie, tylko zmiana aktualnego kierownictwa FIFA, które poparło przeprowadzenie mundialu w Rosji w 2018 roku i w ogóle realizuje politykę niezależną od Waszyngtonu. Potwierdzają to oświadczenia złożone przez szereg senatorów amerykańskich, którzy wezwali FIFA do rezygnacji z popierania kandydatury Blattera. Ich zdaniem, „pozwalając Rosji na przeprowadzenie mundialu, FIFA przyjdzie z ratunkiem gospodarczym dla reżimu Putina”. Jak podkreślił politolog Andriej Manojło w wywiadzie dla radia Sputnik, ten skandal korupcyjny Stany Zjednoczone sprowokowali przede wszystkim po to, aby zmienić sympatyzujące z Rosją kierownictwo FIFA. 

Amerykanie od wielu lat skrycie, a od pewnego czasu całkiem otwarcie i bardzo agresywnie ingerują w sprawy każdej organizacji międzynarodowej, która w aktualnej sytuacji nie zajmuje wobec Rosji otwarcie wrogiego stanowiska. Wydaje mi się, że dla Amerykanów piłka nożna jest nie tylko biznesem, lecz również narzędziem politycznym. Obecnie ważne jest dla nich przeforsowanie w tych wyborach swej kandydatury na stanowisko przewodniczącego FIFA. Za jego pośrednictwem będą mogli zmienić podjętą wcześniej decyzję, organizować akcje wrogie wobec Rosji, wprowadzić zakaz mundialu na jej terytorium i podać to, jak jest w ich zwyczaju, za reakcję protestu całej zachodniej postępowej ludzkości  na „agresywną jakoby politykę Rosji”, — uważa politolog.

Oczywiście, Stany Zjednoczone nie potrafią zniszczyć FIFA, jednakże federacja ta znajduje się już od dawna w stanie nadzwyczaj głębokiego kryzysu, który się w ten sposób pogłębia. Jednocześnie Stany Zjednoczone rozstrzygają jeszcze kilka ważnych dla nich zadań.  Po pierwsze, po raz kolejny wywierają brutalne naciski wobec Szwajcarii – jeśli, rzecz jasna, podda się ona presji i zdecyduje się na ekstradycję. Banki szwajcarskie w ostatnich latach były zmuszane do udostępniania Stanom Zjednoczonym informacji w sprawie amerykańskich obywateli uchylających się od płacenia podatków, a także do płacenia olbrzymich mandatów, i to tylko dlatego, że Stany Zjednoczone uporczywie przeforsowują swoje zasady nadrzędności ustawodawstwa amerykańskiego wobec każdego ustawodawstwa krajowego. W dziedzinie finansowej robią oni to w sposób konsekwentny i drastyczny – tym bardziej drastyczny, im gorsza jest sytuacja gospodarki amerykańskiej i pozycja dolara jako jednostki rozliczeniowej.

 Faktycznie rzecz biorąc, Amerykanie forsują swoje prawo do zajmowania się dochodzeniem w sprawie każdego przestępstwa lub wykroczenia w każdym punkcie świata, czyli znów ustawodawstwo amerykańskie ustawia się ponad prawem międzynarodowym i prawem poszczególnych krajów. Skandal związany z FIFA pozwala na zakwestionowanie przeprowadzenia następnego mundialu w Rosji. Jasne jest, że szanse na pozbawienie Rosji mistrzostw praktycznie nie istnieją – po pierwsze, ze względu na układ sił wewnątrz FIFA; a po drugie, wskutek zbyt krótkiego odstępu czasu, jaki jeszcze pozostaje do Mundialu. Jednakże jasne jest, że dochodzenie w sprawie korupcji w FIFA stanie się świetnym powodem dla potężnej kampanii antyrosyjskiej w mediach anglosaskich. Najmniejsze aluzje i zeznania będą wyolbrzymiane do skali kosmicznej, w tym nawet Katar, co do którego nikt nie ma wątpliwości że zatwierdzenie jego kandydatury miało charakter korupcyjny, odsunie się na plan dalszy byleby mocniej zdemaskować  „korupcjonistę Putina”.

 Tymczasem Rosja wcale tych mistrzostw nie kupowała, bo nawet nie musiała, twierdzi Manojło. Dla Blattera bowiem, który na wszelkie możliwe sposoby dąży do maksymalnego rozszerzenia geografii mistrzostw — czyli stara się globalnie promować markę FIFA – wybór Rosji był w pełni słuszny. Jednakże kogo to powstrzyma, jeśli istnieje świetna możliwość porozmawiania o tym, jak to „cyniczna” Rosja jakoby przekupuje naiwny Zachód?

Głos w tej sprawie zabrał także prezydent Rosji Władimir Putin, który uznał za bardzo dziwne to, że areszty w FIFA przeprowadzono na wniosek USA, które starają się rozszerzyć swoją jurysdykcję na inne kraje.  „Jeśli chodzi o areszty, to jest to co najmniej bardzo dziwne. Przecież przeprowadzono je na wniosek strony amerykańskiej pod zarzutem korupcji – powiedział Putin, odpowiadając na pytanie dziennikarzy dotyczące śledztwa w sprawie FIFA. - Chodzi o międzynarodowych działaczy.  Można założyć, że któryś z nich coś naruszył, nie wiem, ale na pewno USA nie mają z tym nic wspólnego. Ci działacze nie są amerykańskimi obywatelami. I jeśli coś wydarzyło się, to nie miało to miejsca na terytorium Stanów Zjednoczonych, i Stany Zjednoczone nie są z tym związane. To kolejna oczywista próba rozszerzenia swojej jurysdykcji na inne państwa”.  Putin nie wyklucza, że w skandalu z FIFA partnerzy z USA wykorzystują te same metody, co wobec założyciela WikiLeaks Juliana Assange’a i byłego pracownika amerykańskich służb specjalnych Eduarda Snowdena w celu osiągniecia swoich politycznych celów.  Niestety, nasi amerykańscy partnerzy wykorzystują tego typu metody  i robią to nielegalnie, prześladując ludzi. Nie wykluczam, że w odniesieniu do FIFA jest to ten sam przypadek, choć nie wiem, czym się wszystko zakończy. Ale fakt, że ma to miejsce przed wyborami szefa FIFA, nasuwa taką myśl – powiedział Putin. Podkreślił, że USA chcą zapobiec ponownemu wyborowi szefa FIFA Szwajcara Seppa Blattera, którego popiera Rosja. To jest rażące naruszenie zasad funkcjonowania organizacji międzynarodowych – stwierdził prezydent.  Jak wiemy w piątek powinny odbyć się wybory szefa FIFA i pan Blatter ma wszelkie szanse na reelekcję.  Wiemy o naciskach, jakie wywierano na niego w celu zakazania przeprowadzenia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej w 2018 roku w Rosji. Znamy jego stanowisko, które nie ma nic wspólnego z jakimiś szczególnymi stosunkami FIFA  i Rosji. To jest jego pryncypialne stanowisko” – dodał Putin. Jego zdaniem jest źle że z tak niskich pobudek i na taką skalę upolitycznia się sport, który powinien stanowić platformę dialogu i mieć pozytywny wpływ cywilizacyjny. 

 

KOMENTARZE

 • Podobnie smrodzili przed olimpiadą w Soczi.
  Nie mam zamiaru bronić FIFA, ale to jest naprawde śmieszne, zaledwie tydzień temu w ameryce przylapalano banki na manipulowaniu rynkiem wymiany walut i co ciekawe ani jedena osoba nie została aresztowana.

  http://tinyurl.com/p2kkmdo

  Równie ciekawym jest fakt, że 29/05 odbędzie się głosowanie nad zawieszeniem izraela w FIFA

  http://tinyurl.com/pyhvw9b
  http://tinyurl.com/m4no9ee

  Niestety wszystkie linki są po angielsku.
 • "Głupota" Putina, czyli "Forest Gump" robi KGB-istę w konia
  Przypominam, że tydzień temu i Putin, i Ławrow (którego wręcz organicznie nie cierpię) piali z zachwytu nad rozmowami z Kerrym, ksywa "Forest Gump". Jest znaną rzeczą, że czarna @ posługuje się Forestem Gumpem, gdy kogoś trzeba wyrolować. Każdy rozmówca tego głupka sądzi naiwnie, że nie jest on w stanie kłamać, mataczyć etc, co oczywiście ma tyle wspólnego z prawdą, co ja z chińskim biskupem.
  Po "olbrzymim sukcesie" rozmów z Forestem Gumpem cała wierchuszka kremlowska oczywiści poszła chlać, a w tym czasie u$$rael:
  - potwornie wzmocnił dostawy uzbrojenia dla ISIS i rozpoczął jawne bombardowania legalnych sił syryjskich Prez. Bashira al_Asada. Dziś ISIS zajął kolejne miasta w Syrii
  - kolejny raz za podpuchą u$$raela Rosja wstrzymała dostawy systemów S-300 dla Iranu
  - bombardowania Arabii Saudyjskiej w Jemenie osiągnęły rozmiar zbrodni wojennej i zbrodni przeciw ludzkości, jakimi są niszczenie infrastruktury wodnej w pustynnym kraju.
  - Trwają intensywne dostawy nowoczesnej broni i najemników na UPA-inę, codziennie ginie cywilna ludność Donbasu
  - w tej sytuacji "afera z FIFA' to mały pikuś. Obrzydzenie i odrazę musi budzić jednak widok KGB-isty wypowiadającego się w tej sprawie, kiedy w sprawie spalenia żywcem ok. 100 Rosjan w Odessie nie raczył zabrać głosu publicznie. Panie Putin Mistrzostwa masz już z głowy, bo u$$rael zagrozi sankcjami, po wyborze tego arabskiego kacyka na prezesa FIFA i samowolnym zerwaniu przez niego mistrzostw, rekwizycjami aktywów i zakazami wizowymi każdemu państwu, które nie odwoła udziału w tych mistrzostwach.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930