Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
4286 postów 1949 komentarzy

Bogusław Jeznach

Bogusław Jeznach - Dzielić się wiedzą, zarażać ciekawością.

Przemówienie Putina

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

wygłoszone podczas defilady wojskowej na Placu Czerwonym w Moskwie, upamiętniającej 70. rocznicę zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej.

Szanowni Obywatele Rosji!

Drodzy Weterani!

Szanowni Goście!

Towarzysze żołnierze i marynarze, sierżanci i starszyny, chorąży marynarki i wojsk lądowych!

Towarzysze oficerowie, generałowie i admirałowie!

Wszystkiego najlepszego z okazji 70. rocznicy zwycięstwa w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej!

 

Dziś, obchodząc ten święty jubileusz, ponownie uświadamiamy sobie cały ogrom zwycięstwa nad nazizmem. Jesteśmy dumni z tego, że właśnie nasi ojcowie i dziadkowie zdołali pokonać, zmiażdżyć i zniszczyć te ciemne siły.

Hitlerowska awantura była straszną lekcją dla świata. Wtedy, w latach 30. ubiegłego wieku, oświecona Europa nie od razu zobaczyła śmiertelne zagrożenie w ideologii nazizmu.

Dziś, po 70 latach, historia znów apeluje do świata o rozsądek i czujność. Nie powinniśmy zapominać, że idee rasowej dominacji i wyjątkowości doprowadziły do najkrwawszej z wojen. Uczestniczyło w niej 80% ludności Ziemi. Ujarzmiono, okupowano wiele państw w Europie.

Związek Radziecki przyjął na siebie najcięższe uderzenia wroga. To tutaj zostały ściągnięte doborowe wojska nazistów, skoncentrowana była cała ich wojskowa potęga, to tutaj odbyły się największe, decydujące bitwy II wojny światowej.

Prawidłowo, że właśnie Armia Czerwona w wyniku miażdżącego szturmu na Berlin postawiła zwycięską kropkę w wojnie z hitlerowskimi Niemcami.

O wolność Ojczyzny walczył cały naród. Wszyscy dźwigali ciężar wojny. I wszyscy razem dokonali nieśmiertelnego wyczynu uratowania Ojczyzny. Określili wynik II wojny światowej. Wyzwolili od nazistów narody Europy. 

Gdzie by nie żyli dziś weterani Wielkiej Wojny Ojczyźnianej, powinni wiedzieć, że tu, w Rosji, szanujemy niezłomność, męstwo i wierność bractwa frontowego.

 

Drodzy Przyjaciele!

Wielkie Zwycięstwo na zawsze pozostanie bohaterskim zwieńczeniem historii naszego kraju. Ale pamiętamy o naszych sojusznikach z koalicji antyhitlerowskiej.

Jesteśmy wdzięczni narodom Wielkiej Brytanii, Francji i Stanów Zjednoczonych Ameryki za ich wkład w zwycięstwo. Jesteśmy wdzięczni antyfaszystom różnych państw, którzy ofiarnie walczyli w oddziałach partyzanckich i w podziemiu, w tym w samych Niemczech.

Pamiętamy historyczne spotkanie sojuszników na Łabie. Pamiętamy zaufanie i jedność, które stały się naszą wspólną spuścizną, przykładem zjednoczenia narodów w imię pokoju i stabilności. To właśnie te wartości legły u podstaw powojennego ładu światowego. Powstała Organizacja Narodów Zjednoczonych, sformowano system nowoczesnego prawa międzynarodowego. Te instytucje okazały się skuteczne w rozwiązywaniu sporów i konfliktów.

Jednak w ostatnich dziesięcioleciach często ignorowane były fundamentalne zasady współpracy międzynarodowej.  Te zasady, które są owocem cierpień ludzkość po globalnej próbie wojny.

Widzieliśmy próby budowy jednobiegunowego świata. Widzimy jak nabiera obrotów myślenie w kategoriach bloków wojskowych. Wszystko to podważa stabilność światowego rozwoju.

I naszym wspólnym celem powinno być wypracowanie systemu równego bezpieczeństwa dla wszystkich państw. Systemu odpowiadającego na współczesne zagrożenia, zbudowanego na regionalnym i globalnym, pozablokowym fundamencie. Tylko wtedy zdołamy zapewnić pokój na planecie.

 

Drodzy Przyjaciele!

Witamy dziś wszystkich naszych zagranicznych gości i wyrażamy naszą szczególną wdzięczność przedstawicielom krajów, które walczyły z nazizmem i japońskim militaryzmem.

Wraz z rosyjskimi żołnierzami przez Plac Czerwony przemaszerują oddziały z dziesięciu państw. Są tu przedstawiciele Azerbejdżanu, Armenii, Białorusi, Kirgistanu, Kazachstanu, Tadżykistanu. Ich dziadowie i pradziadowie walczyli ramię w ramię zarówno na froncie, jak i na tyłach.

To wysłannicy Chin, które jak i Związek Radziecki straciły w tej wojnie wiele, wiele milionów ludzi i poprzez które przebiegał główny front walki z militaryzmem w Azji.

Dzielnie walczyli z nazistami i indyjscy żołnierze.

Bezwzględny, bezkompromisowy opór stawili faszystom Serbowie.

Przez całą wojnę nasz kraj aktywnie wspierała Mongolia.

Dziś w jednym szeregu podczas parady maszerują już wnuki i prawnuki wojennego pokolenia. Dzień Zwycięstwa jest naszym wspólnym świętem. Przecież Wielka Wojna Ojczyźniana była bitwą za przyszłość całej ludzkości.

Nasi ojcowie i dziadkowie przeżyli nie do zniesienia cierpienie, niedostatki i utraty. Pracowali ponad siły. Walczyli nie szczędząc swojego życia. Dali przykład wielkoduszności i prawdziwego patriotyzmu.

Chylimy głowy przed wszystkimi tymi, którzy ceną życia bronili każdej ulicy, każdego domu, każdej rubieży Ojczyzny. Przed tymi, którzy zginęli w zaciętych walkach pod Moskwą i Stalingradem, na Łuku Kurskim i Dnieprze. Przed tymi, którzy zmarli z głodu i mrozów w niepokonanym Leningradzie. Zakatowanymi w obozach koncentracyjnych, w niewoli i podczas okupacji.

Chylimy głowy przed najświętszą pamięcią synów, córek, ojców, matek, dziadków, mężów, żon, braci, sióstr, towarzyszy broni, krewnych, przyjaciół. Przed wszystkimi, którzy nie wrócili z wojny. Przed wszystkimi tymi, których nie ma już z nami.

Ogłaszam minutę milczenia.

 

Minuta milczenia.

 

Nasi Drodzy Weterani!

Jesteście głównymi bohaterami Dnia Zwycięstwa. Wasz wyczyn przesądził o spokojnym, godnym życiu wielu pokoleń. Dał im możliwość tworzenia i śmiało kroczyć naprzód.

Dziś wasze dzieci, wnuki i prawnuki pewnie dzierżą ten zwycięski szczyt. Pracują na teraźniejszość i przyszłość swojego kraju. Z oddaniem służą Ojczyźnie. Z honorem odpowiadają na trudne współczesne wyzwania. Gwarantują pomyślny rozwój, siłę i dobrobyt naszej Ojczyzny, naszej Rosji!

Chwała narodowi — zwycięzcy!

Wszystkiego najlepszego!

Szczęśliwego Dnia Zwycięstwa!

Ura!

 

KOMENTARZE

 • Zabrakło
  wspomnienia o Polakach walczących ramię w ramię z Armią Czerwoną,ale nie mam żalu do p.Putina tylko do idiotów nie wiedzieć czemu nazywanych "politykami" i to jeszcze polskimi(?) Hańbą była wizyta banderowskiego śmiecia w Gdańsku,za czerwono-czarną upowską kokardę. To kolejny przykład sprzedajności tzw.polityków. Ja osobiście takiego gościa (z taką kokardą) wyprosiłbym z domu.
 • @Olka P. 15:01:38
  A ja mam nie tyle żal, co zauważam, że przemówienie było stronniczą i płaską realizacją rosyjskiej polityki historycznej w perspektywie operacyjnej, zaś po prostu szkodliwe ze względu na cel strategiczny Rosji.
  Było też chamskie z punktu widzenia polskiego narodu i Polaków.

  Przykre jest, że JE Putin nie wzniósł się ponad krótkoterminowe interesy Rosji nie zauważając Państwa Polskiego i jego obecnej sytuacji, a zwłaszcza dalekosiężnych skutków jego marginalizacji i likwidacji.

  Widać obawa przed wyjawieniem i ogłoszeniem roli ZSRR w rozpętaniu II WŚ przez napaść na Polskę ze złamaniem paktu o nieagresji jest tak silna, że wymusza na rosyjskim przywództwie zdecydowane niszczenie Polski i Polaków nawet wbrew interesom Rosji.

  Osłabienie i likwidacja Państwa Polskiego, zepchnięcie go do obozu hitlerowskich Niemiec jest zdecydowanie wbrew interesom Rosji i pokoju światowego.
  A przecież przywództwo rosyjskie doskonale zna sytuację w Polsce i wie kto u nas rządzi, a także powinno w końcu wysupłać te nędzne fundusze, bo określić źródła rusofobi w Polsce.

  Cała mrówcza robota i poprawianie wizerunku Rosji w Polsce jest po prostu rujnowane przez takie przemówienie.
  A jest to wyłącznie w interesie Niemiec, Zachodu, światowej wspólnoty rozbójniczej z bankierami na czele oraz oczywiście Stanów Zjednoczonych i cwaniaków - samozwańców usiłujących ograbić Polaków narzuconymi haraczami.

  Przywódca tej miary i jakości co JE Putin powinien to rozumieć.

  Przemówienie wpisuje się w strategiczne partnerstwo niemiecko-rosyjskie będące kontynuacją paktu Ribbentrop-Mołotow, którego skutkiem był 17 września 1939 oraz 22 czerwca 1941r.
  Jest wpychaniem Polski i Polaków w łapy Niemiec i pośrednio usa nie pozostawiając miejsca na opcję prorosyjską.

  Rosja na likwidacji obecnego Państwa Polskiego nie zyska nic, natomiast zyskają ogromnie Niemcy i wrogie jej ośrodki władzy.
  Nawet przy odbudowie wschodnich granic Polski z 1939 (co jest wysoce problematyczne), Rosja nie traci nic, a nawet zyskuje.

  Uważam, że w rosyjskich kręgach decyzyjnych znajdują się krety, agenci wpływu obcych ośrodków władzy, którzy inspirują, a może nawet kierują rosyjską politykę wobec Polski w kierunku samobójczym w długoterminowej perspektywie.
 • Teledysk " Pamiętam Ich " w wykonaniu Olega Skretcza poświęcony wyczynowi Radzieckiego Żołnierza.
  Kiedy zaorzemy w katakumbach naszej pamięci.

  https://www.youtube.com/watch?v=aZNJl9M69pY
 • @Marx 8888 01:52:24
  Nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że
  "Teraz dla Rosji jesteśmy tym samym czym dla USA czyli niczym. Skakaliśmy no i teraz mamy samodzielnie banderowców i Niemców na karku i nikt nam nie pomoże. Chcieliśmy być mocarstwem i decydować o polityce w Europie a staliśmy się niemiecką prowincją i to nie tą najważniejszą."

  Początek był dobry, ale po co to przejście na "my" jesteśmy odpowiedzialni.
  Myślę, że Polaków nic nie łączy z taką polityką obecnych władz.
 • @
  Warto skojarzyć, że Hitler zaczął wojnę z sowietami, ale przegrał z Rosją.
  To interesujące skojarzenie.
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:35:19
  "Myślę, że Polaków nic nie łączy z taką polityką obecnych władz."
  i ja też tak twierdze - nic a nic
  to dwie rózne sprawy
 • @Olka P. 15:01:38
  Przyczyna tego jest Polityka naszego Rzadu . Ktory Lize Dupe Ameryce, niedbajac o interesy wlasnego narodu ,Pamietam czasy Solidarnosci Telewizja Spotkania i nikt nigdy Niewypowiedzial sie Ze Chcemy Kapitalizmu ,Walczylismy O zmiany Gospodarcze Pozwalajace przyspieszyc rozwój Kraju Zdradzono Nas i Oszukano ,Jedynym wyjsciem to ,Powrot do Punktu Zerowego , Kolejne Rzady Polskie chca doprowadzic , do Wojny. A przeslanki ku temu Sa , Gdy sankcje nalozne na Rosje doprowadzily do Polaczenia sie Rosji z Chinami .Na Choryzoncie Widac ze Przepowiednie Nostradamusa Zaczynaja sie Spelniac :Zolta Rasa Sawiatem Zawladnie , Komuno Wroc Tak nam Dopomóż Bog
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:35:19
  Przyczyna tego jest Polityka naszego Rzadu . Ktory Lize Dupe Ameryce, niedbajac o interesy wlasnego narodu ,Pamietam czasy Solidarnosci Telewizja Spotkania i nikt nigdy Niewypowiedzial sie Ze Chcemy Kapitalizmu ,Walczylismy O zmiany Gospodarcze Pozwalajace przyspieszyc rozwój Gospodarczy Kraju .Zdradzono Nas i Oszukano ,Jedynym wyjsciem to ,Powrot do Punktu Zerowego , Kolejne Rzady Polskie chca doprowadzic , do Wojny. A przeslanki ku temu Sa , Gdy sankcje nalozne na Rosje doprowadzily do Polaczenia sie Rosji z Chinami .Na Choryzoncie Widac ze Przepowiednie Nostradamusa Zaczynaja sie Spelniac :Zolta Rasa Sawiatem Zawladnie , Komuno Wroc Tak nam Dopomóż Bog
 • Zdrada Narodu Polskiego
  Przyczyna tego jest Polityka naszego Rzadu . Ktory Lize Dupe Ameryce, niedbajac o interesy wlasnego narodu ,Pamietam czasy Solidarnosci Telewizja Spotkania i nikt nigdy Niewypowiedzial sie Ze Chcemy Kapitalizmu ,Walczylismy O zmiany Gospodarcze Pozwalajace przyspieszyc rozwój Gospodarczy Kraju .Zdradzono Nas i Oszukano ,Jedynym wyjsciem to ,Powrot do Punktu Zerowego , Kolejne Rzady Polskie chca doprowadzic , do Wojny. A przeslanki ku temu Sa , Gdy sankcje nalozne na Rosje doprowadzily do Polaczenia sie Rosji z Chinami .Na Choryzoncie Widac ze Przepowiednie Nostradamusa Zaczynaja sie Spelniac :Zolta Rasa Sawiatem Zawladnie , Komuno Wroc Tak nam Dopomóż Bog

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930