Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4573 posty 2072 komentarze

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Środa, 13.05.2015 cz.II

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

ACTA DIURNA (793) Wiadomości ze świata jest dziś bardzo dużo. Zapraszam na drugi dzisiejszy serwis

 

*Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wysoko ocenił wyniki rozmów z sekretarzem stanu USA Johnem Kerry. „Wspaniale” - powiedział szef MSZ Rosji.Sekretarz stanu USA John Kerry nazwał wczorajszą dyskusję z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem „szczerą". Według słów Kerry'ego, omówiono temat Ukrainy, Iranu i Syrii — czytamy na stronie sekretarza stanu na Twitterze. Ponadto sekretarz stanu USA podkreślił konieczność podtrzymania kontaktów między Rosją i USA. Strony również podkreśliły, iż rozwiązanie kryzysu na Ukrainie może być osiągnięte tylko za pomocą politycznych środków.  Kerry przybył do Soczi i odbył rozmowy z Siergiejem Ławrowem, który podarował mu koszulkę z symbolem Zwycięstwa, krasnodarskie pomidory i ziemniaki. Ławrow scharakteryzował rozmowy jako „wspaniałe". Później Kerry'ego przyjął prezydent Rosji Władimir Putin.  Wcześniej rzecznik rosyjskiego przywódcy Dmitrij Pieskow, mówiąc o agendzie spotkania Putina i Kerry'ego, opisał ją jako obszerną, a jednocześnie podkreślił, że temat sankcji nie zostanie poruszony.

 

Prezydent Rosji Władimir Putin zadeklarował, że jego kraj gotów jest przywrócić relacje z Unią Europejską w pełnym zakresie. Podkreślił, że to nie Rosja była inicjatorem ochłodzenia stosunków z UE. Powiedział to, podejmując wieczorem na Kremlu prezydenta Czech Milosza Zemana, który dzień wcześniej przybył do Moskwy na uroczystości upamiętniające 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami w II wojnie światowej. Zeman jest jednym z nielicznych przywódców zachodnich, którzy przyjęli zaproszenie prezydenta Rosji na te uroczystości. Ze względu na rolę Rosji w konflikcie na Ukrainie większość liderów zachodnich nie zdecydowała się na przyjazd do Moskwy. Prezydent Czech też nie poszedł w sobotę rano na Plac Czerwony, by obserwować defiladę wojskową, uznaną na Zachodzie za demonstrację siły w obliczu wojny na Ukrainie. Bardzo liczymy na to, że uda nam się nie tylko odbudować nasze relację z Unią Europejską jako całością, Europą Wschodnią i Czechami, ale także je rozwinąć - oznajmił Putin. Prezydent Rosji podziękował Zemanowi. Z przyjemnością konstatuję, że w Europie są jeszcze politycy, którzy potrafią przedstawiać swój punkt widzenia, bronić go i prowadzić niezależną politykę - oświadczył, wyrażając nadzieję, że dzięki takim politykom Rosji i UE uda się przywrócić dawne stosunki. Putin podziękował prezydentowi Czech za to, że naród czeski "podziela emocje" Rosjan z powodu święta zwycięstwa. Na terytorium Czech toczyły się poważne walki. Zginęło tam ponad 50 tys. radzieckich żołnierzy i oficerów. Dziękuję wszystkim, którzy w Czechach opiekują się ich grobami - powiedział.

 

* Rosja zaprosiła Grecję do udziału w banku rozwojowym utworzonym w ubiegłym roku przez państwa z grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) - poinformowała we wtorek 12 maja kancelaria greckiego premieraAleksisa Ciprasa. Będzie on rozmawiał o tej propozycji z przedstawicielami rosyjskich władz 18 czerwca podczas forum ekonomicznego w Petersburgu. Grecka prasa sceptycznie wyraziła się o możliwości dołączenia do banku przez zadłużoną Grecję, która obecnie negocjuje ze swoimi pożyczkodawcami w sprawie odblokowania środków z pakietu ratunkowego (ok. 7,2 mld euro). Nowy Bank Rozwoju (New Development Bank) został powołany do życia w lipcu 2014 roku jako alternatywa dla dominacji Zachodu w międzynarodowym świecie finansów, m.in. dla Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Powołanie banku to pokłosie zmian, które zachodziły w międzynarodowych finansach w ostatnich latach, i rosnącej roli wschodzących gospodarek w tworzeniu globalnego PKB. Od czasu globalnego kryzysu, który zaczął się w 2008 r. to właśnie na kraje BRICS przypadała większość ze światowego przyrostu PKB.  Pięć krajów BRICS zajmuje razem 26% powierzchni lądów Ziemi, a ich populacja stanowi 41% jej ludności. Ich gospodarki wytwarzają około jednej piątej PKB całego świata.

 

* 11-12 maja w Doniecku odbyło się międzynarodowe forum „Donbas: wczoraj, dziś, jutro” z udziałem przedstawicieli różnych krajów. Trzon grupy, która zainicjowała zorganizowanie forum, stanowią uczestnicy międzynarodowej misji obserwacyjnej, którzy byli obecni w DRL i ŁRL na wyborach szefów republik i organów ustawodawczych.  „Donbas ma pełne prawo do szerokiej autonomii w takich aspektach, jak polityka, gospodarka i kultura”, oświadczył na forum były gubernator autonomicznej włoskiej prowincji Bolzano-Górna Adyga Luis Durnwalder. Dodał on również, że po powrocie do Włoch jest gotowy do wysłania głównych dokumentów w celu zapewnienia autonomicznego statusu Tyrolu Południowego, w języku rosyjskim. Z kolei włoski politolog Alessandro Muzolino zaznaczył, że forum jest ważne, aby „zademonstrować, że nie wszyscy politycy i działacze społeczni w Europie podzielają ogólnie przyjęty punkt widzenia na to, co dzieje się na Ukrainie”. Muzolino zwrócił uwagę na fakt, że jego zdaniem konflikt w Donbasie można rozwiązać tylko drogą pokojową. „Mamy we Włoszech przykład bardzo udanej integracji całego regionu zamieszkanego głównie przez ludność niemieckojęzyczną. Mam na myśli Tyrol Południowy z jego autonomicznym statusem. Wierzę, że także Donbas powinien otrzymać jak najszerszą autonomię”, — powiedział włoski politolog.

 

* Podczas dyskusji naforum w Doniecku głos zabrał stały przedstawiciel DRL na pertraktacjach w Mińsku Denis Puszylin: „Porozumienia z Mińska powinny zostać wypełnione, Donbas powinien otrzymać szerokie uprawnienia, a Europa aktywnie przyczynić się do rozstrzygnięcia tej kwestii.Odpowiedzialność za realizację „Mińska-2” leży na Europie, krajach gwarantach porozumień z Mińska. Prosimy Europę, aby zapobiegła odejściu Ukrainy od procesu pokojowego, aby nie dopuścić do udawania realizacji umów, ze strony Kijowa. (…) Wcześniej Poroszenko oświadczył, że nie ma wątpliwości, że Kijów „oswobodzi lotnisko”. To przecież wychodzi nie tylko poza ramy „Mińska-2”, lecz generalnie poza wszelkie ramy. Nie obejdzie się bez poważnej presji Europy na Ukrainę. Wierzymy, że tylko realizacja „Mińska-2” pomoże rozwiązać konflikt bez rozlewu krwi”, — powiedział Puszylin.

 

Francuski dziennikarz i pisarz Pierre Lorrain, znawca Rosji ubolewa, że obchody 70. rocznicy Zwycięstwa nad faszyzmem nie zjednoczyły uczestników rozgromienia Trzeciej Rzeszy. Straty narodu radzieckiego w II wojnie światowej stanowiły 80% wszystkich strat na europejskim teatrze działań i dla Rosjan zwycięstwa w wojnie to coś świętego, powiedział na antenie francuskiej stacji radiowej RFI dziennikarz i pisarz Pierre Lorrain. „Brak zachodnich przywódców w pewnym stopniu przeczy faktowi obchodów 70. rocznicy Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. To nie tylko to. Jest to bardzo ważne wydarzenie, które my z naszej strony również obchodziliśmy w Europie, w Stanach Zjednoczonych. Ale nie połączono tych obchodów i to oczywiście jest godne ubolewania”, — powiedział Lorrain.  Jednak jego zdaniem Rosji udało się zrekompensować nieobecność na obchodach zachodnich przywódców poprzez udział w niej przywódców innych krajów — zwłaszcza Chin i Indii, dwóch mocarstw, których globalny wpływ teraz tylko wzrasta. „I kiedy Kreml mówi, że cztery miliardy ludności świata są reprezentowane na Placu Czerwonym w Moskwie, miał rację”, — powiedział Lorrain. Słowa Władimira Putina o próbach fałszowania historii ocenił on jako „ukrytą wiadomość zaadresowaną do obecnych władz Ukrainy i tych, którzy je wspierają”.  „Teraz na Ukrainie, jak i w Polsce, istnieje wiele ruchów, które najwyraźniej wierzą, że wyzwolenie ich krajów przez radzieckie wojska w 1945 roku było tylko epifenomenem, a główne wydarzenie nie na tym polegało. Jednak dla Rosjan odwrotnie — jedyne, co ma znaczenie, to ich zwycięstwo nad nazizmem. Myślę, że Rosjanie są naprawdę skrupulatni w tej kwestii, na tyle skrupulatni, na ile wysoką ceną oni zapłacili w porównaniu z aliantami. Nie należy zapominać, że liczba ofiar Związku Radzieckiego szacowana jest na 20-27 milionów. Stanowi to około 80% strat na europejskim teatrze działań wojennych. Tak więc dla Rosjan jest to coś świętego”, — powiedział francuski literat. Odnosząc się do wizyty w Rosji ministra spraw zagranicznych Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera, który odwiedził Wołgograd, przywódców Czech i Serbii, Lorrain zauważył, że nie cała Europa przyjęła wrogą postawę wobec Rosji.  „Widzimy uściski dłoni, a także wiele gestów, które mogą mieć bardziej znaczący wpływ, jeśli sytuacja w Donbasie pogorszy się”, — powiedział Lorrain.

 

* Amerykański Specjalny wysłannik Departamentu Stanu ds. energetycznych  Amos Hochstein próbował skłonić władze Grecji, by zainteresowały się transatlantyckim gazociągiem TAP, który ma dostarczać gaz z Azerbejdżanu do Europy przez terytorium Grecji, zamiast rosyjskim projektem Turecki Potok. Grecy nie są jednak skorzy do zmiany decyzji. Hochstein powiedział, że omawiał kwestie energetyczne z przedstawicielami władz Grecji w trakcie wizyty w Atenach i że strony "miały więcej wspólnych niż odmiennych opinii". Turecki Potok (Turkish Stream) ma zastąpić magistralę South Stream, od budowy której Gazprom odstąpił po zablokowaniu projektu przez Komisję Europejską. Prezydent Władimir Putin sygnalizował niedawno przy okazji rozmów z greckim premierem Aleksisem Ciprasem, że Turecki Potok może być jednym z dużych, wspólnych projektów, na które strona rosyjska mogłaby udzielić Atenom kredytu. Zaznaczył, że inwestycja mogłaby przynieść Grecji setki milionów euro rocznie, a korzyści z poprawy kondycji gospodarki greckiej w następstwie współpracy Aten z Moskwą odnieśliby także zachodni wierzyciele Grecji. Hochstein powiedział, że gdy Rosja jest głównym dostawcą gazu do Europy, to dla Grecji i dla całej Europy ważna jest dywersyfikacja dostaw. To najlepsza droga do zapewnienia bezpieczeństwa zaopatrzenia - dodał. Podkreślił też, że zmniejszyłoby to groźbę wykorzystywania dostaw źródeł energii w celach politycznych. Jego zdaniem projekt z azerskim gazem spełnia kryteria bezpieczeństwa, tym bardziej że nie ma w nim jednego dominującego kraju w sferze infrastruktury. Zaznaczył też, że Turecki Potok jest na razie we wstępnym stadium projektowania, gdy gazociąg z azerskim surowcem może zapewnić korzyści znacznie wcześniej.  W oświadczeniu po rozmowach grecki minister energetyki  Panagiotis Lafazanis zapowiedział, że Grecja będzie wspierać rosyjski projekt i że nie widzi powodu, dla którego Rosja nie mogłaby być dostawcą gazu w regionie. Przyznał jednak, że posiadanie różnych źródeł gazu byłoby korzystne ze względu na ceny, pewność dostaw i ograniczenie wpływu polityki.

 

Niedawne starcie zbrojne w Macedonii ma więcej wspólnego z „Tureckim Potokiem” i porażką USA na Ukrainie, powiedział politolog Dusan Prorokovic w wywiadzie dla serbskiego Sputnika.Organy ścigania Macedonii przeprowadziły w sobotę operację specjalną w mieście Kumanowo, gdzie według najnowszych danych zginęło 8 policjantów, a 37 zostało rannych. Zlikwidowano 14 bojowników.  „Albańczycy są wykorzystywani jako amerykański sposób nacisku na Europę w celu przeszkodzenia w budowie „Tureckiego Potoku” przez wywoływanie nowego konfliktu na Bałkanach”, — powiedział Prorokovic.  Serbski Ekspert zauważył również, że incydent może być związany z „klęską USA na Ukrainie”. „Wielkoalbańska idea po raz kolejny staje się aktualna, ale bez pomocy czynnika zewnętrznego, czyli udziału bloku Północnoatlantyckiego, stanie się martwym słowem na papierze. Ale wydaje mi się, że wszystko, co się wydarzyło, związane jest raczej z „Tureckim Potokiem” i klęską Stanów Zjednoczonych na Ukrainie, niż z albańskimi celami regionalnymi”, — uważa politolog. Ponadto Prorokovic zauważa, że brak szybkiej reakcji zachodnich służb na wydarzenia 9 maja w Kumanowie (Macedonia) świadczą o tym, że incydent mógł leżeć w ich interesach.  „To jest nie do pomyślenia, że 70-80 uzbrojonych ludzi przechodzi linię administracyjną między Kosowem a Macedonią, przeprowadza atak praktycznie w centrum miasta, a służby specjalne nic o tym wcześniej nie wiedziały”, — powiedział. Według dostępnych źródeł odpowiedzialność za przygotowanie ataku wzięła na siebie albańska grupa „Wyzwoleńcza Armia Ludowa”, która jako główny cel głosi walkę o zjednoczenie w jedno państwo wszystkich ziem regionu, które tradycyjnie są zamieszkałe przez Albańczyków.

 

Berlin rzuca wyzwanie politycznemu monopolowi USA w Europie, staje się dla Waszyngtonu większym zagrożeniem niż Moskwa, uważa komentator polityczny Pepe Escobar. Koncentrując się na Rosji Zachód „przeoczył” umocnienie Niemiec, które sprawują kontrolę nad Europą, pisze komentator polityczny Pepe Escobar na swoim blogu na stronie RT. Analityk odnosi się do eseju historyka i antropologa Emmanuela Todda, w którym ten rozważa perspektywę utrzymania amerykańskiego wpływu na Europę i rolę Niemiec w systemie stosunków między Zachodem a Rosją.  „Todd zauważa, że w lacanowskiej terminologii (Jacques Lacan — francuski filozof i psychiatra, jedna z najbardziej wpływowych postaci w historii psychoanalizy) można byłoby opisać jako „wielki europejski nienazwany”: klucz do kontrolowania Europy ze strony Stanów Zjednoczonych leży w kierowaniu Niemiec”, — zauważa Escobar. Zdaniem Pepe Escobara postrzeganie Berlina jako pośrednika między „hegemonem” Stanami Zjednoczonymi a „agresywną” Rosją jest niczym więcej niż mitem. Niemcy są gotowe tylko udawać, że „tańczą do melodii” Waszyngtonu krytykując politykę Moskwy, ale w rzeczywistości Berlin nie szuka konfrontacji z Rosją. Moskwę i Berlin wiążą stosunki energetyczne, handlowe i biznesowe. Większość inwestycji niemieckich firm przypada na rosyjski rynek, dlatego konfrontacja narzucana Niemcom przez Waszyngton staje się dla Berlina strategicznie niekorzystna. Ponadto Niemcy tak naprawdę nie są zainteresowane stabilnością na wschodnich granicach Europy, lecz starają się rozszerzyć swoją strefę wpływów. „Berlin potrzebuje nie stabilności na wschodzie Europy, a kontroli. Proces integracji europejskiej, na którego czele stoją Niemcy, stał się ilustracją strategii otwierania nowych rynków dla niemieckiego eksportu i stworzenia strefy buforowej między Niemcami a Rosją. Co do państw bałtyckich, to one już są w dużym stopniu uzależnione od Berlina — Niemcy są największym partnerem handlowym dla tych krajów.” Todd jest również poważnie zaniepokojony dysfunkcjonalnością Zachodu wyrażoną w formule „wirtualnej wojny” Europy i Rosji, pisze analityk. Chorobliwa „fiksacja” Zachodu na Rosję w tym zakresie jest wynikiem szukania „kozła ofiarnego” lub prób „stworzenia obrazu przeciwnika niezbędnego do podtrzymania minimalnej racjonalności istnienia tak zwanego Zachodu w jego obecnej formie”. Unia Europejska powstała jako przeciwwaga dla Związku Radzieckiego, bez konfrontacji z Rosją, następczynią państwa radzieckiego, projekt UE traci sens. Kontrola USA nas Europą poprzez sterowanie Niemiec jest systemem, który rozsypuje się na oczach, przekonuje Pepe Escobar. Wodze rządów polityką europejską już trafiły w ręce Berlina, przed którym otwiera się potencjał realizacji „niemieckiego projektu” — ustanowienia władzy Niemiec nad całą Europą poprzez przewagę gospodarczą i polityczną nad państwami „biednego Południa” pogrążonego w długach i Europy Wschodniej, która jest silnie uzależniona od niemieckiej gospodarki. W związku z tym realnym zagrożeniem dla Waszyngtonu, zdaniem Pepe Escobara, staje się nie Moskwa, a Berlin, który rzuca wyzwanie politycznemu monopolowi Stanów Zjednoczonych w Europie.

 

* „Polska nie stała się nowym Teksasem, a w innych krajach Europy wydobycie gazu łupkowego zderza się z ogromnymi trudnościami.Rosja miała rację – rewolucja łupkowa w Europie to złudzenie i wydmuszka. (…) Rosja miała wszelkie podstawy, aby wątpić, że gaz łupkowy zastąpi gaz ziemny” – informuje amerykańska agencja Bloomberg. Gdy firma Cuadrilla Resources Ltd. otworzyła w 2009 roku swoje biuro w Polsce miała powody do optymizmu. Łupkowy boom zamienił Stany Zjednoczone w największego na świecie producenta gazu. Tym firmom, które rzuciły się do powtórzenia tego sukcesu w Europie, Polska wydawała się nowy, Teksasem. Minęło sześć lat, a brytyjska firma poszukiwawcza i tak nie wykonała swojego pierwszego odwiertu w Polsce. Czołowe koncerny naftowe, takie jak Exxon Mobil Corp., Chevron Corp. i Royal Dutch Shell Plc, spakowały rzeczy i pojechały dalej. Na drodze firm, które starają się wydobywać gaz łupkowy w Europie, stoi wiele przeszkód: biurokracja, zagadkowe przepisy podatkowe i lokalne władze, które nie chcą, aby były u nich prowadzone odwierty. Także geologia nie jest pomocna: w Europie jest bardzo mało otworów wiertniczych, które dają możliwe do przyjęcia z komercyjnego punktu widzenia objętości. „To nie jest łatwe — mówi dyrektor ds. odwiertów w Polsce Cuadrilla Marek Madeja. — Koszt wiercenia w Europie jest wysoki, znacznie wyższy niż w USA, a na każdym kroku istnieje mnóstwo norm i przepisów”. Choć Europa stara się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu rewolucja łupkowa okazała się tam wydmuszką. Trudne warunki geologiczne, ostry opór ekologów, uciążliwe regulacje i krwawa wojna na Ukrainie razem wzięte zgasiły entuzjazm inwestorów i wyczerpały ich cierpliwość. Marcowy spadek cen ropy do poziomu poniżej 50 dolarów za baryłkę było ostatnią kroplą, ponieważ cena dużej części europejskiego gazu, w tym z importu z Rosji, jest powiązana z ceną ropy. Wydaje się, że gaz łupkowy na zawsze pozostaje dodatkowym i drugorzędnym źródłem zasobów energetycznych w Europie. Według analityka z Bloomberg Intelligence Philippa Chladeka, najtańszą opcją pozostaje tam konwencjonalny gaz — zarówno dostarczony przez gazociągi z Rosji, jak i importowany z innych krajów. „Szczelinowanie hydrauliczne jako droga do niezależności okazała się snem, który po prostu się nie spełnił, — powiedział Chladek. — Nie powiedziałbym, że idea gazu łupkowego w Europie umarła, ale wszystko okazało się o wiele trudniejsze, niż myśleliśmy”.

 

Biały Dom próbuje przekupić członków Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), aby zapewnić ich wsparcie w kwestii prawdopodobnego porozumienia w sprawie irańskiego programu jądrowego - poinformował Sputnik senator USA z Arizony John McCain.„Uważam, że oni (administracja Baracka Obamy) postarają się wykorzystać każdą formę łapówkarstwa, którą potrafią wymyślić" — oznajmił McCain. Według słów McCaina, taktyka USA ma na celu skłonienie członków GCC do poparcia dla prawdopodobnego porozumienia Waszyngtona i Teheranu w sprawie irańskiego programu jądrowego. „Nie sądzę, żeby ta taktyka była owocna, ponieważ arabskie monarchie potępiają porozumienie z Iranem, które stanowi dla nich zagrożenie" — podkreślił amerykański senator. Wcześniej biuro prasowe Białego Domu poinformowało, że w dniach 13-14 maja prezydent USA zwoła szczyt przywódców arabskich monarchii w celu omówienia kwestii partnerstwa i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie.  „Szóstka" międzynarodowych pośredników (pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ i Niemcy) oraz Iran 2 kwietnia porozumiały się, że jego zdolności wzbogacania uranu mają zostać ograniczone o ponad dwie trzecie na okres 10 lat. Poza tym, Iran zobowiązuje się do objęcia wszystkich swoich programów w zakresie wzbogacania uranu międzynarodową kontrolą na okres 25 lat. „Szóstka" i Iran zamierzają zakończyć przygotowanie porozumienia w sprawie programu jądrowego do 30 czerwca. Jednocześnie UE zniesie sankcje wobec Iranu pod warunkiem realizacji osiągniętych porozumień. Podczas poprzedniej rundy rozmów, która odbyła się w Nowym Jorku na początku maja, strony rozpoczęły pracę nad ostatecznym tekstem porozumienia. Kolejna runda rozmów rozpoczęła się we wtorek w Wiedniu. 

 

*Ukraiński prezydent Petro Poroszenko nie może sprzedać swojej cukierniczej firmy Roshen, bo żąda trzy razy więcej niż chce mu zapłacić jedyny potencjalny nabywca.  Wyzbycie się oligarchicznego majątku było jednym ze zobowiązań wyborczych Poroszenki.Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko pomylił się, kiedy dwa lata temu obliczył, że umowa handlowa z Unią Europejską podniesie cenę jego cukierniczego koncernu Roshen na skutek gwałtownego wzrostu eksportu czekolady do UE – pisze agencja Bloomberg. Zyski Roshen w ciągu dwóch lat zmniejszyły się o 25% po tym, jak Rosja zakazała eksportu ukraińskich wyrobów na swój rynek. Podczas kampanii wyborczej w ubiegłym roku Poroszenko obiecał, że sprzeda Roshen, ale nie może znaleźć nabywcy. Bloomberg pisze, że firma, którą Poroszenko wycenił na 3 miliardy dolarów, nie cieszy się zainteresowaniem wśród inwestorów. Według agencji, jedynie Nestle chciało ją kupić za miliard dolarów.  Poroszenko zapowiada, że jeśli nie uda mu się znaleźć nabywcy, to sprzeda firmę zarządowi.

 

*Obie strony konfliktu w Donbasie nie przestrzegają porozumienia w sprawie wycofania ciężkiej broni - podaje wiceszef Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE Alexander Hug. „Ani rząd, ani formacje zbrojne nie wycofały całkowicie ciężkiej broni zgodnie z mińskimi porozumieniami" — poinformował dzisiaj Hug dziennikarzy. Wiceszef misji dodał, że przeprowadzenie wyborów w niektórych rejonach obwodu  ługańskiego i donieckiego jest możliwe tylko pod warunkiem całkowitej stabilizacji sytuacji na linii podziału stron. „Ważne jest, aby sytuacja w pobliżu linii podziału była stabilna, aby odbyły się uczciwe i wolne wybory" — powiedział Hug, dodając, że w tym celu należy osiągnąć całkowity rozejm i wycofać ciężką broń.

 

* Mimo że ceny ropy naftowej wciąż pozostają dużo poniżej najlepszej ceny z 2014 roku, to ropa Brent doszła już do 70$ za baryłkę, a to jest 50% więcej niż w połowie stycznia br. Może to wyjaśniać dlaczego obligacje rządowe na Zachodzie (USA, Niemcy, UK) znów zaczęły rosnąć i dlaczego stale umacnia się rubel.

 

*  Na lotnisku w Prisztinie, stolicy proklamowanego jednostronnie państewka mafii albańskiej o nazwie Republika Kosowa, rozbił się wczoraj zafrachtowany przez misję UE śmigłowiec. Na pokładzie znajdowała się ekipa lekarzy i jeden z nich doznał obrażeń.  Pracowników misji UE (EULEX) nie było na pokładzie śmigłowca,  który odbywał lot treningowy, awaryjnie wylądował i rozbił się. Według danych miejscowych mediów, z powodu zdarzenia lotnisko jest tymczasowo zamknięte. 

 

* Daimler zademonstrował swoją nową w pełni samojezdną 18-kołową ciężarówkę, dla której amerykański stan Nevada wydał pierwsze na świecie prawo jazdy uprawniające do poruszania się bez kierowcy po drogach publicznych. Niemieccy projektanci uznali już wcześniej, że takie „tiry” pojawią się na drogach przed autami pasażerskimi, ponieważ większość ich tras i czasu to jazda po prostych długich drogach bez wielu przeszkód. Kierowcy jeszcze nie muszą jednak bać się utraty pracy: w kabinie bowiem nadal wymaga się obecności człowieka, który przejmie kierownicę przy manewrach po zjeździe z autostrady a także poza granicami stanu Nevada. Poniżej film z pierwszego przejazdu:

 

KOMENTARZE

 • Mecz Rosja-USA 5:0
  1.Rosja sie nie cofnie.
  2.Rosja jest gotowa na wojne.
  3.Ukraina sie rozsypuje.
  4.Wiekszosc swiata popiera Rosje.
  5.Polityka USA wobec Rosji zawiodla.
 • @staszek kieliszek 19:00:04
  Prezent od Lavrova dla Kerry.
  https://pbs.twimg.com/media/CE0zIdVWYAENaQA.jpg:large
 • @staszek kieliszek 19:00:04
  Jest Pan po inżyniersku genialny w tych pięciu punktach, Panie Staszku, prawie tak, jak ten prezent od Ławrowa dla Kerry’ego! :)
  Każda Pańska wizyta na moim blogu oraz świadomość, że jest Pan moim czytelnikiem, a nawet współdzieli Pan choćby w części moje muzyczne i filmowe gusta, sprawia mi dużą przyjemność.
  Najserdeczniej Pana pozdrawiam. BJ
 • a Polska przegrywa..
  Komisja Europejska zamierza pod koniec maja zaproponować uruchomienie systemu rozmieszczania uchodźców w różnych krajach UE, aby złagodzić skutki fali imigracji w regionie Morza Śródziemnego. Według wstępnych wyliczeń Polska miałaby przyjąć ok. 960 uchodźców z obozów poza Unią, ale także blisko 6 proc. uchodźców, którzy już przybyli do państw na południu UE.
  Czarno to widzę i szkoda naszego Państwa.Zaleją nas czarni i banderowcy.
  http://litera.fr/category/news/
 • @Król tygrysów 20:32:44
  Monika Olejnik? To Ty slicznotko?

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031